AMD Radeon VII, RX50 ve Navi - (2019-2020) [7NM]
0

Bu konuda 203 mesaj var

https://wccftech.com/evga-geforce-rtx-2060-ko-series-279-usd-tackle-amd-rx-5600-xt/

Aslında turing başlığında paylaşmak gerekirdi ama 5600xt'nin durumunu etkilediği için buraya koyayım dedim.

5600xt en iyi ihtimalle 2060 ayarı olacağı için yine tercih edilen 2060 olur. O yüzden 5600xt, piyasaya çıkmadan önce 250 dolar seviyesine inmek zorunda.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2060, 2060 Super, 2060 KO, 2060 KO Ultra

Bir de bunun 1660 türevleri var. 1660, 1660ti, 1660 Super

Madem aynı isimle başka başka kartlar çıkartacaksınız neden kartları rakamla isimlendiriyorsunuz ki? 2050-2055-2060-2065 olsun da bilelim neyin ne oluğunu.

Hadi TI'ı öğrendik anladık kabul ettik "Super" çıktı, şimdi bir de KO ve onun "ULTRA"sını eklemişler.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, Whooosh said:

2060, 2060 Super, 2060 KO, 2060 KO Ultra

Bir de bunun 1660 türevleri var. 1660, 1660ti, 1660 Super

Madem aynı isimle başka başka kartlar çıkartacaksınız neden kartları rakamla isimlendiriyorsunuz ki? 2050-2055-2060-2065 olsun da bilelim neyin ne oluğunu.

Hadi TI'ı öğrendik anladık kabul ettik "Super" çıktı, şimdi bir de KO ve onun "ULTRA"sını eklemişler.

KO nvidia'nın yaptığı bir isimlendirme değil ki, evga'nın modellendirmesi.

2060-1660 farkı da öz turing, çakma turing. Yeterince açık bir isimlendirme. Ama super konusunda dediğn gibi. Zaten Ti takısı olan modeller varken bir de Super takısı garip oldu.

O haberdeki konu, 2060 modelinin 280 dolara sunulmuş olması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/14/2020 at 22:09, mamad said:

Şöylece gazı vermiş olayım.:mrgreen:

https://videocardz.com/newz/afox-submits-radeon-rx-5950xt-rx-5950-rx-5900-and-rx-5800-xt-to-eec

5950xt, 5950, 5900, 5800xt ismi geçiyor. 4 farklı model. Hepsi çıkacak olsa, 5700xt üzerine %60-70 performans artışı olması gerekir. Bu da vr benchi sızan kartın gerçek olabileceğini gösteriyor.

AMD yıllar önce kullandığı 5850 - 5870 gibi kart isimlendirmesine geri dönmüş gibi .. Hey gidi günler hey.. Tarih tekerrürden ibaret hakikaten :)

Edit. Pardon AMD yazdım ama o zamanlar tek şirket olarak ATI  idi yamulmuyorsam.

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, TatanQa said:

AMD yıllar önce kullandığı 5850 - 5870 gibi kart isimlendirmesine geri dönmüş gibi .. Hey gidi günler hey.. Tarih tekerrürden ibaret hakikaten :)

Edit. Pardon AMD yazdım ama o zamanlar tek şirket olarak ATI  idi yamulmuyorsam.

O zamanlar da AMD idi ama ATI'yı da kullanıyordu. Artık ATI'yı tamamen bıraktılar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, TatanQa said:

Ati isminin kullanıldığı son seri oldu. HD6000 serisi Amd olarak tanıtıldı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 22.01.2020 at 16:05, wazzap said:

5600XTlerde büyük fiyasko var. Nvidia, RTX 2060'ın fiyatını düşürünce AMD yeni BIOS yayınladı ve 5600XTlerin performansı RTX2060'ya yakın oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=VlGy_NWPFc4 

Aslında yeni bios sayesinde 5600xt fiyasko olmaktan kurtuldu. Şuan en iyi amd kartı oldu diyebiliriz.

Ama biosun son anda sunulmuş olması ve paketlenen kartlara uygulanmamış olması fiyasko, doğru. Çünkü kullanıcı kartı alıp kendi bios update yapmak zorunda. Yapmazsa da daha yavaş bir kart almış olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3000 liradan aşağı 5600xt göremedim, ön sipariş diye ne kadar tırtıklarsak kardır diye midir nedir, 5700xt bile var bi ton 3000 liranın altına.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24.01.2020 at 14:19, wazzap said:

Avrupa'ya gönderilenler BIOS updateli olacakmış da Türkiye'nin durumu nasıl olur orası muallakta.

Türkiye'ye geç geleceği için bios sorunu olmaz. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, sgi said:

Ben de bunu paylaşacaktım.

AMD-Next-Gen-Navi-GPU-Radeon-RX-Graphics

Böyle bir şey sızdı denmiş. Aslında beklenen de çok farklı bir şey değildi. Genel anlamda 5700xt'nin 2 katı olmuş diyebiliriz. Ama çok daha iyisi de olabilir. Çünkü bellek tarafında 24 gb denmiş. Hbm2 ve 2048 gb/s bant genişliği denmiş. Bu kısım biraz yalan gibi. Çünkü hbm kullanımında katı kurallar var diye biliyorum. Kullanılan bellek sayısı ve tipi belli miktarda ve belli veri yolu sağlayabiliyor. Bu da 24 gb bellekle 2 tb/s bant genişliğine pek olanak sağlamıyor. Ama bir yolunu bulup yaptılarsa bilemiyorum. Yine de şimdilik bu tablonun inandırıcılığına ciddi bir darbe vuruyor. Zaten üst seviye Navi'den beklenti, 16 gb bellek ve 2 tb/p bant genişliği. Ha bu bile abartı bir gpunun geleceğini gösterir zaten. Birim sayısı da 5700xt'nin iki katı olursa, 4k'da 2 katı bulan, genelde de %70-80 civarı daha yüksek performans sunan bir kart gelmiş olur. Aynı zamanda bu kart 2080ti'ın da belirgin biçimde önünde olur. Ama Nvidia da boş durmaz, full tu102 ile gelecek 2080ti super gibi bir model çıkarır. Ya da o işlere hiç girişmez, Ampere ile kobrayı salar. :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 25.02.2020 at 12:08, mamad said:

Ben de bunu paylaşacaktım.

AMD-Next-Gen-Navi-GPU-Radeon-RX-Graphics

Böyle bir şey sızdı denmiş. Aslında beklenen de çok farklı bir şey değildi. Genel anlamda 5700xt'nin 2 katı olmuş diyebiliriz. Ama çok daha iyisi de olabilir. Çünkü bellek tarafında 24 gb denmiş. Hbm2 ve 2048 gb/s bant genişliği denmiş. Bu kısım biraz yalan gibi. Çünkü hbm kullanımında katı kurallar var diye biliyorum. Kullanılan bellek sayısı ve tipi belli miktarda ve belli veri yolu sağlayabiliyor. Bu da 24 gb bellekle 2 tb/s bant genişliğine pek olanak sağlamıyor. Ama bir yolunu bulup yaptılarsa bilemiyorum. Yine de şimdilik bu tablonun inandırıcılığına ciddi bir darbe vuruyor. Zaten üst seviye Navi'den beklenti, 16 gb bellek ve 2 tb/p bant genişliği. Ha bu bile abartı bir gpunun geleceğini gösterir zaten. Birim sayısı da 5700xt'nin iki katı olursa, 4k'da 2 katı bulan, genelde de %70-80 civarı daha yüksek performans sunan bir kart gelmiş olur. Aynı zamanda bu kart 2080ti'ın da belirgin biçimde önünde olur. Ama Nvidia da boş durmaz, full tu102 ile gelecek 2080ti super gibi bir model çıkarır. Ya da o işlere hiç girişmez, Ampere ile kobrayı salar. :D 

Kaynak "wccftech" olunca benim için inandırıcılığı kalmıyor, benzerini ryzen 3000 serisi içinde sıkmışlardı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2012-2013'te yaşananların neredeyse aynısını yaşayacak gibiyiz. Amd önce yeni mimarisiyle orta karar kartlarını sundu. Nvidia'nın en fazla orta seviyesiyle yarışan kartlardı. Şimdi de 1,5 yıl sonra büyük gpusunu sunacak ve tam da konsolların çıkışından önce yapacak.

https://videocardz.com/newz/amd-big-navi-to-arrive-before-next-generation-consoles

TatanQa and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'den navi12 gpulu pro 5600m tanıtılmış:

https://videocardz.com/newz/amd-launches-radeon-pro-5600m-with-navi-12-gpu-featuring-8gb-hbm2-memory

Aslında birim sayısı olarak navi10'un yani 5700xt'nin aynısı sayılır. İki farkı var. Birincisi saat hızları çok çok düşük, mobil olmasından dolayı. Diğeri ise hbm2 ile geliyor olması. Bu dikkat çekici, çünkü hbm2 ilk defa bu kadar küçük bir gpu ile kullanılmış olacak. Genelde tepe seviyede, "niş" ürünlerde karşımıza çıkardı. Artık orta seviyeye indiğini görüyoruz. Tabi bunun 5 yılı bulması berbat bir durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok