Yeni PC toplamak çok pahalı!! (tavsiye lazım)
0

Bu konuda 66 mesaj var

Evdeki eski PC'yi oğlanın odasına koyayım, kendime de yeni bir PC toplayayım diye düşünüyorum. Burada okuduklarımdan yola çıkarak bir PC oluşturdum ama monitör, mouse, klavye ve işletim sistemi olmadan çıkan fiyatı görünce aklım uçtu. Sonuçta en iyisi olsun demiyorum ama alınca uzun süre güncellemediğim için iyi bir şey olsun istiyorum. Aşağıdaki alet 9375 TL tutuyor (2000USD + KDV'den bile pahalı). Sizce nerelerde daha uygun fiyatlı parçalar seçerek fiyatı düşürebilirim? Bu arada evdeki monitör 1080p freesync.

PCNEW.PNG

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6 çekirdekli işlemci şart değilse 4 çekirdekli Intel de olabilir. RAMler 8 GB ve daha düşük hıza sahip olabilir. Sizin performans beklentiniz de önemli :D Ryzen sistem de kurulabilir fiyatı düşürmek açısından ama performansı biraz daha az olur.

Ryzen 1600 (950-1000 TL arasında) ve B350 anakart (Asus Prime B350 mesela; fiyatı 405-460 TL arasında) seçilirse sistemin fiyatı 1400 TL civarında düşüyor. 8700klı sisteme göre oyunlarda 30-40 FPS kadar fark olabilir.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
43 dakika önce, pentaman said:

M2 ssd anlamlı bir performans artışı sağlamıyor, oradan 300-400 tl civarında tasarruf edebilirsiniz.

Ona dikkat etmemişim, evet 500gb 850evo olursa 325 TL düşüyor fiyat.

36 dakika önce, rammstein said:

6 çekirdekli işlemci şart değilse 4 çekirdekli Intel de olabilir. RAMler 8 GB ve daha düşük hıza sahip olabilir. Sizin performans beklentiniz de önemli :D Ryzen sistem de kurulabilir fiyatı düşürmek açısından ama performansı biraz daha az olur.

Ryzen 1600 (950-1000 TL arasında) ve B350 anakart (Asus Prime B350 mesela; fiyatı 405-460 TL arasında) seçilirse sistemin fiyatı 1400 TL civarında düşüyor. 8700klı sisteme göre oyunlarda 30-40 FPS kadar fark olabilir.

Ryzen ile ilgili bu forumda bile bir sürü macera okudum (psikobat yazmıştı galiba) o yüzden intel olsun diye düşündüm. 8700K yerine 8600K olursa 550TL iniyor fiyat. Oyun için çok performans farkı olur mu bilemedim. Ram konusunda 16GB kesin olsun siterim, 3200 değilde 3000'e düşer markayı da gskill değil corsair yaparsam 250 TL daha iniyor.

Edit:Mesela bu değişikliklerin hepsini yaparsam fiyat yaklaşık 1125 TL inerek 8250TL civarında oluyor. Hala çok yahu!! 

CandleGarden tarafından düzenlendi
ek metin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekran kartı için Amazon' u bir inceleyin derim, oradan bayağı uygun fiyata geliyordu ekran kartları bir ara. Şimdiki durumu bilmiyorum.

Soğutucudan da kısabilirsiniz fiyat olarak.Ben imzamdaki sistemde Cooler Master Hyper 212 EVO kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım 1 yıldan beri, Türkiye' de 160 TL civarında bulunuyor sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

12 dakika önce, rammstein said:

Ne kadar harcayabileceğinizi söyleyin biz de daha kesin bir şey söyleyebilelim. Ya da bir süre erteleyin satın almayı. :D

Ben $1500+ KDV'ye hallederim diye düşünmüştüm. O da yaklaşık 6700TL yapıyor. Kimsenin yanlış anlamasını istemem ama istersem 9375'te veririm ve üzerine de çıkabilirim fakat kendi kendime bir masaüstü PC'ye bu kadar para vermeyi rasyonalize edemiyorum. 2000 lira civarına PS4 pro almıştım birkaç ay önce, mesela onunla kıyaslayınca acayip mantıksız geliyor. Mesela evde devamlı kullanılan TV'nin ederi herhalde 4000 falandır. Monitör gibi önemli bir parça olmadan 9375 görünce kendi kendime "Bu ne lan, oğlanın okul taksidi gibi :icon_eek:" diye düşündüm.

9 dakika önce, Onur said:

Soğutucudan da kısabilirsiniz fiyat olarak.Ben imzamdaki sistemde Cooler Master Hyper 212 EVO kullanıyorum ve bir sıkıntı yaşamadım 1 yıldan beri, Türkiye' de 160 TL civarında bulunuyor sanırım.

Evet aslında benim de en canımı sıkan parçalardan biri buydu. PSU ile aynı fiyata ve hatta kasadan pahalı, ama şöyle biraz baktım redit vs. hep bunu önermişler veya su soğutma. Ondan bunu seçmiştim ama herhalde yarı fiyatına başka bir tane tercih edebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güç kaynağı 500W ya da 550W seçilebilir. Mesela FSP HEXA 500W 220 TL gibi bir fiyata satılıyor.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD yi crucial mx500 yapıp(belki yurtdışı) işlemciyi de ryzen veya 8600k yapabilirsiniz... Ryzen olursa içinize sinmeyen işlemci durumunda ilerde board değişmeden upgrade yapılabilinir en azından.. 

PSU 650 gold bence minimum olmalı, kasa kişisel tercih, ramler genel olarak pahalı yapacak bir şey yok, ekran kartı yurtdışına bakılabilinir.. Soğutucu hava olacak ise thermalright yada noctuadan vazgeçmemek lazım.. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen ile yaşanabilecek en kötü durum RAM uyumsuzluğu olabilir ama BIOS güncellemeleri ile çözüldü o durum. Samsung B-die alınırsa sorun olmaz. Başka bir sorun gelmiyor aklıma Ryzen ile alakalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel Core i5 8600K (Sinerji - 1201TL)

Asus Z370-A Prime (Nova - 809TL)

Corsair 2x8GB Vengeance Lpx DDR4 3000mhz CL15 (CMK16GX4M2B3000C15R) (Sinerji - 839TL)

Gigabyte GeForce GTX 1080 Windforce OC GV-N1080WF3OC-8GD (Amazon - 2490TL)

Crucial MX300 525GB SATA 2.5 (Amazon - 654TL)

PHANTEKS P400S TEMPERED GLASS BLACK/RED (Inventus - 400TL)

CORSAIR TX650M 650W 80+ GOLD (Inventus - 455,5TL)

FSP Windale 4 AC401 (Inventus - 152TL)

Yazılanları şöyle bir derleyeyim dedim. En ucuz yerlerden seçmeye çalıştım ve fiyat 7000TL oldu. Overclock için soğutucunun yeterli olacağını sanmıyorum (ufak tefek artırımlar dışında). Bu durumda Phanteks TC14PE fiyatı ile güzel bir tercih olabilir fakat kasa en fazla 160mm yükseklikteki soğutucuları destekliyor. Dikkat etmek gerek.

Ekran kartı ZOTAC GeForce GTX 1070 Mini 8GB ile değiştirilirse 6300TL seviyesine geriliyor fiyat ama "Temporarily out of stock". :D 

Firienholt tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080p @ 60 FPS oyun oynamanız için KDV dahil 4100 TL'ye sistem topladım size :)

(Fiyatlar Inventus'tan alındı)

ROaRVo.jpg

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası 1440p 144Hz oynamaycaksam Intel sistem almam. Alın paşalar gibi Ryzen 6c/12t, bir de B350 board. En az 1b TL kâr edersiniz. Zaten 60Hz limitine takılacaksınız. İsterseniz Intel alıp 5GHz'de kullanın, ne anlamı var ki?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Najaz said:

1080p @ 60 FPS oyun oynamanız için KDV dahil 4100 TL'ye sistem topladım size :)

(Fiyatlar Inventus'tan alındı)

ROaRVo.jpg

Najaz in sistemi gayet mantıklı. 1080p için 1070 olayina girmeye gerek yok. 1050ti yeterli ama garanti olsun diye 1060 da alinabilir. Freesync sözkonusu ise şahsen ben rx570 veya 470 i de mercek altına alırım. İkinci el 470ler ilginç fiyatlara alınabiliyor

Hatta daha radikal bir yaklaşım ile i5 yerine G serisi Pentium işlemciye de yürüyebilirsiniz. 

https://www.teknobiyotik.com/oyuncu-pc-gamer-pc/dark-oyuncu-pc/dark-evo-gamer-g308-intel-kaby-lake-pentium-g4600-8gb-ddr4-1tb-hdd-4gb-gtx1050ti-masaustu-bilgisayar-dk-pc-g308.html

Şunun biraz daha yükseltilmiş versiyonundan geçen sene 3 tan aldım. 1 tanesi hala bende. 1080p için gayet yeterli.

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de candle 1080p de 60 fps hedefleyerek girmemiş ki bu işe, yani tamam monitörü 1080p  ama onu da değiştirir sonra.. Neden adamı gariban bellediniz siz ... :|

Narcissus tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Narcissus said:

İyi de candle 1080p de 60 fps hedefleyerek girmemiş ki bu işe, hiç öyle bir şey de dememiş.. Neden adamı gariban bellediniz siz ... :|

Monitör mevzuu geçmemiş hiç. Bende vur deyince öldürdüm...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekleme yapim: 

Ha derseniz ki monitorü değiştirinceye kadar gtx1060 la 1050ti ile takılsın, yeni seri cıkınca ondan alır.. olabilir tabi de ne bilim.. 

@hakancez Hocam editlemeden nasıl gördün ya :D

Narcissus tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, hakancez said:

Monitör mevzuu geçmemiş hiç. Bende vur deyince öldürdüm...

Saka bir yana 2018 senesi pek hayirli bir sene olmayacak gibi ekonomik anlamda. Ihtiyaçları karşılayacak ama onun ötesine gitmeden harcamalar yapmak gerektiğini düşünüyorum. Benim kriterim ihtiyac olduğunda keske bunun icin acele etmeseydim veya bunu almasaydim demeyeceğim yatirimlar yapmak. 

Birde on yargilari birakmak lazim diye dusunuyorum. Cevremde gördüğüm kadari ile bircok insan amiyane tabir ile gaza gelip bilgisayarlarina gereginden fazla para harciyor. Bende birkac sistem var. Bir tanesi yukarida soyledigim gibi bir sistem. Youtube da seyrettigim basta Avusturalyalı bir çocuğun teknoloji kanali olmak üzere bir cok kanalda benchmark lara denk gelip seyrettigimde ilgimi cekmisti. Su an ana bilgisayar olarak kullanıyorum ve oynadigim oyunlarda vs hicbir sikinti yasamadim. 

Ihtiyaclar tabii ki kisisel, isin hobi tarafı var bunlara saygi duyuyorum. Ama boyle de birsey var demek istedim.... Kisacasi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili @hakancez'e katılmakla birlikte, dipnot olarak şunu da eklemek istiyorum. Anakart dışındaki her bilgisayar parçasının mümkünse 2. el olarak temin edilmesinin avantajlı olduğunu düşünüyorum. Aslında son dönemdeki kripto-madencilik çılgınlığından dolayı bu listeye grafik kartı da eklenebilir.

Çok daha düşük bir bütçeyle, daha yüksek performanslı donanımlar satın alabilirsiniz 2. el olarak.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

Sevgili @hakancez'e katılmakla birlikte, dipnot olarak şunu da eklemek istiyorum. Anakart dışındaki her bilgisayar parçasının mümkünse 2. el olarak temin edilmesinin avantajlı olduğunu düşünüyorum. Aslında son dönemdeki kripto-madencilik çılgınlığından dolayı bu listeye grafik kartı da eklenebilir.

Çok daha düşük bir bütçeyle, daha yüksek performanslı donanımlar satın alabilirsiniz 2. el olarak.

Anakartta ne gibi sorun yaşanabilir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel işlemci kullanan anakartlarda soket içindeki pin'ler çok hassas. Pin ve soket kaynaklı sorunlara çok sık rastlanıyor ve doğrudan garanti dışı kalıyor kart. Bu yüzden anakartı ya çok iyi tanıdığınız, güvendiğiniz birinden, ya da sıfır almanız lazım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Najaz said:

Aslında son dönemdeki kripto-madencilik çılgınlığından dolayı bu listeye grafik kartı da eklenebilir.

Kripto mevzularından ekran kartından uzak durmakta fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün vaktim oldu, yorumlarınızı göz önüne alarak detaylı bir cevap yazacağım ama önce hızlıca şunu sormak istiyorum. Aşağıdaki ürünün fiyatı hatalı mı? 1655 diyor, amazonda falan kart 550 dolar??

http://www.hepsiburada.com/msi-amd-radeon-rx-580-gaming-x-8g-8gb-256-bit-gddr5-dx-12-pci-e-3-0-ekran-karti-rx-580-gaming-x-8g-p-HBV000004VH55

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok