AMD Radeon VII, RX50 ve Navi - (2019-2020) [7NM]
0

Bu konuda 203 mesaj var

Uzun zamandan sonra ilk kez bir launch mevzuunu konuya az cok hakim olarak izledim. 

İzlenimlerim su sekilde 

- çoğu oyunda 2070 ile 2080 arası performans veriyor. Daha cok 2070 seviyesinde 

- guc tüketimi acayip dengesiz. 7nm deki beklentilerin aksine 

- Driver lar sorunlu. Her turlu çökme vs yaşanıyor 

- OC mümkün degil. Su an icin en azindan 

- 16Gb Ram gereksiz. Cogu uygulama kullanamiyor. 

- Fanlar asiri gürültülü muhtemelen deli gibi de CW vardir soyleyen olmadi ama bu tahmin benden.  

- kart vega dan cok pro taraftaki instict in varyasyonu ancak birkac test haric RTX daha iyi veya esit performans veriyor 

Sonuc bu fiyata alinmaz ;)

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, mamad said:

Oc tarafında da pek bir şey vadetmiyor. .

Bunu yazılıma bağlıyorlar, adam akıllı undervolt bile yapamamışlar kartı. 9:34'ten itibaren izlerseniz siz de görebilirsiniz.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karta dair gördüğüm ilk video buydu. Bakmadım bile. Bu tip extreme işler pek kalmadı artık. Şu incelemelerde gördüğüm sonuçlar üzerine oc potansiyelinin düşük olduğunu söyledim:

https://www.sweclockers.com/test/27014-amd-radeon-vii-forst-ut-pa-7-nanometer/23#content

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Radeon_VII/33.html

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_vii_16_gb_review,29.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamadşu yüzden yazdım, adam bu soğutma ile bile manual OC yapamayıp, auto ile yapıyorsa bence yazılımda sıkıntı olduğunu düşünmesinde haklı.

Bu arada ben bunları yazıyorum ama kartı çok sevdiğimden değil. iyi kötü amd'nin elinde nvidia karşısında bir şeyleri olmasının sevindirici olmasından dolayı. yoksa bu paraya ben gidip radeon 7 almam yani. :D 

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Kartlar böyle adetlerle satışa çıkacağı için antika muamelesi görmesi muhtemel, haliyle istesen bile alman zor.:zuh: 

hem GPU sınırlarda yüzüyor hemde üretim mühendisliği olarak bakıldığından eksikleri bolca olan bir kart olmus Radeon VII , adet sayıları sonraki üretimin muallakta olması vs şeylere bakınca bu kart 2080Ti'yi tokat manyağı yapsa bile kimseyi ilgilendiremeyecek bir konumda duruyor. Artık umudumuz NAVI'de:icon_think:

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, mamad said:

Ticari bir manevra. Adamlar bütün 7nm üretimini işlemciler için kullanmak istiyorlar yıl sonuna kadar. Araya bir de gpu sokarak 7nm işlemcilerin üretim adetini ve maliyetini değiştirmek istemiyorlar. Belki araya navi soksa normalde 250$'a satacağı işlemcinin fiyatı 300$'a çıkacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, Whooosh said:

Ticari bir manevra. Adamlar bütün 7nm üretimini işlemciler için kullanmak istiyorlar yıl sonuna kadar. Araya bir de gpu sokarak 7nm işlemcilerin üretim adetini ve maliyetini değiştirmek istemiyorlar. Belki araya navi soksa normalde 250$'a satacağı işlemcinin fiyatı 300$'a çıkacak.

O da doğru ama gpu tarafı çok uzun zamandan beri boşlukta. Turing'e rakip yok. Pascal'la da rekabet edememişti. Hatta maxwell'le olan rekabeti bile hikayeydi. Şimdi Navi için de benzeri söyleniyor. Nvidia da yıl sonunda 7nm gpularla gelir, ortalığı toz duman eder gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin dinamikleri Nvidia'dan biraz daha farklı, AMD Navi'yi sadece Nvidia ile rekabet etmek için çıkarmıyor, Navi ve türevleri yeni nesil konsollara ve Apple bilgisayarlara hatta belki de Intel işlemcilere de girecek.

Diğer tarafta bir de 7nm işlemci üretimi ile ilgili öncelikleri var. Dolayısıyla AMD'nin "PC pazarında Nvidia'ya karşılık veremiyoruz" diye dizlerini dövdüğünü düşünmüyorum.

Sırf Nvidia ile rekabet edebilmek yada geçmek için diğer her şeyden feragat etmezler, etmemeliler ve etmiyorlar.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

UEFI BIOS olayı amatörce olmuş gerçekten fakat şu haber beni benden aldı. Tam anlamıyla bir gaming/workstation için optimum bir sistem kafamda tasarladığım şu günlerde, çok çok iyi haber.

To add value and give it a feature-set edge over the GeForce RTX 2080, AMD is reportedly preparing to unlock several professional graphics features for the Radeon VII that are otherwise exclusive to Radeon Pro series graphics cards. These features will be released by simply adding Radeon VII support to the upcoming Radeon Pro 19.Q1 software suite. You uninstall your Radeon Adrenalin 2019 Edition drivers and replace them with the Radeon Pro 19.Q1 drivers to access pro features. 

Eğer ANSYS gibi FEA yazılımlarında işe yarayacaksa bu Radeon Pro özellikleri (ki gerçek Radeon Pro'lar yarıyor gözüküyor), muhteşem olur. Zira nvidia'da aynı şeyi yapmanın ihtimali kalmadı, dandik quadrolara dünya paralar ödemekten başka.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 dakika önce, ObiWan said:

UEFI BIOS olayı amatörce olmuş gerçekten fakat şu haber beni benden aldı. Tam anlamıyla bir gaming/workstation için optimum bir sistem kafamda tasarladığım şu günlerde, çok çok iyi haber.

Eğer ANSYS gibi FEA yazılımlarında işe yarayacaksa bu Radeon Pro özellikleri (ki gerçek Radeon Pro'lar yarıyor gözüküyor), muhteşem olur. Zira nvidia'da aynı şeyi yapmanın ihtimali kalmadı, dandik quadrolara dünya paralar ödemekten başka.

Amd'nin zaten bu tip şeyler yapması şart. Ama bunların işe yaraması için önce kartın piyasada bulunması gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım hayallerim suya düştü. Workstation app optimization'lar olmayacakmış. Olsaydı zaten bu sefer Radeon Pro'lar anlamsız kalabilirdi. Neyse bakalım, gelişmeleri göreceğiz.

gENC3i4xcq8b80aX.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

E bir yerlerden kısacaklar tabi. Titan ilk çıktığında da bütün cuda işlevlerini destekleyecek diye beklendi, ama öyle olmamıştı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport'ta  Radeon VII incelemesi görünce acaba ne değişti de 2.bir gözleme ihtiyaç duyuldu diye düşünerek birazda söylene söylene aşağıdaki incelemeye bir göz attım, sonuçlara bakınca ilk dikkatimi çeken hem Radeon VII'nin hemde Vega64'in sürücülerin iyileşmesinden mi nedir sonuçları daha bit tok göründü, numune olması ve +150$ pahalı olması sebebiyle Radeon VII için keşke 500-550$ bandını tuttursalar diye söylemeden edemedim. Vega64'te sonuçlara bakılınca fena durmuyor webde 3100TL'ye alınabildiğini gördüm, alırmıyım hiç sanmam fakat 2800'lere gelirseler neden olmasın diyorum. belkide üretimden kaldırırlar ama en azından yerine bir kart koyana kadar kaldıramayacaklarını düşünüyorum. belki 2060'ın zorlamasıyla RX590'ı indirime zorlarlar fakat Vega64'in ayakta öleceğini 2700TL'ye hiç inmeyebileceğini düşünüyorum.   Radeon VII için çok konuşmaya gerek yok sürüclerle 2080'i her +%20 tokatlasa bile umursayan az olur...:mrgreen:

https://techreport.com/review/34461/revisiting-the-radeon-vii-and-rtx-2080-at-2560x1440/9

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.tweaktown.com/news/65560/amd-launch-next-gen-navi-graphics-cards-e3-2019/index.html

"AMD might touch on its next-gen Navi GPU at Computex 2019 but will instead do a full announcement at E3 2019. The full launch for Navi will be on 7/7. We are looking at it easily beating the Radeon RX Vega 64 and coming close to the RTX 2080."

https://www.3dcenter.org/news/geruechtekueche-amds-navi-10-tritt-am-7-juli-mit-einer-hoeheren-performance-als-bei-der-radeon-

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok