Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.869 mesaj var

17 hours ago, MonkeyBusiness said:

Ama bu devirde o anahtarlar niye hala kafam kadar olmak zorunda.

Cuzdana sigacak boyda bisey yapilamiyor mu, ya da telefonu app'i olsa yeter.

Benim evimin bile anatari yok artik, cepte anahtar tasimamak icin herseyi degistirdim ama arabaninkinden kurtulamadim.

Fiziksel acil durum anahtarı da genelde elektronik anahtarın içinde oluyor, bu anahtarın boyutunu oldukça etkiliyor. Bunun dışında anahtarın darbeye ezilmeye suya ve ısıya karşı fiziksel olarak dayanıklı olması gerekiyor. Ayrıca güvenlik sorunları yüzünden fazlasıyla karmaşık elektronik devre barındırıyorlar.

Yani bir şeylerden taviz vermeden küçültmek pek mümkün değil. Renault bir ara kolayca taşınabilen anahtarlar kullanıyordu, hala devam ediyor mu bilmiyorum ama eminim bir sürü Renault  kullanıcısı kartın düğmesine bastığında arabanın kapılarının açılmadığını görmüştür. Hiç hoş bir durum değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, Whooosh said:

Fiziksel acil durum anahtarı da genelde elektronik anahtarın içinde oluyor, bu anahtarın boyutunu oldukça etkiliyor. Bunun dışında anahtarın darbeye ezilmeye suya ve ısıya karşı fiziksel olarak dayanıklı olması gerekiyor. Ayrıca güvenlik sorunları yüzünden fazlasıyla karmaşık elektronik devre barındırıyorlar.

Yani bir şeylerden taviz vermeden küçültmek pek mümkün değil. Renault bir ara kolayca taşınabilen anahtarlar kullanıyordu, hala devam ediyor mu bilmiyorum ama eminim bir sürü Renault  kullanıcısı kartın düğmesine bastığında arabanın kapılarının açılmadığını görmüştür. Hiç hoş bir durum değil.

O zaman app de olur.

Tesla'da boyle isliyo sanirim kapi acma sistemi, cok zor ya da pahali bisey degil bu devirde.

Bazi arabalarin kapisinda da keypad var, bu da olur. Yeterki o zimbirti ciksin cebimden.  Benim de arabada aradigim ozellik bu iste:)

Fiziksel acil durum anahtari demisken, evet keyfobun icinden cikiyo sustali gibi ama benim arabada anahtari sokacak delik yok:) Hadi kapiyi actik, icerde de yok delik anatari sokup, cevirip arabayi calistirmak icin.

Ya da, nasil mumkun olabilir bilmiyorum ama ben bulamadim

Gecen aletin pili bitti, kapilari acamadim, kaldim oyle. Arkadas gitti pil aldi geldi bana.

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

vallahi güzel olmuş bence. önceki kasa  A serisinin şişirilmiş ve biraz yükseltilmiş hali gibiydi.

kadran ve orta dijital ekranda A serisindeki kadar küçük değil. Yeni A ve Yeni B deki komple dijital ekran oyuncak gibi duruyor. Bunda E lere benzer büyük ekran var gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Tam konusuna denk geldiğimden yazayım , tanıdıktan almak en mantıklısı sonuçta

Temiz Kia Picanto 1.1Ex  (benzin , benzin/lpg)  araç arıyoruz . Çocuğu okula bırakıp almak ve şehir içi işler için. Kendinisinde veya güvendiği bir tanıdığında olan ve satmayı düşünen arkadaşlar özel mesajdan dürtebilir
Var ama satılık değil
İlan inceleme falan lazım olursa yardımcı olabilirim.

ASUS_Z00A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Neredeyse 1 aydır takip ediyorum piyasayı. Bayandan 116i 2014 model sunroof tekno paket 55binde 128k istiyor. Boya/değişen parça yok. Hasar olarak dolu hasarı(3500tl) ve park halinde iken çarpma (2200tl) gözüküyor. Çarpma sorun değil de dolu hasar kaydı hakkında bilgisi olan var mı ? Araçta sorun gözükmüyor inceleyebildiğim kadarıyla.
BMW ve dolu yağışı

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
vallahi güzel olmuş bence. önceki kasa  A serisinin şişirilmiş ve biraz yükseltilmiş hali gibiydi.
kadran ve orta dijital ekranda A serisindeki kadar küçük değil. Yeni A ve Yeni B deki komple dijital ekran oyuncak gibi duruyor. Bunda E lere benzer büyük ekran var gibi.
Qashqai, kadjar, ASX, GLA ortaklığı sanırım.

O zaman app de olur.
Tesla'da boyle isliyo sanirim kapi acma sistemi, cok zor ya da pahali bisey degil bu devirde.
Bazi arabalarin kapisinda da keypad var, bu da olur. Yeterki o zimbirti ciksin cebimden.  Benim de arabada aradigim ozellik bu iste:)

Fiziksel acil durum anahtari demisken, evet keyfobun icinden cikiyo sustali gibi ama benim arabada anahtari sokacak delik yok:) Hadi kapiyi actik, icerde de yok delik anatari sokup, cevirip arabayi calistirmak icin.
Gecen aletin pili bitti, kapilari acamadim, kaldim oyle. Arkadas gitti pil aldi geldi bana.
Kapı kolunun yanında kapak oluyor, direksiyon kolonunun yaninda da kapak oluyor genelde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/11/2019 at 07:31, MonkeyBusiness said:

Prius'da pil bitmiş olsa bile keyfobu start stop düğmesinin üzerinde tutup düğmeye basarsanız araba çalışıyor, daha sonra da anahtar yok uyarısı vermemesi için bardaklığın içine koymanız gerekiyor. Muhtemelen NFC tarzında arabanın anahtarı algılayabileceği bölgeler var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Hamso  olur da satmak isterseniz görüşebiliriz :)

Bir sorum olacak  picanto 1.1 ex lerde , kornik bir sorun oluyor mu? Satıcının biriyle görüştüğümde debriyaj teli değişimi senede bir oluyor gibi birşey söyledi . Gerçi 2012 yılında kullandım 1,5 yıl bu arabadan hiçbir sorun yaşamamıştım.  

Bir de şu iki ilana bakabilir misiniz ?

ANKARA'da :  https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-temiz-aile-araci-760461529/detay/   

ANTALYA'da : https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-kia-picanto-lpg-li-az-yakar-sahibinden-takasli-757994254/detay/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
[mention=56]Hamso[/mention]  olur da satmak isterseniz görüşebiliriz

Bir sorum olacak  picanto 1.1 ex lerde , kornik bir sorun oluyor mu? Satıcının biriyle görüştüğümde debriyaj teli değişimi senede bir oluyor gibi birşey söyledi . Gerçi 2012 yılında kullandım 1,5 yıl bu arabadan hiçbir sorun yaşamamıştım.  
Bir de şu iki ilana bakabilir misiniz ?
ANKARA'da :  https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-temiz-aile-araci-760461529/detay/   
ANTALYA'da : https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-kia-kia-picanto-lpg-li-az-yakar-sahibinden-takasli-757994254/detay/
Debriyaj teline o kadar kısa sürede birşey olan araç piyasadan toplatilir. Onlar pencereyi kapamadan grip olan hastaya antibiyotik veriyor gibiler. Tetikleyen sıkıntıyı bulmaları lazım.

760461529 : 165bin de benzinli motor rektifiye gerektirmez. Muhtemelen krank ön kecesi parçalandı ve yağı Aliya akita bitirip, motor kitlemistir. Uzak durun.

757994254 : Benim araç 2008 model. İki yıldır Bursa'da, öncesi Antalya ve güneş yanığı yok. Beyaz aracın güneş yanığı olması ve tamamen boyanmasınin tek ilacı olur, foto sormanız lazım. Onun dışında 210bin km ne kadarı LPG de geçmiş?
70bin falan devirdi ise bir kaç yerinde sorun oluşma ihtimali olabilir. Bir de LPG tesisatı tuv 10 yıl ömür veriyor. Yaklaştı ise tarih, siz uğraşacaksiniz, sök tak ile.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, Hamso said:

Debriyaj teline o kadar kısa sürede birşey olan araç piyasadan toplatilir. Onlar pencereyi kapamadan grip olan hastaya antibiyotik veriyor gibiler. Tetikleyen sıkıntıyı bulmaları lazım.

760461529 : 165bin de benzinli motor rektifiye gerektirmez. Muhtemelen krank ön kecesi parçalandı ve yağı Aliya akita bitirip, motor kitlemistir. Uzak durun.

757994254 : Benim araç 2008 model. İki yıldır Bursa'da, öncesi Antalya ve güneş yanığı yok. Beyaz aracın güneş yanığı olması ve tamamen boyanmasınin tek ilacı olur, foto sormanız lazım. Onun dışında 210bin km ne kadarı LPG de geçmiş?
70bin falan devirdi ise bir kaç yerinde sorun oluşma ihtimali olabilir. Bir de LPG tesisatı tuv 10 yıl ömür veriyor. Yaklaştı ise tarih, siz uğraşacaksiniz, sök tak ile.

Evet görüştüm Ankara 'daki sahibi ile olayı da anlattı , kendisi aldığı satıcının yanlış yağ kullanımı dolayısıyla üst kapak taşlatmış , orjinal parçalarla birkaç şey değişmiş hatta aldığı kişiyi bu yüzden dava etmiş.. kalsın dedim..

İkinci ilan'daki , bu efes (mavi-beyaz)  gelen araçlardan , sonra boyanmış ruhsata işlenmiş fotoları var ama LPG olmasa daha sıcak bakardım. 1.1 ex çok yakan bir araç değil ama az da yakmıyor bence normal bir seviyede. Şehir içi için ideal . 

Teşekkürler bilgiler için. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10.12.2019 at 19:13, Omfs said:

Neredeyse 1 aydır takip ediyorum piyasayı. Bayandan 116i 2014 model sunroof tekno paket 55binde 128k istiyor. Boya/değişen parça yok. Hasar olarak dolu hasarı(3500tl) ve park halinde iken çarpma (2200tl) gözüküyor. Çarpma sorun değil de dolu hasar kaydı hakkında bilgisi olan var mı ? Araçta sorun gözükmüyor inceleyebildiğim kadarıyla.

128bin lirayı biraz düşürebilirseniz alınabilir. Hani tekno paket falan olduğu için 120'ye inerse alın bence. Tabii üç dört gün geçmiş üzerinden. 

Benim arabamı ekspertize götürdüler. Başta ünlü bir firmaya götürecektiler. Sonra birden "şuraya gidelim" dediler. Sanki gidip o önceden gideceğimizi söylediği yeri kafalayacakmışım gibi. Gittik dedikleri yere, dynoları hatalı çıktı. Zorla bağlattım arabayı, yoksa bağlamayacaktı. Bişey olmaz dediler ama orada youtube sayfalarının reklamını gördüm, "bak youtube sayfanız varmış, bir bak dynoda yerinde duramayan duvarlara tırmanan arabalara, ben arabamı bağlatmadan dynoya sokmam" dedim. 155hp çıktı, motorunda hiç oynanmamış araba 136hp. Ben alırken otorapor'da 132hp çıkmıştı. Normal deyip almıştım. Sonra bu götürdükleri yer arabama dolu hasarlı dedi, "bizim sitede kapalı otopark var, imkansız" kavgasını yaparken bizden önce incelenen "hatasız" dedikleri arabanın sahibi "ben bunun sol ön çamurluğu değiştirtmiştim, bulamadınız" deyince ortalık karıştı. Benim arabayı alacak adam da güvenini kaybetti onlara. Kaporayı verdi, İki gün sonra satışı verdim.

Düzgün yapıldıysa 3500 liralık dolu hasarı önemsiz, 2200liralık çarpma da muhtemelen çok çok küçük bir şeydir. Fotolarını isteyin, güvenilir bir yerde(bence Otorapor) ekspertiz yaptırın.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.sondakika.com/haber/haber-istanbul-da-her-sabah-ayni-manzara-hirsizlarin-12721877/

yine başladı galiba bu far hırsızlığı veya hiç ara vermemişlerdi de yeniden haber oluyor.

neyimize bizim zaten led farlı otomobiller kullanmak. mis gibi halojen takacaksın o farların yerine. ohhhhh mis :)

polis bu hırsızlıklarıda ''açık alandan mal çalma'' türü birşeye bağlıyordur. ne zaman hırsızlık için polisi çağırsak adamlar bizi suçlu çıkartıp gidiyor. gene millet suçlu olur. gidip ''en boş donanım'' otomobil alsalarmış...

ekonomi böyle na nay, polis teşkilatı böyle hay hay devam ederse yakında sıra halojen farlarada gelir.

emre666 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lan arkadas arabalar ne kadar pahali ya, artik sifir premium D segmenti arac almak icin minimum 350.000 TL bayilmak gerekiyor... A serisi Sedan bile 250bin TL'den basliyor... Soyle bir veri var;

EL5WMvtXsAAukTy.png

2019 icin OTV tahsilati hedefi 24 milyar TL iken Kasim sonu 10.8 milyar TL'de kalmis... 

Premium otomobillere yonelik bir veri de soyle;

EL4gTvsXkAATmVU.png

Mercedes'in satislari ~%33, BMW'nin %30 ve Audi'nin %19 dusmus... 

Bu da bir diger veri;

ELkUo8TXkAEFN0_.png

2019'da satilan her bir sifir araca karsi tam 18 adet 2. el arac satilmis... 2018'de bu oran 12, 2017'de 8'mis... 

Otomotiv sektorunun ne durumda oldugunda iliskin ozet tablo boyle... Su kurlarla, OTV indirimi olmadan sektorun eski satis rakamlarina ulasmasi imkansiz... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ötv indirimi değilde ötv sisteminin tamamen değişmesi lazım. tamam yine motor hacmi ve çıplak vergisiz fiyat üzerinden gidilsinde 1.600 motor ile 2.000 motor arasının vergisinin aynı olması lazım. çünkü şuanda 1.600 motor üzeri binek modeller ''yok'' hükmünde gibi birşey. ötv ye mevcut düzenleme ile yüzde 10-20 indirim gelse de yine 1,600 motor ve aşağısına hücum olacak.

3.000 motor üzeri araçlarda deli vergi yine olsun alan alıyor zaten tabloda görüldüğü gibi.

paramızın bir değerinin olmadığı ve değerinin olamayacağı ekonomi sisteminde ötv olmasa da pek birşey fark etmez. ötv kalksa cari açık katlanır paramız daha da çöp olur fiyatalar kısa sürede yine artar. 

emre666 tarafından düzenlendi
Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bulgaristan'da fix %10 vergi var sadece. motor hacmi, agirlik, vb. farketmiyor diye hatirliyorum :D

neyse konu disi oldu galiba

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ÖTV 99 depreminin yaralarını sarmak için üretilmiş bir vergi. Her acil ihtiyaç verigisi gibi altı kof, çok kafa yorulmamış, vatandaşa okkalı bir tokat niteliğinde. Tamamen kaldırılması gerekiyor. 

Kaldırılmayacaksa da, insani ölçülere dönmesi lazım. görüldüğü gibi camış gibi oranları arttırınca, toplayacağın vergi artmıyor. Babamın bi lafı var "çok skmenin çok çocuk olmasına faydası yok" diye.... Ama tabii, reyiz.. 

Thustu and Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bunlar su katılmamış salak yahu, başka bir şey değil.

almak istediğim otomobil 2.0 motor. türkiye'ye üretici firma karlı satış fiyatı, yurtdışından nakliye ücreti, türkiye bayi satış karı dahil giriş fiyatı 250 bin lira.

ötv, kdv, mtv ekleyip 1-2 donanım ekliyorsun fiyat 700 bin oluyor.

param var ama sikseler almam 250 bin liralık arabanın üstüne 450 bin lira vergi ödeyerek.

1'e 1 olmasına bile razıydım, yani bu işi bu şekilde yapsalar bile eyvallah diyeceğim, 250 bin liralık araba alıyorsun, fiks 250 bin vergi... tamam bunu bile ödeyeceğim de arabanın kendi değerinin 2 katı katı vergi ödemek nedir arkadaş, bi de bu 2.0 motor yani daha büyük hacimlere bakamıyorsun bile.

saçma salak vergi politikası işte, böyle enayi yerine koymasalar insanı alacağız. ama böyle rakamlarla, kendi alın teriyle çalışıp kazanan bir insanın "iyi" bir araba alması zor. 1.5 litre 3 silindir arabayla kendini avutmak istiyorsan orasını bilemem.

şuna bir ayar yapsalar, sonuçta sürümden daha çok vergi elde edilecek ama gel bu imam hatip zihniyetine anlat işte kolaysa.

insanın zoruna gidiyor, bana ne miras kaldı, ne piyango çıktı, gece uykusu uyuyamadan, evimden yatamadan çalışıp kazandığım parayla böyle saçma sapan rakamlara araç almam, alamıyorum da zaten bir türlü elim gitmiyor.

Thustu and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, stardust said:

böyle enayi yerine koymasalar insanı alacağız. ama böyle rakamlarla, kendi alın teriyle çalışıp kazanan bir insanın "iyi" bir araba alması zor.

1' e 3 verince enayi yerine konuluyorsun da 1' e 1 verince enayi olmuyor musun Star? :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 saat önce, Altan Yoklar said:

Sen 2.0 araba almışsın almamışsın umurlarında değil ki neden salak olsunlar?

1,600 ile 2,000 vergisi aynı olsa daha çok araç satılır ve daha çok vergi toplanır. örnek işte stardust. yeni araç almak istiyor ama bu saçma vergi sisteminden dolayı almıyor. 1,500 motor araç almak istemiyor ama 2,000 aracada fazla para vermek istemiyor. (parası olmasına rağmen) onun gibi bi dünya örnek vardır.

4 çeker bmw X3, mercedes GLC, volvo XC60

bu araçlar ötv den dolayı satacağının 4 te 1 i anca satıyordur. ha bunu almayan gidip 1,600 motor 4 çeker olmayan suv lar alıyor yine vergi toplanıyor ama hiç almayıp eski aracını kullananlarda var.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ne ülke dışına para çıkmasından bahsediyorsun yaw :lol: ülkede ithal olmayan hiç bişey kalmamışken konuyu oraya çekmek komik, zaten burada bahsedilen konuda o değil... sürümden vergi kazanılması.

18 hours ago, Altan Yoklar said:

Sen 2.0 araba almışsın almamışsın umurlarında değil ki neden salak olsunlar?

nedenini açıklamış gayet net.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eveti "ithal olmayan hiç bişey kalmamışken" deyince benim yazdıklarım saçma kaldı onların yanında.

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok