AMD Radeon VII, RX50 ve Navi - (2019-2020) [7NM]
0

Bu konuda 203 mesaj var

Navi'nin kolay kolay geleceği yok. Bari başlığı VII diye güncelleyelim dedim. En azından 2019'da yeni 7nm üretim ile gelecek VII'yi ve gelebilecek diğer modelleri burada konuşmuş oluruz. Navi de yalan olmazsa yaz aylarında gelir. Polaris'in devamı olursa adı da rx600 olabilir.

VII'nin performansına dair şöyle bir haber geldi bugün:

https://videocardz.com/79870/amd-radeon-vii-benchmarks-leak-ahead-of-launch

Kabaca 1080ti'la benzer, azcık altında belki. Firmalar da Amd'nin kartını alıp üzerine logolarını basacak gibiler:

ASRock-unveils-Radeon-VII-Phantom-Gaming

Sapphire'in VII'si ise 1750 mhz olacakmış. Yeni bir founders edition durumu mu nedir?

https://forum.donanimhaber.com/sapphire-radeon-vii-ekran-karti-satisa-cikiyor--136852543

Şimdiden başlığı açalım. Çünkü çoook büyük bir sır olan Navi'nin sürücü kodu, oldukça gizli(!) olmasına rağmen Linux sürücülerinde görülmüş.

new_chip.gfx10.mmSUPER_SECRET.enable [0: 0]

https://videocardz.com/74504/amd-navi-spotted-in-linux-drivers

Bu hareketle başlayan hikaye bakalım nasıl sonuçlanacak. Umalım da sonu Vega'ya benzemesin. Bir de Nvidia'nın o dönemki güncel gpuları ile yarışabilir inşallah.

Yukardaki haberin fake çıkmasıyla birlikte Navi hakkında pek bir şey kalmadı. O yüzden genel bilgi olması için şunu yapıştıralım:

AMD-Grafikchip-Architektur-Roadmap-2015-

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar saçma iş olur mu diyordum ben de. İyi bari. Hem de Navi için elde örnek olup olmadığı da bilinmiyor şuan. Hatta nerede üretileceği falan tam olarak kesin değil bildiğim kadarıyla. Hatta bir Vega 20 beklentisi vardı 10nm veya 7nm ile üretilecek. Onun da geleceğini düşünürsek Navi'ye çok var gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HBM2 ile üretilmeyeceğini duymak istiyorum fakat mevcut tasarımda bulunan kontrolcünün GDDR5X desteği var mı merak ediyorum açıkcası, performans olarak Nvidia ile denk seviyelerde tutunsa bile ölçeklendirilememe durumu devam ederse NAVI'yide pas geçilecek kartlar listesine şimdiden yazabiliriz, AMD'nin orta ve alt seviyede dieş dokunur işler çıkarması şart, yukarıdaki gibi saçma sapan haberler duymakta insanın canını sıkıyor. ya bi settörün gidin diyesim geliyor o tabloları hazırlayanlara:facepalm:

Üretim 10/12nm olması tasarımdaki başarının yanında pekte önemli bir husus değil, iş o raddeye gelene kadar ohoooooo:icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad TSMC ile üretilmiş silikona ve revize edilmiş bir GPU'nun neler yapacağını göreceğiz, en kötü ihtimalle GF'den kurtuldukları için yüksek hacimli üretim imkanı gibi avantajları olacaktır. ne kadar goy goy olsada birşeylerin değişeceği aşikar. heleki Nvidia'nın orta segmenti 599$'a çekme hamlesinin etkilerini şimdi görebiliriz. fazla iyimser olacak ama daha düşük güç tüketimi ve %15-20 civarı bir kart çıkarsa şaşırmayacağım. zaten AMD ne yapsa şaşırtmıyor  kazı kazan kartı durumunda.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce dillendirildiği gibi "Navi orta seviye olacak" tadında bir haber daha:

https://wccftech.com/exclusive-first-amd-navi-gpu-will-have-40-cus-and-is-codenamed-navi-12/

40 cu denmiş. Kötü. 2019'da zaten vegalar bile orta seviye sayılacak bir konuma gelecek. Navi ise 40 cu denmiş. Yani Polaris'ten 4 cu fazla. Hadi saat hızları da yüksek olacak diyelim. 580'den %30 kadar hızlı olacak muhtemelen. Bu da Vega 56 bile olamayacağı anlamına gelir. Tabi en başta söylenen 2018 beklentisi şuan tamamen yalan olmuş durumda. Hatta 590 diye bir kartın çıkacağı da ortadayken, en az 6 ay Navi falan görmeyeceğiz sanırım.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080'e yakın olursa ben düşünebilirim, çünkü vega64'ü ülkede göremedik bile. :(

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DH'deki haberde NAVI için 2070 performansının yarı fiyatına 249$ 'a sunacak denmiş, haberin kaynağı ise bilindik adres,  diğer NAVI gpu'ları ise aşağıda doğru 2050 ve 2060'a karşılık olarak ve yarı fiyata aynı performans sunma iddiasında. öncekiler gibi NAVI hk'da çok haber okuduk inşallah bu sefer haberler doğru çıkarda bir hareketlenme olur.

kaynak: https://www.donanimhaber.com/AMD-RTX-2070-performansini-yari-fiyata-sunmaya-geliyor--105781

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TiesTorN said:

nvidia'nın flagship kartıyla aynı performansı yarı fiyatına sunan bir amd kart görebilirsek bir gün, eski günler hatrına alacağım bir tane :)

Bu en son 2009 yılında 4890 modeliyle olduğu için, beklentiyi yükseltmemekte fayda var.

Ha bir de 5 yıl önce 290'larla yaptı ama onlarda durum tartışmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, TiesTorN said:

nvidia'nın flagship kartıyla aynı performansı yarı fiyatına sunan bir amd kart görebilirsek bir gün, eski günler hatrına alacağım bir tane :)

bence öyle bir şey olsa sırf hatır için almazsın. :D

Atrin, Thustu and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, TiesTorN said:

Sırf AMD'ye destek atmak için alırım bir tane. Hem de freesync monitörüm bir boka yaramış olur :lol:

Hoş ben geçen oğlana fiyatı çok indiği için RX580 almıştım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ortanı-altı seviyesinde mecburen nvidia almak zorunda kaldığım için AMD hevesim var, AMD'den bu alana gelecek bir kart 129$~199$ 'a ciddi satış yapar şuanki muadillerinin yerini alır burası kesin.:8 AMD'nin NAVI ile gerçekte ulaşacağı performans asıl soru işareti.:icon_think:

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Radeon 7 tanıtılıyor, belki Navi'dir.

Oha 700$, 2080 ile aynı.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kart Navi değil, 7nm ile üretilen Vega. Bildiğimiz Vega 64'ten %35 kadar hızlı ise, zaten 1080ti civarı performansa sahiptir. O da 2080'in pek uzağında değildir doğal olarak.

Amd'nin bu çıkışını beğendim. En azından 2016-2017 dönemindeki gibi mal gibi izlemiyoruz görüntüsü çiziyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

700$'lık bir karta göre fps biraz düşük gibi görüüyor. tablodaki bazı oyunlarda %15'e düşmesi hiç hoş değil. Vega64'e her oyunda en az %30-35 önde olmalıydı. bu kart 500-550$'a indirilene kadar iyi satış rakamı yakalayamazsa hiç şaşırmam. Vega64'te üretim sıkıntısını ve minning'i bahane etmişlerdi bakalım bu kartın ömrü nasıl tamamlanacak. belki yıl içinde 1 kart daha piyasaya sunarlar AMD bu belli olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Navi'nin 2019'un ikinci çeyreğinde 3. jenerasyon Ryzen'ler ile birlikte görülmesi bekleniyor. Ayrıca Navi'nin büyük ihtimalle giriş seviyesi ve az enerji harcayan bir gpu olacağı beklentisi var.

Üst seviye çözümler için ise multi-gpu mimarisi bekleniyor. Multi gpu olayı 2019'a yetişir mi orası şüpheli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Navi'yi bu yıl sonunda anca görürüz sanıyorum. Vega'nın 7nm'lik sürümleriyle uzunca bir süre devam edilecek sanırım. Navi normalde 2018'de gelecekti. Pey pey...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok