Yetkili servis periyodik bakim kazigi
1 1

Bu konuda 82 mesaj var

garanti icin, Faturalı bakım ile bayi servisi şart degil diye biliyorum.

Bosch Car servis ile bakım yaptirsaniz, arızada bayiye gidebilme durumu var sanırım. Sıfır araci olan arastirsin.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 dakika önce, Hamso said:

garanti icin, Faturalı bakım ile bayi servisi şart degil diye biliyorum.

Bosch Car servis ile bakım yaptirsaniz, arızada bayiye gidebilme durumu var sanırım. Sıfır araci olan arastirsin.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Garanti için orjinal malzemeler ile yapılmış bakım şartı aranıyor. Nerede yapıldığının çok önemi yok.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 31.12.2017 at 00:19, Zoma said:

Ben Türkiye'de buna çok güvenmem. Garanti işlemesi gereken durumda "bakımları bizde yapmamışsınız, garanti geçersiz" derlerse hiç şaşırmam.

kesin diyecekler zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki bu şartlarda markanın kendi servisinde yaptırılacak bir bakım için en iyi strateji nasıl olmalı?

Mesela anladığım kadarıyla:

1-     Yakıt, hava ve polen filtresi gibi parçaları ve motor yağını kendimiz temin edip gitmek gerekli.

2-     Cam suyu gibi ufak ama can sıkıcı kalemleri baştan istemediğini belirtmek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

servislerin bakım dedikleri şeyi siz kendiniz de yaparsınız. hava filtresi ve polen filtresi değiştirmek dünyadaki en kolay şeylerden zaten. motor yağını değiştirmek biraz uğraştırır ama aracı kriko vs. ile kaldırıp altına yatıp yapmak hiç de zor değil.

sadece benzin filtresini kendiniz değiştiremezsiniz (değiştirilir ama zor) ama benzin filtresi denen şey zaten 100.000 km'de bir falan değiştirilir. benim aracın benzin filtresini 240.000 km'de değiştirdiğimizde daha ilk defa değiştirildiğini gördük, o bile o kadar kirli değildi.

velhasıl kelam kendiniz yaparak 1/3 fiyatına kurtulmak mümkün.

egefranco beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bakım ücretlerini salt bakım ücreti değilde, bakım + garanti ve iyi niyet garantisinin devam etmesini sağlayan bir haraç veya yıllık ücret gibi düşünürseniz o kadar koymuyor. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@master +1.

Bizdeki Golf hep yetkili servise gitti. Geçtiğimiz yaz garantisi bitmişti. Kayınpeder arabayı kullanırken araç kırmızı ışıkta bir anda bütün elektriği kesiyor ve yolda kalıyorlar. Neyse çekiciyle Vosmer'e gönderdik aracı. Aküden araca elektrik dağıtan bir parçada mı ne sorun olmuş. Bizimde inanamadığımız bir şekilde 1800TL tutacak olan işlem için bizden 0 TL para aldılar. Neden diye sorduğumuzda "araç hep bizde servis görmüş, km'si düşük ve böyle bir sorun olmamalıydı. iyi niyet garantisine soktuk sizi özür dileriz sorundan ötürü" dediler. İlk defa servis bakım ücretinden kazıklanmak bir işe yaradı yıllar sonra :D

Tabiki bu nedenle hep orijinal servis bakımı yaptırılmalıdır demiyorum. Bizden çatır çatır para alabilirlerdi. Onların insiyatifinde kalmış bir olay. Biz iyi birine denk geldik herhalde. Şans işi. Denk geldimi güzel oluyor.

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, Atrin said:

@master +1.

Bizdeki Golf hep yetkili servise gitti. Geçtiğimiz yaz garantisi bitmişti. Kayınpeder arabayı kullanırken araç kırmızı ışıkta bir anda bütün elektriği kesiyor ve yolda kalıyorlar. Neyse çekiciyle Vosmer'e gönderdik aracı. Aküden araca elektrik dağıtan bir parçada mı ne sorun olmuş. Bizimde inanamadığımız bir şekilde 1800TL tutacak olan işlem için bizden 0 TL para aldılar. Neden diye sorduğumuzda "araç hep bizde servis görmüş, km'si düşük ve böyle bir sorun olmamalıydı. iyi niyet garantisine soktuk sizi özür dileriz sorundan ötürü" dediler. İlk defa servis bakım ücretinden kazıklanmak bir işe yaradı yıllar sonra :D

Tabiki bu nedenle hep orijinal servis bakımı yaptırılmalıdır demiyorum. Bizden çatır çatır para alabilirlerdi. Onların insiyatifinde kalmış bir olay. Biz iyi birine denk geldik herhalde. Şans işi. Denk geldimi güzel oluyor.

bence konuya bir de şu yönden bak;

garantisi bitene kadar bakımları kendi imkanlarınızla yapsanız cebinizde duruma göre 5000-10000 TL kalmış olacaktı. bahsettiğiniz parça eminim ki dışarıda 1800 TL falan değildir, OE ürünü yarı fiyatına alırsınız. yuvarlak hesap 1000 liraya halletmiş olsanız cebinizde yine ekstradan fazlasıyla para kalmış olacaktı.

yetkili servis benim için her türlü pişmanlıktır.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN haklısında o kadar da tutmaz yahu. Araç yılda 1 bakıma giriyor. 3 kere yetkili serviste bakıma girdi. yanlış hatırlamıyorsam sırasıyla 650-850-1100 TL gibi bir fiyat ödendi. 5.000 - 10.000 TL gibi bir kazancı yakalamak için 10 kere falan servise girmemiz gerekiyor. arabamı çok seviyorum ama bakımı kendim yapmak istemiyorum açıkçası. Garanti bittikten sonra yetkili servis yerine bizim tanıdık Bosch servis var oraya götürmeye başlayacağım. Orada daha ucuza bakımını yaptırırım en azından. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/21/2019 at 14:13, TiesTorN said:

servislerin bakım dedikleri şeyi siz kendiniz de yaparsınız. hava filtresi ve polen filtresi değiştirmek dünyadaki en kolay şeylerden zaten. motor yağını değiştirmek biraz uğraştırır ama aracı kriko vs. ile kaldırıp altına yatıp yapmak hiç de zor değil.

sadece benzin filtresini kendiniz değiştiremezsiniz (değiştirilir ama zor) ama benzin filtresi denen şey zaten 100.000 km'de bir falan değiştirilir. benim aracın benzin filtresini 240.000 km'de değiştirdiğimizde daha ilk defa değiştirildiğini gördük, o bile o kadar kirli değildi.

velhasıl kelam kendiniz yaparak 1/3 fiyatına kurtulmak mümkün.

Bir dahaki bakıma 7 ay var, kendim yapma konusunda gaza gelmiş durumdayım ama öğrenmek için zaman ve enerji lazım; bir de riskler var tabi. Bakımda değişenlerden başka işler de var...  Ama anlaşılır şey değil. Neden birileri çıkıp da daha ucuza yapmıyor şu işleri...

@Atrin benim araba 2011'den beri 7 defa servise girmiş. artışlarla ortalama 800-900liradan 6bin TL vermişimdir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, egefranco said:

Ama anlaşılır şey değil. Neden birileri çıkıp da daha ucuza yapmıyor şu işleri...

daha ucuz yapan sanayiler işte :) arabalarda periyodik bakım denen şey o kadar basit ki özel bir usta falan aramanıza gerek yok. size en yakın rastgele bir mahalle tamircisine gerekli malzemeleri alarak gitmeniz en karlısı olur. yağı, filtreyi vs her şeyi kendiniz internetten ucuza temin edip gidin verin hepsini değiştirsin. cüzi bir işçilik alır sadece... ben bile özel tamirler haricinde, yağ bakımı gibi standart bakımlar için dediğim gibi yapıyorum uğraşmak istemediğim zamanlarda. 100 lira falan veriyorum bizim yürüme mesafesindeki mahalle tamircisine, her şeyi değiştiriyor.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen en mantıklısı bu şekilde yapmak ve çok uygun fiyata çözülmüş oluyor. Sanayide yedek parça satıcı yerlerdende filtreleri falan almak yeterli oluyor, internettende çözülüyor çoğu zaman. Özellikle yağ konusunda ben internetten hallediyorum, diğer filtrelerde falan bazen model uyum sorunu olabiliyor (oda benim araçtan ötürü gerçi Kia Rio) o yüzden gidip sanayide hallediyorum. Ustayada bir işçilik parası oldumu cillop...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, TiesTorN said:

daha ucuz yapan sanayiler işte :) arabalarda periyodik bakım denen şey o kadar basit ki özel bir usta falan aramanıza gerek yok. size en yakın rastgele bir mahalle tamircisine gerekli malzemeleri alarak gitmeniz en karlısı olur. yağı, filtreyi vs her şeyi kendiniz internetten ucuza temin edip gidin verin hepsini değiştirsin. cüzi bir işçilik alır sadece... ben bile özel tamirler haricinde, yağ bakımı gibi standart bakımlar için dediğim gibi yapıyorum uğraşmak istemediğim zamanlarda. 100 lira falan veriyorum bizim yürüme mesafesindeki mahalle tamircisine, her şeyi değiştiriyor.

+1 de benden

zaten parcalari satin aldim (filtreler ve yag). bir tane usta bulup degistirtecem.

periyodik parcalar icin ureticilerin zaten arac modeline gore parca listesini cikaran siteleri var (mesela bu ve bu). 

gecen hafta yetkili servise gittim (opel recall yapti)

bakim zamani geldigini ve kampanya oldugunu soylediler. kac para diye sordum. 1500 lira cektiler. yildo gibi guldum.:zuh:

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, TiesTorN said:

Bir dahaki bakımı gerekli malzemeleri internetten tedarik edip ben de bu şekilde yaptıracağım.

Bunun ikinci el değerinde bir düşüşe yol açacağını ön görebilir miyiz peki? 

Bu şekilde edilecek tasarruf ile ikinci el fiyatındaki düşüşü karşılaştırmak da mantıklı olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şahsen 2. el değeri benim umrumda değil, 2. el araba alırken de umrumda olmaz. bakımlarını aksatmadan yaptırdığı sürece yetkili servis olsun tamirci olsun banane...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

filtreler ve yag tutari: 500 tl

degistirmek icin ustaya verdigim para: 60 TL

grand total: 560 TL

fuck the police  yetkili servis diyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen hafta 2014 Corolla 1.6 benzin otomatik aracımı bakıma soktum. Garantisi olmayan araçlarımı götürdüğüm her zamanki ustam parçalar dahil 350TL'ye yaptı bütün işlerini. Elemanlar için de bir 50TL bıraktım. Toplam 400TL'ye bakım işini hallettim. 

Bu yapılan işleri kendi servisinde yaptırsam en az iki katı para alırlardı. Uygulama ve parça aynı olurdu, hatta araca ne yapıldığını görmüyorsunuz bile servisinde. Alıp götürüyorlar kim bilir neler yapıyorlar arkada arabama:kayik::cici:

Ardından muayeneye de soktum arabayı. 350TL'ye yakın da ona verdim. Çok hafiflemiş hissediyorum kendimi:icon_think:

Bu arada muayene yapan elemana far olayını sordum. LED ampul kullanıyordum bir süredir ama muayene öncesi orijinal ampulleri takmıştım. Gerek yokmuş meğer. "Xenon aydınlatma dışındakiler kusurdan sayılmıyor" dedi. Merak edenlere bilgi olsun. Dönünce yine LED'leri taktım. Artık arızalanana kadar da dokunmam sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, MilesTeg said:

Ardından muayeneye de soktum arabayı. 350TL'ye yakın da ona verdim. Çok hafiflemiş hissediyorum kendimi:icon_think:

"arkadaslar" parayi nakit aliyorlar. 2 dakika bakarmis gibi yapip "motor no okunmuyor" diye adetten hafif kusur yaziyorlar. oh ne guzel dümen!

sCoRPion_tr and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, infestor said:

"arkadaslar" parayi nakit aliyorlar. 2 dakika bakarmis gibi yapip "motor no okunmuyor" diye adetten hafif kusur yaziyorlar. oh ne guzel dümen!

Aynı şeyi bana da yaptılar. Ne demek motor no okunmuyor anlamış değilim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araç hatasız çıkarsa soruşturma yemeyelim dalgası o.
Benimkini 2016 da okuyamadilar, 2018 de okudular, far ayarı hatalı bu sefer...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 minutes ago, Hamso said:

Araç hatasız çıkarsa soruşturma yemeyelim dalgası o.
Benimkini 2016 da okuyamadilar, 2018 de okudular, far ayarı hatalı bu sefer...

Bana uzun farlardan birisinin ayarı bozuk da dediler. Motor no okuyamama yanında bu da var yani. Hafif kusur olduğu için takmıyorum, ne bok yiyorlarsa yesinler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok