EVGA PSU'dan gelen ilginç ses
0

Bu konuda 5 mesaj var

Dostlar selamlar,

Aşağıdaki videoda da duyacağınız gibi PSU'dan garip bir tıkırdama sesi geliyor. Neyseki her zaman yapmıyor, özellikle Fallout 4 ve Grim Dawn (Devil's Crossing'te hareketsiz duruken) geliyor bu ses. Videoyu çekerken de o sahnede bıraktım oyunu. 

İlginçtir bu ses gelme anlarında sistem tam loadda çalışmıyor, yaklaşık %50 civarında CPU ve %70 civarında da GPU yükü oluyor. Sıcaklıklar da komik seviyelerde düşük oluyor. Aslında uzun zamandır var bu ses ama üşenip videosunu çekmemiştim. Benchmark gibi full load yapan durumlarda bu ses yok yalnız.

Ne dersiniz, sorun ne olabilir? Yeni bir tane alma zamanı mı geldi sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Relay sesi.

Bu bazı ultra verimli psu modellerinde farklı yük durumlarında verimliliği korumak için farklı bileşenler kullanılıyor. Bu bileşenler arası geçiş için ise mekanik relay'ler kullanıyorlar. Bu ses de o relay'den geliyor.

Bu kadar sık çalışması normal değil yalnız, ömrünü azaltır. Tasarım hatası yada sorunlu bir bileşen olabilir.

(relay'in tükçesi kontaktör sanırım)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
34 minutes ago, Whooosh said:

röle.

- o EVGA psu'nun bir köşesinde ufak bir "eco mode" düğmesi olabilir. O düğmeyi kapayıp deneyin derim.

bende de benzer bir sorun eco mode kapayınca düzelmişti ama PSU evga mı enermax mıydı tam emin değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Narcissus said:

%90 ihtimalle fandan. MI fanı durdur tamamen devam ediyorsa yenisini al :D

Fandan değil eminim. Fanı değiştirdikten sonra da aynı ses devam edince kıllanıp açtım kasasını ve doğrudan içeriden geliyor.

2 hours ago, Whooosh said:

Relay sesi.

Bu bazı ultra verimli psu modellerinde farklı yük durumlarında verimliliği korumak için farklı bileşenler kullanılıyor. Bu bileşenler arası geçiş için ise mekanik relay'ler kullanıyorlar. Bu ses de o relay'den geliyor.

Bu kadar sık çalışması normal değil yalnız, ömrünü azaltır. Tasarım hatası yada sorunlu bir bileşen olabilir.

Evet sanırım röleden kaynaklı anlattığınız kadarıyla. Nette Evga PSU'larla ilgili çok şikayet var zaten. Böyle idare ederim ama sisteme zarar verecek birşeye sebep olacak diye korkuyorum açıkçası.

1 hour ago, stardust said:

röle.

- o EVGA psu'nun bir köşesinde ufak bir "eco mode" düğmesi olabilir. O düğmeyi kapayıp deneyin derim.

bende de benzer bir sorun eco mode kapayınca düzelmişti ama PSU evga mı enermax mıydı tam emin değilim.

Bu modelde yok maalesef ama diğer bir kaç modelde bahsettiğiniz düğme varmış. 

Yorumlar için teşekkürler dostlar. Ben en iyisi yeni bir tane bakınmaya başlayayım. Risk almaya gerek yok.

İşin kötüsü monitör de gitti gidiyor. Çok masraf çıkarttı bu ara bana bu sistem. Elden birşey gelmez...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok