Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.881 mesaj var

Arkadaşlar öncelikle araç 67k civarı, 80'e çıkabilecek olsam cidden çok farklı olurdu :) Octavia'nın donanım seviyesine bakınca feci aklımı çeldi. Bir hafta içerisinde de ona gidip bakayım. Sanki çok daha mantıklı gibi duruyor, tipide düzgünse aynı paraya daha yüksek donanımlı bir araç almak çok daha mantıklı olacaktır tabi ki. Bizde sanki skodası olan bir arkadaş vardı spectrum olabilirmiydi acaba ? Malzeme kalitesi nasıldır acaba skodanın ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet kafa karışmış, 81'i başka arkadaş demiş :) .

Spectrum'da Octavia var ve çok memnundu. Ben tipini de beğeniyorum, yorumları takip ediyorum genel görüş olumlu. Siz de denerseniz burada izlenimlerinizi paylaşırsanız sevinirim, ben de Octavia düşünüyorum zira :) .

Bir de bu web sitelerindeki kampanyalı fiyatlardan bayiler daha aşağı inebiliyor mu? Kesin iskonto payı vardır, ama ne kadar oluyor genelde?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugünkü deneyimim şöyle oldu vw'de. Liste fiyatından direk %3 düştü fakat leon bakmaya gittiğimizde ise 200 liradan fazla düşürememiştik :) Markaya göre değişiyor sanırım mesela hyundai'de 68k dediği arabayı ilk muhabbette 64.5'e kadar düşüverdi, avukat falan olsam daha da düşecekti. Açıkçası adamların belli bir ayarı yok mutlaka içeri girip zorlamak gerekiyor gördüğüm kadarıyla.

Bir de çok ilginç bir durum var test sürüşüne çağırsınlar diye numaramı bırakıyorum henüz daha dönen olmadı, tipimi mi beğenmiyorlar nedir anlamadım :)

YarİLeTkEn bakmaya gidebilirsem mutlaka yazarım tabi ki, zira bende bu araba bakmaya gitme işini sevmeye başladım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Markadan markaya değişiyor. Vw'nin %3 düşmesine şaşırdım, burnundan kıl aldırmazlardı genelde.

Hyundai de söylenildiği gibi güzel indirimler oluyor. Ben Nissan'dan %6,5 gibi bir iskonto almıştım.

Ayrıca Skoda'yı ben de tavsiye ederim, 2,5 yıldır Fabia kullanıyoruz, oldukça memnunuz.

MaverocK beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim bir arkadaş Jetta bakıyordu 1-2 ay kadar önce, dizel otomatik dolu paket 81 bin civarıydı, siparişi verdikten 3 ay sonra getiriyorlardı. Onun yerine gitti Skoda Rapid aldı 60 bine. Dizel otomatik dolu paket. Donanımlar birebir aynı diyordu (şahsen incelemedim)

O fiyat aralığında Rapid ya da Octavia'ya bakardım ben.

Rapid<Octavia<SuperB

sedan Polo<Jetta<Passat

sedan A1<Sedan A3<A4

:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jetta yerine Octavia almak daha mantıklı. Jetta eski platform, Octavia yeni platform. Teknolokisi daha güncel, hacmine göre daha hafif, daha iyi bir araba. Fiyatının da daha uygun olması lazım. Ayrıca Jetta model olarak da yaşlandı, her an yeni kasası duyurulabilir. Octavia henüz taze bir model, uzun süre "yeni kasa" olarak kullanabilirsiniz. Spectrum'da var, çok memnun bildiğim kadarıyla.

1.2L motor daha küçük modellerde başarılı ama kompakt sınıfta bence yetersiz. Sakin de kullansanız o arabayı hep turbo desteğiyle çekecek. Bence 1.4TSI veya 1.6TDI daha mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ne kadar zevksiz bir topluluk burası arkadaş ya... :lol: bir gün de biri gelip demiyor ki 2. elde 2.0T motor veya daha yukarsını alıcam vurucam kırbacı, zevk alarak sürücem vs... herkes 1.2-1.4-1.6 gibi ezik motorlu araçlarla ilgileniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Herkes sen mi tiescim :D

Türkiye şartlarında ne kadar büyük beklentin olabilir ? :P İşin şakası bir yana arabamı almadan evvel gözümü biraz karartıp Opel Astra 2.0T GTG Sport alcaktım ama sonra caydım, o macera hevesinin kısa vadeli olacağını düşündüm tek kapı olayı vssi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

60-70K'ya 0 araç almaktansa 40-50K'ya birsürü iyi araç var 2. elde... çocuk bezi özel okul vs. etkilemiyor bunu, mantalite ve zevk meselesi biraz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kendi adıma konuşayım. 40-50k para veripte tanımadığım birinden birşey almam. Kendim arabadan anlamıyorum ve piyasa bir ton pislikle dolu. Sevdalı olduğum tek bir araç var Audi A3 fakat sıfırını almaya param yetmiyor, ikinci el içinse diğer yazdıklarım geçerli. 70-75k benim için şuanda gerçekten çok para ve bunu çar çur edebilecek bir konumda da değilim. Aracı aldıktan sonra ki masraflarını da göz önünde bulundurursam ayda 1-1.5k benzin mazot parası veremem. 

Gördüğün üzere Ties'ciğim zevksiz değilim yada uçuk mantalitelerde değilim. Sadece hayat beni buna sürüklüyor, yoksa direk altıma 2013 A3 çeker geçerim. He ona da zevksizlik diyorsan cidden farklı şeylerden bahsediyoruzdur :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

abi a3 olmuş, mercedes olmuş farketmez, motoru 1.6 olduğu sürece benim gözümde 5 para etmez... E180 keza öyle.

40-50k'ya 2. elde düzgün araba araştırmamak, bu işten anlamamak ve sırf bu yüzden 0 araba alıp "kafam rahat olsun" mantalitesi zevksizliğin tam olarak tanımı aslında benim için  :8

neyse zaten bunları tartışmak için söylemiyorum, öylesine yıllardır bu forumda yaptığım bir gözlemin sonucunu yazma gereği duymuştum sadece  :D

MaverocK beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne zevksizliği, ne mantalitesi abi? Kimse sırf arabası büyük motorlu diye 2,5 kat vergi vermek istemiyor, bu kadar basit.

Kat kat vergi öde, 2. elde satmaya çalışırken zorlan vs. vs.

Baba parası yemeyen, kolay yoldan para kazanmayan kimse bu fantezilere giremez TR'de. Kullanıcıların bilgisizliği değil, vergilendirmenin saçma olması asıl mevzuu.

MaverocK beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son olarak birde şöyle bir yorum bu konuyla ilgili, senin için zevk arabanın güçlü olması benim içinse olabildiğince donanımlı olması :) 15 sene önceki gibi sokaklarda yamuk yapana makas atayım yapmıyorum, gaza bastığımda araba yerinden fırlasın ışıklarda 3-5 kişiyi arkamda bırakayım diye de bir derdim yok. Benim için en büyük zevk arabada 110 km ile giderken dışarıdan ses gelmemesi ve içeride elde edebileceğim maksimum rahatlık. 

Mesela arabayı baştan aşağıya ses sistemi ile donatan adama bende bir acayip bakıyorum, o da bir zevk. Senin içinde motor bu zevkin olmazsa olmazı. Çok net söyliyeyim benim için otomatik farlar ve kararan dikiz aynası bu ölçüt :) Kararan dikiz aynası yoksa arabaya bakmıyorum bile. Bu da sana kesin saçma gelecektir, aynı şekilde senin arabanda kararan dikiz aynası yoksa bende senin zevksiz olduğunu söyleyebilirim :)

Tartışma olsun diye söylemediğini biliyorum, senin böyle hafif kışkırtmalı konuşmana da senelerdir alışkınız zaten :) Dediğim gibi tamamen hayat :D

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaşı büyük araçta değişen bir durum yok ki? Fark yine 2,5-3 katı.

Şimdi muhtemelen "500 tl yi düşünen adam araba almasın" diyeceksin de, arabanın lüks değil, ihtiyaç olmasından gireriz, ülkede insana verilen değerden çıkarız. Boşver o yüzden. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VW Transporter Generation SIX

5Ofs5qO.jpg

Otomobil degil ama hosuma gitti :] ... 

ya şu efsane VW van'ı bi revize etseler retro tadında, yeni mustang gibi, çok fena satış rakamları yakalar gibi geliyor bana...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi baktım da, benim açımdan Octavia'da da motor seçeneği problemi var. 1.4 TSI "Optimal" donanım seviyesinde model yok, "Elegance" modeli de liste fiyatı 75 Bin TL'ye geliyor. O rakamlara çıkınca da başka seçenekler akla geliyor. 1.2 TSI Octavia tipindeki araçlar için ne kadar yeterli olur orası muamma, lawnmower da belirtmiş zaten. 

Corolla nasıl sizce? Ben Toyota markasına çok sempati beslerim ama bu yeni Corolla tasarımını hiç beğenmiyorum. Diğer kriterlerde olumlu bir değerlendirmem olursa dış görünüşü tolere edebilirim belki. Kullanana var mı aramızda Yeni Corolla'yı? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi baktım da, benim açımdan Octavia'da da motor seçeneği problemi var. 1.4 TSI "Optimal" donanım seviyesinde model yok, "Elegance" modeli de liste fiyatı 75 Bin TL'ye geliyor. O rakamlara çıkınca da başka seçenekler akla geliyor. 1.2 TSI Octavia tipindeki araçlar için ne kadar yeterli olur orası muamma, lawnmower da belirtmiş zaten. 

Corolla nasıl sizce? Ben Toyota markasına çok sempati beslerim ama bu yeni Corolla tasarımını hiç beğenmiyorum. Diğer kriterlerde olumlu bir değerlendirmem olursa dış görünüşü tolere edebilirim belki. Kullanana var mı aramızda Yeni Corolla'yı? 

Boyle birsey var; [ http://dod.com.tr/VehicleCard.aspx?vehicleID=520333&v=ikinciel-SKODA-OCTAVIA-1.6-TDI-CR-DSG-105-HP-OPTIMAL ] ...

Corolla cok cirkin :] ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jardel;

Maalesef ben o saplantılı tiplerdenim galiba, ikinci el araca soğuk bakıyorum. Zaten alacağım aracı min. 5 sene kullanacağım muhtemelen, sıfır alma farkını zamana yedirmiş olacağım. Dizel de istemiyorum, çok km yapmam, benzinli ve otomatik işimi görecek.

İkinci el değerleri yüksekken elimdekini elden çıkartıp yeni bir araç almak istiyorum ama çok krediye de girmek şu an ülkenin ekonomik göstergeleri itibariyle doğru değil, bakalım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben de eskiden oyleydim de, sifir arac fiyatlari ucunca 2. el hos gozukmeye basladi :] ... DOD'da cakallik olur mu bilemiyorum ama ekspertiz raporunu sunuyorlar sitede... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bmw de vw de özel sipariş işi başlamış. eskiden yoktu değilmi şu özellikleri istiyorum diye sipariş vermek. satıcıda ne varsa o alınırdı. şimdi millet istediği donanımların siparişini veriyor ve internetten takip ediyor aracın üretilmesini, gemiye yüklenmesini filan.

froogle beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bmw de vw de özel sipariş işi başlamış. eskiden yoktu değilmi şu özellikleri istiyorum diye sipariş vermek. satıcıda ne varsa o alınırdı. şimdi millet istediği donanımların siparişini veriyor ve internetten takip ediyor aracın üretilmesini, gemiye yüklenmesini filan.

Eskiden beri vardı. Sadece pek tercih edilmiyordu, çünkü bekletiyordu. Beklemeye razı olan istediği donanımı alabiliyordu. Özel renk isteyenler, özel donanım isteyenler ve bu konuda inatçı olanlar ön ödeme yapıp birkaç ay bekleyip alıyorlardı arabalarını. Mesela seneler önce iki önceki kasa BMW 3 serisi coupe bulmuştum bir tane, 2.0L dizel motorlu ve Xdrive (4x4) sistemliydi. İçi açık bej, koltukları kırmızı filandı, özel bir arabaydı yani. Üstelik Borusan çıkışlıydı. Burada o arabalardan normalde hiç satılmadı, ama adam özel sipariş vermiş, yaptırtmış. 6 ay beklemiştir belki, ama tam istediği arabayı almış işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar bu chip tuning ya da box işlerine içinizde hiç girişeniniz oldu mu ? Kısa bir süreçtir aklımda kabaca nette biraz bakınıyorum kullanan eden var. Olumlu olumsuz yönleri nedir ? Uzun vade de kullanıpta sıkıntısını çeken falan var mı ? Aracın hem performansını arttırdığı hemde normal şartlarla kullanıldığında yakıt tasarrufu sağlandığı gibi ibareler var. Nedir bu işin doğruluk payı falan.

Birde gördüğüm kadarıyla epey bi box marka çeşiti falan var bunların arasından şu marka iyidir tarzında önerisi vs olan var mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok