AMD Radeon VII, RX50 ve Navi - (2019-2020) [7NM]
0

Bu konuda 203 mesaj var

Tipi de ortaya çıkmış. Farklı bir şey yok. Ama gaming mode biraz garip olmuş. Nvidia'da da aslında bu şekilde bir çalışma durumu var ama pek adı anılmıyor.

AMD-Radeon-RX-5700XT-Navi-Specifications

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Super serisinden sonra amd çıkıştan önce 5700lerin fiyatlarında indirim yaptı şeklinde haberler dolaşıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, sgi said:

Super serisinden sonra amd çıkıştan önce 5700lerin fiyatlarında indirim yaptı şeklinde haberler dolaşıyor.

https://videocardz.com/newz/amd-to-lower-the-price-of-radeon-rx-5700-series-ahead-of-launch

Doğru olması muhtemel. Ama yine de çarşı da görülecek kartlar ilk duyurulan fiyatlarla karşımıza çıkabilir.

Ayrıca performansa dair de ufak bir sızma olmuş.

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-5700-xt-and-rx-5700-review-leaks-out

Burdaki sonuçlar fena değil. Bakalım gerçekte nasıl olacak. 2 gün sonra göreceğiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel olmuş. Resmen Nvidia'ya sağ gösterip sol çakmış oldular çünkü Nvidia bu Super serisi ile kendince de iyi bir defans yapmıştı fakat bu fiyat değişikliği Nvidia'nın Super defansını delip geçer.

Amd'nin bunu kasıtlı yaptığına ilişkin bir iddia var ki o da ayrı bir tartışma konusu.

Nihayetinde biz kullanıcılar/müşteriler için güzel şeyler bunlar. Bakalım Nvidia da başka bir hamle yapacak mı? Yoksa elindeki koz bu kadar mıydı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Whooosh said:

Güzel olmuş. Resmen Nvidia'ya sağ gösterip sol çakmış oldular çünkü Nvidia bu Super serisi ile kendince de iyi bir defans yapmıştı fakat bu fiyat değişikliği Nvidia'nın Super defansını delip geçer.

Amd'nin bunu kasıtlı yaptığına ilişkin bir iddia var ki o da ayrı bir tartışma konusu.

Nihayetinde biz kullanıcılar/müşteriler için güzel şeyler bunlar. Bakalım Nvidia da başka bir hamle yapacak mı? Yoksa elindeki koz bu kadar mıydı?

Abi kasıtlı yapsa nolacak? Amd bu kartlardan pek de para kazanamayacak. 7nm ile üretiyorsun, maliyetin yüksek, rakip 12nm ile (o da zaten geliştirilmiş 16nm) üretim yapıyor, kapasite yüksek, verimlilik yüksek, fiyatlandırmada daha rahat. Fiyatı düşmediği sürece yüksek kâr yapıyor. Bir de bunun 7nm'de üretimi var. O zaman nolacak? Enerji verimliliği ve alan verimliliğinde 16nm'ye göre net 2 kat, 12nm'ye göre 1,7 kat verimlilik farkı görebiliriz. O zaman da yine her şeyi başa sar.

Esas problem Amd'nin 7nm gpularıyla, Nvidia'ın 12nm gpuları karşısına anca çıkabiliyor olması. Buna bir de ray tracing ve deep learning için gpuda ek birim olmamasını ekleyin. Nvidia'nın açtığı devasa fark daha iyi anlaşılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, mamad said:

Abi kasıtlı yapsa nolacak? Amd bu kartlardan pek de para kazanamayacak.

Açıkçası müşteri olarak beni ne kadar para kazandıkları ilgilendirmez. Şöyle düşünün orta sınıf ekran kartları 400$'a düştü diye sevinir hale geldik Nvidia sayesinde. Şimdi oturup Nvidia'ya mı acıyayım?

Amd zararına bu işi yapmıyor sonuçta, 400$'da az para değil. Adım kadar eminim 5700xt'nin maliyeti 400$ falan değildir. Öyle olsa bile AMD'nin tek gelir kapısı masaüstü gpu üretmek değil. Her türlü sübvanse edebilirler geçmişte yaptıkları gibi.

Nvidia 7nm'e geçince daha avantajlı olursa o zaman da "Vur vur Nvidia vur!" deriz. Babamın şirketi değil hiçbiri, ben ödediğim paranın karşılığı olarak ne aldığıma bakarım.

Ray tracing meselesi ise tamamen konsollara paralel ilerleyecek bir mevzu. Konsollar RT desteği verene kadar pc'de RT, teknoloji demosu olmanın ötesine geçemeyecek.

Konsollar AMD apu kullandığı için konsollara RT geldiğinde AMD PC'lere de RT gelecek. Burada da Nvidia'nın bir avantajı yok. Her türlü Nvidia kullanıcısı da gerçek rt uygulamaları görmek için konsolları beklemek zorunda.

Yok ama hala Nvidia'da RT var AMD'de yok diyorsanız çok güzel Quake II var ray tracing'li,  RTX kartı olanlar 1080p 30fps oynayabiliyor, açın yeni nesil konsollar çıkana kadar tekrar tekrar oynayın.

Whooosh tarafından düzenlendi
Thustu, wazzap and ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, Whooosh said:

Açıkçası müşteri olarak beni ne kadar para kazandıkları ilgilendirmez. Şöyle düşünün orta sınıf ekran kartları 400$'a düştü diye sevinir hale geldik Nvidia sayesinde. Şimdi oturup Nvidia'ya mı acıyayım?

Amd zararına bu işi yapmıyor sonuçta, 400$'da az para değil. Adım kadar eminim 5700xt'nin maliyeti 400$ falan değildir. Öyle olsa bile AMD'nin tek gelir kapısı masaüstü gpu üretmek değil. Her türlü sübvanse edebilirler geçmişte yaptıkları gibi.

Nvidia 7nm'e geçince daha avantajlı olursa o zaman da "Vur vur Nvidia vur!" deriz. Babamın şirketi değil hiçbiri, ben ödediğim paranın karşılığı olarak ne aldığıma bakarım.

Ray tracing meselesi ise tamamen konsollara paralel ilerleyecek bir mevzu. Konsollar RT desteği verene kadar pc'de RT, teknoloji demosu olmanın ötesine geçemeyecek.

Konsollar AMD apu kullandığı için konsollara RT geldiğinde AMD PC'lere de RT gelecek. Burada da Nvidia'nın bir avantajı yok. Her türlü Nvidia kullanıcısı da gerçek rt uygulamaları görmek için konsolları beklemek zorunda.

Yok ama hala Nvidia'da RT var AMD'de yok diyorsanız çok güzel Quake II var ray tracing'li,  RTX kartı olanlar 1080p 30fps oynayabiliyor, açın yeni nesil konsollar çıkana kadar tekrar tekrar oynayın.

Para kazanmaları bizi ilgilendirmez evet ama mesele amd'nin para kazanamaması sonrasında küçülen ekibi ve ar-ge gücüyle alakalı. Maliyetine sata sata nvidia'nın yarısı kadar bir şirket oldu. Şimdi 7nm kartlar çıkmadan fiyatları düşürmüş, bizim için güzel, ama firma adına hiç hayırlı değil. E bir sonraki seride bizim için de hayırlı olmayacak demektir. Çünkü fiyatları nvidia kafasına göre değil, (olmayan) rekabete göre belirliyor. Yani 400 dolara orta seviye mevzusu, amd'nin para kazanmıyor olmasıyla baya ilgili.

Ha burda kısıtlı üretim de söz konusu. O apayrı bir durum. O kısıtlı üretimde maliyet nedir bilmiyorum ama 7nm 6 ay önce çok düşük bir kapasiteye sahipti. Şuanda da istenen düzeyde olduğunu sanmıyorum. Çünkü nvidia hala 7nm'yi anmıyor. Belki 5700xt'nin maliyeti 400 dolar değil, ama bundan pek düşük olmadığı da belli. Zararına satış konusunda ise bir şey diyemem, amd'nin yıllarca zararına sattığını biliyoruz, elde veriler var.

Ray tracing veya deep learning şuan umursanacak halde değil, ama önemli teknolojiler. Benim için burada konuşulacak taraf ise bunlar için donanımsal destek sunuluyor olması ve gpuda bunların da yer kaplaması. Nvidia'nın gpu maliyetinde ve doğal olarak fiyatlandırmasında bunlar da etkili. Turing'in saçma bir durumda olmasının sebebi de büyük oranda bunlar. Peki Amd'de bunlar da yokken fiyatlar neden yüksek?

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

21 minutes ago, mamad said:

Peki Amd'de bunlar da yokken fiyatlar neden yüksek?

Dünyada sadece 2 firmanın ürettiği bir ürün var ortada ve bu firmalardan biri X ürününü 5 liraya satıyorsa ve bu fiyattan kendine alıcı buluyorsa kimse gidip de rakibin 5 liraya sattığı ürünün muadilini 2 liraya satmaz. İsterse 1 liraya mal etsin yine de satmaz, deli derler adama.

Fiyat kırma mevzusu ayrı bir mevzu.

Biz burada AMD gerçekten de Nvidia'yı oltaya mı getirdi yoksa Super serisinin satışlarını etkilememesi için birinci gün indirime mi gitti bilmiyoruz. Burada AMD'nin gayrı resmi açıklamasına inanmak durumundayız ve AMD ben Nvidia'yı tongaya getirdim diyor.

AMD 400$'lık 5700'den zarar ediyor mu?

Bilmiyorum ama bence etmiyor, 400$ az para değil. Etse bile 5700'den zarar eder ama atıyorum 5500'le 5600'le valeyi vurur ama bunları satabilmesi için 5700 satması gerekli olduğundan 5700'ü zararına satabilir.

Nvidia bu fiyatla rekabet edebilir mi edemez mi o da Nvidia'nın sorunu.

Yapay zeka ve RT çok masraflı oluyorsa RT'siz 1600 serisi var, onlara yüklensin. Ben mi dedim işe yaramayan RT çekirdekli yapay zekalı hayvan gibi gpu yapın diye.

Executioner beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha 2 gün olmadı bir yerde duydum, neresi olduğunu hatırlamıyorum, 7nm üretim maliyeti 12-16nm nin altına düştü diye, belki ilk parti mallarda maliyetine satarlar ya da az bir zarar ederler ama sonra kar marjı artmış olacak üretim maliyetinin düşmesinden dolayı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel kartlar. Beklendiği gibi diyebiliriz. Turing'in saçma fiyatları sebebiyle bu kartların fiyatları da fena görünmüyor. Ama ray-tracing isteyen Nvidia'ya gidecek yine. O yüzden de f/p olarak pek yeni bir şey yok gibi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin tüm serilerinde olduğu gibi full gpu olan modeli biraz fazla zorlanmış ve enerji verimliliği düşmüş. Kırpılmış model o konuda daha iyi. Ama bu sefer full gpu ile kırpılmış arasında belirgin bir performans farkı var. Öyle önemsenmeyecek bir şey değil.

relative-performance_2560-1440.png

Ayrıca kartlar, önceki 2060 ve 2070 modellerine göre konumlandırılmış, çok belli. Performans olarak bu iki karta çok yakınlar. Super modellere ise daha uzaklar genelde. Hatta 5700xt'nin zorlanma sebebini, 2070'i burun farkıyla bile zor geçmesine bağlayabiliriz. Hatta o kadar geçtiği bile tartışmalı. 5700 ise rahat şekilde 2060'ı geçiyor. Ama 2060 Super, 5700'ü daha belirgin şekilde geçiyor. Hatta 5700xt'nin ensesine biniyor.

Bir diğer dikkat çekici nokta, kartların performansları en iyi 1440p çözünürlükte ortaya çıkmış. Amd de bunu kullanmış. Bu çözünürlükte en iyi seçim demiş. Haklı olduğunu söylemek mümkün. Nvidia tarafındaki artıları hesaba katmazsak. Diğer taraftan gerçekçi de. Bu kartlar 4k'da zorlanır. VII ve 1080ti bile ufaktan 4k'da ne kadar yeterli diye düşünülürken bir alt segmentte 4k'nın pek dillendirilmemiş olması güzel. Ancak burdan anlıyoruz ki; Nvidia 7nm'ye geçince orta sınıf kartlar bile 4k'da belli bir performans gösterecektir. 2070 Super performansı alt segmente inse -ki 5700xt'den sonra bir zorunluluk halini aldı- orta sınıf kartlar bile 4k'da iyi kalitede oyun oynatmalı diyorum.

Son olarak kartların oc olmaması garip. Belki yeni sürücülerle ilerleme sağlanır ama şuan pek olmuyor gibi. 480 benzeri bir durum var. Ama bu kartlar kesinlikle 480 gibi berbat bir çıkış yapmamış durumdalar. En azından sorunlu görünmüyorlar, aylarca tanıtımı yapılıp sonunda rakibin gerisinde kalan modeller değiller, güç tüketimlerinde abuk bir durum yok, o yüzden enerji verimliliği noktasında da rakibin eski kartlarıyla da olsa rekabete girebilecek hale gelmişler. 480 bunu bile yapamıyordu. Performansları çok dengesiz de değil. Hatta bazen aşırı yükselebiliyor (bkz: BFV). O yüzden sırıtan pek bir tarafları yok. Sıcaklık ve gürültü konularında biraz patates olmuşlar evet, ama onu zaten özel tasarımlar halledecektir. Rt ve dl tarafı eksik olsa da genel anlamda Amd adına bir yenilik olduğu belli. Özetle güzel kartlar. Güzel fiyata bulunduğunda alınıp geçilir. 

290'lardan beri Amd'den gördüğümüz en iyi ürünler dememiz mümkün. Özellikle 14nm'deki kabus dolu günlerin geride kaldığını görmek güzel. Yeni mimari gpgpu'dan alıp oyun tarafına vermiş gibi görünüyor. Bu da bizim için iyi. Gcn zaten kötü bir mimari değildi ama yeterince geliştirilememiş ve değerlendirilememişti. Rdna ise gcn'ten tamamen farklı bir mimari olmamakla birlikte bir çeşit fermi >> kepler geçişi gibi geldi bana. Çok da incelemedim ama sıfırdan tasarlanma durumu olmadığı açık. Zaten öyle olsaydı şimdi sürücü sorunlarıyla boğuşuyor olurdu Amd. Gayet stabil sonuçlar vermiş kartlar. Tabi yine de sürücülerle performans biraz daha artar. O zaman Super modellere daha yakın olur. Ha Nvidia da gaza basar mı onu bilemem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok şaşırtıcı olmadı blower fan ile çok ısınıp çok ses çıkarması. 2 ay önce şöyle yazmışım.

On 4/27/2019 at 1:32 PM, Whooosh said:

Sızan devre kartı fotoğraflarına göre Amd'den yeni bir kart geliyor. Navi olma ihtimali çok yüksek.

devre kartının üstünde 2x 8pin güç girişi ve tonla VRM bulunmasına rağmen blower tipi fan için delikler yer alıyor. Buradan çıkartacağımız sonuç "oldukça güç çekmesine rağmen bunu ısıya pek çevirmiyor" olabilir. Eğer ısıya çeviriyorsa yeni bir jet motorumuz geliyor fakat eğer ısıya çevirmiyorsa işte burası çokomelli.... güzel bir kart geliyor.

Çok güç çektiği gerçeğini dikkate almazsanız Custom soğutucularla gayet güzel bir alternatif olur. Nvidia freesync desteği ile biraz yırttı, eğer Nvidia freesync desteği vermeseydi bu Navi'ler fena dağıtırdı ortalığı.

Performans verileri biraz dengesiz, yeri geliyor 2060 altında kalıyor yeri geliyor 2080ti'ı solluyor. Bence önümüzdeki dönemde sürücü ve oyun yamaları ile daha da güzelleşirler.

Şİmdi sıra X2 Navi'lerde. Bakalım çift gpu'lu kartlar neler yapacak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

X2 mi? O iş yıllar önce yalan olmadı mı?

Gerçi bu sefer işe yarar bir gpu var elde. Çift gpuda en azından 2080ti yakalanabilir gibi.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, mamad said:

X2 mi? O iş yolları önce yalan olmadı mı?

Bu sefer başka, öyle pci-ex köprüsü ile birbirine yamalı Crossfire falan değil doğrudan tek gpu gibi hareket eden aynı bellekleri kullanan bir yapı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Whooosh said:

Bu sefer başka, öyle pci-ex köprüsü ile birbirine yamalı Crossfire falan değil doğrudan tek gpu gibi hareket eden aynı bellekleri kullanan bir yapı.

O iş zor gibi ya, inşallah olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok