Freesync/Gsync ne kadar önemli? Anket
2 2

Gysync/Freesync   21 oy

1. 1. Gysync/Freesync desteği önemli mi?

• Evet. En hızlı kartı da alsam mutlaka Gysync/Freesync desteği olan monitor ile kullanırım.
    • Hayır. Hızlı kart kullanıldığında gereksiz.

Please sign in or register to vote in this poll.

Bu konuda 19 mesaj var

Dün TS de böyle bir tartışma vardı.

Ben Freesync monitor+gpu kullanıyorum. Sonuçtan çok memnunum,görüntü son derece yumuşak , hatasız. Oyuna göre gpu nun hızlı olduğu zamanlarda da vsync ile benzer sonuç vermiyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben kullandığım sistemimde vsync kullanıyorum çünkü monitörüm 60hz. ekran kartım 1080 Ti olduğundan dolayı sabit 60fps alabiliyorum. vsync bu yüzden bahsi geçen diğer iki özellikten farkı kalmıyor. bana gerek yok yani. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

peki oyunlarda 60 fps nin yukarısına çıkmıyorsak 75 hz ve üzeri tazeleme hızı gerekli mi? artık çoğu oyunda 60 fps sabitleniyor ayarlarda

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yaklaşık 8 sene tüm oyunlarımı 120hz monitörde v-sync açık olarak oynadım. İki senedir de 144hz g-sync monitör sahibiyim. Dolayısıyla tecrübelerime dayanarak doğru bir kıyaslama yapabilirim sanırım. 120hz kullanırken oyunlarda 120fps ve üstünü tutturmaya çalışıyordum doğal olarak. V-sync açınca 120fps'nin altına düşmeyecek şekilde güçlü bir ekran kartına da sahipseniz g-sync ve freesync'in vaadettiği ekran yırtılma sorunlarından zaten kurtulursunuz. Ama bu noktada 120hz monitörse 120 fps, 144hz monitörse 144fps'nin üzerinde kalabilmek önemli. Anlık bile olsa fps bu değerlerin altına düşerse v-sync grafikleri 60/72 fps'ye kitleyeceği için hoş bir oyun deneyemi yaşamazsınız. Takılmalar(Stuttering) başlar, akıcılıkta gözünüzü hep rahatsız eden birşeyler olur. Peki bu durumda aşağıdaki soru sorulabilir?

120/144 fps altına düşülmediği durumlarda g-sync ya da freesync'in v-sync'ten farkı ne oluyor?

Fark tabiki gecikme. V-sync açınca 120/144 fps altına düşmeseniz bile bu sefer input lag hissetmeye başlarsınız. Gecikme değerleri iyi olan monitörlerde bu durum çok can sıkmayabilir ya da çoğu kullanıcı bu input lag gecikmesini hissetmeyebilir ama bu konuda başarısız bir ürün varsa elinizde oyun keyfinizin içine eden bir durum yaşarsınız. İşte özellikle g-sync bu olumsuz durumu da gidermeye yarıyor. Ancak benim yaklaşık 8 senedir kullandığım 120hz  LG W2363D input lag konusunda oldukça iyi bir ürün olduğundan v-sync açsam da input lag hissettiren bir ürün olmadı. Böylece yıllarca yırtılma vs. görmeden akıcı bir şekilde kullandım. Böyle bir monitöre sahip olan kişi v-sync açınca yırtılmalardan kurtulurken gecikme de yaşamadığı için sırf bu nedenden dolayı g-sync ya da freesync bir monitöre upgrade yapmıyorsa mantıklı bulurum. Ama şunu da unutmamak gerekir ekran kartınız ne olursa olsun, fps'niz 200 lerde de gezse, bir yerde bir şekilde anlık da olsa ekrana 120 fps gönderemediği durumlar mutlaka olur. Bu da stutter demektir. 

Bunun dışında daha önce de bir çok kez dile getirdiğim bir durumu yine dile getireyim. G-sync, free-sync monitörlerden bahsedilirken hep bir akıcılıktan söz edilir. Ancak akıcılık önemli olsa da önemli olan o akılıcıkta gözün ne kadar yorulduğu ya da o akıcılıkta ekranın ne kadar net olduğudur. Akıcılıktaki bu bahsettiğim netlik; monitör yüksek hz'lere çıkabiliyor ve ekran kartınız da yüksek fps'ler alabiliyorsa sağlanır. Çoğu forumda mesajlarda görüyorum; sanki g-sync ekrana sahip olunca her şartta süper bir akıcılık sağlanıyormuş gibi bir bakış açısı var. Öyle birşey yok. Çok net ifade edeyim gözleri yüksek hz ve yüksek fps'lerde oyun oynamaya alışmış bir kişiyi 100 fps'nin altı ister g-sync olsun, ister başka birşey asla tatmin etmez. O yüzden önemli olan akıcılığın netliğidir. Bunu da yüksek fps ve yüksek hz sağlar. Bu duruma da ayrıca dikkat etmekte fayda var. 80 fps'de g-syncle ile takılan kişi yırtılmalardan vs kurtulmuş olur ancak bu oynadığı oyunun güzel bir akıcılıkta olduğu anlamına gelmez. Tabi gözler 60hz monitöre alışıksa her şartta g-sync muhteşem bir deneyimmiş gibi olacaktır. 

Sonuç olarak zaten 120/144hz monitöre sahip kullanıcı için g-sync, freesync illa geçilmesi gerekli acil bir upgrade nedeni olmayabilir. İleride 2k, 4k vs. yüksek çözünürlükte bir monitör için değişiklik mutlaka olacaktır, o zaman g-sync ya da freesyncli bir monitöre geçilmesi mantıklı olacaktır. Yeni bir monitör alınacaksa ya da terfi zorunlu olduysa tabiki G-sync, freesync'ten kaçmanın da hiç bir mantığı yok. 

Unutmadan, yukarıda tüm yazdıklarım oyuncu profilindeki kullanıcılar için geçerlidir. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gsync/Freesync düşmanlığını bir tek bu forumda çoğunluklu olarak gördüm ve hiçbir zaman anlamadım. :mrgreen: Fiyatları arttırması dışında başka bir sıkıntısı yok gibi.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada ben yukarıdaki yorumumu yaptıktan sonra TS'nin bu haftaki gündemini dinleme fırsatım oldu. Levent abi epey yanlış konuşmuş bu konuda. Kendisi zaten competitive bir pc oyuncusu değil. Oynadığı türler ve oyun tarzı da hepimizce biliniyor... Kendisi ortaya çıkan tearing'lerden rahatsız olmayabilir, stutter'ı farketmeyebilir ama bu böyle bir sorunun olduğu ve bundan benim gibi kullanıcıların büyük bir rahatsızlık duyduğu gerçeğini değiştirmez. Kendisi farketmiyor diye aslında böyle büyük bir sorun yok'a getirmiş ki işi, kusura bakmasın bu yorum yıllar önce bir kesimin dile getirdiği "gözler zaten 30 fps'den fazlasını algılamıyor yieee" gibi gerçekle bağdaşmayan sığ bir yorum olmuş. 

ZvAnA tarafından düzenlendi
rammstein and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun sistemimde Samsung C24FG70 monitör kullanıyordum. Bu monitör 24" ebadında, 1080p çözünürlükte ve 144 Hz (4 ms) bir VA panele sahip. Monitör Freesync destekli olduğu ve NVIDIA grafik kartı kullandığım için, bu özelliğinden faydalanamıyordum doğal olarak.

75 Hz'e hızaşırtmalı olarak kullandığım DELL U2312HM IPS monitörden Samsung'a geçtiğim zaman, işin açıkçası 75-144 Hz terfisi öyle "vay be!" dedirtecek bir sonuç yaratmamıştı bende. O dönemde grafik kartı olarak GTX 1060 kullanıyordum ve 1080p için 144 FPS'ye yakın değerler elde edebiliyordum oyunlarda, buna rağmen oyun deneyimimi çok olumlu anlamda etkilememişti bu değişim.

Ancak geçtiğimiz hafta hep panel boyutunu, hem de çözünürlüğü geliştireyim dedim; olmuşken G-Sync'i de deneyimlemek istedim. TFTCentral ve PC Monitors incelemelerinde çok iyi yorumlar alan DELL S2716DG monitörde karar kıldım. Aslında bu modelin 24" olanını biraz daha uygun fiyata alacaktım ki, Ebrar Bilgisayar denilen kepaze firma, tedarik sürecinde bana "kendi paranla rezil olmak" durumunu yaşattı :D Bu yüzden, zaman zaman sinirlerimi zıplatsa da monitörü Hepsiburada'dan almaya karar verdim.

DELL S2716DG, 27" 2K 144Hz (1 ms) TN panele sahip, G-Sync destekli bir monitör. Panel 8-bit TN, bu yüzden renk başarımı, birazcık ince ayarla tatmin edecek seviyede. Öyle ki VA panelli Samsung'u aratmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 2600 TL'lik fiyatıyla da, bugün piyasada bulabileceğiniz G-Sync destekli ve 27" 2K panele sahip en uygun monitör.

Oyun deneyimine gelirsek. Belki bunu konuşmak için biraz erken ve monitörle biraz daha zaman geçirmem gerekiyor, ama G-Sync terfisi bana o "vay be!" hissini yaşattı. G-Sync üzerine epey kafa yormuş BlurBusters sitesinde çıkan makalede tavsiye edilen ayarları kullandığımda (G-Sync Açık, V-Sync Açık, RTSS ile 141 FPS sınırı), özellikle BF3, BF4, Doom, Wolfenstein 2 gibi FPS'lerde oynanış atmosferinin tamamen değiştiğini söyleyebilirim. 2K çözünürlük, G-Sync ve yüksek FPS sayesinde (Grafik kartı olarak GTX 1070 kullanıyorum bu arada, o da değişti geçenlerde), ekranda gördüğüm görüntüler o kadar akıcı ve pürüzsüz ki, bu kadarını beklemiyordum doğrusu.

Sonuç olarak G-Sync, oyunlarla ciddi anlamda ilgilenen herkesin yatırım yapması gerektiğini düşündüğüm etkileyici bir deneyim. Eminim Freesync da öyledir, lakin "gözüm yüksek FPS'e alıştı" diyorsanız, Freesync destekli bir 144 Hz monitörü yüksek FPS'le besleyebilecek grafik kartı bulmak şu piyasa koşullarında neredeyse imkansız. Vega'ların fiyatı uçmuş durumda, üstelik hiçbir yerde stok da yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 minutes ago, Najaz said:

Oyun deneyimine gelirsek. Belki bunu konuşmak için biraz erken ve monitörle biraz daha zaman geçirmem gerekiyor, ama G-Sync terfisi bana o "vay be!" hissini yaşattı. G-Sync üzerine epey kafa yormuş BlurBusters sitesinde çıkan makalede tavsiye edilen ayarları kullandığımda (G-Sync Açık, V-Sync Açık, RTSS ile 141 FPS sınırı), özellikle BF3, BF4, Doom, Wolfenstein 2 gibi FPS'lerde oynanış atmosferinin tamamen değiştiğini söyleyebilirim. 2K çözünürlük, G-Sync ve yüksek FPS sayesinde (Grafik kartı olarak GTX 1070 kullanıyorum bu arada, o da değişti geçenlerde), ekranda gördüğüm görüntüler o kadar akıcı ve pürüzsüz ki, bu kadarını beklemiyordum doğrusu.

Hacı senin yaşadığın yüksek ekran kartıyla yüksek tazeleme oranı deneyimi yalnız...  Bu ayarlara geçmeden gysnc  kapalı deneseydin hiç bir fark olmadığını görecektin çünkü bf3 bf4 gibi oyunlar zaten sabit 144 olarak çalışan oyunlar şuan.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, Narcissus said:

Hacı senin yaşadığın yüksek ekran kartıyla yüksek tazeleme oranı deneyimi yalnız...  Bu ayarlara geçmeden gysnc  kapalı deneseydin hiç bir fark olmadığını görecektin çünkü bf3 bf4 gibi oyunlar zaten sabit 144 olarak çalışan oyunlar şuan.. 

2K çözünürlüğe çıktığında 1070 sürekli 144 FPS'yi tutturamıyor yalnız. 100-144 arası dalgalanıyor FPS. G-Sync'ın faydasını görüyorsun bu durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bf4te belki olabilir o zaman da vsync ve gsync kapalı oynayabilirsin.. :)

Şİmdi söylediklerim yanlış anlaşılmasın f/gsync e karşı diilim güzel teknolojiler ama biraz geciktiler.. Doom da falan adaptive sync kendiliğinden var zaten... GPU ve monitör teknolojisi ise artık yeterince ilerledi.. 

Eskiden 60hz monitorlerimizde tearing ve sttuteringden gözümüz kanardı ama artık hızlı bi ekran kartı ve 144hz monitorle zaten bu sorunlar yaşanmıyor... (abeci gibi CS 1.5 BF2 oynamak için kasan keşküllerden değilseniz.. ) 

Ben 1 sene kadar freesync kullandım.. tamam güzeldi.. sonra 1080 e geçince freesync kullanamadım ama benim açımdan hiç bir şey değişmedi.. anlatmak istediğim bu.. :

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben gördüğümü, deneyimlediğimi yazdım :) Zaten en güzeli, imkan varsa önce bir deneyip, sana hitap edip etmediğine öyle karar verip yatırım yapmak bu işe. Zira özellike NIVIDA tarafında güçlü bir GPU, G-Sync destekli panel farkı (ortalama 1000 TL) falan derken, hem dolar kuru hem de kripto-madenciliğin patlattığı talep yüzünden hatırı sayılır bir bütçe ayırmak gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

60 hz monitör kullanılmıyorsa çok gerekli.

zaten hiç anlamamışımdır gtx 1080, titan vs'li sistem toplayıpta 60 hz monitör alan güruhu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 minutes ago, sagitarius said:

60 hz monitör kullanılmıyorsa çok gerekli.

zaten hiç anlamamışımdır gtx 1080, titan vs'li sistem toplayıpta 60 hz monitör alan güruhu.

4k, 8k'da 60 Hz olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yazarken 4k ve 8k olayını hiç düşünmedim o noktada katılıyorum size.bu arada 27 inch 4k monitör varmı ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

60hz ProArt PA279Q ekranı 1080ti üzerinde kullanıyorum 2k olarak. benim için monitör önemli. varsa 60hz üstü ve adobe rgb renk uzayının tamamını (%99) karşılayan 2k ekran siz önerin@sagitarius oyun oynarken vsync sabitleyip hiç bir problem olmadan da oyun oynanıyor. bu imkan varken gysnc bana ne kazandıracak fazladan? 

.

.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, rammstein said:

4k, 8k'da 60 Hz olabilir.

1 saat önce, jackjoker said:

60hz ProArt PA279Q ekranı 1080ti üzerinde kullanıyorum 2k olarak. benim için monitör önemli. varsa 60hz üstü ve adobe rgb renk uzayının tamamını (%99) karşılayan 2k ekran siz önerin@sagitarius oyun oynarken vsync sabitleyip hiç bir problem olmadan da oyun oynanıyor. bu imkan varken gysnc bana ne kazandıracak fazladan? 

.

.

144 hz ve 200 hz monitörler için yaptım o değerlendirmeyi.Sonuçta güçlü bir işlemci ve ekran kartı saniyede 60 kareden fazla görüntü yolluyorsa monitöre bunu doğru şekilde değerlendirmek lazım kısacası neyse onu versin durumu.Ancak vsync gibi özellikler dere yatağını daraltıp akış debisini yükseltmek gibi bir şey ki bazı oyunlarda vsync açınca yırtılmalar olabiliyor görüntüde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

zayıf ekran kartı ile 2k da vysnc açılırsa yırtılma kaçınılmaz. zaten güçlü ekran kartı kullanmanın amacı da bu. 1080ti da 60fps altına hiç inmediği için yırtılma zaten yok. ben bunu göz önünde tutarak 1080ti aldım zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok