Intel Gpuları (Arc Serisi) 2022 (Şükür Kavuşturana)
1 1

Bu konuda 149 mesaj var

Sanırım Intel 300 dolar altı piyasada iş yapabiliyor. 400 dolar seviyesindeki modeller ne kadar etkiler bilemiyorum. Ayrıca tüm bu pazar payı goygoyu Intel'in zorlaması da olabilir. Yani basmıştır kartları piyasaya, ama henüz tam anlamıyla satılmamıştır. Netice bu bahsi geçen pay, shipment oluyor, son kullanıcının elindeki değil. :) 1-2 çeyrek sonra netleşir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düşünün bu adam S3 de başlayıp ATI ye geçip DX11 e kadar ATI GPUlarını yönetmiş. R300 gibi dahiyane tasarımların öncüsü olmuş. 

Sonra Apple ın Retina Display e geçişi dönemini yürütmüş ve Apple ın şimdiki başarısının mimarlarından biri olmuş

sonra AMD ye dönüp AMD nin süründüğü yerde Vega gibi bir kartın doğuşunu sağlamış ki bence vega navi 1 ve navi 2 den daha düzgün  bir kart kendi rakibi ile kapışması yönüyle. Pascal ile en ciddi kapışmayı yaptı. Sonra tabi AMD nin gücü yetmedi Raja da durumu kaldıramadı ayrıldı

İntel e geçti. 20 yıldır en ufak bir dGPU tasarımını beceremeyen intel e ARC ı kazandırdı. İntel yazılım ekibi yine sıçtı raja kaldıramadı bunu da. 

Netice sokarım hepinize deyip muhtemelen NVIDIA gpuları kullanacağı bir AI yazılım ortamına daldı :D

ne ilginç bir hayat. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, SkyWarrior said:

Düşünün bu adam S3 de başlayıp ATI ye geçip DX11 e kadar ATI GPUlarını yönetmiş. R300 gibi dahiyane tasarımların öncüsü olmuş. 

Sonra Apple ın Retina Display e geçişi dönemini yürütmüş ve Apple ın şimdiki başarısının mimarlarından biri olmuş

sonra AMD ye dönüp AMD nin süründüğü yerde Vega gibi bir kartın doğuşunu sağlamış ki bence vega navi 1 ve navi 2 den daha düzgün  bir kart kendi rakibi ile kapışması yönüyle. Pascal ile en ciddi kapışmayı yaptı. Sonra tabi AMD nin gücü yetmedi Raja da durumu kaldıramadı ayrıldı

İntel e geçti. 20 yıldır en ufak bir dGPU tasarımını beceremeyen intel e ARC ı kazandırdı. İntel yazılım ekibi yine sıçtı raja kaldıramadı bunu da. 

Netice sokarım hepinize deyip muhtemelen NVIDIA gpuları kullanacağı bir AI yazılım ortamına daldı :D

ne ilginç bir hayat. 

Katılamayacağım noktalar var. Raja Kouduri hep önemli noktalarda oldu diye biliyorum ama gpu işini tamamen yönetme durumu sanırım Ati dönemlerinde pek yoktu. Apple ve Intel'de işin başındaki isimdi ama Ati zamanlarında değildi diye biliyorum. Yanlış biliyor da olabilirim. Ancak Raja'nın yanında ve hatta gpu mimarileri geliştirme konusunda işin başında hep Eric Demers, David Wang, Richard Huddy gibi isimler oldu. R300'ün geliştirilmesinde mesela, Raja o grubun başında değil diye biliyorum. Çünkü ArtX'ten gelen isimler R300'ü geliştiriyor. Raja R600'de daha etkindi sanıyorum. R600'ü adam ettikten sonra (RV770 - HD4000) 2009'da Apple'a geçiyor. O sıralar ortada GCN de yok. Zaten GCN'i geliştiren ekip de Eric Demers'ın başını çektiği ekip ki; saydığım diğer isimlerdir kendileri, onlar da 2011 sonu ve 2012 başında GCN mimarili HD7000 serisi kartlar sunulunca Amd'den ayrılıyorlar. Amd'nin gpu tarafı, tarihinin en berbat dönemlerini geçiriyor 2012-2013 zamanlarında. Çünkü rekabet edemez hale geliyor. İşte Nvidia'nın Titan itelemeleri falan o rekabetsiz dönemin hediyeleri. Sonrasında 2013 Nisan'ında Raja tekrar Amd'ye dönüyor. Aslında 2013 sonunda fena olmayan işler görüyoruz. Mesela Mantle, Hawaii gpuları, sonrasında Freesync gibi... Bunlar da Raja ne kadar etkilidir bilemiyorum ama o dönemde gpu tarafının başında Raja var. Ama GCN mimarisi Raja'nın ortaya koyduğu bir mimari olmadığından mıdır bilinmez, sonrasında pek başarılı olamıyor. Hatta GCN mimarisinin son ürünleri diyebileceğimiz 14nm gpular oldukça berbat durumdaydılar. Verilen söz tutulmuyor, ürünlerde abuk sorunlar çıkıyor, rekabette çok zayıf kalınıyor, Vega'nın çıkışı, rekabeti, satışı vs tam bir yılan hikayesi oluyor. Navi 1 ve 2'ye göre Vega çok daha iyi demişsin ama Vega'nın en büyük sıkıntısı rakipleri ile (1080ti, 1080, 1070/ti) kapışamıyor olmasıydı. Esas problem ise bu seviyeye gelebilmenin bile 1 yıldan uzun sürede çok daha bir büyük gpu, HBM2 bellek ve neredeyse 2 kat güç tüketimi ile mümkün olmasıydı. Polaris'teki saçmalıkların üzerine Vega inanılmaz bir başarısızlık hikayesi olmuştu. Tam da bu dönemde Raja ufaktan topukladı, ardından da soluğu Intel'de aldı. Tabi Raja'nın Amd'ye döndüğü dönemde Amd'nin mali durumunu da göz önünde bulundurmak gerek. Ne yazık ki o sıralar Amd, tarihinin en kötü günlerini geçiriyordu. Doğal olarak gpu tarafına ayırabildikleri kaynak da kısıtlı olmuştur diye tahmin ediyorum. Tam Ryzen ile işleri toparlıyorlar derken Raja Amd'den ayrıldı. Raja gittikten sonra Wang, RTG'nin başına geçti ve ortaya koyulan ilk 'yeni' ürünler, RDNA mimarili RX 5700'ler oldu. Amd resmen geri döndü. En azından Nvidia'ya rakip ürünler sunabilir hale geldi rekabeti sürdürebilecek adımlar atabilir oldu. RX 6000 serisi ile oldukça başarılı kartlar gördük. RX 7000 serisi ile tökezlemiş görünüyor ama orada üretim tekniğinde geri kalmış olmalarının etkisi de var sanıyorum.

Rajacığımız ise Intel'de yepyeni bir serüvene başladı ki; orada herkesin beklentisi büyüktü. Ancak zamanla orada beklentiler azalıyor. Çünkü ürünler çok geç çıkıyor, yine bir sürü sorun vs. Intel'in tanıtılan ilk harici gpuları (A300'ler), neredeyse dahili gpu seviyesinde performansa sahipler. Gpu boyutları rakiplerine göre inanılmaz büyükler. Yani mevzu yalnızca yazılım ekibiyle alakalı değil gibi. Yine de yeni bir ürün gamı sunabildiler. Ama grafik işlemci işine en yakın ve bunu yapabilecek firma olarak Intel'i görebilirdik zaten. Ellerinde dahili grafikler için kullandıkları bir mimari, hayvan gibi üretim gücü ve onu destekleyebilecek mali güç var. O yüzden çok acayip bir şey yaptılar diyemiyoruz. Hatta beklenenin oldukça altında kaldıklarını bile söyleyebiliriz. Neticede 5 yıllık bir geliştirme süreci yaşandı ve sonuç olarak işe ilk başladıkları dönemde rakiplerinin sunduğu kartlarla yarışacak ürünler sunabildiler.

Sanıyorum Raja'nın en başarılı ve 'dahi' sıfatı ile anılmasına sebep olan dönem Apple dönemidir. Çünkü Apple ürünlerin grafik gücünü inanılmaz arttırmış, hatta rakiplerinin yaklaşamayacağı bir seviyeye oldukça verimli mimarilerle çıkarmıştır. Tabi orada bir ekosistem olması, donanım, yazılım, uygulama gibi pek çok değişenin tekel sayılabileceği bir yapıdan oluşuyor olması, belki de işini kolaylaştırmıştır. Sonrasında öyle bir başarıyı asla gösteremedi. Öncesinde R600-R700 döneminde de gösterememişti.

Benim için bu adamın en ilgi çekici yönü, hem kendisinin hem de rakiplerinin geliştirdiği teknolojileri, insanlığın ulaştığı ortak nokta olarak görmesi ve gelişimi amaç edinmiş olması. Adam hala heyecanla yeni teknikleri ve teknolojileri takip edip geliştirmeye çalışıyor. Intel'e geçişi de bu sebeple sevindiriciydi benim için. Çünkü yeni teknolojiler sunmayı, geliştirmeyi seven birine al sıfırdan gpu mimarisi yap dediler. Aslında fena olmayan şeyler de sunuldu (yeni ray tracing mimarisi, yapay zeka destekleyen donanım yapısı gibi), ama çok güçlü durumdaki rakiplere karşı pek başarılı olamadı.

Şimdi tamamen kendi kafasına göre takılacağı bir tarafa yönelmiş görünüyor. Belki çok daha güzel şeyler görürüz. Ama artık grafik işine paydos demiş gibi görünüyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdilik yeni konu açmayayım dedim. Seneye çıkması planlanan Battlemage için 4nm ile gelecek, işlem birimlerinin sayısı 2 katına çıkacak, hedeflenen gpu hızı da 3 ghz (üzeri) düzeyi denmiş:

https://videocardz.com/newz/intel-next-gen-arc-battlemage-gpu-rumored-to-feature-64-xe-cores

Hedef gpu boyutu olarak AD103 benzeri denmiş ki bu gpu RTX 4080 anlamına geliyor. Ancak A770'in performansını 2'ye katlasalar bile RTX 3090/Ti ayarı bir şey çıkar görünüyor. Kötü değil, ama pek iyi de değil. Seneye 3090'ları hatırlayan bile kalmayacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3090ti yi evine sokabilen adam yokken şimdi bile bu fiyatlarla 4070 i bile zor görecekken uygun fiyata 3090ti sokacaklarsa evlere intel bu gpu yu satar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3090/ti gibi kartlar zaten niş modeller. Ama 4070ti gibi kartlar bu seviyelere ulaştıkça alınabilir hale geliyorlar. 1,5 yıl sonra sunulacak yeni serilerde, 3090/ti seviyesinin 5060 gibi kartlarla orta segmente inecek olması muhtemel. Intel'in o sıralar yine orta segmenti yakalayacak olması yine pek cezbetmez. Ama evet, ucuza satmak zorunda kalır. Öyle olunca da millet alır.

Bu arada yeni fark ediyorum; 3090/ti'da kullanılan GA102 gpusu 28,3 milyar transistöre sahipken AD102'de 76,3 milyar transistör varmış. Uçuk şekilde artmış transistör sayısı, ama getirisi o kadar olmamış. 40 serisinin getirdiği tek ve en büyük yenilik frame generation diyebiliriz. Acaba bu transistör artışını ona mı yormak gerek? Gerçi aynı birimler tüm RTX kartlarda var, ama nitelikleri birbirini tutmuyor. Hepsini geçtim, yalnızca bir tek birimdeki nispeten ufak değişiklikler bu denli transistör artışına sebep olamaz sanıyorum.

Edit: Bir de L3 tampon bellek var görünüyor. Zaten bellek bant genişliği ihtiyacı belirgin şekilde azalmıştı. Ama yine de transistör sayısındaki artış ile performans tarafındaki artış birbirini tutmuyor. 20 ile 30 serisi arasında böyle bir transistör artışı yok. Bu arada benzer durum Amd'nin 6000 ve 7000 serisindeki gpuları arasında da var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Framegeneration kısmının en azından 4XXX serisi kıvamında çalışan hali için bazı ek devrelere ihtiyaç duyabileceğini tahmin etmek güç değil aslında. 3XXX muhtemelen ya software bazında hallediyor ya da bazı frame generation elementleri eksik kalıyor. Cache eklenmiş olması mantıklı hele ki frame generation için muhtemelen daha fazla cache gerekiyordur daha düşük gecikme ile olacak şekilde. 3XXX bunu belleğe yaptırıyor olabilir bu da gecikmeye neden oluyor olabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aga cok yazdim, son yaziyorum.

AMD cok ovundu gomulu cache bol diye. nvidia 40x0'lara geciste ayni patirtiyi koparmadi ama bol cache gomulu. Boylece daha dandik hafiza ile bile pratikte hafiza bandi genis. Iyi hafizayla kullaninca da canavar oluyor. Saat hizi da yuksek zaten. 8nm'de yaptiklari 30x0 rafine GPU mimarisi idi. AMD gibi yuksek urtimteknolojisine gecince AMD'de olan artilari da koydular. ...ip attilar ortaligi. Giris seviyesi laptop 4050'de bile iyi performans verdiler. Arada kar maksimizasyonu icin su modeli cok da artmamis, bu modeli daha iyi olabilirmis gibi keyfe keder eksikleri kalmis olabilir, mimari saglam.

Intel de driver'lari adam edip, mimariyi buyutup yuruyor. AMD de chiplet'le CPU tasarimini sokmeye basladi, chiplet'le APU'de de yurur. 2nm de geliyor. En onemlisi close to metal API'lerle AI birlesirse kopup gidecek gibiyiz.

Arada enflasyon ve dunya da kopup gitti. Sikintimiz ondan. Kartlar super, islemciler super, gidisat super, dunya .oktan.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel ac. Hissesinde de durum huzunlu huzunlu nvidia'nin arkasindan bakmak oldu. Ama muhendislerde kafa zehir. Bunlar fiyat/performansta cakarlar tokadi, yeter ki mumkun olsun. Mumkun, AI konularinda da geride kalmamak icin it gibi calisiyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel, geçen yıldan bu yana çok acayip sürücü kastık, ortalama performansı %19 artırdık demiş:

https://videocardz.com/newz/intel-claims-19-gpu-driver-average-fps-improvement-since-launch-intels-new-presentmon-beta-released

Sırf şu Intel kartları görmek, eski günlerin tadını aramak için masaüstü sistem kurasım geliyor. Renk oldu adamlar resmen.:mrgreen: Kendi çaplarında takılıyorlar. Bakın bunları bunları yaptık diye duyuruyorlar, tabloya döküyorlar falan.:D Hani kartı alıp böyle her sürücü çıktığında mutlu olsam diye düşünmeye başladım.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

intel tarafında ürkütücü bazı durumlar var. DX9-11 arası performansı düzeltmek için yaptıkları herşeyi DXVK geliştiricilerinin kodlarından alıyorlar görünüyorlar ve sanki windows ortamında DX9-11 arası oyunların hepsini aslında intel vulkan codepath üzerine yükleyerek çalıştırıyorlar gibi bir durum hasıl oluyor. Kendi güçleri adam gibi performans çıkartmaya yetmiyor malesef. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX9 oyunda igp'ler bile 500 fps verir oldu zaten. DX11'de ise performansı belli bir seviyeye getirmiş görünüyorlar. DX12 tarafında ray tracing konusunda fena değiller. A750 modeli 5000-5500 lira seviyesinde görünüyor. Alınabilir gibi görünüyor.:D En yakın rakipleri diyebileceğimiz 7600-4060, performans olarak öndeler ama her durumda değil. Dahası, fiyatları uçuk kalıyor. Daha aşağı inildiğinde A750 daha makul bir seçenek haline geliyor. Sırf intel modeli kullanmış olmak için alacağım galiba.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullanmış olmak için bile kullanılmayacağını söyledi Steve GN den. Ben çok bel bağlamıştım ama linux altında bile hala sorunlu bir kart serisi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
24 dakika önce, SkyWarrior said:

Kullanmış olmak için bile kullanılmayacağını söyledi Steve GN den. Ben çok bel bağlamıştım ama linux altında bile hala sorunlu bir kart serisi. 

Linux altında bile mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet malesef. Windowsta kullanılan driver takımı ile linux altındaki driver takımı eşit değil. Bazı özellikleri çalışmıyor kartın. Vulkan eklentilerinde eksikler var özellikle linux altında native vulkan oyunlarını bile oynayamayabiliyorsunuz. Kernel sürücüsü Xe ye geçecekti hala eski nesil i915 sürücüsü ile çalışıyor kart ve Xe hala yetişmedi. Xe nin yetişmesine de muhtemelen en az 2 kernel sürümü var. Developerlar i915 e ancak çok elzem patchleri taşıyorlar günü kurtaracak ama Xe driverin gelmesi gerekiyor. İntel bir ara bir dkms sürücü çıkarttı nvidia gibi ama tutmadı zaten koca linux camiasında sadece bir distro ve tek bir kernel sürümü ile uyumluydu. Kısacası linux altında bile sorunlu (Intel iGPU ları linux altında en sorunsuz açık kaynak sürücülere sahip olarak bilinir ve alchemist ile de böyle olacağını düşündü bir sürü editör ama olmadı.)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En büyük sorunları muhtemelen yılların birikmiş kalıntılarını temizleyemedikleri bir sürücü mimarisi. Düşünsenize haswell ve öncesini daha yeni ayırdılar. Haswell ve öncesi üniteler sadece şu an maintenance modda takılan crocus sürücüsü ile çalışıyorlar. i915in gelişimi iyice hantallaştı. Xe geliştirilmeye devam ediyor bazı donanımsal özellikler henüz açılmadığı için userspace de vulkan veya opengl extensionlar olsa da çalışmıyor. Geçen sırf bu yüzden bir Mesa patch yayınlandı. Extension kartta o özellik varmış gibi dönüş yapıyor aslında driverda yok. Şükür ki oyun sadece var yanıtına bakıyor özelliği tam manasıyla kullanmıyor o nedenle oyun çalışıyor ama bu patch versiyonu olmadan oyunu oynayamıyorsun standart mesa sürücüleri ile. Çok konuşulan XeSS sadece windows altında çalışıyor intel bu özelliği sürücülerine taşımadı bile (Nvidia ve AMDye bok atmayalım. AMD FSR yi dakka bir gol bir taşıdı üstelik driverdan bağımsız her türlü implement edilebiliyor. NVIDIA da çok kötü sayılmaz. DLSS3 henüz gelmedi (NVIDIA kodu açmadı henüz çünkü FrameGen kodunu da açması gerekiyor) ama DLSS2.x var şu an linux sürücülerinde ve DXVK veya VKD3D altında veya native vulkan oyunlar DLSS var mı diye sorguladıklarında evet yanıtını veriyor ve DLSS yi aktif hale getirebiliyorsunuz. )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel kartlar cidden güzel fiyatlara satılıyor:

https://videocardz.com/newz/sparkle-lowers-arc-a750-gpu-8gb-price-to-189

https://www.epey.com/ekran-karti/intel-arc-a750.html

Türkiye fiyatı daha da iyiydi geçenlerde. Cidden masaüstü kursam mı diye düşündürüyor. Özellikle de şöyle sürücü haberleri geldikçe o eski merak gıdıklıyor:

https://videocardz.com/newz/intels-latest-gpu-drivers-bring-5-to-119-fps-boost-in-a-new-set-of-popular-directx11-games

Edit: Ben yukarıdaki mesajı girerken şöyle bir sürücü daha gelmiş:

https://videocardz.com/driver/intel-arc-iris-graphics-31-0-101-4887

Böyle yapma ama Intel!:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel sonunda A580'i sunmuş:

https://videocardz.com/newz/intel-launches-arc-a580-desktop-graphics-card-at-179

O kadar gözden düştü ki; haberini bile görmemişim. İncelemeler gelmiş:

https://www.techpowerup.com/review/sparkle-arc-a580-orc/32.html

Normalde tam bir yıl önce sunulacaktı. Gerçi o zaman da pek önemli olmazdı. Anca 3 yıl önce falan çıkmış olsa iş yapardı. Şimdi fiyatları gerileyen A750'yi falan düşününce, biraz anlamsız bir model olmuş. Yine de düşünüldüğü kadar kötü değil. En azından A750'den öyle fersah fersah geride değil. Fakat Nvidia ve Amd tarafının en alt güncel modelleri olan 4060 ve 7600'tan geride olduğu görülüyor.

Verdiğim incelemedeki sürücüler de bir garip. Eski sürücüler gibi görünüyor. Yeni sürücülerle ciddi performans artışı iddia ediliyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok