Monitör tavsiyesi başlığı
1 1

Bu konuda 158 mesaj var

27 inçte üzerine eğilip kullanmıyorsanız kurtarıyor. Kişisel deneyimim. Gözüm çok keskin değildir keza yaş 40'a dayandı. Gençlerde farklı olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung LC27RG50 240Hz VA 27" 1080p monitör ile baya vakit geçirdim, renkleri gayet iyi, Windows 10 kalibrasyonu ile kendi gözüme göre yapmaya çalıştım ayarları. Esas itibariyle kimsenin ayarını falan da kullanmak doğru değil, paneller farklı çünkü model aynı olsa bile paneller birbirini tutmuyor.

Oradan gelirsek kontrast baya başarılı ki bu da ciddi birşeyler katıyor görüntüye, renkleri de gayet iyi, TN ile ilgisi yok, kontratın canlılığa etkisi yüksek.

Ancak gel gelelim VA panel sorunları bunda da var, kimi zaman inverse ghosting ve motion blur olabiliyor, ancak oynadığım The Division 2, Destiny 2, Anthem, Battlefield 5, Overwatch, Apex Legends gibi oyunlarda oyunun içine edici bir durumda olmadı. 

Gsync modülü olmadığı için kare/sn degerine gore adaptive overdrive ayarı da olmadığından da inverse ghosting özellıkle kare/sn düşük seyrediyorsa görülebiliyor, yine özellikle gri ton geçişlerinde smearing denilen efekti görebiliyorsunuz bu durumlarda. Ama bu dediğim gibi çok çok fazla değil ve rahatsız edici bir seviyeye de ulaşmıyor. Ancak düşük güçlü bir GPU ile bu monitör kesinlikle kullanılmaz onu da belirtmiş olayın. Tabii Overwatch v.b. sorun teşkil etmiyor, hem bu tarz renk geçişleri fazla değil hem de GPU gücü çok fazla gerektirmiyor.

Bu tarz efektler en bariz The Division 2'de görülebiliyor.

Sonuç olarak total değerlendirmede bu zamana kadar kullandığım en başarılı modellerden, keşke bu bahsettiğim şeyler de olmasaydı ancak dört dörtlük bir teknoloji yok maalesef.

Fakat tekrar belirtmek gerekirse, ciddi olarak 1080p'de en azından 110-120 FPS ve üzeri çıkamayacaksanız bu monitör sıkıntı yaratabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiye nazaran artık pek fps oynamıyorum, durum böyle olunca HZ işi benim için olmazsa olmaz bir durum değil pek. 3 ya da 4 senedir sanırım 27" 1080p kullanıcısıyım. Elimdeki Philips monitörde fena değil 3d destekliyor olsada 120hz olmuyor tabi ama 60@75hz mantığında kullanmak mümkün. Bu kadarlık süreçte bana rahatsızlık veren durumlar olmadı pek, hoş iş yerimde de 23" IPS panel bir monitör kullanıyorum işten eve geçince öyle durumda değişkenliği hissedecek pozisyonum olmuyor. Tabi evdeyken biraz daha uzaktan bakıyorum mesafe olarak. 32" biraz fantezik iş hani olmazsada olur ama bir süredir curved olayı ilgimi çekiyor. Birde dediğim gibi annelerin evde bir 32" lg ips panel var tabi full hd değil ama seyri keyifli oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
46 minutes ago, Deathknight said:

Eskiye nazaran artık pek fps oynamıyorum, durum böyle olunca HZ işi benim için olmazsa olmaz bir durum değil pek. 3 ya da 4 senedir sanırım 27" 1080p kullanıcısıyım. Elimdeki Philips monitörde fena değil 3d destekliyor olsada 120hz olmuyor tabi ama 60@75hz mantığında kullanmak mümkün. Bu kadarlık süreçte bana rahatsızlık veren durumlar olmadı pek, hoş iş yerimde de 23" IPS panel bir monitör kullanıyorum işten eve geçince öyle durumda değişkenliği hissedecek pozisyonum olmuyor. Tabi evdeyken biraz daha uzaktan bakıyorum mesafe olarak. 32" biraz fantezik iş hani olmazsada olur ama bir süredir curved olayı ilgimi çekiyor. Birde dediğim gibi annelerin evde bir 32" lg ips panel var tabi full hd değil ama seyri keyifli oluyor.

Curved pek de heveslenecek bir şey değil diye düşünüyorum şahsi kanaatimce. Böyle bir ürün alıp iade etme sürecim oldu, 2-3 gün deneyimleyebildiğim için yazıyorum; white, gray hatta black uniformity üzerinde olumsuz etkileri oluyor ve zaten curved sadece VA panelle mümkün olabiliyor. 27" flat IPS hala sweet spot. 2K dan 1080p'ye düşmeye razı olursan da oldukça ekonomik elde edilebiliyor. 1080p 27" için artık son değer. 1080p 32"de ancak televizyon olarak kullanılırsa kabul edilebilir PPI sağlar. Sizin daha uzun süre o monitörünüzü ellemenize gerek yok diye düşünüyorum. Şahsi olarak, benim Acer VG271 P artık IPS'den daha başarılı bir teknoloji (burn-in olmayan OLED veya micro led) yaygınlaşana kadar benim masamda kalacak, uzun bir süre yeter diyorum...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında dün Samsung monitör sattılar monitör tvlerden deneyimlemek için çok uygun fiyattı 999lira HB' de. NEyse iyi bir opsiyon çıkmazsa yapacağım birşey değil zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

240Hz olacak ise 1080p dışında seçenek yok desek yanlış olmaz, daha yeni 2K ama TN panelli bir, iki ürün belirdi sadece.

1080p 27" olarak tabii keskin bir görüntü vermiyor. 

Ben aynı monitöre devamlı bakmaktan sıkılıyorum hiçbirisi dört dörtlük olmayınca, belki ileride micro led, OLED modeller tatmin edici ve uygun fiyatlı olarak gelirse uzun süre kullanma imkanı olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, Deathknight said:

Eskiye nazaran artık pek fps oynamıyorum, durum böyle olunca HZ işi benim için olmazsa olmaz bir durum değil pek.

yüksek hz'in fps oynamakla alakası yok yanlız, masaüstündeki deneyim bile değişiyor bırak oyunu.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Deathknight said:

Aslında dün Samsung monitör sattılar monitör tvlerden deneyimlemek için çok uygun fiyattı 999lira HB' de. NEyse iyi bir opsiyon çıkmazsa yapacağım birşey değil zaten.

TV ile bilgisayar kullanmak konusunu bilemiyorum. Samsung'lar nasıldır tecrübem yok ancak bizim LG 43" 4K TV'ye (2016'da alındı) ne zaman bir cihaz bağlasam pişman oluyorum. Korkunç bir input lag var ve oyun modunda bile azalmıyor. Monitör olarak verdiği tecrübe: complete utter shit! 💩

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, T800 said:

240Hz olacak ise 1080p dışında seçenek yok desek yanlış olmaz, daha yeni 2K ama TN panelli bir, iki ürün belirdi sadece.

1080p 27" olarak tabii keskin bir görüntü vermiyor. 

Ben aynı monitöre devamlı bakmaktan sıkılıyorum hiçbirisi dört dörtlük olmayınca, belki ileride micro led, OLED modeller tatmin edici ve uygun fiyatlı olarak gelirse uzun süre kullanma imkanı olabilir.

Bu var galiba: https://www.pcgamer.com/hp-is-releasing-a-27-inch-240hz-qhd-gaming-monitor-with-hdr-for-dollar649/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bununla beraber bir model daha var ancak RTX 2080 Ti dahi kurtarmaz bu monitörleri, o yüzden şu an için çok anlamlı değil. SLI v.b. teknolojiler de artık yok gibi, ne desteği kaldı ne birşey, o bakımdan bu tarz ürünler 4K 144Hz monitörler gibi yararlanma imkanı çok yok.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, RFID said:

Arkadaşlar şu 3 monitörden hangisini öneriyorsunuz veya alternatif benzer fiyata şunu alabilirsin dediğiniz var mı.  Bir monitöre daha ihtiyacım oldu.

https://www.hepsiburada.com/kiyasla/HBV00000MMG7O,HBV00000N6K95,HBV000006UOC9

Not: Oyun amaçlı olmayacak, film youtube izlemelik. (2. cil)

Gündüz film için parlaklık çok işine yarar. Eğer parlaklık değerleri doğru girilmişse Dell olan diğerlerinden 150 nit daha parlak ve garantisi 3 yıl. Ancak oyun oynarım diyorsan tepki süresinden dolayı Acer önde gibi duruyor. Yalnız bunları üretici sitelerindeki spec'lerden cross-check etmeni tavsiye ederim.

Peregrine tarafından düzenlendi
yazım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
52 dakika önce, Peregrine said:

Gündüz film için parlaklık çok işine yarar. Eğer parlaklık değerleri doğru girilmişse Dell olan diğerlerinden 150 nit daha parlak ve garantisi 3 yıl. Ancak oyun oynarım diyorsan tepki süresinden dolayı Acer önde gibi duruyor. Yalnız bunları üretici sitelerindeki spec'lerden cross-check etmeni tavsiye ederim.

Nit konusunda öyle evet. Ama Kontrast Oranı 1000:1 diğerlerinde 100.000.000:1 acaba hangisini seçmek mantıklı olur görsel açıdan? Yok oyun oynamayacağım sadece video.Veya 1000TL civarı önerebileceğiniz başka model var mı? Şunu alsan daha iyi olabilir diye.

RFID tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/28/2020 at 10:41, coffe lake said:

https://www.vatanbilgisayar.com/aoc-q3279vwfd8-31-5-ips-5ms-75hz-5ms-freesync-d-sub-hdmi-display-2k-monitor.html

geçen gün açtığım başlıktaki monitör buydu. mağazada inceleyip görüntüsünü vs beğendiğim bir monitör ama AOC markasını hiç kullanmadım bugüne kadar. 

Oyun amaçlıysa  özellikleri iyi değil. AOC iyi bir markadır.

On 1/28/2020 at 01:43, RFID said:

Nit konusunda öyle evet. Ama Kontrast Oranı 1000:1 diğerlerinde 100.000.000:1 acaba hangisini seçmek mantıklı olur görsel açıdan? Yok oyun oynamayacağım sadece video.Veya 1000TL civarı önerebileceğiniz başka model var mı? Şunu alsan daha iyi olabilir diye.

Gençler şu konuya bir yorum atın, yoksa alıp geçiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, RFID said:

Oyun amaçlıysa  özellikleri iyi değil. AOC iyi bir markadır.

100.000.000:1 kontrast ancak VA'larda olur ve ortalama bir VA panel bana oldukça kötü geliyor, memnun olan da çoktur bilemem. 1000:1 IPS değerleri gibi duruyor ve renk doğruluğu ve görüş açıları için IPS almak istersin. Dediğim gibi bu özellikleri üretici sayfalarındaki spec.'lerden çapraz kontrolünü sağla. HB speclerine gram güvenme. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 28.01.2020 at 10:41, coffe lake said:

https://www.vatanbilgisayar.com/aoc-q3279vwfd8-31-5-ips-5ms-75hz-5ms-freesync-d-sub-hdmi-display-2k-monitor.html

geçen gün açtığım başlıktaki monitör buydu. mağazada inceleyip görüntüsünü vs beğendiğim bir monitör ama AOC markasını hiç kullanmadım bugüne kadar. 

Bu devirde 75Hz oyuncu monitörü alanı ıslak hortumla dövüyorlar yalnız, benden söylemesi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Najaz said:

Bu devirde 75Hz oyuncu monitörü alanı ıslak hortumla dövüyorlar yalnız, benden söylemesi...

belki doğru ama 120 - 144 hz monitör aldım diyelim bütçemi zorlayıp , o monitörleri besleyecek ekran kartını alma imkanım yok. şu an gtx1660super kullanıyorum ve ultra ayar 60 fps oynasam bayram ediyorum o yüzden 75 hz benim için normal bir değer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, coffe lake said:

belki doğru ama 120 - 144 hz monitör aldım diyelim bütçemi zorlayıp , o monitörleri besleyecek ekran kartını alma imkanım yok. şu an gtx1660super kullanıyorum ve ultra ayar 60 fps oynasam bayram ediyorum o yüzden 75 hz benim için normal bir değer.

Bence monitöre yatırım yapın derim , 3 yıl sonra iyi bir ekran kartı alır 144hz keyfi yaşarsınız. Sonradan daha masraflı olur .

60hz den 75hz e terfi ettim diye sevindim , 3 ay sonra satıp 144hz aldım oh be dedim.  rx580 144fps vermiyor , ama 75fps üstündeki her oyunda fark yaratıyor . ilerde rx 5700xt gibi bir kart alıp tadını artırabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, RFID said:

Kontrast oranı pazarlama unsurundan başka bir şey değil.
Kontrast oranının hesaplanma yöntemleri ve doğrulaması standartı gibi bir sistem yok, dolayısıyla aynı monitör farklı ölçüm teknikleri ile 1:1000'de çıkabilir 1:1.000.000 da.

Misal x firması monitörü normal ayarları ile siyah görüntü veriyor ve ekrandan çıkan ışığı ölçüyor, daha sonra ayarları değiştirmeden beyaz görüntü verip bir daha ekrandan çıkan ışığı ölçüyor, bu iki değeri karşılaştırıp bu monitör 1:1000 diyor.
Öteki firma aynı paneli kullanan monitörün arka ışığını tamamen kısıp siyah görüntü veriyor ve ekranın en karanlık yerinden çıkan ışığı ölçüyor, daha sonra arka ışığı sonuna kadar açıp en parlak yerinden bir daha ölçüyor, çıkan sonuçları karşılaştırıp zorlama 1:700.000 sonuç çıkartıyor, sonra bunu 1.000.000'a yuvarlayıp etikete yazıyor.

Teknik olarak bir lcd panelin 1:1.000.000 olması mümkün değil. Bir monitör siyah görüntü verildiğinde 1 lux (ay ışığı)  kadar ışık çıkarsa bunun 1 milyon katı en güneşli günde güneşten 10 kat daha parlak olur.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein and RFID beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/30/2020 at 15:41, Whooosh said:

Kontrast oranı pazarlama unsurundan başka bir şey değil.
Kontrast oranının hesaplanma yöntemleri ve doğrulaması standartı gibi bir sistem yok, dolayısıyla aynı monitör farklı ölçüm teknikleri ile 1:1000'de çıkabilir 1:1.000.000 da.

Misal x firması monitörü normal ayarları ile siyah görüntü veriyor ve ekrandan çıkan ışığı ölçüyor, daha sonra ayarları değiştirmeden beyaz görüntü verip bir daha ekrandan çıkan ışığı ölçüyor, bu iki değeri karşılaştırıp bu monitör 1:1000 diyor.
Öteki firma aynı paneli kullanan monitörün arka ışığını tamamen kısıp siyah görüntü veriyor ve ekranın en karanlık yerinden çıkan ışığı ölçüyor, daha sonra arka ışığı sonuna kadar açıp en parlak yerinden bir daha ölçüyor, çıkan sonuçları karşılaştırıp zorlama 1:700.000 sonuç çıkartıyor, sonra bunu 1.000.000'a yuvarlayıp etikete yazıyor.

Teknik olarak bir lcd panelin 1:1.000.000 olması mümkün değil. Bir monitör siyah görüntü verildiğinde 1 lux (ay ışığı)  kadar ışık çıkarsa bunun 1 milyon katı en güneşli günde güneşten 10 kat daha parlak olur.

@Whooosh aradığım türden bir mesaj olmuş teşekkürler. Madem öyle şu dell'i değerlendirip geçeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba;

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_lenovo-65ebgac1tk-d24f-10-23-6-144hz-1ms-led-monitör-siyah-1206279.html?rbtc=||||p||&gclid=CjwKCAiAg9rxBRADEiwAxKDTupqpy5nUxoEHCg5UYHAdSyvXn2BaLUfrWg1A-Tau2nhfU6F48CbCMxoCIOMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

şu ürün var bana göz kırpıyor fiyatı ultra uygun benim de çok kısıtlı bütçem var ama emin olamadım. Çok kullanan da bulamadım. Ama 899 a 144 hz 1ms 23 inch bilemedim

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/2/2020 at 4:15 PM, argelfelhis said:

Merhaba;

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_lenovo-65ebgac1tk-d24f-10-23-6-144hz-1ms-led-monitör-siyah-1206279.html?rbtc=||||p||&gclid=CjwKCAiAg9rxBRADEiwAxKDTupqpy5nUxoEHCg5UYHAdSyvXn2BaLUfrWg1A-Tau2nhfU6F48CbCMxoCIOMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

şu ürün var bana göz kırpıyor fiyatı ultra uygun benim de çok kısıtlı bütçem var ama emin olamadım. Çok kullanan da bulamadım. Ama 899 a 144 hz 1ms 23 inch bilemedim

Alıverdim kullanıyorum. Genel olarak kaba hatlara sahip bir monitör ama sıkıntı çıkarmadı. Bu fiyata çok da estetik beklememek laazım. 144 hz i deneyemedim içinden display port kablosu çıkmıyor çünkü. Uzun zamandır ilk kez bir kasa ve monitör sahibi olduğum için deneyimlerim kısıtlı. 

Mono and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AOC'un 1 sene önce duyurduğu "Ultimate" monitörü satışa çıkmış.

AOC AGON AG353UCG

35" Curved

3440 x 1440 UWQHD (21:9) 

200hz

1000nit HDR

Nvidia G-Sync Ultimate

1-83.jpg

fiyatını yazmıyorum, yazmaya gerek yok.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok