Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.869 mesaj var

@@lawnmower Hocam dedikleriniz doğru fakat Hilux ün rakiplerinin aynı manevrada hatta daha hızlı iken o manevrayı yaptığında bir sıkıntı olmuyor. Beklenti olmaması gerekir doğru diyorsunuz ama anlık bu tarz manevra gerektirecek durumlarda da aracın devrilmemesini bekliyor insan. Videodaki adam doğru söylemiş. 9 yıl geçti aynı diye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hilux'un bu derece kötü performans göstermesine şaşırdım. Arazide kullanmayı en sevdiğim araç Hilux'tu. Amarok, L200 ve 2013 model Ranger'ları sevmemiştim. 

Amarok'un bir avantajı daha geniş olması, tekerler arası mesafe daha geniş sanırım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arabaların arazi ve yük taşıma becerilerini arttıran şeyler genelde asfalt performansını azaltır.

-Sabit aks

-Yumuşak ve hareketli ("travel oranı fazla) süspansiyon

-Arkada helezon yerine makas yaylar

-Tam şasi

-Yerden yüksek tasarım

-Kilitli diferansiyel

Bunlar hep arazide çok işe yarayan, ama asfaltta işi bozan şeyler. Bunları ne kadar arttırırsanız araba toprakta çamurda o kadar rahat gider, ama asfalt sürüşü de bir o kadar bozulur. Bu "ayar" firmanın elinde. Üretici firma o araba asfaltta gitmesin, ama arazi canavarı olsun isterse ortaya Toyota Hilux çıkar. Başka bir firma daha farklı bir formül kullanıp (daha sert yaylar, daha az travel, yere daha yakın tasarım, vs.) asfaltta devrilmeyen ama arazi performansı Hilux kadar olmayan bir araba yapabilir. Bu tamamen firmanın hedeflediği müşteri kitlesiyle alakalı. Toyota Ortadoğu ve Asya'daki kırsal kesim müşterilerini hedeflemiş. Yani ortada bir beceriksizlik yok, hedeflenen bu zaten. Toyota'yı savunmuyorum, tam tersine kıl oluyorum. Lakin adamların amacı zaten bu.

Diğer yandan, bu test bize çok garip gelse de herkesin başına gelebilecek bir olayı simüle ediyor. Otobandasınız, 150 ile gidiyorsunuz, önünüze bir engel çıktı (yola fırlayan köpek, aniden duran araba, uzaktan görünmeyen çukur, vs.) ve ani manevrayla kaçmanız gerekiyor. Arabanın altyapı kalitesi işte böyle durumlarda önem kazanıyor. Ben hep süspansiyon kalitesinden bahsederken bazıları "ben sakin gidiyorum, dikkatli gidiyorum, süspansiyon kötü ama 8 airbag var, blututlu dokunmatik ekran var, hem de daha ucuza" filan diyorlardı. Şu Toyota gibi 2 teker üzerinde kalınca 8 airbag, elektrikli koltuk, dokunmatik ekran filan teferruat haline geliyor. O yüzden arabanın önce yol tutuşu iyi olacak. Aksesuar filan hep ikinci planda olan şeyler.

infestor, antibit, Mono and 5 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Trafik sigortası zamanı geldi şöyle bir araştırayım dedim. 2400 tl diyen var ya. sigortam.net koalay ziraat sigorta generali unico ve bilimum araştırılabilen tüm sitelerden araştırdım.

En ucuzu generali verdi. 6 taksit aldım artık uğraşmadım. bir önceki dönem 770 tl diyen sompo japan bu sefer 831 tl yaptı. Generali 700tl ile yırttı paçayı. 

Aldım geçtim zaten zorunlu sigorta kasko değil bişi değil. 400 tllik çekici hizmeti içine dahildi en azından öyle bişi lazım olursa oradan yırtarım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Trafik sigortası zamanı geldi şöyle bir araştırayım dedim. 2400 tl diyen var ya. sigortam.net koalay ziraat sigorta generali unico ve bilimum araştırılabilen tüm sitelerden araştırdım.

En ucuzu generali verdi. 6 taksit aldım artık uğraşmadım. bir önceki dönem 770 tl diyen sompo japan bu sefer 831 tl yaptı. Generali 700tl ile yırttı paçayı. 

Aldım geçtim zaten zorunlu sigorta kasko değil bişi değil. 400 tllik çekici hizmeti içine dahildi en azından öyle bişi lazım olursa oradan yırtarım. 

ben 750 kafaya yaptirdim sigortayi. mapfre. 

acimasiz sokuyorlar ya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha öncede söylemiştim yine tekrar edeyim, eğer kasko yaptırmıyorsanız, sadece zorunlu trafik sigortasını yaptıracaksanız, mutlaka yaptırdığınız şirketten ekstra ihtiyari mali mesuliyet (kısaltması "imm" yani karşı tarafa verdiğiniz zararın max limiti) teminatını arttırarak alın. Çünkü şu an trafik sigortaları max 33.000 tl ödüyor ancak piyasada en kötü aracın değeri 50 bin tl civarında. O yüzden bu teminat önemli. 50-100 tl fazla verin mutlaka bu teminatı alın. 

veya kasko yaptırın. 

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@srk

Benim kaskoda ihtiyari mali mesuliyet 50.000TL gozukuyor... 83.000TLden yukarisi bana mi patlar simdi ?.. Kasko yenilerken her ihtimale karsi artirmak gerekir mi?..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim araca groupamadan kasko yaptırdım imm 100k 30gün kiralık araç ve 3yıl sıfır araç teminatı gibi artıları var. fiyat en ucuz çıkan poliçeden (1400ve1850tl) 450tl daha fazla idi.

bir de kaskopilot uygulaması var eğer yıl boyunca aracı düzgün kullanıp sürüşünüzü puanlatırsanız kasko bedelinin %25ine kadarını e-para olarak hediye ediyor...

poliçenize önem veriyorsanız bir bakın derim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim sigorta 580 tutunca baya sovdum.

Sonra milletle konuştukça ne kadar ucuza yaptirmissin dua et fln modunda herkes.

Ulan bu olay 2 sene evvel 260 TL idi. Biz bu oranda zammı aldıkta 580 oldu.

İyice alistirdilar milleti bu rakamlara. İlk sigortaları kasko gibi fiyatlar çıkıyor

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@srk

Benim kaskoda ihtiyari mali mesuliyet 50.000TL gozukuyor... 83.000TLden yukarisi bana mi patlar simdi ?.. Kasko yenilerken her ihtimale karsi artirmak gerekir mi?..

Evet aynen öyle, lüks bir araca denk gelirseniz ve hurda bedeli düşük gelipte ödenecek tazminat 83.000 tl den yukarı çıkarsa üzerini sizin tamamlamanız gerekiyor. 

Bence kaskoda 150.000 tl gibi bir bedel şimdilik yeterli.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim sigorta 580 tutunca baya sovdum.

Sonra milletle konuştukça ne kadar ucuza yaptirmissin dua et fln modunda herkes.

Ulan bu olay 2 sene evvel 260 TL idi. Biz bu oranda zammı aldıkta 580 oldu.

İyice alistirdilar milleti bu rakamlara. İlk sigortaları kasko gibi fiyatlar çıkıyor

Sizin rakamınız gayet uygun, şu an hasarsızlık indirimi olmayan trafik sigortalarında 1000 tl nin altına yapan şirket yok. Ben bile genel müdürlük personeli olmama ve hasarsızlık indirimim en üst kademe olmasına rağmen 450 tl den trafik sigortası yaptırdım. Varın gerisini siz düşünün :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sabah Allah korudu bir kaza atlattım. Atlattım dediğim aslında kaza yaptım ama bana bişi olmadı şükür. Bu aralar var bi kasvetlilik bugüne nasipmiş...

Sabah evden çıktım İzmir Seyrek' ten otobana çıkan yol var; o yol üzerinde genelde köylüler römorklu traktörle falan gidip geliyor zaten ama sabah biraz ilginç rastlantı geldi. Sabah körü henüz hava çok aydınlanmadığı için tabi görüş daralıyor gündüze göre camda hafif bir buğulanma vardı, 80km yaptığım her zaman ki düz yolda buğudan ötürü 60km civarı gidiyordum daha yeni 3. vitesten 4' e hazırlık gibi. Karşı şerittende ilerden daha güçlü bir ışık yaklaşırken tabi yüksek bi araç olduğu belli oluyor kamyon yada otobüs ışıklar tabi gözü alınca belli bir müddet ön mesafeyi net göremedim. Römorklu amcada da ne bi ikaz ışığı ne bi stop lambası hiç bişi yanmadan yürüyor. Sabahın verdiği hafif mayhoşlukla da biraz dalgınlık hali vardı karşıdan gelen araç gelirken elim zaten vitese gitti ama atmadım atsam hız kazanma psikolojisine giricem otomatik, araba geçer geçmez anlık önümde gördüm traktörün kocaman kasasını mesafe çok kısaydı yerler yağışlı olduğundan da fren yapsamda tahminen 15-20km hızla arkadan patlattım. Şerefsiz traktörcü 4' lüleri yakıp durur gibi oldu. O an far kırılmış bide lastikle üstünden geçince araba tabi silkeleme yaptı 2 kez ben motordan mı yada lastik falanmı darbe aldı algısıyla hemen sağa çektim bakmak için bide riske etmemek için herif yürüdü gitti... :mad::icon_crash:  Sinirden cinnet geçiresim geldi. Arabanın darbeyi görüncede canım sıkıldı tabi haliyle. Bugünde şans eseri aracı sanayiye ustama yıllık bakıma falan götürecektim.

Ufak ufak ilerledim baktım yürürde bişi yok, zaten motora kadar bi hamle olmamış anlaşılan. Aracı bıraktım işe geldim ustada bi kaç oldu arıyo şimdi 1500-2000lira arası bi masraf çıkacak heralde bize. Kaput falan düzelmez dedi. Ön pervaz far falan da değişecek haliyle, boyası tornası bişiler var daha dedi bakalım bi kaç gün yatacak anlaşılan araç. :facepalm:

IMG_20170118_074441.jpgIMG_20170118_081454.jpgIMG_20170118_081457.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun. Daha kötü bir kaza olmadığına şükretmek lazım. Bence ucuz atlatmışsınız.

Çok önemsemediğimiz şeyler telefon kullanımı vb. kazaya sebep olabiliyor. Dikkat etmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hata karşı tarafın olunca daha da üzülüyor insan, sinirleniyor hatta cinnet geçiriyor... ışıksız römorkla çıkmak %100 hata sebebidir bence ama tabi nasıl kanıtlayacan, adam basmış gitmiş...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi dilekleriniz için sağolun arkadaşlar.

İşi minimal masrafla kurtarmak benimde niyetim ama usta kaput doğrulmaz diyor. Uçta ki darbe dışında ağır bir deformasyon yok üstelik ama dediğine göre olmazmış. Kaba bi fiyat araştırması yaptı ama bakalım çağırdığında parça alımına gidicez yedek parçacıdan netleşir durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok