PS5 | Xbox Series X / S | Next-Gen Konsollar Uzerine
1 1

Bu konuda 765 mesaj var

Evet dün akşam eve koşa koşa giderek konsolu kurdum. Klasik konsol 5 dakikada kuruluyor. Konsolun malzeme kalitesi oldukça iyi ve baya ağır. Gerçi yerinden hiç oynamayan bir alet için pek önemli değil. PS4 Pro PS5'in yanında PS1 gibi duruyor. Alet o kadar büyük. TV'nin durduğu mobilyada yer problemim olmadığı için oda sorun olmadı. Dualsense'in malzeme kalitesi çok iyi. Sınıf atlatmış sony bu konuda. PS4 Pro'dan ethernet kablosu ile PS5'de oynadığım güncel oyunları aktardım. Yaklaşık 350GB oyun aktardım 48 dakika sürdü. Bu süre zarfında PS5'i kullanmaya devam edebiliyorsunuz o güzel olmuş. 

Alet çok sessiz. Hele benim ilk çıkan PS4 Pro'dan sonra çok iyi geldi. Çalışıp çalışmadığı hiç belli değil. UI'da güzel olmuş. Biraz alışmak gerekiyor fakat genel olarak iyi ve hızlı tepki veriyor. Benim için konsolun en büyük sıkıntısı SSD kapasitesi. 825gb diyor ama 610-620gb arası alan bırakıyor size. COD MW zaten kendi başına 180GB. PS4 Pro'da 2TB HDD vardı benim. 2 yıl önce oynadığım oyunu bile silmeme gerek kalmıyordu arada giriyordum. Şimdi bunu yapamayacak olmak biraz benim için sinir bozucu ama yapıcak bir şey yok. Belki bu kraken ve yüksek hızlı ssd sayesinde oyunların boyutu düşer. Şu an için bana yetmiyor.

Bu jenerasyon sony'nin bana göre en büyük silahlarından birisi Dualsense. İnanılmaz olmuş haptic feedback. Astro oyunu kurulu geliyor konsol ile. Dualsense'in özelliklerini deneyimlemek için yapılmış bir demo. Biraz oynadım fakat dedikleri kadar var. Kumanda elinize oyunda olan biteni çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Astro ile jetpack kullanılan bölümde L2 ve R2 nin tepkileri ve titreşimler cidden çok çok iyi. Game changer bir alet dualsense fakat yapımcılar bu özellikleri kullanırsa. Sony oyunlarında kesin görürüz fakat 3. parti yapımcılar da kullanırsa çok çok iyi olur.

Konsol çıkmadan önce ses çipi çok konuşuldu. Dün denemek için COD MW Warzone'a girdim. PS4 Pro'dan sonra ses çok ama çok farklı geldi. Benim Sony A1 OLED'de acoustic surface denilen bir şey var. TV ekranı titreterek ses oluşturuyor. PS4 Pro da pek fark edilmiyordu bu özelliği TV'nin fakat şimdi net bir şekilde hissettirdi. Daha surround bir ses veriyor PS5 + A1 OLED. Oyundaki ayak sesleri, etraftaki silah sesleri vb bir çok sesi daha gerçekçi duymaya başladım. Kulaklık ile deneme şansım olmadı bu akşam onu deneyeceğim fakat en azından benim televizyonda yeni ses çipi çok şey değiltirdi. 

Bir tarafıma kaçarak 69 dolara demon's souls aldım. PS3 zamanında en sevdiğim oyunlardandı. Oynadığım dönemde hatta trophy sistemi bile yoktu PS3'de. Oyun remastered değil direk remake ve bluepoint çok çok iyi bir iş çıkarmış. Oyun mekanikleri orijinal oyun ile aynı. Yaklaşık 30dk oynayabildim fakat grafikler vs oldukça etkiliydi. 

Ghost of Tushima ya bakacağım bu akşam. PS4 Pro'da oynarken bırakmıştım PS5'de oynarım diye. Şimdi 4K 60fps olarak güzel güzel oynarım. Genel olarak sevdim konsolu. 

Atrin tarafından düzenlendi
Squall, emre666, JardeL and 4 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir arkadaşım 360$'a xbox-s almış, dün onu biraz kurcaladım, klavye fare takıp COD oynadım.

Iflah olmaz bir PC oyuncusu olarak performansını çok beğendim. Çözünürlük, kare hızı, tepkime süresi mükemmel, yağ gibi akıyor oyun. Sanki high-end bir bilgisayarda oynuyormuşsunuz gibi hissettiriyor. 360$'a bu performans şahane.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı klavye-mouse ikilisini ps5 için de sorunsuz kullanabilir miyiz acaba?
Ek:Reddit'de kullanıldığı yazıyor. Ayarlar kısmında seçenekleri varmış. Oyunlarda da destekliyormuş.

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, Whooosh said:

Bir arkadaşım 360$'a xbox-s almış, dün onu biraz kurcaladım, klavye fare takıp COD oynadım.

Iflah olmaz bir PC oyuncusu olarak performansını çok beğendim. Çözünürlük, kare hızı, tepkime süresi mükemmel, yağ gibi akıyor oyun. Sanki high-end bir bilgisayarda oynuyormuşsunuz gibi hissettiriyor. 360$'a bu performans şahane.

fe49d18e811d8e80f800d6a228178e68.jpg

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/5/2020 at 10:02 AM, Whooosh said:

Konsola özel oyunlar dışında konsolun tek olayı bu zaten. 400$-500$ a bu tarz bir performans. Son fiyatları bilmiyorum ama 500$ a aynı şekilde oynatabilecek bir PC kurmak mümkün değildir herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

500 USD derken cihaz 8.000 TL üzeri fiyata, böyle global fiyatlar üzerinden değerlendirmeler çok doğru değil bence, ekran kartları ile ilgili de aynı mesele var. Elbette ABD'den alırım v.b. denilebilir ama bunlar tabii genele yayılan şeyler değil. Tabii global fiyat üzerinden de değerlendirme yapılabilir ancak piyasamızdaki fiyattan bahsetmeyince çok eksik kalıyor bence değerlendirme.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 tabi haklısın hocam ama yinede 8.000TL'ye monitörsüz (TV'yi de ekstra sayarsak) bu performans ile sistem kurmak zor olsa gerek. Dükkan için SSD'li 16gb ramli laptop bakayım dedim geçen gün. minimum 6000-7000TL çıkması gerekiyor cepten eli yüzü düzgün markalar için. 

konsolun 8000TL olması başımızdakiler yüzünden. bu halka her şeyi lüks gördükleri için vergi getirdiler sağolsunlar. Bir saçmalık yapıp umarım bilgisayar parçalarına da getirmezler (gaming monitör vb gibi ürünlere). Dövizden ötürü her türlü gol yiyoruz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Atrin said:

Konsola özel oyunlar dışında konsolun tek olayı bu zaten. 400$-500$ a bu tarz bir performans. Son fiyatları bilmiyorum ama 500$ a aynı şekilde oynatabilecek bir PC kurmak mümkün değildir herhalde.

Daha önce de güçlü konsollar çıkmıştı ama hep bir yerden eksik kalıyorlardı.

Ya kaplama kalitesi kötüydü, ya çözünürlük düşüktü, ya 30fps sabitti, mekanik harddisk vardı falan fakat bu sefer bütün bu sorunlardan sıyrılmış jilet gibi konsollar var.

Klavye fare + monitör bağlayınca konsolda mi oynuyorsunuz yoksa 4000$'lık PC'de mi oynuyorsunuz ayırt edilemiyor. Geriye dönük çok sağlam uyumluluk da var. Öyle yeni konsol alıp aylarca yeni oyun çıkmasını da beklemiyorsunuz.

Iki abonelik alıyorsunuz, 200 tane oyun indirim oynamanız hazır oluyor.

Ömrümde ilk defa bir konsol bana cazip göründü.

Ben yine almayacağım, çünkü konsol alsam da bilgisayarı hayatımdan çıkaramam ama bugün sıfırdan oyun bilgisayarı mı konsol mu diye bir tercih yapmam gerekse konsol alırdım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsolda ayarlara müdahale edememek, kendine göre iyi kötü özelleştirememek sorunu var, kendi açımdan PC'ye tercih etmem.

Ancak tabii gelinen nokta eskiye göre fersah fersah ileride. 

Bunda hem tabii talepler etkilidir sanıyorum hem de iki nesildir konsollar PC donanımı kullanıyor gibi düşünülebilir, geçmişte çok egzotik donanımları vardı konsolların, RISC işlemciler, uçan kaçan olarak anlatılan custom grafik işlemciler falan. Bunların da ortadan kalkması ile bir takım kolaylıklar da gelmiştir diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benimde ilk terciğim kesinlikle PC. Fakat @Whooosh'un dediği gibi sıfırdan PC kurmak çok ama çok maliyetli. Geçen gün dükkanda sıkıntıdan rastgele Vatan bilgisayar'ın sitesinden pc topladım. Aşırı şeyler (RTX3080 vs) seçmememe rağmen 30k ya dayandım bir anda. Dükkan hayat iş falan derken insanın öncelikleri de değişiyor. O paraları verebilecek olsam bile verirmiyim emin değilim. Daha bugün retarder mayalama kabininin kartı bozuldu. 775 Euro + kdv yazdı sağolsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar herkese

Ben de geçen perşembe PS5 alarak kervana katıldım. Uzun zamandır buralara da pek uğramıyordum, Hem bu vesileyle bir hal hatır da sormuş olayım.

Şimdilik sadece Demon's Souls ve Fifa 21 var PS5 e özel olarak ancak tabi hemen hemen tüm PS4 arşivi kütüphanede yerini aldı. PS4 oyunlarını harici diske aktararak oynayabilmek şimdilik yeterli zira çok fazla PS5 oyunu zaten yok gibi ancak zamanla sayı artacaktır, o durumda external bir ssd vs gerekli olacak gibi. Tekrardan herkese selam olsun

JardeL, wazzap and emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet Ozan'la beraber PS5'e geçtik. Kardeşlik başlattık. Satışa koyduğum satılmazsa ben Series X'e de mecburi geçmiş olacağım ama neyse o başka mevzu :)

Alet çok büyük,feci sessiz. İşlemler baya baya hızlı. Demon Souls keyif veren tek yeni nesil oyun bellllki Ghost of Tsushima ile beraber.

Alan herkese yeni nesil hayırlı olsun. Bildiğim @emre666  da series X'e geçti. Onla kardeşliğimiz de baki. Gamepass ultimate bittiği gibi de basacağım 3 senelik daha uzatmayı.

wazzap and emre666 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS5 deki 620gb ssd ile ben yapamiyorum. Gecen gunlerde COD MW’e 106gb update geldi bos yer yok diye indiremedi konsol. Rocket league falan silip indirdim. Dun bu konuya sinirlenip indirimde yakalayinca WD Black P10 Game Drive 4TB siparis verdim 850TLye hepsiburada.comdan. Bence normal bir external hdd den performans farki olmayacaktir ama enteresan sekilde 4TB diskler arasinda en ucuz bunu buldum. Onaylanan SSD ler cikana kadar kurtarir bu beni. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PS Store'daki kredi kartı tanımlama sorunu devam ediyor mu hâlâ ? Bezdirmişti beni PlayStation 4'te, birçok hesap açmak zorunda kalmıştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Atrin said:

PS5 deki 620gb ssd ile ben yapamiyorum. Gecen gunlerde COD MW’e 106gb update geldi bos yer yok diye indiremedi konsol. Rocket league falan silip indirdim. Dun bu konuya sinirlenip indirimde yakalayinca WD Black P10 Game Drive 4TB siparis verdim 850TLye hepsiburada.comdan. Bence normal bir external hdd den performans farki olmayacaktir ama enteresan sekilde 4TB diskler arasinda en ucuz bunu buldum. Onaylanan SSD ler cikana kadar kurtarir bu beni. 

Ps5 kasasının içine mi taktınız yoksa usb ile dışarıdan mı bağladınız?
Aldığınız disk 7200 rpm mi yoksa 5400 mü?
.

27 dakika önce, T800 said:

PS Store'daki kredi kartı tanımlama sorunu devam ediyor mu hâlâ ? Bezdirmişti beni PlayStation 4'te, birçok hesap açmak zorunda kalmıştım.

Bilmiyorum en son garacuma indirminden yararlanmak istedim aboneliğimi yenilemeye çalıştım ama bir sorun oluştu hatası verdi defalarca , ne hikmetse yanına bir oyun ekleyince ilk denemede şaaaak kabul etti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, Altan Yoklar said:

İçine takamıyorsun zaten Altancığım; dahili olarak sadece NVMe SSD kabul ediyor PS5. USB üzerinden bağlıyorsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
33 minutes ago, Altan Yoklar said:

Aldığınız disk 7200 rpm mi yoksa 5400 mü?
.

5400PRM disk var içinde. Najaz'ın dediği gibi usb ile dışarıdan bağlayacağım. Zaten PS5 oyunlarını bu diske yüklediğinizde oynayamıyorsunuz. Oyun hızlı ssd ye göre yapıldığı için externaldan çalıştıramıyor. Fakat PS4 oyunlarının hepsini external'dan çalıştırabiliyor. 

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düşük bütçeli uzay filmi estetiğinde kasa yapacaklarına o diski tutacak bir yuva yapsalarmış ya. Yamalı bohça gibi kullanacağız aleti. 

28 dakika önce, Najaz said:

İçine takamıyorsun zaten Altancığım; dahili olarak sadece NVMe SSD kabul ediyor PS5. USB üzerinden bağlıyorsun.

👍👍

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok