Filtre Kahve Makinesi
1 1

Bu konuda 94 mesaj var

Uzunca bir süredir evde kullandığımız Delonghi ICM15240 BK kahve makinesinden memnunuz, ofise de bir tane lazım olduğu için evdekini ofise götürüp eve yeni almaya karar verdik. Yorumlarda genelde plastik tadından şikayet ediliyor bu model için, ben termosla içmediğim zamanlarda plastik tadını çok algılayamıyorum açıkçası ancak evdeki su ısıtıcılar hep çelik olduğu için plastik kullanmanın bir alternatifi var mı ? diye merak ediyor insan. Genel olarak baktım ama bulamadım su ısıtma haznesi plastik olmayan bir model. Bildiğiniz bir marka-model var mı sizlere danışmak istedim.

Bu arada Delonghi ICM15240 BK'yı alırken belki bir geçici hevestir çok para vermeyelim diye almıştık, alet müthiş birşey, su doldurma haznesi önde ve mutfak dolaplarına değmeyi engelliyor, aleti çekiştirmeye gerek kalmıyor vs. pek çok avantajı var, şu plastik olayına güzel bir alternatif çıkmazsa yine bundan almayı planlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye’de Breville bulamadığım için yine emektar Delonghi’ye yöneldim ve bu defa saat ayarlı 15250’den aldım. Sıkıntısı elektrik gidince saat ayarı bir işe yaramıyor, o olay olmamış saat ayarı için özellikle alıyorsanız sıkıntı çıkarabilir. Ben zaten 15240 yerine alırken arada 70 TL fiyat farkı olunca aldığım için pek etkilemedi açıkçası.

Almışken bir de KG79 öğütücü aldım bu arada.

http://www.hepsiburada.com/delonghi-icm-15250-filtre-kahve-makinesi-p-MTDELICM15250?magaza=220V

http://www.hepsiburada.com/delonghi-kg79-kahve-ogutme-makinesi-p-MTDELKG79?magaza=Alışverişburada

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman KG79 çok başarılı bir alet, iyi günlerde kullanın. Ben zamanında (sanırım 4-5 sene oldu) 129 veya 139 TL gibi bir fiyata almıştım, şimdi hepsiburada.com'da indirimsiz 349 TL fiyatı görünce iyi ki almışım ve umarım bozulmaz diyorum :icon_eek:

Yeni kahve makineninizi de iyi günlerde kullanın. Ancak, DeLonghi'nin kahve makineleri, en azından bu alt veya orta seviye makineleri aslında çok da özellikli aletler değiller. Bunu birkaç DeLonghi kahve makinesi eskittikten (ortalama 1,5~2 yıl dayanıyorlar) sonra anladım. Zira kullanım ömrü ve lezzet olarak sıradan bir plastik filtre makinesinden çok da farklı değil. Sanırım benim de ikinci aldığım DeLonghi kahve makinemde zaman ayarı vardı, sabah kalktığımda kahve hazır olsun, güzel olur diye düşünmüştüm, ama sizin de belirttiğiniz gibi, kısa süreli bile olsa elektrik kesildiğinde sabah hayal kırıklığı oluyor :lol:

Anladığım kadarıyla DeLonghi kahve makinelerinin fiyatları en son baktığımdan bu yana (yaklaşık 2 sene önce) %100 artmış. :S

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Rj0lnir, teşekkürler. Delonghi makineler noname'lere göre daha uzun süre dayanıyor. 15240BK'yı kontrol ettim tam 3 yıl önce almışım ve neredeyse her gün 1-2 defa çalıştı alet, henüz kireç çözücü de kullanmadım buna rağmen aynı verimle çalışmaya devam ediyor. Değiştirme nedenim de işyerine bunu götürüp yeni bir model almaktı ancak kaliteli markalar Türkiye'de yok maalesef, özellikle Breville aradım ancak bulamadım, zaten bulsam da bu defa bozulsa servis vs. ne olacak orası meçhul. Philips'in öğütücülü modelleri çok güzel ve çok memnun insanlar ancak amazon.de buraya göndermiyor. Ben 99,9 TL'ye almışım tam 3 yıl önce 15240 BK'yı, şimdi indirimli fiyatı 270 TL civarında, şaka gibi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

KG79'u ben de geçen sene 180TL'ye almıştım, o nasıl bi fiyat öyle!!! 

filtre kahve makineleri basit bir mantık ile çalıştığı için kireçlenme ve resistans sorunları dışında (benim gibi cam karafı kırmayı saymazsanız) problemsiz aletler aslında... kireçlenme de sürekli şişe su ile kullanınca olmuyor zaten... Ben de Russell Hobbs'un bir modeli var, karafı büyük olduğu için tercih etmiştik eşimle, 4 seneyi geçiyor alalı. Bahsettiğim gibi karafını kırdığım için 3-4 hafta kadar kullanamadım bi ara, türkiye distribütörünün boğazına çöküp karaf getirttim (para istemediler ama baya telefon görüşmesi yapmak zorunda kalmıştım). Sonuçta Breville gibi bir cihaz alınamıyorsa, gözünüze hoş görüneni alıp geçmek yeterli bence.

Bu arada, yeni makine almak zorunda kalırsam metal temos karaflı modellerden tercih edeceğim, kahve cam karafta beklerken acılaşıyor...

Forgotten tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Forgotten, fırsattan istifade stoklarda metal termos şeklinde kararı olan güzel bir marka bulamadığımı ekleyim. Bir ara Philips getiriyordu şimdilerde görünmüyor maalesef. Kahvenin acılaşmasından ziyade bazen 40 dk’dan daha uzun sıcak kalmasını istediğim oluyor bilgisayar başındayken vs. üşendiğimde yeniden demlemeye.

Forgotten beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Filtre kahve makinası ile french press te yapmak arasında ne fark var? Tek kişi için yapıldığında sanki french press te ayarı tutturmak daha kolay gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton, ağartılmamış kağıt filtre kullanınca daha net bir şekilde partiküller ağıza gelmiyor, ben sevmiyorum French press'le eskiden beri, biraz uğraştırıcı geliyor. Bir de makinede çoğu zaman 2 kişilik yapıyorum ve yavaş yavaş içiyorum. Alışkanlık meselesi aslında. Tabi bu anlattığım evde tek kişi olduğumda olan, birden fazla kişi durumunda French press mantıksız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, ResetButton said:

Filtre kahve makinası ile french press te yapmak arasında ne fark var? Tek kişi için yapıldığında sanki french press te ayarı tutturmak daha kolay gibi.

Aslında bir fark yok, hatta french press'te damak tadına göre ayar yapmak daha bile kolay denebilir ama makineye göre daha uğraşı istediği bir gerçek. Çok kişiye veya bir seferden fazla içmek istendiğinde ya büyük boy french press gerekiyor ya da her seferinde işlemi tekrarlamak :) Tembellik zor zanaat, malum.

Metal karaf gerçekten iyi ancak metal karaflı makinelerde gördüğüm ısıtma tablasının olmadığıydı. Bugüne kadar ki tek metal karaf deneyimimim de yine DeLonghi'nin bir modeliydi, gerisi hep cam karaf. 

Kireç olayı sorun, ben içme suyu kullanmama rağmen bir süre sonra illa ki kireç oluyor. Tad değişiyor. Çözümü 60-70 kullanımda bir temizlik sirkesi ile temizlemekte buldum (evet, not alıyorum her kahve yaptığımda :icon_redface:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kağıt filtre kahvenin yağını ve tadını etkileyen bazı maddeleri kısmen filtreliyor. French press'de tüm bu maddeler içtiğimiz kahveye geçiyor. Filtrenin kalınlığına göre bile kahvenin tadı değişebilir. Hangisi daha iyi diye sorarsanız, hangisini beğeniyorsanız o daha iyidir. :)

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
52 dakika önce, kronus said:

Hangisi daha iyi diye sorarsanız, hangisini beğeniyorsanız o daha iyidir. :)

Olayı son cümlede net bir şekilde özetlemişsiniz hocam :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski bir konu biraz ama normalde türk kahvesi severim. Eskiden granül kahve içerdim ama artık sevmiyorum. İş yerinde elektrolux ekf3300 mevcut, bizim patron abi kahveyi sevdiği için gün boyu içiyor. Bizde içiyoruz güzel oluyor. Şimdi evdeykende keyif olsun diye böyle orta ölçekli canım çekti. Bu konuda çok bir cihaz bilgim yok; geçen Mavişehir Hilltown mediamarkt açılışında philips makine vardı ama bilmediğim için almadım. Şu an trendyolda visa kartla ilgili 40lira indirim olayı var, bu bağlamda değerlendirebilirim diye düşündüm.

Bu ilk cihaz

https://www.trendyol.com/electrolux/electrolux-ekf3700-filtre-kahve-makinesi-siyah-p-2707315

Buda diğer cihaz, bunda aroma güçlendirme tuşu gibi birşey varmış sanırım.

https://www.trendyol.com/electrolux/ekf5300-filtre-kahve-makinesi-p-2464627

Aralarında fiyat farkı 40lira, zaten visadan alınacak o bonusla öyle birşey mi almak lazım yoksa düz olandan alıp geçmek yeter mi ? Bunun haricinde 200-300lira arası farklı makine öneriniz olursa da tavsiyelere açığım.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kahve.PNG

Mumi ben bunu başka bir ürünle beraber aldım, kupon da kullandım, bu yaklaşık 180 liraya gelmiş oldu.

Alınabilecek en basit ve yorumları en iyi makine bu. 1x4 filte kağıdı ve kahve dünyası harmanı filtre kahve aldım.

Müthiş bir kahve kültürüm yok ama sadece taze demlenmiş aromasız filte kahveye çok az süt ekleyip içen biriyim.

yarın gelmiş olur bu makine, gelir gelmez bi kahve demleyip yorumları yazarım buraya.

tavsiyem hiç teferruatlı şeylere girme. 1500-2000 liralık otomatik makineler almadığın sürece bence en iyisi en basiti, yani bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi fiyata almışsın kampanya mı denk geldi ? şu an ki liste fiyatı fazla çünkü.

Diğer taraftan seninle ortak fikirlerde bir kullanıcı olacağım. Hatta olayı abartıp pcnin yanında bir yerde kullanacağım zaten alıp alıp içme modunda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://urun.n11.com/kahve-ve-espresso-makineleri/electrolux-ekf3700-filtre-kahve-makinesi-P303445177

bu linkteki ürünü aldım, hemen fiyatı arttırmış hırtolar.

229'du bu takip ediyordum, 11 kasımda işte 219'a çekti fiyatı, üstüne de kupon kullandım.

bu alışverişi tamamladığım da 2 tane kupon verecek bana, 100 liraya 10 lira, bir de 250 liraya 20 lira.

acelen yoksa bu kuponlar hesaba yüklenince veririm sana @Deathknight

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eyvallah star, bende de var o kuponlardan da liste fiyatı kendinden yükselmiş olması kıl durum. :) Biraz sallanıyım bakalım belki yine black fridayde falan bişiler olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, stardust said:

aynen black friday'de takip et bence 200 altına yakalarsın.

Aslında geçen İstanbul 4. Levent civarında açılan bir Vatan Bilgisayar vardı açılışa özel 159lira idi orada cihaz. İş güçten zaman bulamayınca yönlendirecek birisini ne arayabildim ne sorabildim ayrı mesele. Neyse bakalım illa ki bi kampanya indirim birşeyler denk gelecektir, takipteyim.

Sende bir kaç kullanıp yorumlarını aktarırsan yine sevinirim. ;)

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathknight

Makine geldi, şuan kahvemi yudumluyorum. Güzel demliyor, demlediği kahveyi de sıcak tutuyor. Bundan iyisi şamda kayısı. Temizliği de kolay. filteyi koyduğunuz hazne de çıkıyor ve yıkanabiliyor. Görünümü de şık. Annem ve eşim de içiyorlar şuan, memnun kaldılar :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust Eyvallah star, bu model ya da bi üstü olan aromalı arasında bir gelgitteyim. Kampanya denk geldiği anda yapıştırma zamanı, n11 kampanyasında donanım parçalarını yenilesem mi diye düşünürken ihtiyaca yönelik diğer ıvır zıvıra bakmayı düşünmeyince fırsat kaçtı tabi :P

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aldığınız ürünleri falan dis'lemek vs. değil de naçizane fikirim olarak belirteyim: Daha önce benzer makine kullanıp randıman alamayıp french press'e geçtim ve yıllardır kullanıyorum. Filtre kağıtlarının kağıt ve tutkal tadını kahveye geçirmesine ve kahvenin bütün yağını emmesine alışamadım. Ayrıca bir kişi için bu tarz makineler gereksiz ve zahmetli oluyor ve kağıt filtre için kahveye ek ikinci bir masraf kapısı açıyor; ancak ofis gibi ortamlarda mantıklı hale geliyorlar. Güzel bir 500 ml termos/mug ( aldım günde bir defa doldurup kahvaltı ve öğle yemeğinden sonra 250'şer ml içiyorum tam iyi denk geliyor. Evdekiler filtre kahve sevmedikleri için en iyi çözüm oldu benim için. French press ile kahve ve suyun ne kadar süre bir arada kaldığını ayarlayabildiğimden dolayı kullandığım kahve için optimal demleme süresini bulup  o şekilde hazırlıyorum. (Jacobs, 7 gram kahve / 250ml su, 8 dk, french press sıcak su ekledikten sonra ahşap kaşık ile karıştırma (metal kaşık metalik tat bırakıyor))

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Peregrine zaten 200 liranın altına malettiğim aletten mucize beklemiyorum, tek kendim içeceğim zaman da french press'im var ama 3-4 kişiye birden yapmak çok vakit kaybettiriyordu.

filtre kağıdı olarak bunu aldım:

https://www.akakce.com/filtre-kahve-kagidi/en-ucuz-caffeo-1x4-80-li-fiyati,101142036.html

beyazlaştırma işlemi uygulanmamış, tutkal vs. yapıştırıcı yok. tadını değiştirmedi kahvenin.

açıkçası hep french press'de yaptığım kahvenin tadı gayet iyiydi, hatta french'de biraz fazla bile kahve ziyan oluyor. 

French'de misal her büyük fincan için 2 tatlı kaşığı kahve atıyordum, yani 4 tane yaptım mı 8 kaşık kahve gidiyordu. bugün filtreye 5 kaşık koydım 4 büyük fincan için gayet güzel bir koyulukta oldu.

ben beğendim makineyi de, tek kendime yapacağım zaman french press'den devam tabii ki.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

French Press kullanan bir kahve cahili olarak soruyorum, French Press'de nasıl yapıyorsunuz? Ben 4 çay kaşığı kahve koyduktan sonra üzerine sıcak su koyuyorum. Herhangi bir karıştırma falan yapmıyorum. En iyi 95C diyorlar ama ben pek beklemeden üstüne sıcak suyuyu koyuyorum. Haliyle de sanırım kahveyi biraz yakmış oluyorum. 5 dakika falan bekledikten sonra da press'i aşağıya çekip kahveyi bardağa koyuyorum. Ancak biraz açık gibi oluyor, tam koyu kıvama getiremiyorum. Aldığım kahveden dolayı mı onu da bilmiyorum. Daha önce Starbucks'tan Verona ve Sumatra içiyordum. Son iki paket dünya kahvelerinden colombia olan. Sizce yanlış yaptığım bir nokta mı var? French Press olarak IKEA'dan aldığım şu aleti kullanıyorum.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, wazzap said:

French Press olarak IKEA'dan aldığım şu aleti kullanıyorum.

Konu dışı mode on

:icon_eek: 2 sene önce 15TL miydi neydi o french press, şimdi 44 olmuş. :icon_eek:

Konu dışı mode off

Ben de ofiste kahve makinası, evde french press ile yapıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok