Bilgisayar tarihindeki en önemli üç oyun?
0

Bu konuda 51 mesaj var

Tabii sansasyonel olsun diye üç yazdım  ama sınırlanmayabilir de. 

Gelişmeler olurken lineer büyüme sonrasında bir büyük sıçrayış, onun üzerinde lineer büyüme devam biçimden oluyor. O büyük sıçrayışları yapan oyunlar hangileri diye düşünürsem benim aklıma gelenler şunlar.

-Cinemaware oyunları, özellikle Wings

-Cannon Fodder

-Kick Off

Sim City ve Civilization

Doom

Quake 2 

Tomb Raider

GTA

GTA 3

Star Craft (veya Command Conquer)

Half Life 2

Fary Cry 

BioShock

Oyun kültürüm sınırlı olduğundan hepsini bimiyorum . 

Doom ilk 3d fps denebilir , Quake ilk gerçek 3d fps id ancak 3D fps atmosferi Quake 2 ile sağlandı. Quake 3 ile multiplayer ilk kez sağlam alt yapı ile yaygınlaşmaya başladı.

Cvilization ve Sim City o zamana kadar pek görülmemiş türlerdi. Önceki oyunlöara benzemiyordu. Belki Pirates ile ilk kez Open World kavramı geldi denebilir ama esas tam başarılı olan GTA tabii. GTA 3 ile de bir open world dünya içinde yaşama hissi verildi oyuncuya. 

Half Life ile ilk kez FPS ler bir senaryo içinde yaşanmaya başlandı. Ondan önce de konu vardı ama anahtarı bul, kapıyı aç biçimidne ilerliyordu. Half Life gibi yaşayan bir evrende senaryo yaşama yoktu.

RTS lerden ilk kavramı oturtan hangisi bilmiyorum. Star Craft ile multiplayer yaygınlaştı ama belki Command Conquer 'ın evrimleşmiş hali olabilir o.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mario - Platform

Dune 2 - RTS

Wolfenstein - 3d shooter

Bu oyunlar, kendi türlerinin önünü açan ve türü kitlelere sevdiren oyunlar olduğu için önemlidir.

Devamı da şöyle olabilir:

Civilization - turn based strategy

Maniac Mansion / Monkey Island - Adventure

World of Warcraft - MMORPG

Sensible Soccer / Fifa / PES - Futbol

...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Whooosh said:

Güzel oyunlar ile önemli oyunlar karışmış sanki. 

Şöyle bir durum var. Misal Kick-Off ve Sensible Soccer , Amiga döneminin domine eden oyunları. Ancak yeni bir teknoloji getirmiyorlar, oynanabilirlik olarak iyiler. Dolayısı ile bir oyun dünyasında bir sıçrayış mı Doom'a göre daha tartışmalı.

Sonrasında PS ,Nintendo 64 dönemi var. TPS lerin başladığı zamanlar. Aslında başka oyunlarla denemeler oldu ama ilk başarılı örnekler Tomb Raider ve Maria 64 benim hatırladığım. Sonraki oyunlar bunların üzerinden ilerledi. Mario 64'ü hala oynayan bile olabilir. 3D 'nin bu kadar iyi kullanıldığı belki ilk oyundu. 

Crash Bandicoot 'da önemi bir nokta . Orda tabii donanımın yetersizliği düşünülerek ara çözümler bulunmuştu ama yine eşi benzeri görülmemiş bir oyundu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Prince of persia 'dan önce aslında Karateka var. Bu insan animasyonlarının gerçekçi çizildiği ev bilgisayarlındaki ilklerden . İlkel denecek bir motion capture kullanmışlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karateka animasyonları yanlış hatırlamıyorsam önce kağıda çizilip sonra monitörün ekranına bantlanarak bilgisayarda "taranmış" idi.

En iyi oyunlar sorulacak ise, dönemlere göre cevap vermek belki doğrusu. Sim City mesela orjinalde Commodore 64 oyunudur, en sevdiğim ve en basit versiyonudur. :mrgreen:

dandare tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, dandare said:

Karateka animasyonları yanlış hatırlamıyorsam önce kağıda çizilip sonra monitörün ekranına bantlanarak bilgisayarda "taranmış" idi.

En iyi oyunlar sorulacak ise, dönemlere göre cevap vermek belki doğrusu. Sim City mesela orjinalde Commodore 64 oyunudur, en sevdiğim ve en basit versiyonudur. :mrgreen:

Benim hatırladığım kardeşi mesela zıplarken kameraya kaydediyor. sonra onu kare kare durdurup monitorün üzerine koyduğu kağıda kopyalıyor . Ordan tekrar bilgisayarda çiziyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, ResetButton said:

Benim hatırladığım kardeşi mesela zıplarken kameraya kaydediyor. sonra onu kare kare durdurup monitorün üzerine koyduğu kağıda kopyalıyor . Ordan tekrar bilgisayarda çiziyor. 

Evet, doğrusu o, hatırladım şimdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O Karateka değil Prince of Persia.

Operation Wolf, Wolfenstein, Doom.

Amiga, C64 falan dersek Amiga’daki Fransız adventure oyunları aklımda kaldı, mesela Future Wars.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende iz bırakan üç dört oyun:

The Secret of Monkey Island - 1990

image-1-the-secret-of-monkey-island.jpg

Star Wars (Arcade) - 1983

2623_3.png

Gods - 1991

1309615101-gods1_walkingdead100.jpg

Lotus Esprit Turbo Challenge - 1990

lotus3.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim listem sadece PC içerir ( C64 / Amiga 'ya girersem bitmez :) ) :

-  3D  FPS:    Kesinlike Wolfenstein 3D  dir !  Bu oyunların temeli ve babası bu oyundur . Doom falan sonradan geliştirilmiştir. Hatta Doom 1-2 den sonra Rise of the Triad oyunu ile ilk defa pageup/down tuşlarıyla yukarı aşağı bakabilme özelliği eklenmiştir.

- Strateji  :    Dune2 oyunudur , bu açıdan oynanan ve sabahları ettirendir :)

- ??   :  Prince of Persia  

der kaçarım... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok