Game Of Thrones - Spoiler Alert!
5 5

Bu konuda 767 mesaj var

Yönetim açısından farkı yok demem fesat olduğu anlamına gelmiyor ikisi çok farklı şeyler. Cersei fesat, Dany ise fesat değil fakat yönetim kapasiteleri ikisinin de sıfır.

Dany etrafındakilerin yönetim ile ilgili ona verdiği tavsiyeleri şimdiye kadar hiç dinlemedi, gittiği ve hakim olduğu şehirlerdeki yaşamı ve kültürü hiçbir şekilde önemsemedi, işleyişi anlamaya çalışmadı, ikiyüzlü kararlar verdi, kendi verdiği boktan kararlar yüzünden her ele geçirdiği şehirde bir çuval sorun meydana çıktı. Hatta en son yakalanan suikastçileri yargılamamız lazım diyip öldürtmedi ama onu öldüren kişiyi yargısız infazla öldürdü. Benzer şekilde yolda giderken gördüğü ölü çocuklar yüzünden random 15 mi 150 kişiyi mi ne öldürttü, Dothrakiler yağma yaparken yağmaya ses çıkartmadı, Greyjoylara ise yağma yok dedi. Kitabı işin içine katmadım, dizide bile kabak gibi belli bu kızın yönetimden anlamadığı. Kendisini hukuk üstü bir konuma atıyor her seferinde, böyle yönetici olmaz. Dany'nin etrafındakiler Tyrion hariç evet efendim tamam efendim diyen tipler. Barristan Selmy denen yavşak ikiyüzlü şovalye de bunların ele başıydı da öldü gitti.:lol:

Savaş liderliğinden ve gaz vermekten anlıyor, yönetmekten değil. Tyrion belki adam eder.

Tywin'in Joffrey'e söylediği "eğer bir kişi kralım diyorsa o gerçek kral değildir" lafını alıyorsun, Dany'nin kendisini tanıtırken kullandığı 30 tane ünvandan sonra bunu söylüyorsun, olay bitiyor.:zuh: Hatta Dany 30 ünvan sıralarken Jon Snow'un hiçbir ünvanı kabul etmek istememesi Jon'u bu açıdan da gerçek kral yapar. O laflar boşa söylenmiş şeyler değil.

eldrun tarafından düzenlendi
BoRa and kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amma yaptin yine jogn danny den 50 kat okuz

zati starkar yonetmekten hic anlamiyo

danny o kadar bos degil

bdaha diyip

kiz basbasahi cahil esir gibi tutulmus hem kacaklar hem deli kardesi

ondan iste manisada onlarca yildir egitim almis sahzede tecrubesi nasil bekliyorsun diye

cercie yesismis yetistirilmis gormus gecirmis.

filmde emin degilim cercinin yari yasinda ffalan heralde dany

20 yasina gelmemis bile olabilir kitaba gore

cok hata yapiyo dogruda 3-5 ders aliyo

en azinda cuceyi simdi vezir yapti

john snow ne ortamda yetismesine ragmen okuzun biriyi u know nothing gercekten full okuzdu daha yeni ogreniyo ediyo bisiler

ama salak gibi tuzaga dustugunun ustunden pek zaman gecmedi ramsey in

danny cok hata yapti eyvallahta

gitti aldigi sehirleri benim dusundugum gibi yasaayacaklar koleler falan esit olucak diye bakiyo

agalarin isine gelmiyo

ne etsen memnun edemezsin

2 yol var bir ellesmeyeceksin hersey nasilsa oyle birakacaksin sehir ve toprak guya senin olucak hersey ayni tas ayni hamam gidecek sen ordan pay falan alirsin belki

ee boyle yapsa nerde jkaldi kurtaricligin

dolaysiyle zor yolu ama acemice yapiyo

ustelik hicbir kimseyi dinlemiyo durumu en azindan filmlerde soz konusu degil

ustelik cerci gibi kanuni guc zorbaliktan degil insanlarin guvenini kazanip bi ptanisyel gosteriyo

du eunic kel amca misal niye danny yanaiyo dunya icin bi umut goruyo acemi falan da olsa hatalarda yapsa dunyayai degstirmeye calisan iyi niyetli gordugu icin

bu arada stark gibi mal oglu mal bi aile varken danny gibi bacak kadar cocuga kotu karar kotu idare konusma sirasi gelmez

daha bu guzler 1 duzgun star gormedi

en iyiler arya yine

baba mal anne mal rob malcik john gelisiyor biraz ama hala ibre mal kisminda gerizekali sakat herif ulan gitme tek basina sudur budur uyari dinleme dunyanin icine et

kesin eger onu yapmasa hem magaraya night king giremeycekti ben o hucvler yasayacakti hem belkide duvara akamayacaklardi

bunlar kuzeyin asirlardir hukumdari olan mal sulalae iken dany e sira gelmez

koleleri kurtarmak zorunda falanda degildi

dragonlar canlandirmayi akil etmesi bile basli basina yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nazareth ben senin izlediğin şeyi gerçekten anlayabildiğini sanmıyorum. 

gitti aldigi sehirleri benim dusundugum gibi yasaayacaklar koleler falan esit olucak diye bakiyo

agalarin isine gelmiyo

Olabilecek en yüzeysel şekilde bakıyorsun olaylara. Dany eşitlik demiş seni tavlamış, dolayısıyla yüzeyin altını eşelemeye gerek duymamışsın. Dany 2.sezon kölelere özgürlük demiş fakat 6 sezondur dizi bir şey anlatmaya çalışıyor, kaçırmışsın. Statik düşünüyorsun. Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir diye boşuna dememişler. Geçen sezon köle olduğu zaman daha refah içinde yaşadığını söyleyen çocuklara ders veren bir öğretmen olduğunu söyleyen fakat özgür olduğundan beri öğretmenlik yapamayan aç kalan, taş taşıyan bir adam Dany'e dert yanmıştı. Bu sahneler boşa konulmuş sahneler değil, bu kızın yönettiği insanları ve toplumu anlayamadığını göstermek için konulan sahneler. Adam açık açık ben köleyken, sahibim varken refah içindeydim, şimdi sefil bir hayattayım hem de bizi uzman olduğumuz konuda çalıştırmıyorsun anlamadığımız şeylerde çalıştırıyorsun, ben öğretmenim taş taşıyorum, (veya kasap adam gidiyor fasulye ekiyor) gibi sahneler var. Bu sahne, ahh dany adama merhamet etti sahnesi değil, Dany iyi niyetle de olsa bir hareket yaptı bir işleyişi bozdu ama bakın düzeni sağlayamadı çok ciddi yönetimsel problemler doğdu, şehir allak bullak oldu sahnesi.

Bir yandan köleliğe karşı çıkıyor, bir yandan dothrakilerin köle ve tecavüz olayına karşı çıkmıyor diyorum, iyi yüzlü diyorum abicim. İnsanlar yargılansın diyor fakat kendisi yargısız infaz yapıyor, bütün yaptıkları tutarsız, ikiyüzlü, kafasının keyfine göre hareket ediyor ve hesap vereceği bir mercii yok, bu şekilde yöneticilik olamaz.

yani,

dany köleliği kaldırıyor süper cool düşüncesi yanlış

dany köleliği kaldırıyor ama şehrin bütün düzeninin içine sıçıyor yönetemiyor iç savaş çıkıyor bunu da çözemiyor, kaçıyor gidiyor. doğru. (adamlar resmen 4 sezon boyunca bunu işlediler fakat sen 2.sezon her zamanki gibi ilk olaylara bakıp karakterler hakkında fikrini oluşturup mührü basmışsın ve 4 sezon boyunca boşa izlemişsin.)

Yönetim açısından kötü dediğimde karşıma koyduğun argüman, amaa o kötü çocukluk geçirdi abisi deliydi, kendisi de köleydi den ibaret. Yahu bunun yönetim ile ne alakası var. Bu kız ele geçirdiği bütün şehirlerde ortalığı karıştırıp berbat etmedi mi, sonra hepsinden kaçıp gitmedi mi? Yaptığı hataların hiçbirinden ders almadı. Yanlarındaki elemanların hepsi gavurun tabiriyle "yes man" olmuş durumdalar. Hiçbiri Dany'nin hoşuna gitmeyecek veya onaylamayacak şeyleri söylemiyor, sen gelmişsin danışmanları iyi diyorsun. (tyrion hariç)

Dany 6 sezondur dizide ve kitapta, yanında Westerosun geçmişi hakkında her naneyi bilen Barristan Selmy olmasına rağmen hiç ondan yöneteceği, yönetmek istediği westeros ile ilgili bilgi aldığını veya istediğini duydun mu? Duyamazsın çünkü ilgisini çekmiyor. (kitapda daha detaylı olarak, barristan selmy ne zaman westeros ile ilgili bir şey anlatacak olsa Dany sıkılıyor, hatta tahtında oturup milletin derdini dinlerken de sürekli sıkılıyor. yönetim ile ilgili hiçbir şey yapmak istemiyor hep aklı başka yerlerde) Bir şey öğrenmeye meyilli değil, sadece herkesin ona tapmasını istiyor, kendini hukuk üstüne atamış zaten. Bence abisi deli gibi hareketler yapıyor diye millet yemi yuttu, esas deli kral karakterine Dany daha yakın bence. Westeros'ta birkaç kişiyi yakarsa, Ejderhalarla şehir yakmaya başlarsa görürüz.

Jon Snow yabanilerin eline tutsak düştüğü için ve onlarla yaşadığı için, diğer karakterlerin aksine olaylara farklı pencerelerden bakabiliyor. You know nothing Jon Snow lafı boş bir laf değil, Jon Snow'un her kararı sorgulamasını, başka ihtimalleri değerlendirmesini sağlıyor. Diyardaki insanlar yabanileri baş düşman olarak belirlemişti fakat şimdi Jon Snow sayesinde Yabaniler ve oradaki diğer insanlar bir aradalar, olabilecek en kansız şekilde yabanilerin duvarın güneyine geçmesini sağladı, hatta karşısında Stannis gibi demir hukuk uygulayan bir adam olmasına rağmen, bütün herkesin hangi adımları atabileceğini hesaplayıp bu kararları aldı. (sonunda öldürülmesi yanlış yaptığı anlamına gelmiyor. diyarın iyiliği için kendi hayatını hiçe sayarak bu hamleyi yaptı) Kuzeyi birleştiriyor adam diplomasi kasıyor. Dany'nin yanına insanlar Dany'i tanrı gibi gördükleri için gidiyorlar. Jon Snow'un yanına gidenler ise onun diplomasisi ve liderlik yeteneği yüzünden gidiyorlar dizide bile bu çok bariz.

Kel amcanın Dany'ye yamanmasının nedeni, kitaptaki Aegon Blackfyre karakterinin diziye koyulmamasından kaynaklı. Varys aslında Blackfyre hanedanı destekçisi (targeryen soyundan gelen hanedan) ve Aegon'u tahta geçirmek istiyor, dizide çıkarılan bazı karakterlerin özellikleri diğer karakterlere aktarıldığı için Dany destekçisi oldu. Benzer şekilde Red Viper Oberyn'in karısı aslında barış yanlısı ama dizide Savaş yanlısı olarak Dany'nin yanına katıldı çünkü kitapta Red Viper'ın kız kardeşi olan savaşçı prenses diziye konulmadı, o karakterin özellikleri Elia Martell'e verildi. (bunun şöyle bir gerizekalılığı var. Oberyn Martell kendisi dövüşe isteyerek katıldı ve turnuvada öldü. Ölüm turnuvasına katılıp da ölürsen, sonra vay efendim bizim adamı öldürmüşsünüz diye savaş ilan edemezsin, kitapta yok böyle bir şey, dizinin yazarları full retard'a geçiş yaptılar)

Stark ailesine mal demen yine senin at gözlüğüyle yüzeysel bakmandan kaynaklanıyor Naz. Stark'lar birey olarak ölse bile legacy olarak bütün ailelerden üstün konumdalar yaptıklarından dolayı. Son sezona kadar hiçbir Stark ortalıkta olmamasına rağmen, hane diye bir şey kalmamasına rağmen kuzeylilerin hala Stark diye tutturması, North Remember demesi bundan kaynaklanıyordu. Hatta Stannis bütün kuzeye mektup yollamıştı ben kralınızım diz çökün diye, bu herkesin sevdiği küçük kız mormont Stannis'e cevap olarak biz Stark'lardan başka kral tanımayız demişti Stannis'in tepesinin tası atmıştı.

Biz ölürüz ama aile yaşar diye Lannister'ların ünü için uğraşan ve herkesin ne kadar süper adam dedi Tywin ölünce Lannister'ları ayakta tutacak kimse kalmadı, hanedan parçalanıyor.

Game of thrones gibi girift ve geniş bakılması gereken, gri alanların çok fazla olduğu bir yapıt seni çok aşmış kusura bakma, yazdıkların ve karakterler hakkında düşündüklerin aşırı mantıksız. Sahneleri okuyamıyorsun.

Dizide Dany'yi büyücüler bir kuleye götürmüşlerdi, vision görmüştü karlar altında yıkık bir kings landing ve taht vardı. Heh işte bu sahneden ben şunu çıkarıyorum. Bu salak kız yönetim ile ilgili 6 sezondur bir şey öğrenemedi, tek amacı tahta çıkmak ya, en sonunda bu King's Landing'de tatha çıkacak aynen o şekilde. Fakat tahta çıkması bir işe yaramayacak, çünkü tahtın kendisi bir yanıltmaca. Buna red herring derler, yani şaşırtmaca. Olay tahtta değil yönetmekte. Herkes tahta kim geçecek diye merak ediyor, dizinin adı da game of thrones, avladılar bizi yani red herring'le, geçen sene farkettim, Tahtın çöp kadar değeri olmadığı görülürse sıkıntı çıkmasın. Dany koltuğuna oturur manzara izler anca. :zuh: yaptığı hatayı da o zaman anlar heralde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Westeros'da krallık yapabilecek tek adam Stannis'ti onu da harcadı George paşamız. Dany abartılmış balon bir karakter, Jon Snow entrika nedir bilmez harcarlar onu. Tahta en sonunda Sam çıkacak. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bidaha diyim danny nin egitimi ne

koleden beter bisi

akillanmaya ne zaman basliyo kocasina yaranmaya calisirken cevresinden kolelerden ogrenmeye basliyo

kisacasiwestors dany e sira gelmeden 1000 tane daha egitimli imkanli bencil insan varken sira gelmez

iyi niyetli hatalar yapiyo ogreniyo

westrosun geri halan %90 hem hata yapiyo hem egitimli donanimli ve kotu niyetli

sira gelmez yani

ayni bakisla osmanli hukmdarlari iste isgalci kardes katili sapiklar

yuzeysel diyim en yuzeysel yorumu yapiyorsun

ayrica starklar mal degilse kimmdir nedir mal

oyle honor bla bla zirva savacilik etenekleri super idareci aslan kaplan insan olunmaz

starklar kabile olaydi asker knight olarak ha ozaman ok mal olmalarinin bi onemi olmazdi yeterli knight olmalari icin

sansa ned de en akillari orjinal stark olmayan karisi da hepsi mal oglu mal

bi kac cocugun hafif gelismesi muhim degil

drakilerin tecavuzleri dedigin eger evli oldugu donemse 1-2 itiraz etmeye calisiyo da kahleasi de olsa sen kimsin diye cevabi aliyo

hukumdarken bi yere kadar muhim olan kiyaslama

cerci ile digerleiyle karsilasitirinca ustelik iyi nyetli oldugu icin gelisime acik

fatih suyltan mehmet istabulu fethetti heyo derken askere 3 gun yagma khakkiveriliyo sokaklardan kan golleri akip istanbulun zati hacli seferinde irzine gecilmis zavali halinden de eser kalmiyo

oyle perfect hayal dunyadanki kimmis idaresci mukemmel yonetici

peygamber mi bekliyorsun ki ben 1000 tane yedikleri boku bulurum peygamberin bile

lanisterlerin bitmesi babalarini olusunden degil sag kalsada

krallik gidince varis kalmayinca aile ne olucakkki

de ki sag ciktilardi danny falanda bile yinede lanisterdan ne olucak

zati babalarini jamie salagini durmadan eve almaya calismas ondan evin erkegi soyu yurutmesi tutucaz diye tuttular

bunlarin hic biri olmasa bile

cercinin dedigin bu bizimhanemadimiz olur bizlede biter gider

cocuksuz hanaedan moruk baba ile ne duracak

baba sagken ide borc icindeler baba su an sag olaydi yine bokun icinde olucaklardi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stannis 'i kızını cadıya kurban ettiğinde silmiştim. Ama kılıcını çekip kalabalığa daldığı için hakkını da vermem lazım. 

Game of Thrones evreni biraz lider açısından kıtlık çekiyor , hepsinde var bi tuhaflık.  Bu yapar bu işi diyeceğin biri çıkmadı daha. Tyrion reise bıraksalar veya arkadan işi çekip çevirse olacak gibi aslında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 20.07.2017 at 23:13, ResetButton said:

Stannis 'i kızını cadıya kurban ettiğinde silmiştim. Ama kılıcını çekip kalabalığa daldığı için hakkını da vermem lazım. 

Game of Thrones evreni biraz lider açısından kıtlık çekiyor , hepsinde var bi tuhaflık.  Bu yapar bu işi diyeceğin biri çıkmadı daha. Tyrion reise bıraksalar veya arkadan işi çekip çevirse olacak gibi aslında.

Dizide malesef öyle yaptılar, ateşe tapan yobaz bir karakter Stannis.

Kitapta çok farklı. Kızını böyle saçma bir nedenden ateşe atacağını hiç sanmıyorum. Kitabı okuyanlara spoiler olmasın diye olayı kasıtlı değiştirdiler en azından burada. Bence White walkers duvarı yıkıp winterfell önüne kadar gelmeye başlayacak, Stannis bu sırada son çare olarak kızını kurban edebilir, kendisi de ölür.

ayrica starklar mal degilse kimmdir nedir mal

oyle honor bla bla zirva savacilik etenekleri super idareci aslan kaplan insan olunmaz

Kafan 1.sezona sıkışmış. Olayları sadece günümüze bakarak yorumluyorsun, Starklar senin dalga geçtiğin onur ayağına bütün kuzeyde bir legacy sahibi oldular insanlar tek bir stark kalsa da biz onun peşinden gideriz diye tutturuyor bu yüzden. Starklar uzun dönemli düşünüyor, kısa dönemli bakışla çözemezsin bunu.

Stark'larda Rickon kitapta 3 yaşında falan, Skagos diye bir adaya götürülüyor köpeği ile. Muhtemelen çok önemsizleştiği için Rickon'u öldürdüler, dolayısıyla bu karakteri liste dışı bırakıyorum. Robb haricinde bütün Stark çocukları savaştan sağlam çıkmanın yanında karakter olarak gelişerek, tecrübe sahibi olarak çıktılar. Her birinin yaşadığı tecrübeler inanılmaz.

Salak dediğin Sansa yerinde hangi karakter olsaydı Cersei'nin yanında King's Landing'deyken öldürülürdü veya birine köle olurdu. Babası öldükten sonra Sansa'nın yaptığı her hamle, hayatta kalmak için yapılabilecek en zeki hamleydi. Boyun eğip onlardanmış gibi davrandı, her şeyi analiz etmeye ve low profile takılmaya başladı. Kitaptaki ve dizideki en önemli 3 karakter gelişiminden biri bu kıza ait, sen diyorsun amaan azıcık gelişmiş son sezonda. 5 sezondur inanılmaz bir arc story dönüyor bu karakterin etrafında. 

Böyle bir diziyi nasıl bu kadar boş izleyebiliyorsun aklım almıyor, yani istisnasız her söylediğin yanlış, hatalı, sekmiyor.

Dany üzerine bütün argümanın kötü çocukluk geçirmiş ve kölelere özgürlük diyor üzerine kurulu. Diziyi takip edemiyorsun abicim.

Dany kötü çocukluk geçiriyor düzgün  bir argüman değil. Game of thrones içinse olabilecek en gülünç argüman.

Joffrey'in psikopat olmasının nedeni babasının hiç ilgilenmemesi ve annesinin onu yetiştirme biçimi. 

Littlefinger'ın çocukluğu kötü, çünkü lordların hepsi bu aşağı tabakadan diye bunu adam yerine koymuyor. Bu da aşağılık kompleksi edinip hırs yapıyor. 

Jon Snow'un çocukluğu kötü, piç olduğu için hiçbir hakkı yok, herkesin yanında ezik kalıyor (eğitim bir şey ifade etmiyor bu açıdan) ayrıca Catelyn Stark bu çocuğa bütün hayatı boyunca psikolojik istismar uyguluyor.

Tywin Lannister kötü çocukluk geçiriyor çünkü annesi öldükten sonra babası fahişelerle yatıp kalkıyor ailenin şerefini iki paralık ediyor, Tywinde bunun yarası oluşuyor ve babasını indirip başa geçiyor, Lannister'ları şanına kavuşturacağım diye böyle despot oluyor. Lannister ismi dışında hiçbir şeyi umursamıyor, kendi çocuklarını bile. 

Tyrion kötü çocukluk geçiriyor. Doğduğunda annesini öldürdü diye Cersei düşman, babası zaten oğlu olarak görmüyor. Ergenken bir kızla evleniyor, babası buna tuzak kurup kızın aslında fahişe olduğunu söyletiyor ve lord salonundaki bütün muhafızlara kızı becertiyor, sonra da tyrion'a becertiyor. 

Stannis kötü bir çocukluk geçiriyor. Herkes ağabeyi Robert'in karizmasına ve kardeşi Renly'nin sevecenliğine gidiyor kendisi ile kimse ilgilenmiyor, annesi ve babası da öldüğü için sevgisiz tek başına büyüyor, daha da önemlisi hakkını hiçbir zaman alamıyor her konuda buna haksızlık yapıyorlar adam o yüzden hak hukuk diye tutturuyor. 

Daha da vardır... (dizide yaşadıklarından bağımsız olarak, iyi veya gri değil de gerçek evil olan sadece 3 karakter var. Cersei, Euron Greyjoy, Ramsay Bolton.)

Kötü çocukluk geçirdi köleden beterdi olayı saçmalık kısaca. Karakterlerin çoğu da ideal bir ortamda yetişmiyorlar, hepsinin de başından geçen ciddi zorluklar var, karakterlerini şekillendiren şeyler de zaten bu yaşadıkları. Bir karakterin yaşadığı en kötü diye bir şey yok, o karakterin yerinde aynı pozisyonda başka biri olsa o kadar etkilenmeyebilirdi fakat her karakter kendine has pozisyonunda kendisinin kötü çocukluk geçirdiğini düşünüyor. 

Dany köleden beterdi kısmı zaten fazla uydurma, nereden salladın bilmiyorum. Abisi ile Dany hayatları boyunca varlıklı insanların evlerinde konuk olarak kaldılar, yiyip içtiler, hizmetçiler emirlerine amade oldu. Kötü çocukluk kısmı kölelikten değil, Abisi yıkılan hanedanı az da olsa gördü ve bunu saplantı yaptı, yeniden ele geçirme takıntısı ile büyüdü, yani çocukluğu bu açıdan kötü geçti gördüğü muamele nedeniyle değil. Abinin takıntısı ve kötü geçen çocukluğu Dany'e psikolojik harp ile sonuçlandı ki. Dany'nin kötü geçen çocukluğu da benzer şekilde kölelik dediğin saçmalık değil, sürekli başka insanların evlerinde kaldığı, annesi ve babası da olmadığı için kızın çok ciddi bir aile ve ev özlemi isteği çekmesi nedenidir. Aile ve ev özleminin çok fazla olması nedeniyle Khal Drogo ile evlendikten bir süre sonra Dothrakileri bu kadar sevdi sahiplendi.

Kısaca savunduğun köle hayatından beter argümanı saçmalıktan ibaret. Analizin çok hatalı, her zamanki gibi.

Hala gelmişsin niyeti iyi diyorsun, çünkü anlatılan şeyi anlayamıyorsun. Niyetin iyi olması, sonuçların kötü olmasını hatta o kötü sonuçları doğurduğun zaman görmezden gelmeyi gerektirmiyor. Göreceksin, aynı hataları tekrar yapacak. En büyük sıkıntısı yaptığı hataları görememek ve kavrayamamak olan bir karakteri, kitapta da dizide de sezonlarca Dany hakkında işlenen en büyük "arc story"lerden bir tanesi bu olan karakteri gelmişsin şuursuzca hataları yaptı ama öğrendi diye anlamışsın. Çünkü kölelere özgürlük mottosu gözüne perde çekmiş, o nedenle işine geldiği gibi görmek istiyorsun. Dany karakteri kölelere özgürlük dediği için kendini Dany'nin bu hataları öğrendiğine inandırmışsın. 

Hatta Dany'deki riyakarlık sende de var çünkü Dany hata yaptı öğrendi diyorsun, fakar Bran Stark habersiz ağaca dokundu Night King kendisini elledi olayında Bran'a hata yaptı öğrendi demeyip vay salak Stark diyorsun. İkisi de iyi niyetli ve cahilce hareket ettiler, ikisi de hata yaptı, ikisinin de hatalarının sonuçları kötü oldu. Birine laf atarken diğerini kayırıyorsun, tamamiyle riyakarlık. Çünkü işine öyle geliyor. Şimdi hayır böyle değil diye cevap verceksin ama kabak gibi böyle.:lol:

Dany hatalarını öğrenseydi, 2 sezon önce ejderhaya binip kaçmadan önce, bütün sezon boyunca Sons of Harpy'nin neden sürekli suikastler yaptığını anlardı, anlayamadı. Dizide de kitapta da engelleyemedi. Oysa iyi niyetle çözümler üretmeye çalıştı. Şöyle örnekleyeyeyim, sınavda soru sorulmuş ve sen iyi niyetle yanıtlamaya çalışıyorsun soruyu, yanıtı yazıyorsun yazıyorsun bir türlü geçemiyorsun sınavı, cevaba bakıyorsun güzel, ama neden geçemiyorsun? Çünkü soruyu yanlış okumuşsun, cevabın uyumsuz olmuş. Dany karakteri şimdiye kadar "kısmen" böyle. Neden-sonuç ilişkisini öğrenemiyor, kuramıyor. (Tyrion hariç) Yanında 5 sezondur toplumun işleyişi ve yönetimi ile ilgili neden-sonuç ilişkisini kimse öğretmedi/öğretemedi, yanında öyle kişiler yoktu. Dany ne yaparsa tamam efendim evet efendim diyenler ve çok basit, etliye sütlüye karışmayan tavsiyeler verenler vardı.

Şimdiye kadar hiçbir şey öğrenmedi. Tyrion ile zamanla biraz öğrenir. Tyrion etrafı çekip çevirir Dany'e öyle yapma yanlış, böyle yapma yanlış diye çocuğa öğüt verir gibi öğüt vereceğini düşünüyorum bazen. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

senin kadar dogmatic adam gormedim buna ragmen beni sabit fikirlikle sucluyorsun

danny kolelik gibi hayati dedigim kalkip cerci ile kiyasladin

yari yasinda omru hayatinda rahat yasamis olabilirde bi egitim almis mi bi kendini gelistirebilmis mi

yetmedi agzini actiginda abisi agzina sciyordu

yetmedi kole gibi de verilmedi mi soydu bakti ettijhi hi dedi

verdi drokiyelere

cerci ise 2 kati yasinda mi ne (dizide oyle)tamam clark oyle degil de verilen his bu kiz 14-16 yasinda sezon 1de gibi hadi amerikan ve dunya etik degerleri diyelim 18 inde

cerci ise 10 kusur yaslarinda cocuk sahibi minumum 30larinda bi kadin

ikiside saraylarda buyumus biri rahat kole modunda

digeri roberte peskes cekilmis olsada babasi tarafinda egitimli ve dannynin yasi kadar taht deneyimi var

hatasiz falan dedigim yok

tonla

sana oglrenmemis gelebilir ci cok sey ogrendi

yyetersiz dersin tama ama bi halt ogrenmiyo basinin dikine gidiyo cik kitaptan aldigin his nedir bilmem bana ne

dizide oyle degil

misal cucemiz senin baban bak boyle boyle yapti diye uyandiriyordu

bidaha diyip iste ozaman barbar turk pis turkler canavarlar katiller dedildiginde bozulmayacaksin

dany tarifinli fatih sultan memhetten kanuniye en cafcafli donemi bile osmanlilin kardes katlnin insan katlinin tganimet icin giden drokilerin 2 tik ust kademe drokiler zati esinlenmesi turk mogol orta asya degil mi.

osmanli bunu evrimlemis hali

boyledir demiyorum dany soyledigin seylerin hepsini fatih sultan mehemete kanunine uyarla sonra somanli tarihi analizi yapbakalim ramsey mi cercie mi yoksa dany ellerine su dokemez haline mi gelicek

ustelik bu sahzedaler onlarca yil egitim aliyorlar ortalama tahta 30lu yaslarinda geciyorlar 10-20 sene kadar sehsaedelik yapiyorlar baskent disinda

danny nin egitimi ne

dragonlari yokken bisiler yapmaya calisiytordu yine akli erdikce ama kocasi olduktan sonra guc yoksunu

kisacasi yeni dogmus bebek danny gelmis 6-8 yaslarina ile 15 yasindaki gol medalist jimlastikci perfomansi olmuyor diye cikisiyon

hahaha kalkimis startki savunuyo adam kac kere yapma tek basina gitme dedi laf dinledi mi .salak gibi illa sobaya elinisokup aaa sicakmis laan yakiormus demesi icin hatadir ogrendi mi diyicez

hep mali simdi el mecbur haldi gelismek zorunda bok yedi dunyanin yuku omuzlarinda

keza sansa salagi da hayir efendim sag kalmasinda sansanin etkisi %1 bile degil

stark kanidir kuzeye elkoydugumuzda elimizde kozdur yasal sebeptir diye

babasini kafasi ucurulmadan once bile mal kizin biri

sansa ile dany kiyaslarsan ne olucak

kardasian kilikli sansa gerizekalisi zoru gorup ustelik cuce efendilik gostermese bok u yetmisti

kitapta ne oluyo bilmiyorum

ama dizide ramseyden tecavuzleri yiyip ramseyin olayini gorunce gozu acilip biraz dunyayi ogreniyor

bi kenara cekip abisiyle hala konusmuyo

acikta tenkit edip daha ikilikyaratacak ki haksizdi bence son cikisinda hakli bile olsan oyle olmaz

sansa johna biraz alavare dalaverede yardimci olur

danny atip tutarken bari kralice konumunda sansa ie haricten gazelci

bence danny drokileri falan sevmiyor

onlari kullaniyor

kocasini sevdi adam yasasa o islere hic girmez drokileri medenilestirme islerinden ileri gitmezdi

misal unsuly (nasil yaziliyorsa) onlari aldiginda grey wormu da serbest birakmak zorunda degildi kolem degilsiniz demek zorunda da degildi

sansa olsa direk asa ile idare ederdi unsulyleri

sehirlerde hata yapmis olabilir

ha bu arada danny uctu gitti kaldilar kole kiz cuce ve worm.ve yine basaemediler bu taritatlarla

ne etseler cikarlari eksilmisse bunlar halt yyiyecekti

tmam durumu kotu idare etti

osmanli olsa direk silio supurebilirdi adamlar laf dinlemeyince

yada birakirlar kafalarina gore yasarlardi eskisi gibi ganimetini alirdi senelik(vergi)

dannynin hayati soyle boyledi dedigimin neden dedigimi bile o kadar tekrara ragmen ilgilenmiyorsun kotucocukluk gecirdi ondan boyle demisligim yok

bi halt bilmeyen idareyi gec normal duzgun insani bi egitim bile almis degil

orneklegini tum adamlar annnesini oldugu icin dogumda nefret edilen cuce dahil 4 4 luk egitim alip.tum asaglamalara saldirilara ragmen tum kitaplar amade.bakiyo ki baska yol yok kendime egitimlede yol aciyim diye.

abisinde ise jofree yonleri var.olur da idareye gecse sonucta cok ciddi farklari olmazdi

danye de deli kral dedigine gore jofree ve cercie kac mad king x oluyo?

bi kac kisi stanis falan demis

tamam simdi gorunuste ned start gibi onurlu savasci bi kisilik

ama dk 1 den itibaren bok oglu bok

simdi ates e tapma olayi.ona itaat etmeyip eski tanrilari atese vemreyenleri ya kovdu ya oldurdu

kardesini picce oldurdu tamam kan akmasin diye bunu mesrulastirabilirsinde

tom curze gibi sciontolgy e gonul vermis bi zat degil cok uzun zaman supheci hatta bence basta pek inanmiyo

ama o cadalozu yanina alip kral olucam diye didinmeye basladigi an bitti stanis.

kizini cayir cayir yaktiginda zati bitmisti ama is oraya gelmeden dinci olmamasina ragmen hani olsa mallik de gec.degilken bide bunlari yapti

ustelik sert ve onurlu olmakta super degil

top kardesi baris ortaminda daha iyi kral olurdu

stanis de iyi baskomutani olurdu

ortam baris ortami da degil

bu ates dini ne cikacak ne boktur bilmiyorum

ama stanis o kariyi yanina alip sahilde putlari yatigi gunden beri bokun icindeydi bi halt olmazdi

esir dusup elini kaybetmeden onceki kjamie efendiyi savundugun ona gosterdigin sempatinin%5 in danny gostersen bu yazilanlarin hic biri olmazdi

paso savaslara girip tonla insanin canina kastetmekten eglence duyan vicdansiz jamiyi sonsuz savundun

ensest iliski sonucu olmus cocukun cesetinin yaninda bile kardesine hala degismis olmasina ragmen atlayan adama sonsuz kredi

15-20 yasindaki cocuk sifir egitim yoneticilik olsun genel gecer olsun tamam okuma yazma biliyordur iyi kotu babasi olmedende egitim almistir falanda

manisada sancakbeyligi yapmis sehzade gondermesini kac msg once bosuna yapmadim

oyle bir egitimi yok

ama jamienin cercinin dannynin yasi kadar tecrubesi var bide icnde yasamislar

vay efendim bak dany hata yapti ogrenmedi

anasi olabicek yastaki cercie kalkip sehri eliyle dincilere verdi neydi derdi kraliyenin ayagini kaydiracakti

sicti batirdi ortaligi bide son bolumde utanmiyo zavali naif 10 kusur yasindaki oglunu sucluyo bana ihanet etti diye

sparowu kim soktu tommenin karsini kim kppartip da adama yanastirdi gerizekali

rahmetli frey in gucu yok savastan anlamazlar

ama adam bak zeki adamdi

arya bunlari bitirdi eyvallah da

adam starklar gibi savasamazdi starklar gibi onurlu durust falan da degildi

ama starklar gibi mal da degil

cok onurlu artis rob da savasin ortasinda ustelik verilmis yemini vark ay ben ask evligi yapicam diye tutturmasi.evlenme salak savasi kazan gucu al sonra bak

mal degil de

red wedine hic uzulmedim halletiler katyn salaginin cuceye yaptiklari oglu icin suclamasi baska seytler icin suclamasi oldurmeye calismadi

roba karisi cikip entirakalr karistirmasi kjamie salmasi falan

redweddingde kizin bogazina bicagi dayamasi falan

gidim uzulmedim

bu aile yokolmayi haketmemisti cag disi varliklari

white walker gormus gozcuyu ilk bolum kocum kural bu kactin olucen ozaman derken iyi

kendileri boka batinca kem kum

dizide margory gibi yazik olan bi suru karakter var

starklarin cogu bunlar icinde degil

bi cogu goz goze gore salakliklarindan gittiler

keza vay ironborn adalarilar siz isyan ettiniz aha soyunu kurtum tom cocuklarini kilictan gecirdim tek varsini de aldim goturdum derken iyti

lanisterlar vaay isyan ettim olun ozaman diyince kotu

vah vah

savunmuyorum

sadece startklar dumduz adamlar boyut yok odun gibiler ama bu bi suru ikiyuzlulukleri olmadiklari anlamina perfect olduklari anlamina gelmiyo

john icinde gecmiste yazmistim bu baslikta var mi bilmiyorum

even katlyn startk feci eziyo bana yaptigin ihaneti hatirlatiyor diyip

john gozculere itene faktorlerden biri

gozcuelere tkilip komander bunu biraz adam etmeseydi

rob gibi coktan nallari dikmis mal oglu mal gucup gitmis olurdu

katylb starkin asaglamari sayesinde gozculere katilip adam oldu biraz gelisti

starklarin icindeki snow kalaydi mal oglu mal devam edicekti

onu adam edicek bi lord commander ile karsilasmayacagindan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbir şey anlamamışsın abicim, boşa izliyorsun sen bu diziyi. George Martin'in de, diziyi yapanların da anlatmak istediği tek bir şeyi bile anlamamışsın. Ne diyeyim daha. Tane tane anlatmama rağmen kavrayamıyorsun. Sendeki o kadar büyük bir cehalet ve sığ kafalılık ki, George Martin evet hayaller dünyasında yaşayan o toy Sansa'nın kurtlar sofrasında tek başına kalarak nasıl bir değişim geçirip hayatta kalmayı başardığını, bir çok karakterin yapamadığı şeyi becerdiğini anlattım diye interview'unu bulsam onu bile kabul etmez, hayır George Martin yanlış biliyor dersin.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Al abicim buldum, izle de utan. Bölümle ilgili konuşuyor adam, kendi şekillendirdiği karakteri anlatıyor, benim söylediklerimi anlatıyor. Sen kendi kafandan uydurduklarına inanıyorsun naz.

Karakteri yaratan adam bunu diyor, yani senin kabul etmediğin şeyi. Sansa kendi zekası sayesinde kurtuluyor oradan. Sadece kitapta değil dizide bile, Tyrion 2.sezon'da Sansa'ya bir şey dediğinde Sansa'nın cevabı ve Joffrey'i savunuşu karşısında şaşırıyordu ve Sansa gittikten sonra siz hepimizden uzun yaşayacaksınız leydim diyordu, yani Sansa'nın oyunu kavrayıp oynamaya başladığını idrak ediyordu, seyircilere bunu göstermek için çekilen bu gibi sahneler önemli, sen kavrayamamışsın o ayrı. Sansa artık kimse tarafından kullanılmıyor, hatta Littlefinger'ı bir süredir kullanmaya başladı, Littlefinger yakında Sansa yüzünden ölür bence, kaos yaratıp ortama uyum sağlayan bu adamın tek zayıf noktası Sansa ve Sansa da bunu bilip exploit ediyor 1 sezondur.

http://io9.gizmodo.com/george-r-r-martin-answers-our-toughest-song-of-ice-and-886133300

Tolkien — in Return of the King, Aragorn comes back and becomes king, and then “he ruled wisely for three hundred years.” Okay, fine. It is easy to write that sentence, “He ruled wisely”.

What does that mean, “He ruled wisely?” What were his tax policies? What did he do when two lords were making war on each other? Or barbarians were coming in from the North? What was his immigration policy? What about equal rights for Orcs? I mean did he just pursue a genocidal policy, “Let’s kill all these fucking Orcs who are still left over”? Or did he try to redeem them? You never actually see the nitty-gritty of ruling.

I guess there is an element of fantasy readers that don’t want to see that. I find that fascinating. Seeing someone like Dany actually trying to deal with the vestments of being a queen and [dealing with] factions and guilds and the economy. They burnt all the fields [in Meereen]. They’ve got nothing to import anymore. They’re not getting any money. I find this stuff interesting. And fortunately, enough of my readers who love the books do as well.

Benim dediğimi demekte, yönetim sıkıntısını anlatıyor adam, Dany'nin muhteşem köle karşıtlığını değil. 

Çok dar bir kafayla izlediğin için göremiyorsun bunları.

edit:

Tyrion Lannister: I apologize for my nephew's behaviour. Tell me the truth, do you want to end this engagement?

Sansa Stark: I am loyal to King Joffrey, my one true love.

Tyrion Lannister: Lady Stark, you may survive us yet.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kendi xzekasiyla falan kurtulmuyor

oldurulmeme sebebi stark olusu arya kacmasa yakasa goruldu yerde idam mi edilecekti?

ikincisi o kadar zeka normal her zartta olur

salak salak stune gelince ee ozaman memelekete boyle akp e erdogana kiviranlara niye laf ediyorsunuz ki

cok zekiler gunu kurtariyorlar

cuce ile evlendiginde yine cuce iyi davraniyo babasi atla tecavuz et gerekirse hamile birak diyo

zekasi ile mi krtuluyo yani

cucenin merhameti

2 tane laf ediyo

keza nasil kaciyo kendi zekasi ile mi oo nine ile finger bir olup plan yapip kaciriyorlar

zeka siralamasi yapilsa forumun karakter limiti yetmez merak etme sansaya gelene kadar simdi acilmis gibi duruyo olabilir.

king landyden gozunu kralice jofrey babasini ucan kellesi bile kralice kadar acamadi

cercie ona kale duserse neler olucagini soylerken senin cok zeki sansa alik alik bakiyordu

konusmadiama sorsalar kale dusse belkide kurtulurum diye bile dusunuyo olabilir

yine cucenin eforu ve babasinin yetismesi ile kurtuldu

akrabalarin oraya gelincedde ee zati acik edip finger amca ilgisini

2 sn cenesi kapati ee soylu kardasiankilik li karida 2 sn cene kapatacak zeaka da olsun

hani fingeri gammazlamadi deli kariya kari deli olmasa yapabilirdi guvenemedi

guvenemeesi cok zeki olmasindan da degil

cercie nin verdigi ders ve gorduklerinden sonrahic boka guven olmacagini anlamasindan

ha keza senin dedigin mantikla gotu kurtarmak icin ve cektigi iskenceler sonucu rick oluyo .bu durumda sansadan 10 kat akilli ramseyin oyunlarina uyup ittad ediyo.sesini cevirmiyo yoksa daha once olebilirdidi kurtulmak yerine

senin sorunun su diziyi izlerken tamamen kitabi okurken kafanda olusturugun sablonlara gore bakiyorsun ister uysun ister uymasin

bunun disina cikan herkesi de suclayip azarliyorsun

uyok efendim sansa kimse tarafindan kullanilmiyo

ee abisine varip pacayi kurtarinca saga sola kirilma durumda kalmamaktan o

1-2 tecrube konusturuyo kralice herseyi yakar yikar oyar kismi dogruda

dusmana gidelim kralicyeli halledelim hali vbar sansada

ee dur nereye diyo jokn aramizda tonla mesafe var kis geldi whitew walkerlar geliyo

sansanin bi tarafini kinglandingde yedigi hurmalar kasindiriyo hala

sansanin en cok gelisenkarakterlerinden biri oldugunu kabul edebilirim

bu adam oldugu coksuper oldugunu gostermez sebebi

baslangicta aryanin 1000 kat beter oc kardasyan gibi reality show dangaligidi hayat uyandirdi onu

babasi salaklik etmese kralicye tehdit etmese jogrey i alacagi etmeye calismasa ayni kardasyan devam ederdi

arya ama gelisirdi bu kadar olmasa odun degildi bastan beri cunku

moruk amca tonla sey diyo

misal sunla bunla evlendi derken

sanki cuce ile evlenmesi ve bundan hasarsiz cikmasi kendi secimi de kendi akil etti de

evetr kurtuldu

ama sansa zeki ile yani sansa ile cerciyi zeka oyun vs olarak karsiastiralim

cercie enstain sansa ise olsa olsa oys %5 dileme bile girememis siradan insan olur

romatik amca bisiler diyoda yazdiklari da filme cekilenlerde oyle degil

sag kalmasi kurtulmasi zekasindanmis

ayrca dizide babalari lanister kac kere diyo

sonrasinda ramsey bolton little finger da diyo

star varisi degil

ramseyin de elinden cok zeki cok sahane oldugu icin kurtuldu dimi

ramseyin onu sag birakisinin tek sebebi de start cocuk olsa falan kesin bi kazaya gitti oldu varis bu der sansayi oldurdu

yani ben izlemiyormusunsen izliyormussun ya ben anlamiyormusum ya valla gorurnrn o ki senden cok cok fazla anlamisim

ben ac bidaha izle kitaplarda hayal kurdugun hatta kitaplarda bve dizide olmayan kayal dunyandan cik

laf etigin danynin yerinde sansacik olaydi coktan her yer cayir cayir yaniyuordu tas tas ustune birakmamisti

ha bu arada gonderme yaptigin bi kac salak sacman konusmasinda sansa bariz korku ve acizligi o derece gosteriyo ki iyi rol bile yapamiyor

bari yalan soyledigi korkudan geberdigi cok basit.

cok zewkiymis ya dizide durum bu

yani oyle insan sarafi okuyucu falan olmaya gerek yok

o yaladigi yalanlara falan da inanada yok umurlarinda da degil

yatsin kalksin cucenin merhametine dua etsin yine

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iste babasini kaybetmis sansa kimseye guvenmiyo buna zeka falan degil common sense denir.

digerince surivival instict

ha diyeceksen ki startklar maldir orda rob ned zirt pirt olsa yalan soylemez oldururlerdi dogrudur ama genel gecer normali bu

iskence edilip oldurulecek kahrolsun kral falan demiyo insanlar

kadin cin gibi zeki wisdom dolu ama sansanin iskembeden saldigini gormek icin o olmaya gerek yok

iste cok zeki kizimiz korku icin 2 snline dusurt oluyo kralikte tek tuk dostune karsi sonra shieldini kaldiriyo yine.

bidaha diyim sansa start esir degerli ve stark kalmayinca kuzeyin varisi olarak mu tutuluyo yoksa cok zeki de ondan mi kurutluyo

cok zeki bakneler dedi kurtulyusa 2-3 ornek yaziyorsan

10 tane baslasinin 10-20 misli onemdeki hemde onu kurtarmasi var

starklardan biriin kurtulma sag kalma hikaesivarsa yaridmlar almis olsada aryadadir kacisi gidisi yolculugu

dedigim gibi bu tombik amca ara ara garip seylerde diyo 3 senedir hala kitap yazicak

2015 de cikacaktiguya yayincim aceleye getirdi 2016 da dediler gorunus o ki 2018 bile belli degil

tombik amcanin dediklerinden yola cikiyorsak baba danismiyorlar da bu benim eserim degil onlarin isi alip basini gitti benle alakasi yok gibi bisi de demisti

ben gayet guzel izliyorum

sen asil at gozlukte ve degismes sekilde bakiyorsun

misal jamie catidan cocuk atip sagda solda artislik yaparken bile kitata ilerde ne guzellikler yapacak cok iyi cocuk aslinda diye ensestci cocuk katiline(basaramis olmasi muhim degil)

jamiye gosterdigin sempatinin 100 de 5 i dany i gostermiyorsun

gunay ise dannyden fazlasi var jaminin

ama olmaz o senin beyaz atli prensin laf olmaz

john adam olur tommen buyuse margoiryle devam etse super olmasa adam olurdu

danyde ciddi bir tum westeros u 7 kraligive bilnen dunyayi birlestirme potansieli var

izleyip gorucez

senin kadar sig bakip dk 1 karar verdim asla degismem sabit fikirli olup bide bunlari yaptigina dair baslarini suclamam

senin yaninda ben objectifleri krali kaliyorum ki degilim

sansa yarin olse merak etmem

arya daha ilgimi cekiyo ne olucak diye

cuce daha ilgimi cekiyo

john daha ilgimi cekiyo

night wwalkerlar daha ilgimi cekiyo

dizide daha cok merak etigim ilgimi ceken bi cok konu var

sansa stark olmasi harici cok ilginc biri degil

daha brannin duvar meselesi falan var

100 konu 100 kiisi yapsam sansa  girmez belki liseye

top 3 merak ettigim stark a bile girmez

john var arya var kesin bi nedin gencligine ve kiz kardesine de gidecez

soyu kirilmis startkarda bile sansanin haikesi bu noktadan sonra iligimi cekmiyo

ek su kucuk north kabile basi kizi bende sevdim kitablarin otesinde rol aliyorsa bile hakkediyo.

hosuma gidiyo eglenceli .kardasian sansadan acilarin cocuguyum sasaya gecisten daha eglenceli karakter kisa sureli geciste

spoiler onumuzeki bolumler hakkinda spekilasyon

Spoiler

sagda solda konusulanlara gore litte finer jonn ile sansayi birbirine dusuecrekmis sansa bi yerdensonra acik edip oldurtecekmis yada olumuna sebep olucakmis little fingerin olumune

onun haricinde sanirim ilgim alakam sifir .dedigim gibi 100 konu cikartirim konu sansaya gelmeden hatta 3-4 sezon bile cekilecek konucikartirilir.

tam okumadim ama haziranda falan sizdidenilen scenerioda bolum1 tututugu icin bende tam okumadigim icin spoilere super gicik degilimde cok ciddi de arastirmam kisacasi %100 demesekde verilen 1. bolum spoilerin %100 mi ne dogru cikmis denildigi icin aklimdada bi bu kaldi

sansayla ilgili baska buyuk bisi olucadigini sanmiyorum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karakter senin ilgini çekmiyorsa ne yapalım abicim, dizi de kitap da bu şekilde ilerliyor, dizinin ana hanedanı Stark'lar.

Karakteri işine geldiği şekilde anlıyorsun, önüne interview koyunca da kıvırıyorsun banane ilgimi çekmiyor diye. :lol: Sevdiğin karakteri kayırıp, sevmediğin karakterleri yererek, ve bunu aynı pozisyonda bulunan iki karakter için farklı şekilde yorumlayarak, subjektifliğin dibine vurup bana senden objektifim dedin, ben burada öldüm bittim şu an. 

Ben dizinin ve kitabın nasıl ilerlediği ile ilgili, bir çok karakterin bakış açısından olayları yazıyorum 4.sezondan beri, her karakterin neyi ne için yaptığını yazıyorum, senin gibi takım tuttuğum yok. Yazdığım şeylerin temeli sağlam oluyor çünkü kitaptan veya diziden sahneyi yazıyorum ve açıklıyorum. İşime geldiği gibi eğip bükmüyorum. Önüne replik koydum sahneyi açıkladım ona rağmen kıvırdın ya, akp'li kıvırması resmen, inkarcılık banane inanmak istemiyorum o zaman yanlış...:lol:

Renly gibi, normalde krallığı istemeyen ama Tyrell'lerin kuklası olan kandırılan karakteri bile bundan iyi kral olur diye sevdiydin zamanında. Renly denilen adam Robert'dan daha etkisiz ve pasif bir kral olacaktı. Kitabı geçtim dizide bile sahneleri var, Renly'nin aklına kral olmayı çıplak traş olurken Loras sokuyor, Tyrell kızıyla evlendirelim krallığa sahip olalım diye bu safı kafaladılar. Sen geldin Renly'i savundun, çünkü izlediğini anlayamıyorsun, fazla karışık bir dizi bu senin için.

Dikkat edersen döngü aynı, nerede olabildiğince yüzeysel baktığımızda krallığa iyi bir aday portresi çiziyorsa bir karakter, sen onu sevip tutuyorsun, arkaplanı farketmiyorsun. Önce Renly, şimdi Dany. :lol:

Kuzeyli o küçük kıza sürekli rol veriyorlar, çünkü ortalama Game of Thrones izleyicisi kızın beylik konuşmasını ilk seferinde çok sevdi. Kız ikinci seferinde de sevildi. Senaristler bunu görüp ortalama izleyici için bunu exploit olarak kullanıyorlar artık. O sahneler aslında suspension of disbelief'i öldürmeye başladı dizide. Kız ayağa kalkıp nutuk atmaya başladığında herkes kızı izliyor, sonra başlarıyla onaylıyorlar, nutuğu yiyen utanıyor falan. 3-4 sahnedir aynı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hacim senin gibi esnsestci katil artis jamoie yi sezon 1 den beri savunmus adam demesin bunlari

herseyi goruyorum degerlendiriyorum

o dop kardes baris ortaminda hedonist ilimli bir kral olabilirdi highgardian arkadasinda margory yaninda

kendisi zevki sefada

atiyorum hadi northgu dize getirelim yedi duveli dogralayilip kana bulalim olmazdi

kansa kan o da robertin kardesim

dangalak bi toptu

jofrreeden tommenden kral oluyo da bu toptan olmmazmi

miletin en sevdigi hatun karakter de o dop kardese bagli idi zati yeminini yerine gietridi zapladi kilici stanise

iyi super kral olurdu demiyorum

ama olurdu

osmanlidada var boyle 3. selimmiydi zeke sefaya merakli falan

sein sorunun u izliyorum hepsini goruyorum hepsini degerlendiriyorum

sen 2  sey oluyo benim begendim adam soyle diger boyle ikisine ayri tepki veriyorsun

stanis dedigin adam ilk sezonda din dedi din degstirmeye milleti zorladi putlari yaktirdi .karsi cikanlarda olup surulmedi mi

simdi bastan izlemem gerekir izlemedim senelerdir de  adamin biri yok dinimden donmem demisti sezon 1 de degilmiydi

iste fireci ablanin pesinden boka batiyo

ve bidaha tekrar ediyim.inanmiyor supheci kadina karsi ama durmadan dikkate aliyo 1-2 yer haric hep dinliyo

bi kere mi ne dinlemedi.onda da kari koydu postayi bak beni goturmedim dolasiyla olacaklari engelelemeyedim bak ates ile tum filounu yoketiler diye

oz kizini oldurmeye gidiyo sonunda is

sansanin babasi olene kadar gofrey ne boke yese normal gormesi 32 cift laf desene

kasabin ogununu oldurtken iyi ama soyle boyle diye savunuyordu sansa aryaya falan bile

dedigim gibi ned start olmese oglrenmese ensestten olma oldugunu yada robertin cocugu olmadigini sansa bok bi insan sumugu olarak kalicakti

arya oyle degildi

sansa akillanmis olabilir ama icindeki kardasyan duruyo

ben sevmiyorum haketmiyor da cok bisi royality olusundan baska stark olmasa ismi cop yani

sayrica zekasi ile kurtuldu falan diyorsun bende yok oyle bisi diyorum

cidden de yok

iste butda daha acemi hehe kekeke diye dolasitigi daha agzina sicilmadigi zamanlar o koydugum cvideo orda aliyo ablamiz agzindan lafi

diger yerlerde o dedigin laflar derken hep kem kum

kurutulusunda 20 madde sayarim daha zekasina sira gelmez sahsi degil

littfinger cuce stark olmasi lanisterlarin kuzey icin koz olarak tutmak istemesi yada kamie icin takas gibi yani tutsaklik ve margorinin ninesi hatun

kral ve krallik illa demir yumrukla yonetilmez

dopa destegim mantikli

bak simdi kimdikral bosvermis hic bi bokla ilgilenmeyen robert

neymis 20 sene once savasmismis

dombili sarhos umursamaz kari duskunu bi adama donmus

kral dopolayidi margoy ve sulalesi yonetimde etki edecegi icin robertin kraligindan iyi olur mu olmaz miydi

tommen ile margory icin de ayni seyi diyorum

tommen o kadar zevk sefa duskunu cikarci olmazdi

yazik oldu cocugu anasi yuzunden dincinin etkisi altina telkine ugradi

danny i isin icine katmiyorum

bazi karakterlere ne bok yerlerse yesinler sonsuz kredi acip digerlerini yerden yere vuruyorsun

ben kredi acmiyorum.

sansa hata falan yapmadi yani yaptigi tum eski seylerin hepsi simariklik iyi niyetli bisiler yapmamaya calisti basarmadi degil

kardasyan demem bullseye yani

katyln start salaginin bunun north startlarinin evinde degilde.

kinglandindeki simiarik zengin salak kardasyan kizi gibi yetistirmesinden

sonuc dizinin en yuzeysel en bos enaptal karakteriydi babasinin kafasini ucmasi ile biraz korktu 2-3 sezonda akillandi

sansinin o geldigi nokta olsa olsa anca normal insan seviyesinde geldi

jaminin elinde savas sahsi hakli kanuni kanunsuz ahlakli ahlaksiz ne kadar kan var ne kadar suc var

onu savunuyon da

dany e oburune suna buna laf ediyorsun

dizinin en aklilli karaterinden biri o margoynin ninesi olucak queen highguardian

ateist olmasina ragmen dini kullan dusmanliarini at yoket yat

stanise sadece bi kere saygi duydum

oda manyak karisi kizina sayip soverken kizina sahip ciktiginda

stanisin onlarca yaptigi hata var robert sagken deli kral varken ne halt etigi beni ilgendirmez

robert olduktan sonra 100 is yapiyo 90 hatali yada sonu boka batiyo

buyu ile kardesini oldurmek kizini cayir cayir yakmak tek hatasi degil

stanis kral olsa bence dany gelir destek bulurdu ciddi kuzursuzluk olurdu tavvizsiz sert yonetimden

margoyinin sulalesi olsa yonetimde herkese 1-2 parmak bak calar ortami yumusatirlardi

dizinin enciddi kayiplarindan biridir margoynin olmesi

sansa oleydi de o kalaydi

sansa icin ne diyorsa zeka imis bok pusurmu hani katgoryi secersen sec cadaloz simarik kardasyanlik haric marogy sansaya 10 basar

ben objectif bakiyorum yeterince merak etme

ama bizim burda okuze okuz derker

ya yok bu okuz gibi duruyo ama lepopardir tavri sende bende degil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bir dakika, Stannis ve Jaime konusu şaibeli. Ben dizideki Stannis'i zaten sevmiyorum ve kitaptaki ile çok farklı diyorum, dizideki birkaç sahne haricinde çok da sevilecek işler yapmadı. Ama adamın artizliğini ve laflarını izlemek son sezona kadar gayet keyifliydi. (king's landing'e saldırırken gemideyken haydi çıkartma yapıyoruz diyince yanındaki eleman ama efendim yüzlerce kişi ölecek dediğinde adama "binlerce" diye cevap veriyor mesela. savaşın adrenalinde adamın böyle bir tepki vermesi yarıcı bir olay. grammer naziliği var, yarıyor. sura gidip yabaniler saldırırken onları kuşatıyor, adamlarıyla beraber aynı anda senkronize attan inip mance ryder ve jon'un yanına yürüyorlar falan, karizmatik sahne... adamın bu sahnelerini izlerken heyt be karizma geldi diye çoşuyoruz. karakteri sevdiğimizden değil asdf. tywin lannister'da aynı şekilde, yaptıklarını sevmesen de karizmaya ve laf sokuşlara heyt bee yürü diyorsun)

Jaime de kitapta farklı aslında. Dizide karakter aynı şekilde değişip gelişmedi, hep aynı kaldı. Brienne ile yolculuğunda değişmeye başlıyor ve King's Landing'e geldiğinde çok farklı bir karaktere dönüşüyor kitapta. Dizide ise aynı kaldı, hatta iyice geri plana da itildi, çok bir olayı yok bu adamın dizide, hödüğe yakın.

Sansa hayatta kalmak için zekaya sahipti diyorum orada. Aynı durumda Arya olsa öldürülürdü. (benzer şekilde sokakta kalan Arya yerine Sansa olsaydı, Sansa ölürdü) İki karakter de en iyi adapte olabilecekleri ortamın içinde kaldılar. 

Margaery heralde Sansa'ya on basar, o ayrı konu. En zeki ve olayları kavrayabilen kadın oydu. O şekilde öldüğüne üzüldüğüm ender karakterlerden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hh tamam anlastik

sansa yerine arya olsa da sag tutarlardi bi yere kadar da sonra tutmazdi belki ama arya oldugunda yani siradankim olsa arya harici okuzluk yapmadikca oldurmezler yani ramsey bile oldurmedi sonucta elindeki kuzeye hak talep edebilcek tek yasak varis gibi bisidi

yani sansa basta kuzeye karsi esir sonra jamiye karsi fidye sonra red weding sonrasi kuzeyin varisi degeri var

ikicikonu bu forumda dopu konustuk mu hatirlamiyorum.ama evet dhw zamani kesin demistim

iste margory ve sulalesi ustelik o zaman bu kadar dassakli bi nineden haberim de yoktu

o dop ile kardesini de isin icine sokup kralim sizimutlu ederim falan derken

o kadin bir gelecek kesin gormustur bos degil

evet cok yazik oldu

hem zekasi hem ailesi hem guzelligi ile cok onemli idi

jamieye gelince evet hatunla yolculuktan elini kaybettikten sonra degisimi dizide bol bol veriyorlar kizinin elinde olumu falan

ama iste hem eski halinin backroundu hikayesi hemde cercie ile iliskisi

sanirim sen kitapta kesti iliskisini demistin cercide balon gibi sisipcirkinlesiyo falan demistin

ama dizide iste jamie kardesi ile baglarini koparmadigi gibi devam ediyo

su an jamieye o kadar gicik degilimde cokumursamiyorum

su greyjoy un dizide cok cok bi kotulugunu gormedik

kardesi freyler zirt pirttan cok cok farkli gozukmuyo dizideki cogu karater yozlasmis cikarci serefsizler ordusu 3-4 haric kuzeydekiler dahil

sadece kuzeydekilerin entirkasi az oldugundan okuzluk yonleri daha guclu

gercek dunadada boyle degil mi

yani pariste istanbulda sarayda ne etirakalr donerken

atiyorum erzurum ercianin daglarinda o isler dolaplar konusmalar sorunlar ayni olmuyo yada avrupanin tasralarinda

dizideki su an belirsiz olan sey u ates ne halttir hounda falan atesten ne gosterdi gercekten nasil oluyp

stanisi mesinraya yok kral olucan ates dedi yok soyle boyle bu isler buraya nasil hgeldi

nedir u ates

son boyle bisi gordugumde degisik gucler ayni sekilde mudahle ediyordu bazilari iyi bazilar kotu olarak

dizide bunun disinda super bir gizem yok bence

guzellik bekletni pilot twist olmaz manasina demiyorum

ama lost gibi sicmamalari lazim

martin ne dusunmus onu da bilmiyorum

cunlu buyucu cikarci pirestler grubu cikar icin artislik yapiyor kismi ilk sezonlarda verse bile misal gecen eski romaya dair belgesel vardi boyle magmatic daglarin icine genc kizlar kahin rolleri oynuyo asillerlden tucarlara herkes bunlara danisiyobi tur gunahi ustunde atiyorlar sorumluluktan kurtuluyorlar

bu tapinakcilarda cok feci parayi kirmistirlar falan

iste basta boyle bir his veriyo

stanis falan supheci sonra bazi buyuller falan goruyo

ama iste bu grup adam paso dirilip duruyo cadi hatun bile sasiyo kendi de johnu diriltiyo da

sonucta hound ulan atesin icinden kehanet goruyo

yani ne bok bu

tanri manri buyu ne halt kim ne guc var ardinda

bunu iyi yapamazlarsa bence dizi cok mana kaybedecek

cunku dizi starklarin ustunden gitmiyor bence

bi kac ekseni var ve bu eksenlerden biri bu ates tanrisi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iyi derken misal mal takimi karilar timini diyorsan oh iyi oldu icimin yaglari eridi az oldu keske greyjoy bunlar askerlerine fucktoy olarak verseydeki ellerini kesip olene kadar mokoko

heralde simdi hatunu aha da hediyem diye cercie goturecektir.

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Genel olarak hani dizide iyi kısım olarak lanse edilenlerden bahsediyorum. Yara Greyjoy'un bir falsosunu görmedik sonuçta. :1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Erwin said:

Bu dizide niye iyi tarafta gözüken karakterler hep mal arkadaş yav.

Dragon queen hatalar yaptı ama ders alıyor ve danışmanlarını dinliyor. Lord Varys ile Tryion onu takip etmesi boşuna değil. Kötü sıkıştırdı Varys 'i bu bölümde . 

Jon Snow hafif salak olsa da yine bir elle tutulur yanı var. O kendi bölgesini yönetir en fazla gibi görünüyor şimdilk. Sansa biraz adam ediyor gibi . O kızıl hatundan da bir destek alacak. Bunlarla olmaz tabii daha iyi danışmanlara ihtiyacı var. O kuzey dedikleri yer boş çıktı , herkes atıp tutuyor , iş ciddileşince arazi. 

Savaş sahnesi mükemmeldi bu bölümde. Diğer dizilerden ayırt eden noktalardan biri bu CGI olayı. GOT'de hemen hemen AAA film düzeyinde . 

Greyjoy ve güneyden gelen destek elendi denebilir , zaten onlar pek güven vermiyordu.  

Cersai 'i unutmamak lazım, taç giyen baş akıllanır misali , akıllanmaya başladı. İçerdeki lord ların çıkarlarına oynuyor. Jamie 'den daha iyisine ihtiyacı var ama danışman olarak. Ondan ancak yakın koruma olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tyrion o kadar plan kastı stratejik düşündü, Greyjoyların hezimeti sayesinde Olenna Tyrell'in zehri Dany'e etki edecek. Sen ejdehasın kızım dinleme bu koyun erkekleri lafı Dany'i çok etkiledi bence, sever böyle güzel ünvanları benzetmeleri. (dikkat ederseniz vaadedilmiş prens/prenses olayından melisandre bahsetti fakat bunun Dany olduğuna dair tek bir imada bile bulunmadı. Ünvan seven Dany hemen bunu sahiplendi. Oysa Melisandre sadece senin de bu oyunda bir rolün var dedi.)

Girl power buraya kadarmış iyi bari. Kitapta Stannis tutsak almıştı Greyjoy veletle ablayı, Stannis öldüğü için şimdi Euron tutsak aldı.

Jon Snow Yabanilerle, Kargalarla ve Stannis'le takıldığı dönem çok fazla şey öğrendi, her olayı analiz etti. Mance Rayder bir güneylinin önünde diz çöktüğüm an, halkım bana sırtını döner demişti Jon Snow'a, neden Stannis karşısında eğilmediğini söylerken. Dolayısıyla eğilmeyecek, kuzeylileri madara etmeyecek. Dany ne tepki verecek merak ediyorum, sürekli aynı çok bilmiş surat ifadesiyle bakıp duruyor etrafa..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok