Dual boot Win10 yapayım dedim, olmadı :)
0

Bu konuda 9 mesaj var

Daha önce bahsetmiştim, sisteme dual boot win10 yükleyecektim.

Bir tanesi gaming için olacaktı Samsung 850 480 GB. Steam vs. tüm oyunlar burada.

Diğer ise tamamen iş ile ilgili yazılımların olduğu ayrı bir ssd olacaktı. ikinsinde de ayrı ayrı win10 kurulacak. Kurdum da.

Fakat ilk önce gaming i hallettim. Oldu, sonra diğerini yükledim fakat dual boot olmadı direk 2.sini görüyor ve giriyor. Boot recordu kurcalama fırsatı bulamadım akşam bakacağım ama buraya da yazayım dedim.

Bunun olmasının sebebi ilk windows u yüklerken sistemde 2. ssd olarak Corsair ForceGT 240 mb vardı. Yükledikten sonra onu çıkardım ve Sandisk 480 GB'lik diski taktım. Onu takınca ilk windowws zaten boot etmedi sanırım, uefi'ye yönlendirdi beni. MBR orada mıydı emin değilim, olmaması lazım ama olabilirde.

Şimdi 2. win10'da ilk win10'un bulunduğu partition full gözüküyor dosyalara da erişebiliyorum. Bir şekilde bunu MBR'a tanıtıp, dual boot yapmak istiyorum.

recorvy modda açıp bootrec.exe gibi bişeyler kurcalayacağım ama sizin de önerileriniz varsa değerlendireyim akşam. 

Hayır bas geç bir daha format at diyebilirsiniz de ilk windows a baya oyun yüklemiştim, bir şekilde kurtarabilirsem iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Komut satırından bcdedit ile boot seçeneklerini değiştirip sistemi açılışta seçim yapılabilecek hale getirme imkanınız var diye biliyorum.

Şuraya bir göz atın isterseniz:

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/manufacture/desktop/bcdedit-command-line-options

Lightning McQueen tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dual boot yapmanın en kolay yolu, her iki SSD'ye de işletim sistemi kurduktan sonra boot esnasında F12'ye vs. basınca açılan boot menüsünden boot edilecek diski seçmek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uefi de boot işi biraz daha farklı. Boot'un nasıl yapılacağı hangi diskten falan yapılacağı sadece harddiske değil anakarta da yazılıyor artık.

Tabi ikinci kurulumu yaparken birinciyi sistemden çıkardığın için boot kaydını ilkinin üstüne yazmış.

Bcdedit ile yapılır bu iş, efi shell ile de yapılır. BCDedit ile yaparsanız çalışan windows diskine bağımlı olur boot olayı. İlk diske bişe olursa ikinciye de giremezsniz. o yüzden doğrudan bcfg kullanmak daha iyi.

efi shell'i indirip bir fat32 flash belleğin içine bootlanabilecek şekilde kopyalayın ( fat32 formatlı bir flash belleğin kök dizinne "efi" klasörü, efi klasörü içine de "boot" klasörü oluşturun.

efi shell'i indirip içindeki shellx64.efi dosyasını efi/boot/ klasörünün içine kopyalayın ve adını da "bootx64.efi" olarak değiştirin.

boot sırasında bu flash'ı seçtiğinizde karşınıza efi shell çıkacak. "bcfg boot dump" komutuyla bilgisayarınızdaki boot kayıtlarını görebilirsiniz.

yeni bir boot hedefi eklemek için bcfg boot add 6 fs8:\efi\boot\bootx64 "Oyun windowsu"

kaldırmak için bcfg boot rm 6

sıralamasını değiştirmek içi bcfg boot mv 6 1

fs1-fs2-fs3.. bunlar sisteminizdeki disk partisyonları, artık eklemek istediğiniz windowsun boot dosyaları hangi partisyonda ise onu seçmek gerekiyor.

6 id numarası, kafadan salladım 6 diye, sizin sistemde boş hangi sıra numarası varsa onu yazarsınız.

Misal ilk windows'un kurulu olduğu diskin 2. partisyonu boot partisyonu(fs1) ise ve bunu boot listesine eklemek için

bcfg boot add 0 fs1:\efi\boot\bootx64 "iş windowsu"

ikinci windows'un boot partisyonu 6. partisyon ise 

bcfg boot add 1 fs6:\efi\boot\bootx64 "oyun windowsu"

Tabi bu değerler sistemden sisteme değişir. 

Bu eklediğiniz boot kaydına kısayol tuşu da atayabilirsiniz

misal CTRL-B kısayolunu bu oyun windowsuna atamak için 

Shell> bcfg boot -opt 6 0x40000200 0 0x42

bunu yaparsanız bilgisayar açılırken ctrl+b tuşuna bastığınızda doğrudan 6 numaralı boot girdisinden sistemi başlatır.

https://sourceforge.net/projects/efi-shell/

Aşağıdaki linklerde her türlü açıklama bulunuyor

https://wiki.archlinux.org/index.php/Unified_Extensible_Firmware_Interface

https://github.com/Clover-EFI-Bootloader/clover/blob/master/CloverPackage/CloverV2/EFI/CLOVER/doc/bcfg.txt

Whooosh tarafından düzenlendi
wazzap, ObiWan, SpeedFreak and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ah işte tam istediğim tarzda cevaplar. Gerçi Najaz'ın ki biraz manual vites olmuş ama olsun :D

Şimdi pc başına geçtim, deneyeceğim çözümleri. Sonucu yazarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim zamanımızda UEFI müefi yoktu. bios vardı boot derdin olurdu biterdi. MBR'i editlerdin misler gibi. fdisk /mbr yapardın herşey çözülürdü :D

şimdi secure boot u disable etmekle uğraşıyorum :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olayı çözdüm. Tavsiyeler için hekese teşekkürler.

İlk başta @Whooosh'un EFI Shell önerisini yapayım dedim. Çünkü SSD'lere bişey olma durumunda bootta bir problem olmasını istemiyordum. Fakat EFI Shell nedense bende saçmaladı. 

İlk başta Secure Boot sorun çıkardı, bir şekilde disable ettim ve açabildim ama karman çorman şeyler gösteriyordu program.

Ardından ikinci seçenek @Lightning McQueen ve @Whooosh'un dediği BCDedit'e geçtim fakat çok fazla komut vs. vardı bana daha kolay bir arayüz lazımdı. ilk başya EasyBCD diye bir şey önerildi fakat o da paralı vs. olunca altenatif olarak https://www.boyans.net/ ten birşey buldum. BCDedit komutlarının windows gui giydirilmiş hali gibi bir şey. Daha derli toplu hale getiriyor. Buradan o partition için bir Loader ekledim ve oldu.

İlk ekranda 3 işletim sistemi çıkıyor ama olsun ilki zaten gaming'e gidiyor, istediğim zaman work'e geçiyorum vs. Benim için bir sorun yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok