i5 8600K Delid sonuçlarım
0

Bu konuda 29 mesaj var

Dostlar selamlar,

Hatırlayanlar olacaktır, iki ay önce Amerika'dan dönecek olan bir arkadaşımdan delid için temin ettiğim birkaç malzemeyi getirmesini rica etmiştim. Parçalar dün elime geçti:

BoArt CPU Delid Tool

Phobya Liquid Metal Thermal compaund 1g (Linkteki 0.5g'lık olan, 1g satışta yok şu an)

Permatex Ultra Black Gasket Maker (Sıvı conta)

Sabah uygulamasını yaptım. Tahminimden kolay oldu. Özellikle BoArt Delid Tool'u sanırım 5 saniye falan kullandım. Çok kolay açıldı kapak.

Temizliği biraz zaman aldı çünkü biraz detaylı yaptım işlemi. Ardından Phobya uygulaması için bantla çekirdeği maskeledim, kapağın iç kısmına da uygulama yaptım ve contasını sürüp 1 saat kadar kurumasını bekledim.

Az önce de ilk testlerimi yaptım. Sonuçları paylaşıyorum.

Delid öncesi overclock ve benchmark değerleri:

OCCT 4.5GHz 1.22v.jpg

4.5 GHz, 1.22v. Maks sıcaklık: 75 derece...

5GHz auto voltage.jpg

5 GHz, voltaj otomatik bırakıldı. Maks sıcaklık: 81 derece...

Delid sonrası overclock ve benchmark değerleri:

4.5 Delid Kombustor.jpg

4.5 GHz, 1.22v. Maks sıcaklık: 56 derece...

4.5 Delid OOCT.jpg

4.5 GHz, 1.22v. Maks sıcaklık: 55 derece...

5.0 Delid Kombustor.jpg

5 GHz, 1.35v. Maks sıcaklık: 66 derece...

nn788z.jpg

5 GHz, 1.35v. Maks sıcaklık: 63 derece...

Kısacası 4.5GHz'te de, 5 GHz'te de 20 dereceye yakın bir düşüş oldu sıcaklıklarda. Macun( işlemciye uyguladığım Arctic Silver 5) biraz daha oturunca, küçük bir düşüş daha olacağını tahmin ediyorum.

Önümüzdeki günlerde 5 GHz'in üzerini denerim yüksek ihtimalle. Artık o noktadan sonra silicon lottery'ye kalıyor iş.

MilesTeg tarafından düzenlendi
Thustu, pentaman, stardust and 5 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

20 Derece gibi bir rakam çok iddiali bir değermiş.
Genelde kullanıcılar ne elde ediyor bilemiyorum ancak intelin baya ucuz macun kullandığını düşündüm sizin uygulamadan sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

harika olmuş sonuçlar, benim aklıma tekrar ben niye 7700k'ya delid yapmıyorum sorusunu getirdi. @MilesTeg hocam siz nerde oturuyordunuz, uğrayayım yanınıza 7700k'yı alıp :D

bir tane de sorum olacak, yeni konu açmayayım, benim anakart maximus 9 z270 çipset ile i9-9900k çalışıyormuş, peki overclock da yapmak mümkün oluyor mudur, oluyordu heralde değil mi, belki Tolga abim bilir ? @T800

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yıllar önce bendeki 3770K'ya da aynı işlemi yapmıştım, bende de 20c ye yakın düşüş olmuştu. hala o işlemciyi kullanıyorum zaten. 9k serisi dışında bir işlemcim olsa ona da yapardım, aşırı farkediyor çünkü. overclockcu adam için delid yapmadan kullanmak mallık resmen. 9k serisi de 2k gibi lehimli geldiği için delide gerek yok bu arada. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Hamso said:

20 Derece gibi bir rakam çok iddiali bir değermiş.
Genelde kullanıcılar ne elde ediyor bilemiyorum ancak intelin baya ucuz macun kullandığını düşündüm sizin uygulamadan sonra.

Genelde delid sonucu bu civarda düşüşler yakalanıyor zaten. Ben de bu yüzden giriştim bu işe ve hayal kırıklığı uğratmadı sağolsun. Macunun kalitesi düşük doğru ancak tek faktör o değil. IHS'i işlemci PCB'sine tutturmak için kullandıkları silikonu kalın sürdükleri için çekirdekle arada mesafe kalıyor. Mesafeyi kapatmak için de macunu kalın sürmeleri gerekiyor. Kalın derken çok büyük bir kalınlıktan bahsetmiyorum tabii, milimetrik bir fark var belki ama sonucu çok değiştiriyor bu fark. Delid ile hem bu IHS-çekirdek mesafesi azalıyor, hem de sıvı metal ile ısı iletkenliği artıyor. Sonuç yaklaşık 20 derecelik bir fark gördüğünüz gibi.

3 hours ago, stardust said:

harika olmuş sonuçlar, benim aklıma tekrar ben niye 7700k'ya delid yapmıyorum sorusunu getirdi. @MilesTeg hocam siz nerde oturuyordunuz, uğrayayım yanınıza 7700k'yı alıp :D

bir tane de sorum olacak, yeni konu açmayayım, benim anakart maximus 9 z270 çipset ile i9-9900k çalışıyormuş, peki overclock da yapmak mümkün oluyor mudur, oluyordu heralde değil mi, belki Tolga abim bilir ? @T800

Teşekkürler @stardust, Ankara Çayyolu'nda oturuyorum. Buralardaysan ne zaman istersen gel hızlıca yaparız birlikte :thumbs: Gelen Phobya LM'den çok az kullandığım için daha herhalde 10 kerelik malzeme var elimde. 

Z270 ile ilgili bilgim yok ancak eğer uyumlu ise overclock'a da izin veriyor olması lazım.

Ayrıca Ankara'da başka yapmak isteyen olursa bir öğle yemeğine hallederiz delid işlerini. En az 1.5 porsiyon yerim baştan söyleyeyim:mrgreen:

EK: Bu arada söylemeyi unutmuşum. İşlemciyi Noctua NH-D15 ile soğutuyorum. Su soğutma yok, yakın zamanda kaldırdım sistemden. Sadece işlemci soğutmak için su soğutma yapmanın gereği yok bence.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cihan konuyu araştırmadım ancak anakartın desteklenen CPU listesinde var ise çalıştırması lazım, tabii dediğin gibi overclock başka bir durum, Maximus 9’un güç devreleri nereye kadar besleyebiliyor buna bakmak lazım, çünkü bir yerde maksimum dört çekirdekli işlemci takılabilecek bir anakart göz önüne alınarak yapılan bir düzenleme var, diğer tarafta sekiz çekirdekli işlemci var.

Ancak kaliteli anakartlarda güç düzenlemesi genelde abartı seviyelerde oluyor, bir incelemek lazım destekliyor ise, bir araştıralım.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, MilesTeg said:

Genelde delid sonucu bu civarda düşüşler yakalanıyor zaten. Ben de bu yüzden giriştim bu işe ve hayal kırıklığı uğratmadı sağolsun. Macunun kalitesi düşük doğru ancak tek faktör o değil. IHS'i işlemci PCB'sine tutturmak için kullandıkları silikonu kalın sürdükleri için çekirdekle arada mesafe kalıyor. Mesafeyi kapatmak için de macunu kalın sürmeleri gerekiyor. Kalın derken çok büyük bir kalınlıktan bahsetmiyorum tabii, milimetrik bir fark var belki ama sonucu çok değiştiriyor bu fark. Delid ile hem bu IHS-çekirdek mesafesi azalıyor, hem de sıvı metal ile ısı iletkenliği artıyor. Sonuç yaklaşık 20 derecelik bir fark gördüğünüz gibi.

Teşekkürler @stardust, Ankara Çayyolu'nda oturuyorum. Buralardaysan ne zaman istersen gel hızlıca yaparız birlikte :thumbs: Gelen Phobya LM'den çok az kullandığım için daha herhalde 10 kerelik malzeme var elimde. 

Z270 ile ilgili bilgim yok ancak eğer uyumlu ise overclock'a da izin veriyor olması lazım.

Ayrıca Ankara'da başka yapmak isteyen olursa bir öğle yemeğine hallederiz delid işlerini. En az 1.5 porsiyon yerim baştan söyleyeyim:mrgreen:

EK: Bu arada söylemeyi unutmuşum. İşlemciyi Noctua NH-D15 ile soğutuyorum. Su soğutma yok, yakın zamanda kaldırdım sistemden. Sadece işlemci soğutmak için su soğutma yapmanın gereği yok bence.

bende ümitköydeyim :) benim işlemciyi de yaparsan sana bir haftalık dayı da lahmacun sınırsız :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Z170/Z270 ile yan yollardan yapılıyor bu işler sanıyorum, Maximus 9 Hero’nun resmi sitesinde de son 7700K var destek olarak, öyle ise girilmez bu tarz işlere bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/11/2018 at 7:06 PM, jackjoker said:

bende ümitköydeyim :) benim işlemciyi de yaparsan sana bir haftalık dayı da lahmacun sınırsız :)

Ayıbettin Jack, haberleşelim, hallederiz :thumbs: Ama ümitköyde lahmacun cennet kuşunda yenir:alkis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, T800 said:

Z170/Z270 ile yan yollardan yapılıyor bu işler sanıyorum, Maximus 9 Hero’nun resmi sitesinde de son 7700K var destek olarak, öyle ise girilmez bu tarz işlere bence.

BIOS mod dışında olmuyor, onu da intel geri dönülmez bir şekilde kapatabiliyor sanırım. Daha önce birkaç firmanın OC açan bioslarına zorunlu update yaptırtmıştı. 

Fiziksel olarak uyumlu fakat intel "başgan" yoh olmaz diyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, MilesTeg said:

Ayıbettin Jack, haberleşelim, hallederiz :thumbs: Ama ümitköyde lahmacun cennet bahçesinde yenir:alkis:

delid bahane lahmacun şahane. benim işlemcime senin kit ile delid olmuyor. ama biz yine lahmacun yiyelim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, jackjoker said:

delid bahane lahmacun şahane. benim işlemcime senin kit ile delid olmuyor. ama biz yine lahmacun yiyelim :)

Yiyelim, yiyelim :thumbs: Telefonumu gönderiyorum mesajla...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@MilesTegHocam occt de oradaki AVX tikini işaretleyip denermisin birde ? :) 

İntel 9k serisinde galiba lehime geri dönmüş,  2k serisinden sonra macuna geçip soranlara da  sözde lehim iyi değildi uzun vade de demişti  şimdi tekrar tükürüğünü yalıyor.

Ben cesaret edemem şahsen, bozardım kesin :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 minutes ago, Psikobat said:

İntel 9k serisinde galiba lehime geri dönmüş,  2k serisinden sonra macuna geçip soranlara da  sözde lehim iyi değildi uzun vade de demişti  şimdi tekrar tükürüğünü yalıyor.

AVX seçili olduğunda sağlıksız bir test yapılmış oluyor. Gerçek dışı sıcaklıklara çıkıyor işlemci. O yüzden benzer benchmark alanlar  AVX capable linkpack'i seçmeyi pek tercih etmiyorlar. Ben de aynı sebepten kullanmıyorum onu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, MilesTeg said:

AVX seçili olduğunda sağlıksız bir test yapılmış oluyor. Gerçek dışı sıcaklıklara çıkıyor işlemci. O yüzden benzer benchmark alanlar  AVX capable linkpack'i seçmeyi pek tercih etmiyorlar. Ben de aynı sebepten kullanmıyorum onu.

Sıcaklık için doğrudur ama stabilite testi için bence geçerli, en ufak bir sorun varsa anında çakılıyor.Hatta asusun realbench testinin yeni versiyonunda sanırım avx artık varsayılan açık olarak geliyor diye hatırlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 minutes ago, Psikobat said:

9000 serisinde lehime döndü ama bu seferde heat spreader üretimde bir şekilde konik olmasını başarmışlar. Gerçi hepsinde yoktur bu problem ve yeni batchlerde düzeltmişlerdir diye tahmin ediyorum, zira kolay düzeltilebilir bir parça. 

Fakat böyle bir şeyle karşılaştığınızı düşünüyorsanız, zımpara atmanız gerekiyor. Şurada görüldüğü üzere. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok ilginç gerçekten, yani bir kalite kontrol birimi felan yok mu? Tabi çok az sayıdaysa gözden kaçmış olabilir ama, gerçi bu işlemciyi intel gönderiyordur bu yayıncılara bilemedim.

@jackjoker Hocam gene intelin hatırlayamadığım ama bir serisinde prime95 kullanmayın deniyordu sebebini ve serisini hatırlayamadım, bu oyle bir şey değil ama ?

Baktığımızda işlemciler 7/24 %100 yuk altında çalısacak şekilde tasarlanıyorlar, o işlemciyi eskitir bu işlemciyi yorar demek ne kadar mantıklı bilmiyorum.

Bu şeye benziyor atıyorum yapılan overclock için test edicez ekran kartını, ben misal sabaha kadar loop ta bırakıyorum sabah kalktıgım da aksam bıraktığım gibi bulursam tamam stabil diyip o değerlerde kullanıyorum.Ben hiç bir zaman o kadar sure oyun oynamam diyip görmezden gelmek bilemedim.

Avx intellerde sanırım vrm lerin canına okuyor, hatta biosta ayarı var galiba çarpan dusurmesi için.Onun için intel kullananlar sevmiyor yaklaşmıyor olabilir :P 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Psikobat said:

Sıcaklık için doğrudur ama stabilite testi için bence geçerli, en ufak bir sorun varsa anında çakılıyor.Hatta asusun realbench testinin yeni versiyonunda sanırım avx artık varsayılan açık olarak geliyor diye hatırlıyorum.

AVX stabil görünüm veren bir sistemde çakılmalara yol açıyor, doğrudur. Sebebi de daha yüksek voltaja ihtiyaç duyması. Zaten sisteme fazla yüklenip deli gibi ısınmasına sebep olmuşken bir de üzerine voltaj artırınca iş çığırından çıkıyor :lol:

Günlük kullanımda da, oyun veya render işleri için yük altında çalıştırıldığında da stabilse bence sırf AVX'in gönlünü hoş tutmak için de sisteme o kadar eziyet etmek gereksiz diye düşünüyorum. Ama evet AVX ile stabil çalışıyorsa tam bir stabiliteden söz edebiliriz...

Thustu and Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce overclock denemelerine giriştim ufaktan. Şu an 1.34v ile 5 GHz stabil olarak kullanıyoum. Sıcaklıklar yukarıda var. Hatta yukarıdaki değerler 1.35v ile alınan değerlerdi. Ufak bir düşüş yaptım voltajda ancak daha fazla düşemiyorum.

5.1 GHz için 1.39v vermem gerekti. 100Hz için o kadar voltaj farkı çok saçma cidden. Sıcaklıklarda ciddi bir artış olmadı ancak işlemci 5.1 için daha azına razı değil. Açıkçası 1.4v ve üzerine de çıkmak istemiyorum. 5.2GHz'de stabil olarak açamadım sistemi. Sıcaklıklar hala çok iyi seviyede gerçi, belki gözümü karartıp 1.4v'un üzerine bir iki deneme yapabilirim.

Silicon lettery'de çaktık gibi görünüyor çünkü internetteki örneklerde 1.38v ile 5.3GHz alabilenler var. Neyse buna da şükür. En azından 5GHz'de stabil, serin ve sessiz çalışıyor şu an :mrgreen:

Psikobat, wazzap and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7900X’e yapacaktım da bir an için neme lazım, az bir ihtimal olsa da sıkıntıya girmeyeyim dedim. :) 

Ben başka birisini bulmuştum, ancak gönderim parası baya fazla tutuyordu, DHL dışında göndermiyordu şahıs, dolar falan da hareketlenince bırakmıştım peşini bu işin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800abi o seninkiler lehimli değil miydi? 

3 hours ago, MilesTeg said:

100Hz için o kadar voltaj farkı çok saçma cidden.

Bir an ilk seri Ryzen için yazıyorsun sandım. :D

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok değil, yeni 9 serisi ile tekrar lehime döndü Intel, Skylake-X serisi de macunlu, ancak ondan öncekiler yine lehimli aynı segment seri için söylüyorum tabii, ilk örnek  Skylake-X idi bu segmentte lehimli olmayan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok