ısıtıcı tavsiyesi
2 2

Bu konuda 13 mesaj var

stüdyo tipi dairede küçük bir odayı ısıtacak bir elektrikli soba tarzı birşey bakıyorum. quartz soba, infrared ısıtıcı, yağlı radyatör, fanlı ısıtıcı gibi çeşitleri var bunlardan hangileri hem tasarruflu hemde verim olarak daha iyidir sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ev dubleks, yatakodası da çatıkatında olunca ısıtabilmek çok zor oluyor. Sadece yatak odasını ısıtmak için de tüm evi ısıtmak verimli değil. Devamlı petek vanalarını aç kapa yapmak da istemiyorum. Bende şöyle bir fikir yürüttüm. Evdeyken üst katın tüm kapıları kapalı ve kalorifer petek vanaları da kapalı birtek alt katta (salon ve mutfak) petekler açık ve 24,3 derece sıcaklık sabit. (geçen sene Cosa kombi ve klima kiti almıştım çok memnunum) gece yatarken de kombi 18 dereceye düşüyor (yani kapanıyor) yatak odasına da şunu aldım, http://vigotr.com/dijital-konvektor 2000 watt digital olan ahşap desen kaplamalı olanını. Görselliği de performansı da kalitesi de on numara. Isı transferi en fazla olan teras kapısı önüne koyup 22 dereceye ayarladım. Artık hem üşümeden uyuyoruz hemde gaz-elektrik sarfiyatımız da ciddi azaldı. Elektrikle ısınmayı düşünüyorsanız bu ürünü gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Tek sıkıntısı havayı kurutabiliyor o sebeple bir nem cihazı da alacağım yakın zamanda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Coppermine Cosa kombi klima combo kiti ben de düşünüyorum, ısıtırken kombi ve klimayı birlikte kullanabiliyor mu? klimanın tam karşısında mı olmalı modül? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Forgotten hocam ısıtırken klimayı hiç kullanmadım aslında. Yazılım içeriğinde ısıtma kombi, soğutma klima gibi atanmış çünkü ama siz diyince kontrol ettim, klima ayarları kısmında hem ısıtma hemde soğutma için ayrı ayrı seçenekler var. Yani Isıtmaya tik koyarak ısıtma işlemeni de klimaya atayabilirsiniz. Bu aygıtta 2 ünite var birisi kombiye bağlanıp kombiyi açıp kapayan ünite, diğeri de ısıyı ölçmek istediğiniz odada duruan (mesela salonda) ve ortamdaki ısıyı ölçüp kombi kitine aç ve kapa emrini veren ünite. İşte bu salona koyduğunuz üniteye kızılötesi verici yerleştirmişler ve aynı klima uzaktan kumandası gibi hareket ediyor. Yazılıma da temel klima fonsiyon tuşlarının kızılötesi kodları atanmış (sıcaklığı arttırma, düşürme, nem alma fonksiyonu, fan devri, açma/kapama gibi) siz bu sayede cep telefonunuzdaki yazılım ile klimanızın uzaktan kumandası gibi kullanabiliyor yada belli saatte çalışıp belli saate hangi modda çalışıp belli bir saat sonra da örneğin kapanması için emir verebiliyorsunuz. Bu bağlamda salona koyduğunuz ünitenin klimayı görmesi gerekli ki kızılötesi sinyali gönderebilsin.

edit: ısıtmada hem kombi hem klima birlikte çalışıyor mu sorunuzu da akşam eve gittiğimde deneyip size belirteceğim.

Coppermine tarafından düzenlendi
ilave bilgi
Forgotten beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 04.11.2017 at 7:55 PM, lazsa said:

quartz soba, infrared ısıtıcı, yağlı radyatör, fanlı ısıtıcı

Bunların hepsinden benim evde var. Zaten evde başka bir ısıtma sistemi yok, klima ve bu sobalarla evi ısıtıyoruz.

Quartz soba hızlı, yani dışarıdan gelip soğuk evde hemen ısınmaya ihtiyaç duyuyorsanız quartz soba güzel oluyor. Fakat tehlikeli, açık bırakıp uyuyayım diyemesiniz, çocuk yada evcil hayvan varsa yalnız bırakamazsınız.

Infrared en sevmediğim soba türü, yüzüne tutsan yüzün yanar sırtın donar, sırtına tutsan sırtın yanar yüzün donar. Kaç saat çalışırsa çalışsın odayı ısıtmaz kapatır kapatmaz odanın içi kutuplara döner. Kimseye tavsiye etmiyorum. Belki dış mekanda yada atölye gibi bir yerde kullanılabilir ama ev için uygun değil.

Fanlı ısıtıcılar fena değil, homojen bir ısınma sağlıyor ama fan gürültüsü sorunu var. 

Yağlı radyatör. Eğer uzun süreler kullanacaksanız en iyisi yağlı radyatör ama termostatını bir güzel ayarlayıp bırakacaksınız, sıcak oldu kapatayım soğuk oldu açayım yapmayacaksınız. Sessiz, ışıksız, koku yapmaz, havayı kurutmaz, el yakmaz, halıyı yakmaz, güzel çamaşır kurutur.

İşin ekonomik kısmı karışık, genel olarak elektrikle ısınmak pahalı bir iş. Ne kadar elektrik tükettiği ise modelden modele, evin izolasyonuna, çalışma süresine vs vs göre değişiyor.

Misal 24000btu(2ton) klimanın enerji sarfiyatı 1 petek yağlı radyatör ile aşağı yukarı aynı. Tabi radyatör kademe kademe ayarlanabiliyor ben en üst kademesinden bahsediyorum.

Elektrikli ısıtıcılar arasında yine en efektif olanı klima ama klimanın kendi fiyatını da katarsanız yağlı radyatör her türlü avantajlı oluyor.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Forgotten, az önce denedim cosa ünitesinde kombi ve klima aynı anda ısıtma çözümünde kullanılabiliyor. Isıtma performansı iyi olan bir klima ile ortamın kısa sürede ısıtılması için güzel bir çözüm olacaktır.

Forgotten beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Coppermine said:

@Forgotten, az önce denedim cosa ünitesinde kombi ve klima aynı anda ısıtma çözümünde kullanılabiliyor. Isıtma performansı iyi olan bir klima ile ortamın kısa sürede ısıtılması için güzel bir çözüm olacaktır.

ortamı kısa sürede ısıtmak için güzel bir çözüm olacaktır bu, tabi klima ve kombi kullanımını nasıl ayarlıyor, sıcaklık düşünce ikisini birden mi açıyor acaba? eğer sıcaklık her düştüğünde klimayı da devreye alacaksa kombinin anlamı kalacak mı??

aslında biraz vakit bulsam RPi ile tam kafamdaki gibi bir çözüm yapabilmek en süperi olur... istenilen sıcaklıktan 2-3 derece soğuksa klimayla destekle, ufak düşüşleri kombiyle dengele... böylece evi ilk başta ısıtmak için kombiye çok yüklenmeden daha ekonomik bir ısınma sağlanır....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hem kombi hemde klimaya tik koymuşsanız ısınma modunda ikisini de aynı anda açıp kapatıyor. Seçme gibi bir ayrım görmedim.

edit ayarlarda şöyle bir ayar var, kombi ve klima tarafında hedef sıcaklık seçilebiliyor bu hedef değerlere göre de değişim oranına göre hangisi öncelikle devreye girecek belli oluyor. Sayenizde bir özelliğini daha öğrendim 

ED3C292B-0931-45EE-83D1-D2A622EC894A.png

Coppermine tarafından düzenlendi
ilave bilgi
Forgotten beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben geçen sene 1+1 evde doğalgaz bağlanmadan önce kumtel infrared ısıtıcıyla idare etmiştim. 1650wattlık olan modelinden vardı. Elektrikte şantiye olduğu için bize bir masraf çıkartmadılar o yüzden tüketimle ilgili çok yorum yapamam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, Coppermine said:

hem kombi hemde klimaya tik koymuşsanız ısınma modunda ikisini de aynı anda açıp kapatıyor. Seçme gibi bir ayrım görmedim.

edit ayarlarda şöyle bir ayar var, kombi ve klima tarafında hedef sıcaklık seçilebiliyor bu hedef değerlere göre de değişim oranına göre hangisi öncelikle devreye girecek belli oluyor. Sayenizde bir özelliğini daha öğrendim 

harikaymış :) iletişime geçeyim bakalım izmir'deki bi servisle...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yağlı radyatörlerde "fanlı" ve halojenli" modeller var. Bunların arasında ne fark var acaba? 10 aylık kızımın odasını soğutmak ısıtmak için fanlı bir ısıtıcı kullanıyoruz. Sesi rahatsız etmiyor, ancak sıcaklık uçup gidebiliyor. Alternatif olarak yağlı radyatörü denesem mi diye düşünüyoruz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok