PS5 | Xbox Series X / S | Next-Gen Konsollar Uzerine
1 1

Bu konuda 765 mesaj var

Epic Games co-founder Tim Sweeney:

“Sony’s storage system is absolutely world-class,” Sweeney said. “Not only the best-in-class on console but also the best on any platform. Better than a high-end PC. This is going to enable the types of immersion that we’ve only dreamed of in the past.

“The world of loading screens is over and the days of pop-in and geometry popping up as you’re going through these game environments are ending,” he continued. “And the resulting effect is the ability to build games that are fully immersive from start to finish over hundreds of hours of gameplay if that’s your game.”

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya sony'nin SSD sistemi çok süper ama aklıma şu takılıyor hep. Sony exclusive oyunlar dışında bunu kullanmak mümkün olmayacak ki? epic games'in yapacağı oyun xbox ve nihayetinde pc'ye de çıkacak sonuçta ve onlara göre tasarlanması lazım. yanlış anlıyor olabilirim ama sony ssd'si ile 0,1 olan loading time atıyorum belki xbox series x'de 0,5 saniye olacak. yani oyun 0,5'a göre tasarlanıcak. tabi sadece exclusive oyunlar için bile böyle bir gücün olması güzel. bakalım iki konsolda çıksın öyle bir şeyleri anlayacağız. hatta min 1-2 yıl daha belli olmayacaktır fark.

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2022’ye kadar aradaki farki gosterecek 1-2 oyun ciksa iyidir. Zaten UE5 videosu bile “2021” diyor.

UE5 demosu dinamik cozunurluk, genelde 1440p, sabit 30fps. Cozunurluge cok bagimli performans, yani 60fps olsun dediginde ciddi cozunurluk dususu lazim. Bir de yuksek detay seviyeli heykeller falan hareketli degil, o biraz killandirici. Hareketli karakterin onunu kapadigi mekan karakterin hareketi ile aciga ciktiginda isiklandirmasinin hesaplanmasi zaman aliyor, o arada karincali goruntu goruyoruz. Bunlar hep nvidia’nin tensor’la, yapay zekayla cozdugu problemler. O yuzden ayni oyun PC’de daha az bozulma ve daha keskin goruntu ve/veya daha yuksek performans ile calisabilir ama storage hizi farki yuzunden mesela pop-in kusurlari (hem doku, hem geometri) daha cok gorulebilir.

edit: Tabi PC’de sisteme hayvan gibi ram eklemek mumkun. SSD’den magaranin cikisina gelince son anda aktarim yapilmaz da daha oncesinde arka planda hafizaya aktarim yapilir. Gereksinimler ya su hizda SSD olacak, ya su miktarda RAM olacak seklinde olur.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya hepimiz biliyoruz ki bu yine teknoloji videosundan öteye geçmeyecek ve iş gerçek oyunlara gelince oyunu yapanlar donanımı çok da zorlamayacak kadar kısmını kullanacak. Zaten videodan fps'nin çok düşük olduğu net şekilde farkediliyordu. Mutlaka iyi yönde bir fark olacaktır ama bu videodaki gibi uber poligon sayıları ile falan oyun olmaz.

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yeni nesilde zamanla optimize edilen oyunlarin ulasabilecegi kalite seviyesinin gostergesi. Bu gelen neslin standardi degil, hedef zirvesi; ondan sonraki neslin standardi. Vaktiyle yayinlanan UE4 videolari gibi.

Ayni heykelden elli tane koymak icin storage’dan okudugu veri miktari tek heykelle ayni. Yapilabilecekleri gosterirken limitlerini de biraz belli ediyor. Tech demo sonucta, o heykeller kadar detayli hareketli karakterlerden olusan bir ordu beklememek lazim, birbirinin aynisi heykellerle sabit mekan ama demoyu izlerken kamera ve isigin hareketi canli ortam hissi veriyor. Goruntu karincali (noisy). Film grain efekti biraz sakliyor ama AI tabanli bir denoiser olsa (ve onu calistiracak ozel donanim olsa) kalite ve/veya performans artacak gibi. “Film kalitesindeyiz” tech demosu oldugu icin ne 30fps ne de bu kadar grainy karincali goruntu goze batmiyor ama oyun oynarken herkesin sevdigi seyler degil bunlar. Bunu bu yil cikacak yeni kartlarla PC’de de gormek lazim. Bugun “SSD hizinda konsollar PC’yi zorluyor” diyen Tim’i yarin “PC’de dedicated hardware ile daha iyi sonuc elde edebiliyoruz” derken gorebiliriz.

Yine de mekan detayi ve isiklandirma kalitesinin gelebilecegi yeri gostermesi acisindan etkileyici. LOD gecis bozulmalari ve pop-in’lerin olmadigi, verinin adinda aktarilip gosterildigi kalitenin gercek zamanli ayarlandigi yeni bir teknolojinin proof of concept demosu.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben acikcasi PS5'teki SSD hizinin oyunlarin boyutlari uzerindeki etkisini merak ediyorum... Oyunlarin daha az yer kaplayacagi soyleniyordu, daha fazla detayla 30GB oyunlar olursa super olur... "825GB yetmez aaabi" laflari da bosa cikar... 

Bir de, gerci gormussunuzdur ama su Dualsense konseptini de ekleyeyim, harikulade olmus :alkis:;

https://www.instagram.com/p/CAJNs11ntOC/ ]...

Su embedded isine bir cozum bulmak lazim... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
52 dakika önce, JardeL said:

Bir de, gerci gormussunuzdur ama su Dualsense konseptini de ekleyeyim, harikulade olmus :alkis:;

https://www.instagram.com/p/CAJNs11ntOC/ ]...

Bu gerçek mi?
Ne olur olmasın. Prototip falan olsun.
Böyle gubidik şeyler varsa oyunlar ilkokul seviyesinde olacak demektir.
Zaten çoğu oyun "parlayan yere git - ekrandaki tuşlara bas -ara videoyu izle" şekline dönüşüyor yavaş yavaş.
.
Yine de 4 gözle bekliyorum .
Ps1-2-3 hiç almadım oynamadım. Ama konsola uzak değildim o dönem. Wii ve wii-u kullandım .
Sonra ps4 aldım.
PS5'i yurtdışından VR'lı falan en donanımlısından almayı-aldırmayı planlıyorum.
Pleysteyşına özel oyunlar ilgimi çekiyor. 
Vr'ı Ps4'te denemiş beğenmiştim fakat sahip değildim.
Oyunlar düzgün olsun bir de gamepad yukarıdaki gibi çin kütüphanesi gibi olmasın mümkünse :)

Bir daha izledim de grafikmiş yahu. Ohhh.
.
Ek: Şu ps mediaplayer olarak kullanılsa (dts falan çözse filmleri oradan izlesem) hayat bayram olsa...

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 Haziran aksami saat 20:00'de Sony, PlayStation 5 ile ilgili bir etkinlik duzenleyecek [ https://www.youtube.com/watch?v=15-7tBKVPBA] ... 

Ilgelenen varsa bir "game engine developer", Mark Cerny'nin sunumu uzerine yorumlar yapiyor; [ https://www.youtube.com/watch?v=erxUR9SI4F0 ] ... Iki bolum yayinladi simdiye kadar, son kisim da bu hafta ici gelecek sanirim... Cok cok uzun yorumlar, cok asiri detay vs yok ama izlenmesinde fayda var bence... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni soylentiler;

- final design doesn't look like anything that has been leaked before
- PS5 has one unique detail, nobody talked about it because Sony most likely can track down the leaker if it actually leaks
- Sony didn't unveil all the secrets of PS5, they should announce at least one software feature - "it was briefly talked about in Western press but nobody paid enough attention"
- design-wise PS5 doesn't look like Xbox Series X at all nor does it look like a smart speaker. It's a traditional console: it's a flat, square, symmetrical box with rounded edges
- at the same time PS5 is "very fat", almost twice as fat as PS4 Pro

... Bunlar disinda; Sony'nin sogutma konusunda ucuza kacmadigi, saglam bir sogutma sistemiyle geldigi ve cihazin bayagi agir oldugu da soyleniyor... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Esas hepsiburada.com bir görsel paylaştı. 

https://www.hepsiburada.com/staticpage/755668107574384

https://www.reddit.com/r/PS4/comments/gtam91/rumour_ps5_will_run_ps2_ps3_games_dualsense_has_a/

Çoğu özelliği biliyoruz ama PS2-3-4 oyunlarını oynatıyor yazıyor. Birde dualsense'in üzerinde touchpad değil touchscreen olduğunu yazmış hepsiburada fakat daha sonra kaldırmışlar o cümleyi (https://imgur.com/fvZ5V2Y). Fake gibi duruyor ama hepsiburada neden böyle bir şey yapıyor onu anlamadım :D

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nP2b8v.jpg

Yeni tarih aciklandi; 11 Haziran Pazartesi Turkiye saati ile aksam saat 23:00... Tanitim 1080p/30fps olacakmis ve kulaklikla izlememizi onermis Sony... 

Bir suredir PS5 icin Demon's Souls remake ve Bloodborne remaster haberleri var... Ayrica Insomniac'in PS5 icin yeni bir Resistance oyunu uzerinde calistigi soylentisi var, umarim dogrudur... 

Bu arada Tim Sweeney'nin PS5'teki SSD ile ilgili aciklamasina ("far ahead of anything you can buy on anything on PC for any amount of money right now") atarlanan Linus (Tech Tips) da hatasini gorup ozur videosu yayinlamis; [ https://www.youtube.com/watch?v=4ehDRCE1Z38] ... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son soylentilere gore; PS5 etkinliginde yeni Silent Hill, Dead Space, Batman ve Gran Turismo oyunlari gosterilecek... Castlevania soylentisi de var ama bu digerlerine gore cok daha zayif... Yalniz cihazin kendisinin yarinki etkinlikte gosterilmeyebilecegi de soyleniyor... Ayrica "malesef" £599 gibi bir fiyat da Amazon UK'de gorulmus, sonra kaldirmislar... :cry:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

600 POUND MU OHA. Sıçtık ya resmen sıçtık. 500 dolar/euro ya çok alıştırmıştım kendimi. 600 pound demek 650-700 dolar/euro demek. Ben o kadar olacağını sanmıyorum (inşallah). Etkinlik sadece oyun üzerine olacak o kesin. Konsolu göremeyeceğiz gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 dakika önce, Atrin said:

600 POUND MU OHA. Sıçtık ya resmen sıçtık. 500 dolar/euro ya çok alıştırmıştım kendimi. 600 pound demek 650-700 dolar/euro demek. Ben o kadar olacağını sanmıyorum (inşallah). Etkinlik sadece oyun üzerine olacak o kesin. Konsolu göremeyeceğiz gibi. 

6500 7000 TL' nin altında gelmez Türkiye' ye o zaman. Ki yeni gümrük vergisiyle daha da astronomik bir fiyat olabilir çıkış tarihinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
31 minutes ago, Onur said:

6500 7000 TL' nin altında gelmez Türkiye' ye o zaman. Ki yeni gümrük vergisiyle daha da astronomik bir fiyat olabilir çıkış tarihinde.

Şu an PS4 Pro 4500-5000 bandında olduğunu düşünürsek yeni vergiler ile PS5 8000-10.000TL arası olacaktır. Korona yüzünden eş dosttan rica edip valize koyup getirmelerini de isteyemeyeceğiz. Amazon vs kovalasak onada gümrük vergisi binecek. Benim tek oyun oynama ihtimalim bu olduğu için bir şekilde başka yerlerden kısıp alacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   1 üye