Windows 10 Stuttering
1 1

Bu konuda 37 mesaj var

1607 versiyonundan sonraki Windows 10’larla hep bir problemim oldu kimi zaman, kimi oyunlarda. 

FPS yüksek bile olsa deneyimi berbat eden stuttering ve microstuttering kimi oyunlarda gayet rahatsız edici olabiliyor, Destiny 2 özellikle berbat oluyor kimi haritalarda, Battlefield 1 denemedim 1809(Destiny 2 her türlü kötüydü ama, 1809’dan önce de)ile ama o da bir ara problemliydi sonra toparlandı falan.

Ne işlevi olduğunu tam olarak bilmemekle birlikte, burada yazılım ile ilgilenen üyelerde var, açıklayabilirler, Standby Memory Cache temizlemeyi Task Scheduler ile beş dakikada bir yaptırınca PC’ye bir yazılım yardımı ile Destiny 2’deki problemden kurtuldum ki ben 32GB RAM kullanıyorum, 16GB kullanan PC’lerde bu problem haliyle daha da kötü vaziyette olabiliyormuş. 

Eğer bu problemden muzdaripseniz siz de benim gibi bir araştırabilirsiniz konuyu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım, win10 ile ilk sürümünden beri de tek bir sorun yaşamadım.

hayretle izliyorum sorun yaşayanları :baba: ilginç...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia forumlarında bunun gayet uzun bir konusu var, 1607’den sonra çıktı zaten ne çıktıysa Battlefield 1 ile ilk çok can sıkıcı oldu ki çoğu oyunda vardı, sonra updateler ile falan baya azaldı ama Destiny 2 ile yine yaşamaya başlayınca bu şekilde aştım.

Ne bileyim yeni oyunlarla pek işi olmayan, PC’sinde sadece bir iki oyun yüklü olanların falan yaşamaması normal, yine dikkat de etmeyenler olabilir, bilemiyorum, ben çok hassasım bu tarz şeylere, baya rahatsız oluyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BF1'de sanırım ben de yaşadım bu sorunu. FPS 100 - 120 (120 hz monitor, 120 fps'de limitli oyun)göstermesine rağmen bi anormallik vardı rahatsız edici. Hatta başka şekilde FPS falan ölçeyim dedim, fullscreen/borderless falan da farketmedi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her yeni sürümünde daha da berbat ve çekilmez bir hale gelmeye başladı Windows 10 denen bu bok... Bizim gibi power user' lar için Linux artık tek seçenek olmaya başlayacak, Vulkan api sayesinde de oyuncuları bu çileden kurtulur umarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 08.12.2018 at 23:15, ObiWan said:

BF1'de sanırım ben de yaşadım bu sorunu. FPS 100 - 120 (120 hz monitor, 120 fps'de limitli oyun)göstermesine rağmen bi anormallik vardı rahatsız edici. Hatta başka şekilde FPS falan ölçeyim dedim, fullscreen/borderless falan da farketmedi. 

Bu durum bende de oluyordu, zikerim lan deyip oynamadım zaten bir daha.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Aylar once bu sorunu cozeceklerine dair soz vermislerdi. Son durum nedir bilmiyorum ama bende su anda 7GB RAM kullanimi ve 21.5GB Standyby kullanimi var. Su anda tek yaptigim film izlemek ve 7-10 adet Chrome tab. Oyun oynarken bosaltiyor mu test edip yazarim. Ilginc bir durum bunu hala cozememeleri sorunun cok derin olmasindan herhalde. Iceride farkli varyasyonlari vardir illaki bu sorunu cozmus cekirdegin.

Saygilar

StandbyCacheMemory.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Ben henuz bundan dolayi oldugunu dusundugum takilma yasamadim ama tabii bilimsel degil bu calisma. Frametime analizi de yapamiyorum nedense cunku Afterburner + rivatuner ikilisi 1% 0.1% kisimlarini isaretlememe ragmen gostermeyi reddediyor. Bu sorunu cozdugum zaman daha iyi anlayabilecegim. FCAT falan ile ugrasmak istemiyorum acikcasi. Benim gozlemlerime gore sonuna kadar shared mem doluyor ve daha cok data istedikce oradan bosaltip veriyor. Bu cok normal geliyor bana. Gereksiz yere potansiyel olarak tekrar acilacak bir programin hafizasini gerek kalmadikca bosaltmak sacma olurdu. Sonuna kadar bekliyor dogal olarak. Oyun esnasinda bu bosaltma islemi yeterince fazla kernel zamani istiyor ise o zaman stuttering yasaniyor sizde sanirim. Kac cycle aliyor islemci kisminda, Spectre/Meltdown yamalari kapali mi, ben 60FPS ile oynuyorum yani ~16ms var 2 frame arasinda, 144Hz oynayan bir adam daha rahat hissedebilir faktorleri de var. Bende Spectre/Meltdown yamalari kapali. Hem BIOS (microcode) update i yok hem de Windows tan kapali. Daha bilimsel bir analiz icin ustunde bayaa mesai harcamak gerek. YT videosu yapip 10 binler/milyonlar izlenmeyecegime gore kendi merakimi giderecek kadar gozlemleyip bu konuyu kapatirim sanirim kendim icin :). 

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Destiny 2 çok sağlıklı değil FPS sabitliği açısından kimi haritalarda ancak şöyle bir his oluyor, nasıl tarif etsem, Battlefield 1 için de böyleydi 1607’den sonra, Gync çalışmıyormuş gibi oluyor, öyle tarif edebilirim ne kadar açıklayıcı olur deneyimlemedikten sonra o da ayrı ancak bir sorun olduğu kesin. 1607’de hiç böyle problemlerim yoktu. 

Standby Memory Cache’i beş dakikada bir silinecek şekilde ayarladım arka planda Task Scheduler ile ve Destiny 2 baya toparladı eskisine göre, arada sapıtan yerler yine olabiliyor ama Standby Memory Cache temizlemediğim durum ile kıyaslanmaz.

Merak edenler için, yine bende yok falan diyecekler için yazayım benim sistemi, 10 çekirdekli 4500MHz hızında i9 7900X işlemci, 32GB dört kanallı yani 256-Bit, 128-Bit değil DDR4-3600 C17 RAM, GTX 1080Ti, ASUS PG258Q 240Hz 1080p Gsync monitör.

Bir ikinci olarak Battlefield 1’de de yapmıştım daha önce, Disable Fullscreen Optimizations ayarını da bir kapatıp deneyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1607’yi keşke silmeseydim gerçekten ama desteği de bitmiş. :( 

Merak edenler Google’a “Windows 10 1809 Standby Memory” yazsalar yeterli, birçok konu çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

W10 ilk çıktığında memnundum ama son updatelerle benim de canımı sıkmaya başladı. Son updatelerle birlikte bilgisayarlarda daha çok restart gereksinimi hissediyorum. Arada tıkanıp geri gelme bilgisayarlarımdan birinde var ve sebebi nvidia ve windows kaynaklı. Updatelerle çözdüler ama hala tam oturmuş değil. Sanırım parayı bulunca macOS'a veya programsal eksik hissetmezsem linux tabanlı bir şeylere geçmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, T800 said:

Battlefield 1 için de böyleydi 1607’den sonra, Gync çalışmıyormuş gibi oluyor, öyle tarif edebilirim ne kadar açıklayıcı olur deneyimlemedikten sonra o da ayrı ancak bir sorun olduğu kesin. 1607’de hiç böyle problemlerim yoktu. 

Aynen abi, g-sync çalışmıyormuş gibi oluyor, gözüne batıyor resmen. Akıcılığın içine ediyor. Ben de çok önceden beri vardı. Uzun zamandır zaten oynamadığım için girmedim. FPS 120 üstü olmasına rağmen ufak ufak hep stutter yaşıyordum. Ama siege de falan olmuyordu mesela.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haftasonu 1809 güncellemsini yaptım. Sorunsuz çalışan Shadow of Tomb Raider durduk yerde çakılmaya başladı.

@ZvAnA hocam şu uygulamayı denedin mi hiç?

https://bitsum.com/parkcontrol/

Ekleme: Denetim Masası, Intel RST sekmesi altında "Link State Power Management" özellğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özellik açık olduğunda SSD'de milisaniye seviyesinde güç yönetimi uygulanıyor ve bu durum performans kaybına sebep olabiliyor.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Wagnard diye birisi var, Display Driver Uninstaller’ın(DDU) yazarı herhalde, onun bu mesele ile ilgili ki kendisi de BF1’den şikayetçi özellikle, onun bir utilitysi ile gayet iyi oldu.

Bu problemin çözüleceğine çok önceden söz verilmiş burada denildiği gibi ancak maalesef çözülme falan yok, 1607’den sonra bu iş bir türlü oturtulamadı sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her oyunda olmuyor bir de bende de. Burada adı geçen Siege’da ben de yaşamadım. Bende 1607 sonrası gelen updatede Battlefield 1’de oldu, sonra gelen update ile toparlanmıştı, Destiny 2’de oldu özellikle ve her versiyon ile oluyor bu çıktığından beri, 1607 ile denemedim ama, büyük ihtimal 1607’de temiz çalışıyordur, adı geçmiş olan Black Ops 4 betasında da sorunlar yaşadım, 1803 ile ancak esas oyunda uzun bir deneyimim olmadı, Siege’da ben de problem yaşamadım aldığımdan beri kullanmış olduğum versiyonlarda, 1809’da denemedim ama, ancak orada da performanstan şikayetim vardı, bununla ilgisiz tabii, yine The Division, Watch Dogs 2’de bir problem olmamıştı, bunları da en son 1803 ile oynadım.

Belli başlı oyunlarda olabiliyor ve deneyimi berbat ediyor, bir de oyunlara verilen yükle para cabası, nesine yanarsın artık.

Battlefield V’de de olabilir bu arada, betası çok sağlıklı değildi onun da.

Burada bir video var konuyla ilgili:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şaka maka bende ciddi ciddi stuttering oluyordu BF1'da. Belki de o yüzden ısınamamıştım oyuna. Benim ekran kartı ile alınan benchmarklarda 1080p'de 120fps alıyorlar ben 100 fps alıyorum üstüne üstelik stuttering oluyordu. Şu işe bende bakayım ciddi ciddi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şaka değil zaten ya, manyak mıyız böyle uğraşıyoruz ?

Neyse yani, yaşayanlara veya rahatsız olanlara bir faydası olsun, ben bu problem ile işe yarar gelişmeler oldukça güncellemeye çalışırım.

ObiWan, Najaz and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu emptystandbylist ile bir görev zamanladım ve şu an 5dk olacak şekilde çalışıyor. Fakat bir tek photoshop'ta vs çalışırken rahatladı makine onun dışında oyunlarda stuttering başladı. :icon_think: Versiyon 1803

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör 75hz, ekran kartı 1060, bende de sizlerdeki hassasiyet yok galiba, hiç bir şey hissetmiyorum :lol:

Yukarıdaki videoyu izledim, ee ne güzel işte diyorum hala, hiç bir şey göremedim :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 saat önce, CandleGarden said:

Monitör 75hz, ekran kartı 1060, bende de sizlerdeki hassasiyet yok galiba, hiç bir şey hissetmiyorum :lol:

Yukarıdaki videoyu izledim, ee ne güzel işte diyorum hala, hiç bir şey göremedim :) 

benim monitör de 60hz

2k ekranda vysnc açıyorum sabit 60hz de oynuyorum oyunları. ekran kartım 1080 Ti olduğundan ve bu çözünürlükte her daim 60fps verebileceğinden vysnc ile gsync farkı kalmıyor ) 

ama oyunlarda çok nadir de olsa stuttering oluyor. olmaması gerekiyor ama. bunun da sebebi bahsedilen problem. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok