Intel Gpuları (Arc Serisi) 2022 (Şükür Kavuşturana)
1 1

Bu konuda 149 mesaj var

Hadi hayırlı olsun.:lol:

Biraz önce intel'in yeni amd apusu ile ilgili bir haber görünce farkettim. Intel ve gpu işi ile ilgili genel bir başlığımız yok. Eksik kalmasın.:mrgreen:

Geçen hafta Intel, Amd ile anlaşarak ondan gpu temin edeceğini ve kendi işlemcileri ile notebooklarda kullanacağını açıklamıştı. Onun ilk örneğinin görüntüsü 2 gün önce piyasaya düşmüşken, bugün de performansına dair ilk veriler gelmiş.

AMD-GPU-kullanan-ilk-intel-islemci-gorun

Bu haliyle 470'in gerisinde bir gpu görünümü veriyor. 560'tan da belirgin şekilde hızlı görünüyor. Aynı şekilde 1050ti'ın da önünde.

Belli ki kendi gpularını üreten kadar amd'den bu tip ürünler sağlayarak rekabete girişecek.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük nimetmiş gibi pahalı sadece notebook'larda kullanılan 1050Ti gpu'ların fiyatlarını kırabilir yayagınlaşmasına sebep olabilir, nvidia buna karşılık olarak belkide GTX 2050/2060 isimleriyle gpu çıkartabilir, tabi şimdilik fiyat olarak hangi aralıktaki notebook-ultrabook'larda hayatımıza girecek merak ediyorum beni asıl ilgilendiren bu. Ryzen 2500/2700U'lu notebook ve ultrabook'larında bu rekabete eklenmesi son kullanıcı adına iyi olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan için Nvidia adına bir tehdit yok. Ama bu işbirliği ilerlerse, Amd'nin gpu üretimi için Intel fabrikalarını kullanması söz konusu olabilir. İşte o zaman Amd'nin gpularında ani bir gelişim yaşanabilir. Bu da Nvidia ile olan rekabeti belirgin şekilde etkiler. Zaten mevzu w/p ve mm/p

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia ile tepe ürünlerde yarışmak INTEL yöneticilerinin hayallerini süslüyordur kim bilir, intel şuan için ihtiyacı olanın 1030-1050-1060'la denk belki bir miktar iyi bir model çıkarmak  olduğunu düşünmüş olabilir bunuda eldeki gen 9.5 gpu ile olamayacağını bildiği için şartlar itibariyle AMD'den tercih yapmış, bu birliktelik kısa süreli olabilir belki 1-2 yıl bile sürmeyebilir zaman gösterecek her şeyi, ayrıca AMD'nin gpu üretimi için intel'in fabrikalarını kullanabilmesi ancak rüyalarında olur düşük ihtimal bile değil bu seçenek bana mantıklı gelmiyor.

Ayrıca AMD-INTEL birlikteliğinin açıklaması birçok açıdan yoruma açık durumda, misal bunlardan biri bana göre çok satılan nb-ub segmentinde intel'in nvidia'nın elini güçlendirmemek isteyişi, ortaya karışık bir ürünle zaman kazandıracak hamlelere girişmesidir, RJ'ya ekibi kurma gen9.5i geliştirip adam etme ve bu süreçte belkide bahsi geçen üst seviye gpu'lar tasarlamaya yönelik hamlesi gibi görünüyor. bu süreçte kazanacağı mühendislik tecrübesiyle eldeki projeleridnde gelişiminde  sıçrama yaşayabilirler, son olarak  AMD'ninbu süreçten zarar görüp görmeyeceğinide zaman gösterecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük başkan Jen Sen Huang şöyle demiş:

"Yeah, there's a lot of news out there....first of all, Raja leaving AMD is a great loss for AMD, and it's a recognition by Intel probably that the GPU is just incredibly important now. The modern GPU is not a graphics accelerator, we just left the letter "G" in there, but these processors are domain-specific parallel accelerators, and they are enormously complex, they are the most complex processors built by anybody on the planet today. And that's the reason why IBM uses our processors for the worlds largest supercomputers, [and] that's the reason why every single cloud, every major server around the world has adopted Nvidia GPUs."

http://www.tomshardware.co.uk/nvidia-intel-amd-gpu-koduri,news-57281.html

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'le Rtg (ya da Amd) bir şekilde ortaklığa doğru gitmek zorunda zaten. Bunu birkaç yıl önceden yazan çizenler vardı. Hatta rtg ortaya çıkınca "hadi hayırlı olsun, bu işin sonu Radeon Inside ya da Intel Radeon olur" diyorlardı.

Nvidia çok ezici bir üstünlük kurmaya başladığı için Amd'nin rekabet şansı kalmadı. Intel'in de sıfırdan başlayıp Nvidia'ya yetişmesi çok zor. O yüzden birinin gpu işindeki uzmanlığı, diğerinin üretim ve teknik gücü birleşince Nvidia'ya rakip olabilecekleri belli. Daha önce Nvidia bu kadar büyümemişken Larrabee'yle havasını alan Intel, karikatürleri unutmamıştır. Artık "hallederiz yeaaa, sığhıntı yohh" kafasıyla bu alana giremeyeceğini çok iyi biliyordur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın üstünlüğü bana göre geçici bir durum, daha önce değişmeli giden liderlik durumu 2 sezon 4 yıldır Nvidia'da kalmış durumda, makro bakarsak çeşitli sıkıntılar ve AMD'ninde yanlış adımları bu sürece tuz biber oldu kangren vaka durumundalar, acilen yapacakları hamleler bile 1-2 yılda kendisini göstereceği için önümüzdeki 2 yıl RTG'nin geleceğini belirleyecek, bu sürede AMD'nin güçleneceği mali olarak daha toplu olacağı için ekibin güçlendirilip durumun iyileşme yönünde olacağını umuyorum ki bu havada kalırsa RTG için iyi olmaz,  Ryzen APU'larından daha iyi performans sunma iddiası olduğu  1050/1060 arası olacağı için Ryzen Mobil'i etkilemez gibi bir tahminim var.

Zaman geçtikçe neler olacağını APU'ya nasıl etki edeceğini göreceğiz, bence asıl sorun piyasaya yeterli miktarda Ryzen APU'nun üretilip sunulması başka bir şey değil yani klasik AMD sorunu asıl nokta, neyse INTEL bu tasarımı biraz daha geliştirse VEGA GPU koysa filan 1-1.5yıl kazansa yeterli düşünmüş olabilir gibi tahminim  var, ileride bu tasarımın yerine kendi GPU'ları hk haberler okuyabiliriz ki o zamana kadar Nvidia ile bu şekilde başetmek isteyecekler RJ'de bu ekibi yönetecek, Apple'daki gibi başarılı olabilir neticede adamın bir tecrübesi var HBM1-2 gibi kötü şeylere bel bağlamış olsada.

Son olarak şu aşamada daha çok test vs görmek istiyorum birde Ryzen APU'lardan haberler bekliyorum, bari bu sefer sekteye uğramasın yeter artık.  birde o kadar yazıp ediyoruz ne zaman bu intel-amd paketli notebook'lar göreceğiz artık bunlarında haberleri çıksa iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HP'de Elitebook  Lenovo'da X1-X2 ve Txxxs serisi benim gözdelerim, bu seriden ne model çıkaraklar ona bakıyorum, elimde i7-4600U T440s var beni kurtarsa kurtarsa R2700U kurtarır daha azı değil. HP'nin Envy serisini sevemedim gitti bende geçer akçesi yok. bahsettiğin testler  geçtiğimiz haftalardaki duyuruda HP Lenovo Acer'den 1er tane modelin testi vardı ama bunlar piyasaya girecek ürünler mi orası muamma, yazın Ryzen'li çalışan notebook'larda görmüştük hala piyasaya inmiş değil bilmem anlatabiliyormuyum.:zuh: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok yahu, eleman kendi yapmış benchmarkları falan. Hatta Lisa Su twitter'da, best buy'dan ryzenli laptop alırken fotoğrafını koyup paylaştı. reddit.com/r/amd'ye bakın sürekli. eğer güncel bir şey olursa ben oradan öğreniyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

Yok yahu, eleman kendi yapmış benchmarkları falan. Hatta Lisa Su twitter'da, best buy'dan ryzenli laptop alırken fotoğrafını koyup paylaştı. reddit.com/r/amd'ye bakın sürekli. eğer güncel bir şey olursa ben oradan öğreniyorum.

Nereden almis acaba - cunku dun aksam itibariyle  Ryzen islemcisinin tasariminin yapildigi binaya  2-3 km mesafede olan BestBuy'da Ryzen islemcili laptop yoktu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 14.11.2017 at 21:29, mehmetclk said:

Nvidia'nın üstünlüğü bana göre geçici bir durum, daha önce değişmeli giden liderlik durumu 2 sezon 4 yıldır Nvidia'da kalmış durumda, makro bakarsak çeşitli sıkıntılar ve AMD'ninde yanlış adımları bu sürece tuz biber oldu kangren vaka durumundalar, acilen yapacakları hamleler bile 1-2 yılda kendisini göstereceği için önümüzdeki 2 yıl RTG'nin geleceğini belirleyecek, bu sürede AMD'nin güçleneceği mali olarak daha toplu olacağı için ekibin güçlendirilip durumun iyileşme yönünde olacağını umuyorum ki bu havada kalırsa RTG için iyi olmaz,  Ryzen APU'larından daha iyi performans sunma iddiası olduğu  1050/1060 arası olacağı için Ryzen Mobil'i etkilemez gibi bir tahminim var.

Zaman geçtikçe neler olacağını APU'ya nasıl etki edeceğini göreceğiz, bence asıl sorun piyasaya yeterli miktarda Ryzen APU'nun üretilip sunulması başka bir şey değil yani klasik AMD sorunu asıl nokta, neyse INTEL bu tasarımı biraz daha geliştirse VEGA GPU koysa filan 1-1.5yıl kazansa yeterli düşünmüş olabilir gibi tahminim  var, ileride bu tasarımın yerine kendi GPU'ları hk haberler okuyabiliriz ki o zamana kadar Nvidia ile bu şekilde başetmek isteyecekler RJ'de bu ekibi yönetecek, Apple'daki gibi başarılı olabilir neticede adamın bir tecrübesi var HBM1-2 gibi kötü şeylere bel bağlamış olsada.

Son olarak şu aşamada daha çok test vs görmek istiyorum birde Ryzen APU'lardan haberler bekliyorum, bari bu sefer sekteye uğramasın yeter artık.  birde o kadar yazıp ediyoruz ne zaman bu intel-amd paketli notebook'lar göreceğiz artık bunlarında haberleri çıksa iyi olur.

Nvidia'nın üstünlüğü pek geçici bir durum değil. Çünkü 10 yılı aşkın süredir devam ediyor. Nvidia 7 serisi (2005) ile öne geçti ve o zamandan beri yalnızca bir kez; rakibinden 6 ay geç gelen Fermi'ler sebebiyle çok çok ufak bir farkla geriye düştü. Zaten o da yalnızca tek çeyreklik bir durum oldu. Sonrasında yine öne geçti. 2014'te daha önce hiç olmadığı kadar fark atmaya başladı. 2015'te piyasanın %80'ninden fazlasını elinde tutuyordu. Son iki yıldır da piyasanın %70'inde at koşturuyor.

Add-in-Board-GPU-Market-Share-2002-to-Q2

Öncelikle bunların farkında olalım.

Amd'nin yanlışları taa x800 serisinden başlıyor aslında. Nvidia ise 8 serisi ile mentalite olarak arada 5-10 yıllık bir fark olduğunu ortaya koymuştu zaten.:mrgreen: Biz biraz geç anladık o kadar. Fermi'de de durum benzerdi. Adamlar Fermi için yeni g80 diyorlardı. Biz de "geç kaldılar, pok gibi gpu yaptılar, şimdi de gazlıyorlar" falan diyorduk. Meğer doğruymuş. Hala aynı mantıkla gpu üretiyorlar. Rtg'nin çok fazla bir şey yapması, şu aşamada pek mümkün görünmüyor. Hele ki uzunca bir süre başsız kalırsa, yine değişik sorunlar yaşayacaktır. Mesela Raja, Eric ve Richard yokken 2011 aralık ayından 2013 eylül ayına kadar büyük gpu sunamadı. Hatta rekabette ilk kez bu kadar geri kaldıklarını gördük. Hem de ne yeni mimariye geçiş ne de yeni noda geçiş söz konusuydu.Yalnızca Tahiti'nin daha gelişmişini yapacaklardı. 1,5 yılda anca çıkarabildiler. O da Raja geldikten 6 ay sonra olabildi. Nvidia'nın ilk Titan'ı tanıtacağı günlerde Amd'nin çıkıp da "yeni seriye ihtiyacımız yoh ehehhe, valla durum çok eyii heehe" dediği günleri hatırlatırım. Neyse ki Raja geldi de o ara, GK110'un tanıtımından 16 ay sonra, ilk Tesla modellerinin çıkışından 1 yıl sonra, ilk geforce modelinin çıkışından 8 ay sonra Hawaii'yi görebildik. Ama onu da nasıl gördük, ayrı bir tartışma konusu. Rtg'nin (o dönemde ayrı bir yapıda değildi) geleceği Tonga'nın çıkışı ile belli olmuştu. Zira Nvidia 2014 şubatında ilk maxwell mimarili kartları sundu, Amd gpulardan 2 kat, Intel igplerden 3 kata kadar verimli diye reklam yapıyordu. Peki bu hamle karşısında Tonga nasıl oldu? Tek kelimeyle berbattı. Gerekmeyen 384 bit, enerji verimliliğinde zerre kadar olmayan değişim, mm/p oranında resmen geriye gidiş, Tahiti'den daha düşük dp performansı vs vs. Sonrasında gelen Fiji'de de pek bir şey olmayacağı belliydi. Hbm + büyük gpu + su soğutmayla bir şeyler olur mu diye baktık, bir halt olmadı. Polaris'le o kadar gazladılar. Sonuç? Vega'dan da bir cacık çıkmayacağı belliydi. Yalnızca verimlilik artmışsa, büyük gpuyla belki bir şeyler olur diye baktık. 1080'e rakip olamıyor bile.

Şimdi Navi'den ciddi ciddi bir şeyler bekleyen var mı?

Amd gcn'den farklı, gerçekten iş yapacak bir mimari ile gelirse, eyvallah. Ama "bakın gcn'e takla attırdık, çok acayip verimlilik kastık, hemi de 49324937847x3787492374 çözünürlükte çok iyi sonuç veriyor" derse inanacak adam kaldı mı?

Şuan gpu işine en fazla para gömebilen firma Nvidia. En sağlam gpu tasarım takımlarına sahip olan Nvidia. bu konuda en fazla patente sahip olan Nvidia. Aynı mimariyi ürün gamına en fazla yaymış olan Nvidia. Amd'den bir beklentim zaten kalmadı da Intel ne yapabilecek diye bakarım. Devasa bütçesi, üretim kapasitesi, insan gücüyle rekabete girişebilir. Ama karşısındaki de eski Nvidia değil. İlk defa böyle bir durum olacak sanırım. İzleyip göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jpr 3. çeyrek sonuçlarını yayınlamış. Çeyreklik de olsa, toplam gpu pazarındaki payda Nvidia yine bir şahlanmış:

MW-004.png

Bu demektir ki harici kartlar bazında genele oranla ciddi bir artış olmuş (edit: evet olmuş, raporda şu da varmış "Desktop graphics add-in boards (AIBs) that use discrete GPUs increased 29.05% from last quarter.") ve o artışı yaşayan/yaşatan taraf da Nvidia olmuş. Yakında harici kartların pazar payı da yayınlanır, o zaman görürüz. %75'in üzerine çıkmış gibi görünüyor. Intel gelene kadar Nvidia iyice sindirecek Radeon tarafını. Bir de iki farklı mimariye geçecek gibi görünüyorlar ki; oyun gpuları tarafında hiç affetmez o zaman.

https://www.jonpeddie.com/store/market-watch

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aradan geçen 13 ayın ardından intel bir demo göstermiş:

https://videocardz.com/newz/intel-demoes-xe-dg1-discrete-graphics-at-ces-2020

Bu hızla devam ederlerse 13 ay sonra kartları gösterir, 26 ay sonra da satışa çıkarırlar.

Intel bu işlere giriştiğinde 2020 sonlarına kadae kart falan beklemeyin diyenler haklı çıkmış görünüyor. Yıl sonu iyi ihtimal hatta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, Whooosh said:

Şimdiki jenerasyondan 2 kat performanslı olduğu söylenmiş. İntel'in mevcut grafik performansını zaten biliyoruz "0", yani 0 x 2 = 0, geçiniz.

Ama heyecanlı oluyor.:mrgreen:

Bakın bu da yeni gelmiş:

https://videocardz.com/newz/intel-reveals-xe-dg1-software-development-vehicle

Asıl kaynak guru3d ama kaldırılmış. Videocardz.com editörü de nda sebebiyle kaldırılmış diyor. Orta da zaten kart falan yok. Birkaç slide ve kartın cgi görüntüsü var. Yersen.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Renk olsun, yeni bir oyuncu olsun, rekabet olsun tabi ki isterim ama hiç umut yok.

Görücüye çıkan donanımın gücü yapısı falan da bizim beklediğimiz "Nvidia Amd rakibi Intel Gpu" ile  bağdaşmıyor. Anca giriş seviyesi workstation'larda falan görürürüz. Muhtemelen de olayın çıkış noktası burası zaten, intel'in yanılmıyorsam laptoplarda 6, masaüstü/sunucu/ws işlemcilerinde ise 4 çekirdeğin üstündeki işlemcilerinde herhangi bir dahili yada harici grafik çözümü yok, hiç bir şey yok.

Intel bu sistemlerde rakip yada partner firmaların ekran kartları yada grafik yongaları olmasa bir monitöre masaüstü görüntüsünü bile veremiyor 10 yıldır.

Ayrıca "oyun" ibaresi yalnızca 75w altı sınıfta geçiyor. 2021-22 yılında 75w altında gtx 1050 performansı verebilirse ne ala.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok