Su Arıtma Cihazı Önerisi
0

Bu konuda 23 mesaj var

Herkese merhaba,

Evlilik arifesi eve su arıtma cihazı taksak mı takmasak mı diye düşünmeye başladık. Evde sebil koyucak yer yok o yüzden damacana işi biraz zor. Hem su bitince gecenin bir yarısı alternatifsiz kalmak istemiyoruz. Su arıtma cihazları hakkında neredeyse hiç bilgim yok. Türkiye'deki websiteleride hep satış odaklı bilgiler veriyorlar. Baktığınızda hepsi süper arıtıyor uçuyor kaçıyor.

Önerebileceğiniz marka model var mı ? En çok dikkat ettiklerimiz: Suyun tadı ve bakım masrafı. Suyun tadı özellikle çok önemli. Markadan markaya tat değişiyor resmen. Geçeceğimiz evdeki su arıtma cihazının verdiği suyun tadı kötü. Zaten eski ev sahibi onu götürecekmiş. Fakat bir tanıdıkta Aura marka arıtma cihazından içtiğimiz suyun tadı çok güzeldi. Şikayetvar.com'da insanlar baya şikayet yazmışlar o yüzden foruma sormak istedim. Bu konuda tecrübesi olan yazarsa çok sevinirim :) 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle merhaba. Bu konuyla ilgili çok uzun bir araştırma sonrasında hyundai marka su arıtma cihazı aldık ve en güzel özelliği 1.5 ay deneme şansınız var beğenmediğiniz taktirde söküp alıyorlar bu süre zarfında deneme yapma şansınız oluşmuş oluyor. Ayrıca test edip suyun kalitesini size gösteriyorlar yani ne içtiğinizi görüyorsunuz. Tavsiye ederim dilerseniz aldığım yerin numarasınıda gönderebilirim

Yoroz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Hocam merhaba. Aldiginiz yer izmirdeyse alabilirim numarayi sizden. 
İstanbulda ancak, kurumsal bir marka olduğu için aynı hizmet farklı şehirlerde de veriliyordur diye düşünüyorum buradaki bayi ile görüşüp izmirde var ise numarayı yollarım.

VIE-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@rammstein aynen satın aldım fakat kurumsal bir firmadan almadım. Tavsiye üzerine bu işi yapan birinden aldım. Kutusunun üzerinde falan bir logo yok. Membran LG onu hatırlıyorum ama filtre markalarını hatırlamıyorum. Adamla konuştuğumda filtrelerin ve membranın kaliteli olmasının önemli olduğunu söyledi. 7 filtreli bizimkisi. normalde 5 öneriyorlar ama ek 2 filtre alkali ve mineral filtresi idi sanırım. 1 ay test ettik. Suyun tadı çok güzeldi. Kirlilik seviyesini ölçtü iki farklı alet ile. Birimini bilmiyorum ama arıtma öncesi kirlilik 56 çıkmıştı arıtma sonrası 5'e düştü. İçilebilir olması için 50 ve altı olması gerekiyormuş. 2. yılına girdi alet. 1 kere filtre değiştirdik. 7 filtre 

Şimdi iş için lazım esasında ve bu sefer kurumsal bir markadan hizmet alacağım. Araştırmalar ve tavsiyeler sonrası AO Smith ve BWT markalarını buldum. Ev tipi uygulamaları var mı bilmiyorum açıkçası ama vardır. 

Bu iki markaya ek olarak Rainsoft markasının arıtma cihazlarınıda öneriyorlar. Fakat ben tadını beğenmedim (oturduğumuz apartmanda kullanan birisi var yani gelen arıtmaya gelen su aynı) ve filtreleri euro ile ve çok pahalı. Belki Almanya'da bu üç markayı bulabilirsin.  

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim arıtma cihazlarla ilgili bilgim yok, internetten araştırmaya da üşendim. direkt size soracağım.

kaynak suyunda vücudumuzun alması geleren mineraller var. kaynak suyunu bile uzun süre aynı marka içmeyin değiştirin diyorlar.

bu filtre cihazları bütün faydalı minerallari filtreliyor mu, arı su mu içtiğiniz, eğer öyle ise o mineralleri başka yerden takviye olarak alıyor musunuz ?

ben yeni taşındım, eski oturduğum yerde belki kullansam olurdu ama bu taşındığım yerde su feci derecede kireçli, sanki filtre dayanmaz buna gibi geliyor bana.

şöyle bir projem var, yemeklerde, çayda, kahvede filtre su, içmek için kaynak suyu gibi bir kombinasyon mu yapsam diyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, stardust said:

benim arıtma cihazlarla ilgili bilgim yok, internetten araştırmaya da üşendim. direkt size soracağım.

kaynak suyunda vücudumuzun alması geleren mineraller var. kaynak suyunu bile uzun süre aynı marka içmeyin değiştirin diyorlar.

bu filtre cihazları bütün faydalı minerallari filtreliyor mu, arı su mu içtiğiniz, eğer öyle ise o mineralleri başka yerden takviye olarak alıyor musunuz ?

ben yeni taşındım, eski oturduğum yerde belki kullansam olurdu ama bu taşındığım yerde su feci derecede kireçli, sanki filtre dayanmaz buna gibi geliyor bana.

şöyle bir projem var, yemeklerde, çayda, kahvede filtre su, içmek için kaynak suyu gibi bir kombinasyon mu yapsam diyorum.

star yahu sizli konuşmaya gerek yok :D

Şimdi şöyle 5 filtreli cihazlarda evet vücudumuzun alması gereken mineralleri de alet filtreliyor. Eğer 5 filtreli bir cihaz alırsanız eksik kalan mineraller için soda vs içmenizi öneriyorlar. Bizim eve gelip takan adam mesela kendi evinde böyle kullanıyormuş. Ben soda seviyorum ama içmek zorunda olduğum için içmek istemediğimden 5+2 filtreli sistemi taktırdım. Arıtılan su musluktan akmadan önce iki filtreye daha giriyor. Bu 2 filtre mineral ve alkali filtresi. Son 2 filtre ile tatta da iyileşme oluyor. Dediğim gibi filtrelerin kullanımınıza bağlı bir yıl ömrü var. Tatta bir değişim olduğunda zamanı gelmiş demek oluyor. 

rammstein and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar basligimiz varmis iyi oldu :)

Ben de tadilat sonrasi mutfakta sebil koymak (damacana alt tarafta gizli olan modellerden olsa bile) istemiyorum.

Hatta dizayni direk su sebilin tankini baska bir yete konumlandiracak sekilde tesisati bile ayarlattim (sebeke suyu, aritilmis su icin direnaj,belli bir kapasitedeki su tankinin konumlanabilecegi bir alan, zeminden de murfakta iki yere temiz su cikisi)

Rainwater i gozume kestirdim. Gelip testte yaptirdim ama o sirada evde degildim, ama evdekiler suyun tadini begenmis. Su virutik durumlar gecsin tekrar gelecekler.

Ben acikcasi suyu sogutabilen tezgah ustu sebil de dusunuyorum. Mutfak evyesinin ordaki bataryanin yanina ikinci bir musluk istemiyorum.

Rainwater’dan daha iyi bir marka onerisi olan var mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir işletme acacağız bu korona biterse inşallah. O yüzden iyi bir su arıtma cihazına ihtiyacım var. Hem üretim hem kahve için. 3 marka ile iletişimdeyim. Bana konu ile en bilgili ve ilgili olan AO Smith gibi geldi. Diğer firmaları arıyorum konuşuyorum adama mail adresinizi verin detayları atıcam diyorum atmıyor. 3 gün sonra ben hatırlatıyorum XXX Bey bana mail adresinizi yazacaktınız diye. Millet iş yapmak istemiyor cidden ya çok ilginç. Alt tarafı fiyat teklifi atıcak adamdan zorla alıyoruz. Ha bu arada bir hafta geçti hala teklif atmadı.

Neyse AO Smith iyi marka sanırım. 

Genel olarak karşıma çıkan markalar

• AO Smith
  • BWT (3M)
  • Coreca
  • Rainsoft (ev tipi)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

A.O Smith yeterlidir. ancak olay "kahve" ye gelirse biraz daha farklı çözümler yapmak zorundasınız. Zorundasınız diyorum çünkü kahve dünyası bambaşka bir evren. 
Öncelikle kahve için SCA'nın bazı standartları var. 

Kokusuz olmalı
75-250 mg/L TDS arasında tutmanız gerekir. Espresso ve Filtre için TDS'in ayarlanması hayatidir. 
40 veya yaklaşık 40 mg/L Alkalinite
17-85 mg/L CaCO3 olarak sertlik aralığı olması gerekiyor. 
pH 6.5-7.5 ancak SCA yarışmalarına hazırlananlar suyu pH 7 olarak ayarlarlar. 
Sodyum 10 mg/L

Peki Kahve için suyun niye bu kadar önemi var? Cevap basit. Kahve çekirdeği yüzlerce aromatik molekül ve yağ asitlerine sahip. Suyun içinde bu minerallerin doğru şekilde çözünmesi kahvenin tatlılığına, gövdesine ve asiditesine etki eder. 
Peki nasıl etki eder? 
Kahve için suyun barındırması gereken 2 çok önemli katman var. GH (General Hardness) ve KH (Carbonate Hardness)
GH suyun içinde ki Magnezyum ve Kalsiyum değerleri ile elde edilir. [Mg++] x 4,1 + [Ca++] x 2,5
KH suyun içinde ki Bikarbonat dan elde edilir. [HCO3-] / 1,22

Kahve içinde ki hücrelerin çözünmesini GH değeri sağlar. Yani suyun içinde ki magnezyum ve kalsiyum. Ne yazık ki marketlerden aldığımız sular da GH ve KH değerleri yazmıyor çünkü yasal zorunluluk yok. Suyun içinde ki KH değeri ise kahvenin asiditesine etki eder. Yukarıda formülde gösterdiğim Hidrojen iyonu fazla ise su asidik yani düşük pH, Oksijen iyonunun fazla olduğu sular bazik yani yüksek pH olarak ifade edilir. Genelde su içerken ne kadar yumuşak su dediğimiz sular genelde Bazik olan yüksek pH lı sulardır. 
Bikarbonat oranı fazla ise kahvenin içinde ki asitler çözünsede asiditesini düşük olarak algılayacağız ve kahvemiz olması gerekenden daha sönük olacak. 
Ve bu iki GH ve KH değerlerinin toplamı su da ki toplam iletlenliği gösterecek. Yani TDS değerini.
İşte SCA Yani uluslararası kahve standartlarını belirleyen kuruluş, TDS değerini 75-250mg/L olarak tutmamız gerektiğini söyler. 

Bu kısa ve kafa karıştırıcı bilgiden sonra konumuza dönersek,

Evimize aldığımız bu su arıtma sistemleri klasik RO sistemdir.
yani 5 adet filtrelidir,
Bunlar sırasıyla,

5 mikron sediment filtre, blok karbon filtre,  granül aktif karbon filtre, RO membran, inline karbon filtre.
Eğer su içmek ve ev de kahve demlemek amaçsa bunlar yeterlidir. Ev kullanımında kahve için suyun sertliğini bu ev cihazlarında varsa karışım vanası ile çözersiniz. AO Smith in ev için ürettiği cihazlarda var diye biliyorum. 
Bu karışım vanamızı sağa ya da sola döndürerek karışımın miktarını ayarlıyorsunuz. Sonuna kadar sıkarsan, distileye yakın bir su olur. Tamamen açarsan, çeşme suyuna yakın bir değer alırsın. Ancak tabi çok iyi bir TDS ölçüm cihazına ihtiyacınız var çünkü ev tipi cihazlarda TDS değerini gösteren bir ünite yok  ( 150-200 euro ) vananın ve şehir suyunun çıkışında ki ölçüme göre vanayı ayarlayabilirsiniz. Bu kurulum ev içinde mümkün ve kahve için çok güzel sonuçlar alırsınız.
Ancak işletme mantığında ve yarışma kahveleri demlemek istiyorum ben bu konuyu çok ciddi buluyorum diyenler varsa ünitenin çıkışına ya ion exhanger taktıracak ya da minerallerin hangi oranda olduğunu ve nasıl ayarlanması gerektiğini sağlayan bir cihaz taktıracak. Ancak tabi bunlar çok ciddi şekilde cep yakan cihazlar ( ev kullanımı için önermem ) Ama ben zenginim param var diyorsanız dünyada bu konuda tek geçilen marka GC Water'dır. 

jackjoker tarafından düzenlendi
rammstein, Coppermine and Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, TiesTorN said:

yaw rastgele koy suyu yap kahveni, sanki uluslararası kahve yarışmasına katılıyoruz :lol:

biz "Innovation Aqua" kullanıyoruz geçen seneden beri, memnunuz.

https://www.istanbulsuaritmacihazlari.com/

haklısın ama kahve bambaşka bir haz ve rastgele su koyunca olmuyor o :)
suda çözülen hazır kahveler değil bahsettiğim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbuldayken, evin tesisatı yeni olduğundan içme suyu için nestle, yemekler ve çay kahve için de brita sürahi kullanıyorduk. Brita kireç ve kaba filtrelemeyi yapıyordu suyu da yemek çay vs için kaynattığımızdan bir sıkıntı olmuyordu.

Aynı düzeni Almanya’da da devam ettiriyoruz. Eşim için 1.5 litre pet kaynak sularından alıyoruz ama ben kaynatmadan direkt britadan süzülmüş suyu tüketiyorum. Tadı bana iyi geldi 1 yıldır da bir sağlık sıkıntısı çıkarmadı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 4/22/2020 at 09:36, Atrin said:

Bir işletme acacağız bu korona biterse inşallah. O yüzden iyi bir su arıtma cihazına ihtiyacım var. Hem üretim hem kahve için. 3 marka ile iletişimdeyim. Bana konu ile en bilgili ve ilgili olan AO Smith gibi geldi. Diğer firmaları arıyorum konuşuyorum adama mail adresinizi verin detayları atıcam diyorum atmıyor. 3 gün sonra ben hatırlatıyorum XXX Bey bana mail adresinizi yazacaktınız diye. Millet iş yapmak istemiyor cidden ya çok ilginç. Alt tarafı fiyat teklifi atıcak adamdan zorla alıyoruz. Ha bu arada bir hafta geçti hala teklif atmadı.

Neyse AO Smith iyi marka sanırım. 

Genel olarak karşıma çıkan markalar

• AO Smith
  • BWT (3M)
  • Coreca
  • Rainsoft (ev tipi)

Dostum rainwater ile de gorustun mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 4/29/2020 at 5:43 PM, CaRaBeeN said:

Dostum rainwater ile de gorustun mu?

Açacağımız yer için Rainsoft ile görüşmedim açıkçası. Kayınpederler evde kullanıyorlar onu. Bir türlü suyun tadını sevemedim. Birde filtre fiyatları yüzünden rainsoft markası kafamda hep "çok pahalı" olarak yer etti geçtiğimiz yıllarda. "Kahveciler" dende rainsoft'u öneren hiç çıkmayınca araştırmadım açıkçası.

BWT (3M) inatla teklif yollamıyor bana. Adamların herhalde işe ihtiyacı yok. AO Smith aşırı ilgilendi. Teklifi 1-2 saat içinde gönderdi. Büyük ihtimal AO Smith olucak işletmedeki arıtma.

@jackjoker bilgiler için teşekkürler hocam. AO Smith'in yaklaşımı aynı sizin yazdığınız gibi. Hangi kavurmahaneden kahve alacağımı bile sordu. Ona göre sertlik ayarları vs. yapılıyormuş. Espresso makinamız La Marzocco olucak (oldu gerçi siparişi verdik). Kime sorsam iyi bir su arıtma olmadıkça makinanın ve kahvenin çöp olacağı. Ties gibi düşünen çok kişi var ama iyi bir su arıtma şart. İzmir'e yolun düşerse ve bizde açmış olursak bir kahve içmeye beklerim :) AO Smith'ten gelen teklifi gönderiyim mi sana yorumlarsın iyi mi kötü mü diye ?

Atrin tarafından düzenlendi
jackjoker and snc-tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/1/2020 at 9:50 AM, CaRaBeeN said:

@Atrin , Rainsoft’u bilmiyorum benim dedigim Rainwater :) 

hocam kusura bakma biraz alkollüydüm rainsoft olarak okumuşum :D pazartesi günü rainwater'ı araştırıp ondan da fiyat istiyim. bu markayı siz evde mi yoksa iş yerinde mi kullanıyorsunuz ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 30.04.2020 at 23:59, Atrin said:

Açacağımız yer için Rainsoft ile görüşmedim açıkçası. Kayınpederler evde kullanıyorlar onu. Bir türlü suyun tadını sevemedim. Birde filtre fiyatları yüzünden rainsoft markası kafamda hep "çok pahalı" olarak yer etti geçtiğimiz yıllarda. "Kahveciler" dende rainsoft'u öneren hiç çıkmayınca araştırmadım açıkçası.

BWT (3M) inatla teklif yollamıyor bana. Adamların herhalde işe ihtiyacı yok. AO Smith aşırı ilgilendi. Teklifi 1-2 saat içinde gönderdi. Büyük ihtimal AO Smith olucak işletmedeki arıtma.

@jackjoker bilgiler için teşekkürler hocam. AO Smith'in yaklaşımı aynı sizin yazdığınız gibi. Hangi kavurmahaneden kahve alacağımı bile sordu. Ona göre sertlik ayarları vs. yapılıyormuş. Espresso makinamız La Marzocco olucak (oldu gerçi siparişi verdik). Kime sorsam iyi bir su arıtma olmadıkça makinanın ve kahvenin çöp olacağı. Ties gibi düşünen çok kişi var ama iyi bir su arıtma şart. İzmir'e yolun düşerse ve bizde açmış olursak bir kahve içmeye beklerim :) AO Smith'ten gelen teklifi gönderiyim mi sana yorumlarsın iyi mi kötü mü diye ?

geç cevap için özür dilerim. hayırlı olsun öncelikle. izmire gelince mutlaka uğrarım :) olabilir tabi bakmak isterim teklife. 
su aşırı aşırı aşırı önemli bir faktör. kahvenin yüzde 99 u su sonuçta. suyun içinde ki minerallerin kahve içinde ki yağ asitlerini çözmesi ile o aromaları alıyoruz. ben evde farklı sular ile yaptığım demlemlerde ( aynı şartlar ve süre koşulu ile ) çok değişik sonuçlar alıyordum. su diyip geçmemek gerekiyor yani. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, jackjoker said:

geç cevap için özür dilerim. hayırlı olsun öncelikle. izmire gelince mutlaka uğrarım :) olabilir tabi bakmak isterim teklife. 
su aşırı aşırı aşırı önemli bir faktör. kahvenin yüzde 99 u su sonuçta. suyun içinde ki minerallerin kahve içinde ki yağ asitlerini çözmesi ile o aromaları alıyoruz. ben evde farklı sular ile yaptığım demlemlerde ( aynı şartlar ve süre koşulu ile ) çok değişik sonuçlar alıyordum. su diyip geçmemek gerekiyor yani. 

kesinlikle su diyip geçmemek gerekiyor. hocam özelden bana mail adresini yazabilir misin. iki firmanında teklifini atayım sana. sende bir bakarsan çok sevinirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok