Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.880 mesaj var

Karda neden kötü , bilmiyorum. Ama arabanın kar harici kullanımında sıkıntı yok

Why Doesn't Rear-Wheel Drive Work in the Snow?

Weight Problem

The biggest problem with rear-drive cars in snowy weather is one of weight. Namely, front-wheel-drive cars tend to have the weight of the engine over the drive wheels, which keeps those wheels firmly planted on the ground and allows front-wheel-drive vehicles to push through snowy weather without too much tire spinning.

Rear-wheel-drive vehicles don't usually have the same benefit. Instead, rear-wheel-drive vehicles typically have an empty trunk or cargo area directly over the rear wheels. The drive wheels struggle for traction because they don't have as much weight on top of them. The result is that rear-drive cars sometimes spin their tires at times when front-drive vehicles wouldn't have any issues.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@JardeL:

Arkadan itişten olduğunu biliyorum ancak bu kadar da olmamalı diye düşünüyorum, cidden kötü.

abicim böyle bir mantık yok, o mantıkla şahin & kartal da 150'ye çıkıyor da ne kadar zamanda çıkıyor işte önemli olan o. ben uzun yolda araç sollarken ter dökmek istemem açıkçası... ve ayrıca yine E sınıfı araç alıpta yolda kıçıkırık arabalara geçilmek istemem. herkesin kendi düşüncesi tabi ama ben bu şekilde düşünüyorum. D & E sınıfı dediğin araç gaza bastın mı gidecek, bir farkı olacak.

Zaten "150'ye çıkıyor" demedim, "çok rahat çıkıyor" dedim. Allah aşkına, sanki araçları dip gaz kullanıyoruz sürekli. Ben şu anda kullandığım ivmelenmenin üstünde kullansam hanım, çocuk rahatsız olur. 150-160'a "çok rahat" çıkıyor.

Bence artık lt hesabından vazgeçmek lazım. 5sene öncesinin 2.0 motorlu araçlarından fazla güç alınıyor neredeyse. 

Kıçıkırık arabalara neden geçilesin, yarış mı yapıyorsunuz? Ben otobanda 150 ile gidiyorsam, yanımdan adam Honda Civic ile 180 hızda geçiyorsa oturup ağlamam mı gerekiyor? 

"Standart kullanımda" o sınıftaki araçlar üzmez. 

O mantıkla piyasadaki araçların %90'nını çöpe atalım. 

Yol tutuşu, fren mesafesi, güvenliği, aracın iç hacmi, konforu benim için çok güçlü olmasının önünde. 1.6 E200 alsam, keyifle kullanırdım. 2.0 motorlu BMW 3 alacağıma, 1.6 motorlu 5 veya 3 serisi alırım, çok da mutlu olurum :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SpeCTRuM

doğrudur tabi zevk & renkler tartışılmaz diye boşuna denmiyor ama yani ben o kadar para verip öyle araç alıpda kırmızı ışıklarda 2dk gazlayıp keyif yapalım derken civic'e geçilirsem o aracı benzin döküp yakarım  :baba:

daha önce de dediğim gibi kendi düşüncem, benim için motor gücü ön plandadır. söz konusu "normal kullanım" da olsa her zaman sakin gidilemiyor, ayının biri gelip sinirlendiriyor. orda ara hızlanmanın iyi olması önemli mesela, hemen gaza basıp herifi oracıkta yola sümük gibi yapıştırmak benim için vazgeçilemez bir zevk  :zuh:  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quattro ya da x-drive'da bu sorun yok diyebiliriz o zaman değil mi ?

X-drive tam anlamıyla çin çakması quattronun yanında :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SpeCTRuM

doğrudur tabi zevk & renkler tartışılmaz diye boşuna denmiyor ama yani ben o kadar para verip öyle araç alıpda kırmızı ışıklarda 2dk gazlayıp keyif yapalım derken civic'e geçilirsem o aracı benzin döküp yakarım  :baba:

daha önce de dediğim gibi kendi düşüncem, benim için motor gücü ön plandadır. söz konusu "normal kullanım" da olsa her zaman sakin gidilemiyor, ayının biri gelip sinirlendiriyor. orda ara hızlanmanın iyi olması önemli mesela, hemen gaza basıp herifi oracıkta yola sümük gibi yapıştırmak benim için vazgeçilemez bir zevk  :zuh:  :lol:

Zaten motor gücü önemsiz demiyorum. Ama bu berbat vergi sistemi yüzünden de mecbur kalıyoruz.

50-100.000 TL'yi ben 2.0 motor farkına vereceğime bir üst sınıfa geçer, donanım koyar, ne bileyim günlük kullanımda benim için daha önemli olan özellikleri eklerim. 

BMW'nin yeni plug  in hybridi alır geçerdim :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quattro ya da x-drive'da bu sorun yok diyebiliriz o zaman değil mi ?

Valla okudugum kadariyla (kullanmadim) is lastikte bitiyor buyuk olcude... Yani lastik tirtsa onlarla da sorun yasanir... @@lawnmower daha detayli bilir sanirim...

xDrive, Quattro, 4matic veya Subaru'nun AWD'i filan uzerinde uzun uzun konusulacak konular aslinda... Sistemlerin birbirinden farkli olmasi disinda sistemler kendi iclerinde de farklilasabiliyormus... 

X-drive tam anlamıyla çin çakması quattronun yanında :D

Bu videolar guvenilir degil, herkes sevdigi araci one cikarmak icin elinden geleni yapmis... Bunun xDrive > Quattro versiyonlari da var... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Why Doesn't Rear-Wheel Drive Work in the Snow?

Weight Problem

The biggest problem with rear-drive cars in snowy weather is one of weight. Namely, front-wheel-drive cars tend to have the weight of the engine over the drive wheels, which keeps those wheels firmly planted on the ground and allows front-wheel-drive vehicles to push through snowy weather without too much tire spinning.

Rear-wheel-drive vehicles don't usually have the same benefit. Instead, rear-wheel-drive vehicles typically have an empty trunk or cargo area directly over the rear wheels. The drive wheels struggle for traction because they don't have as much weight on top of them. The result is that rear-drive cars sometimes spin their tires at times when front-drive vehicles wouldn't have any issues.

O zaman arkadan çekişli BMW, Mercedes'lerin bagaja 3-4 torba çimento koymak lazım. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadan çekişli arabalar kaygan zeminlerde zorlanırlar. Bu sadece ilk kalkışta değil, virajlarda da kendini hissettirir. Kayganlık arttıkça arkadan çekişli araba daha çok zorlanır. Kuru ve düzgün asfaltta da arkadan çekiş daha stabil ve başarılıdır.

Audi'nin Quattro sisteminde ortada açık diferansiyel var. Asfaltta ve hafif arazide iyi ama çok zorlayıcı şartlarda kilitli diferansiyel kadar iyi değil. Subaru'da ortada kilitli diferansiyel var. Ön ve arka tekerlekler hep simetrik olarak aynı hızda dönüyor. Zaten sürekli hafiften kayılan arazi ve karlı zeminlerde çok başarılı. Ancak ön ve arka tekerlekler dönüşlerde aynı hızda dönmez. Arka tekerlekler daha kestirmeden giderek daha kısa mesafe alır, daha az döner. Subaru'nun diferansiyel kilidi burada sıkıntı oluyor. Asfaltta dar dönüşlerde bazı tekerlekler olması gerekenden fazla veya az dönüyor. Bunlar sürekli 4x4 sistemleri. Aradaki fark diferansiyel kilidi. Sürekli 4x4 sistemlerinde hem çekiş daha iyidir, hem de virajlarda araba daha kontrollüdür. Sürekli olmayan sistemlerde (Mercedes ve BMW'nin sistemleri, ayrıca Honda, Nissan filan da kullanıyor benzer şeyleri) sadece çekiş iyidir, ama viraj performansı iki tekerlekten çekişli arabayla aynıdır. Çok spesifik senaryolarda (BMW'nin meşhur videosundaki gibi küçük bir alanın süper kaygan olduğu, diğer kısımların ise hiç kaymadığı zeminler mesela) bu sistemler iyi performans verirler. Onun haricinde sürekli 4x4 sistemleri daha iyi sürüş sağlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sürekli olmayan sistemlerde (Mercedes ve BMW'nin sistemleri, ayrıca Honda, Nissan filan da kullanıyor benzer şeyleri) sadece çekiş iyidir, ama viraj performansı iki tekerlekten çekişli arabayla aynıdır. Çok spesifik senaryolarda (BMW'nin meşhur videosundaki gibi küçük bir alanın süper kaygan olduğu, diğer kısımların ise hiç kaymadığı zeminler mesela) bu sistemler iyi performans verirler. Onun haricinde sürekli 4x4 sistemleri daha iyi sürüş sağlar.

xDrive ve 4Matic de surekli 4 ceker sistemler (permanent AWD) okudugum kadariyla ?.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@JardeL

Öyleymiş. Daha doğrusu yenileri öyleymiş. Eskiden değildi. AWD sistemleri karşılaştırılırken genelde bunlar Audi, Subaru gibi firmaların sistemlerine göre daha basit olarak değerlendirilir. Benim aklımda da öyle kalmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merc ve Bmw'de difransiyel kilidi yok, patinaja düşen tekerin frenini sıkarak çekiş dağılımı yapıyorlar.

Audi ve Subaru ise mekanik limitli difransiyel kilitleri kullanıyorlar ve patinaja düşen tekerin olduğu aksın difransiyeli kilitleniyor, eğer aynı aks üzerindeki iki teker de patinaja düşerse merkez difransiyel 40/60 oranında kilitleniyor.

Merc/bmw tipi awd hafif, basit ama başarımı biraz daha sınırlı.

Sub/audi tipi awd ise ağır, maliyetli ama çalışması gerektiği gibi çalışıyor.

Piyasadaki AWD araçların %99'u bu iki sistemden birini kullanıyor.

Benim bildiğim sadece Nissan GTR'ın kendine özgü bir AWD sistemi var, o da bu ikisinin karışımı. Yani ön tekerlerde fren destekli awd arka tarafta ise limitli kilitli dif, merkezde ise elektronik kontrollü dif var ve duruma göre 50/50'ye kadar kilitlenebiliyor.

Ekleme: Bir de Hummer H1'de farklı bir yöntem kullanılmıştı ama o pek AWD sayılmaz, bir çeşit 4WD. Her tekerde ayrı tork konvertörü gibi bir şey var.

Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar bu rodaj konusu daha önce konuşuldu mu bilmem ama bi doğru bilgiye ulaşamıyorum. sizce rodaj yapılmalı mı? nasıl yapılmalı? belki bu soruyu daha önce sormalıydım. aracım 1.6 dizel otomatik dct fiat egea ilk 300km yi pek devirlenmeden (maks 2000) değişken devirlerle kullandım. sonraki 500 km yi 3500 devirlere çıkarak kullandım.  son 200 km de ise tüm devir bandını redline görmeden kullandım.

bu şekilde 1000km yaptı normalde bu kmleri daha da geçmeden bir yağ değişimi olması gerektiğini düşünüyordum.

servisi aradım 20000binden önce yok diyor. bi 5000de gelin seviye kontrolü yapalım diyor. (ben bugüne kadar ki 2.el tüm (dizel) araçlarımda yılda 2 kez yağ değiştiriyordum. yaklaşık 10-15k arası bir yağ değişimi. 20binde bir yağ değişimi de ayrı bir soru aslında) servise soruyorum rodaj yok diyor. yağı değiştirmek istiyorum parasıyla değil mi yaptıracağım uygun birşey söylerseniz dedim azönce fiyat vermelerini bekliyorum... işime gelmezse 1e1 aynı parçalarla (yağ & yağ filtresi) değiştirsem servis aracın servis dışı yağ değiştiğini anlayıp garanti konusunda canımı sıkar mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar bu rodaj konusu daha önce konuşuldu mu bilmem ama bi doğru bilgiye ulaşamıyorum. sizce rodaj yapılmalı mı? nasıl yapılmalı? belki bu soruyu daha önce sormalıydım. aracım 1.6 dizel otomatik dct fiat egea

ilk 300km yi pek devirlenmeden (maks 2000) değişken devirlerle kullandım. sonraki 500 km yi 3500 devirlere çıkarak kullandım.  son 200 km de ise tüm devir bandını redline görmeden kullandım.

bu şekilde 1000km yaptı normalde bu kmleri daha da geçmeden bir yağ değişimi olması gerektiğini düşünüyordum.

servisi aradım 20000binden önce yok diyor. bi 5000de gelin seviye kontrolü yapalım diyor. (ben bugüne kadar ki 2.el tüm (dizel) araçlarımda yılda 2 kez yağ değiştiriyordum. yaklaşık 10-15k arası bir yağ değişimi. 20binde bir yağ değişimi de ayrı bir soru aslında) servise soruyorum rodaj yok diyor. yağı değiştirmek istiyorum parasıyla değil mi yaptıracağım uygun birşey söylerseniz dedim azönce fiyat vermelerini bekliyorum... işime gelmezse 1e1 aynı parçalarla (yağ & yağ filtresi) değiştirsem servis aracın servis dışı yağ değiştiğini anlayıp garanti konusunda canımı sıkar mı?

Selamlar,

https://teknoseyir.com/araclarda-rodaj-nedir-nasil-yapilir

Güzel konu :)

KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben rodaj konusunda Can ve Emre'nin bahsettiği o adamlar gibi düşünüyorum. Rodaj olayı artık çok gerekli değil. Yalnız ilk kilometrelerde bol bol yağ ve filtre değiştirin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://io9.gizmodo.com/these-soviet-concept-vehicles-are-clearly-from-an-alter-1597889367

Rusya'da spor araba geliştirilmesi ilginç geldi. Prototipi geçip üretilen oldu mu ki hiç?

Doğu Almanlar Batı tarafına geldiklerinde arabalarıyla komik görünürlerdi. Teknolojileri gerçekten alternatif dünyaya ait gibiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çipten kazancakları paranın yanında daha ziyade otobüsçülerin minibüsçülerin falan başka araçlarla yakıt alımı yaparken fişi vergi dilimine giren araçlarına kesimini falan engelleyecekler bu stratejiyle.

Bu arada benim MTV 2017 450lira çıktı, daha evvel bakmamıştım; önce görünce bi şaşırdım sonra arzular şelale diyip sevindim. Araç 2011 model ama trafiğe çıkışı 2010 sonu olduğundan sanırım şaseden o şekilde alıyor galiba. Valla geçen ki ufak kazanın üstüne 300liramın cepte kalması öyle mutlu etti ki :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çipten kazancakları paranın yanında daha ziyade otobüsçülerin minibüsçülerin falan başka araçlarla yakıt alımı yaparken fişi vergi dilimine giren araçlarına kesimini falan engelleyecekler bu stratejiyle.

Bu arada benim MTV 2017 450lira çıktı, daha evvel bakmamıştım; önce görünce bi şaşırdım sonra arzular şelale diyip sevindim. Araç 2011 model ama trafiğe çıkışı 2010 sonu olduğundan sanırım şaseden o şekilde alıyor galiba. Valla geçen ki ufak kazanın üstüne 300liramın cepte kalması öyle mutlu etti ki :D

ithalat tarihî yada Tr ise fabrikadan cikis tarihi önemli, ne trafik cikisi ne ruhsat tescili onemli degil.

2013 de 2012 uretim 0 arac almistim.

Hem muayene erken geldi hem vergi dususu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok