ASSASSIN'S CREED: ODYSSEY
0

Bu konuda 21 mesaj var

59914d88-e694-416d-90ff-69dbd55996ef.jpg

Nevet, bir iki ay önce kadayıf's creed serisinin yeni oyunu çıkmıştı fakat ben seride biraz (2-3 yıl) geriden geldiğim için bunu ve bir önceki oyunu çok sallamamıştım..

Bilenlerin bilceği üzere bu oyun serisi aslında tamamen Prince of Persia mekanikleri üzerine yazılmış, PoP un düşen popularitesi nedeniyle yeni bir amaç ve temaya büründürülmüş halidir. Zaten esasen POP un müptelası olduğum için de bu seriyi de oynamak durumunda kalıyorum. Lakin hakkını yemiim her ne kadar son oyunlara doğru puzzle içeren platform mekanikleri 0'a yaklaşsa da ve seride 1-2 bayık oyun olsa da yine oynatıyor kendini... 

Hatta dur bakim.. 

Assasin's Creed 

Assasin's Creed 2

Assasin's Creed Brotherhood 

Assasin's Creed Revelations

Assasin's Creed 3

Assasin's Creed IV Black Flag

Assasin's Creed Unity 

Assasin's Creed Rogue 

şeklinde sırasıyla (belime kuvvet) 8 oyunu geride bırakmışız ve bi durum değerlendirmesi yapacak olursam dediğim gibi hepsi iyi kötü oynatıyor kendini ama Brotherhood ve Black Flag i tepeye yerleştirebilirim heralde, buna mütevellit Revelations puzzleları ve istanbulda geçmesi harici biraz tırtomsu olsa da yine de Rogue denen Black Flag 'ın kısa çakmasından iyidir..  

Neyse en sonunda da bugün 9. oyun olan Assasin's Creed Syndicate i de bitirerek sonunda güncel oyunları yakalamış oldum..   Haberim olmayan bir şekilde Syndicate ile alıştığımız AC mekaniklerinin son temsilcisini geride bırakmışım meğersem. Origins ile birlikte seri bundan sonra daha bi Action-Adventure ımsı hatta Odyssey ile rpg özellikleri bile eklenmiş bir şekilde geliyormuş.. 

Enteresan bir şekilde AC nin bütün altyapısını değiştiren bu iki oyun da halk ve eleştirmenler tarafından çok beğenilmiş. Ama acaba ben beğenecek miyim?, hadi onu geçtim bu seriye devam etmeli miyim?, edeceksem nasıl etmeliyim? şeklindeki sorularımı cevaplamak amacıyla yaptığım uzun incelemelerim sonunda  Odyssey in Origins in tamamen aynısının daha iyisi olduğunu, Origins in adaptasyon sürecinin bu oyunda tamamlandığını falan okudum/gördüm.

O nedenle içim rahat bir şekilde Origins i atlayarak Odysseyden yürümeye karar verdim.. 

Lakin bu sefer de önüme maliyet tablosu çıktı. Ubisoft bölgesel fiyatlandırmaları son dönemde alakasız bir hal alarak bu ve diğer oyunlarının çıkış fiyatının at billuru kıvamına gelmesine neden olmuştu (Odyssey = 309TL)  Steam indirimlerine denk gelmiş olmam iyi oldu (başka türlü almayı düşünmezdim zaten) derken pas geçeceğim oyun olan Origins 65TL gibi alınabilecek bir AC oyunu fiyatındayken, Odyssey indirimli haliyle bile 154TL olması beni biraz üzdü.. 

Aslında biliyorum ki 2019 un ortasında bir kademe daha ucuzlayacak (109TL falan olabilir).. Ama yarın bile hayatta olacağımız belli değilken alıp geçeceğim heralde, nede olsa benim çok sevdiğim ama moron editörler yüzünden Xbox One ın çıkışının çakılmasına neden olan Ryse: Son of Rome oyununa çok benzettim..  her ne kadar Ryse benim için bir Gladiator filminin oyunu yapısında olsa da bu oyunun bariz 300 çakması olması da kendi içimde bi paradoksa neden oldu. 

Gecenin bi yarısı neden keko yutubcuları gibi uzun uzadıya bi monolog yaptım bilmiyorum ama bu seriyle ilgili kısa metrajlı bi iç dökümü yapmam gerekiyormuş demek ki...

Neyse ben Odyssey i alim bari Pazar günü oynarız.. 

Narcissus tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Odyssey'i pc ye kurdum, dün işte ilk kez oyuna girebildim. Oyun müzikleri ve ortam açısından şahane. Sırf Helenistik havayı alayım diye ortalıkta biraz gezindim ve çok beğendim iyi iş çıkarmışlar. Oynanış tarzına ve talentlere daha alışamadım ama alışılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu seri tam bir çöpe dönüşmüş görünen o ki. sadece AC2 ve brotherhood seride mutlaka oynanması gerekenler oyunlar. gerisi steam'de 5 liraya falan düşünce alınıp bakılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, stardust said:

bu seri tam bir çöpe dönüşmüş görünen o ki. sadece AC2 ve brotherhood seride mutlaka oynanması gerekenler oyunlar. gerisi steam'de 5 liraya falan düşünce alınıp bakılabilir.

Onlar da düşmüyor ki Steam'de 5 TL'ye. :D Ben deli gibi bekliyorum, adam akıllı ucuzlasa alacağım hepsini ama yok arkadaş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gayet çok ucuz fiyatlara düştü hepsi ben o şekilde topladım hepsini geriden geriden.. İlk defa bunu %50 indirimden aldım ki toplamına buna verdiğim parayı vermemişimdir, onu da şu sıra single oyunum yok oynarım diye verdim.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu aldım ve pazar günü oynamaya başladım.... ve gözüme takılan ilk şey "berbat derecede generic bir combat sistemi" olması oldu. Ya aslında ne yalan söyliim Originsin de bunun da bir iki videosuna baktığımda " ulan ne boktan  bi combatı var lan bunun" heralde AC serisi benim için Syndicate ile biticek demiştim ..(ki aslında Syndicate falan da eski oyunlardaki aynı tür görevleri grind etme üzerine devam ediyordu, neyse)  fakat inceleme yapanlar falan videolarda oyunu oynarken  "oyyy" "uffff" "veeooowww " diince izlemesi kötü de hissiyatı baya ii heralde falan diye içimden geçirdim..  yani  AC3 teki combat falan harikayken 5-6 yıl sonra bu kadar boktan bi sistem yapabildiceklerini düşünmemiştim. Hiç bir hissiyat hiç bir gerçeklik yok.  Saman torbalarını slash etmekten ibaret.. 

İlk mesajımda dedim ya  2013 yılındaki Ryse Son of Rome u android falan yahu alakası yok. Bir kılıç kalkan oyununu nasıl bu kadar hissiz yaparsınız yahu.. Sen Prince of Persia Warrior within gibi bi kökten gelip,  Batman, Mad Max, Shadow of Mordor, Sleeping Dogs gibi oyunlar çıktıktan sonra free to play kore mmosu yapısındaki combat sistemine dünyanın parasını istemeye utanmıo musun ulan..  

Anladık Witcher 3 gibi bir şey yapalım demişsiniz de ilk bi Diablo gibi bişi yapsaydınız. Yürüme, zıplama mekaniği falan zaten saçmalık yerle veya tırmandığınız yerlerle temasınız hiç gerçekçi değil, rag doll fizikleri berbat... 

Yahu anlamadığım oyun editorleri saatlerimi gömdüm cart curt diyorlar, tamam abi gömün de  abi hiç mi gözünüze batmadı biriniz çıkıp diin combat bayık kardeşim skilleri basıp duruyorsun leş gibi bi mekaniği var. 

İleride olurda Season Passle beraber50 ye inerse belki bi şans daha verebilirim ama bu paraya direkt refund ettim.. :icon_bye: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu oyunun ne hakkı yendi ya.. Şu 3 kuruşluk Odyssey e 10 basar valla.. 

2015te ne ara capture etmişim bilmiyorum ama bulmuşken youtube a koyim dedim, arada açar izlerim.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son Unity' i oynamıştım sanırım, onu bile yarım yamalak hatırlıyorum oynamadım mı acaba diye o kadar kayda değersiz bir yer ediliş var kafamda ama neyse... Oyunun ilk oyunları iyiydi Pop yerini dolduran(aslında doldurmayan ama popta devam olsa saçmalaşacağı kesindi) bir seri olarak ve kendine has konseptiyle epey bir beğeni kazandı zaten oyun.

Ryse iyidi, dönemine göre sağlam bir oyundu. Yani oynarken film modunda olan bir gaz veriyordu insana :D Nereden nereye ne alaka aklıma fi tarihinden kalma Rune oyunu geldi; oda ne oyundu ama o eski tatta yeni jenerasyon motorla bir oyun yapsalar giderdi şimdi...

Edit: Allahtan birşey istesem olacakmış belkide aklıma gelince bir videolara bakayım edeyim derken geçen sene sanırım açıklanan Rune: Ragnarok diye bir çalışma yayımlanmış. Konu dışına çıktık ama devamı burdan bakılabilir. https://www.runeragnarok.com/

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuna ben de yeni başladım PS4 üzerinde. Açıkçası beni oynamaya iten en büyük (ve açıkçası tek) unsur antik yunan döneminin atmosferi oldu (Origins'i bu açıdan sevememiştim). Onun dışında yine klasik bir Assassin's Creed oyunundan öteye gidememiş. Görevler şu ana kadar birbirine çok benzer şekilde ilerliyor. Combat'la alakalı beklentiye girmemek lazım, hep aynı mekanik (vur, blokla, tekrar vur). Atınız çoğunlukla saçmalıyor, RDR2 oynayanlar atın hareketlerinden nefret edebilirler. Deniz savaşlarına henüz girmedim, hikaye o noktaya gelmedi. Ama etrafta dolaşmak eğlenceli.

İlk iki AC oyunundan sonra atmosfer açısından seride en beğendiğim oyun Syndicate olmuştu (Victoria dönemi İngiltere vb yüzünden), bu şimdi onun yerine geçti gibi. Ama yine AC işte.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AC serisi bana hitap eden bir tur degil ama..

AC4 Black Flag severek oynadim. 2013 de aldim gecen hafta sonu bitirdim :)

Herneyse AC4'deki Karayip adalari arasinda gemiyle turlamak ve korsanlik yapmak beni cezbeden tarafi olmustu. Boyle cazip bir tarafi varsa yeni oyuna da bakabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/17/2019 at 0:57 PM, Lightning McQueen said:

Oyuna ben de yeni başladım PS4 üzerinde. Açıkçası beni oynamaya iten en büyük (ve açıkçası tek) unsur antik yunan döneminin atmosferi oldu (Origins'i bu açıdan sevememiştim). Onun dışında yine klasik bir Assassin's Creed oyunundan öteye gidememiş. Görevler şu ana kadar birbirine çok benzer şekilde ilerliyor. Combat'la alakalı beklentiye girmemek lazım, hep aynı mekanik (vur, blokla, tekrar vur). Atınız çoğunlukla saçmalıyor, RDR2 oynayanlar atın hareketlerinden nefret edebilirler. Deniz savaşlarına henüz girmedim, hikaye o noktaya gelmedi. Ama etrafta dolaşmak eğlenceli.

İlk iki AC oyunundan sonra atmosfer açısından seride en beğendiğim oyun Syndicate olmuştu (Victoria dönemi İngiltere vb yüzünden), bu şimdi onun yerine geçti gibi. Ama yine AC işte.

Evet zaten yansıttığı dönemi yaşayanları,mimarileri ve atmosferi nedeniyle AC oyunlarını belki  bu kadar süre oynamaya devam ettim..  (tabi ki esas neden Prince of Persia nın ruh devamı olması)  Yoksa tamamen ama mantık üzerine kurulu ( tekrarlı yan görevlerle dolu open-world grind fest) Far Cry; FPS olması hariç tamamen aynı oyun mekanikleri üzerine kurulu ama ve nefret ediyorum seriden.. 

Lakin işte Ubisoft  Oddysey ile güzel dönem atmosferli open-world grindfesti sürdürürken gameplay özellikleri (tırmanma, combat, animasyonlar) bana diğer oyunlardan daha geriye gitmişler gibi geldi... Eve ağaca tırmanıp, kurtla kuzuyla savaştıkça midem bulanıp iade ettim o nedenle... Çünkü gerçekten çok zevksiz ve saçmalık geldi düşünün Syndicateden sonra..  

2 hours ago, MonkeyBusiness said:

AC serisi bana hitap eden bir tur degil ama..

AC4 Black Flag severek oynadim. 2013 de aldim gecen hafta sonu bitirdim :)

Herneyse AC4'deki Karayip adalari arasinda gemiyle turlamak ve korsanlik yapmak beni cezbeden tarafi olmustu. Boyle cazip bir tarafi varsa yeni oyuna da bakabilirim.

Hocam AC4 çok güzel bir oyun evet ama işte aslında AC oyunu değil.. Resmen Korsan oyunu yapıp yanına 2 kuruş AC yedirmişler, bence bambaşka bir oyun AC4, ama dediğim gibi iyi bir oyun.. 

Bu AC3 ile başlayan gemi görevleri (ki toplasak 4-5 tane vardı sanırm) oyunculardan o kadar beğeni aldı ki adamlar bu feedbackler ile AC4 ü yaptılar.. Tabi ubi her zaman olduğu gibi bir şeyin bokunu çıkarmayı bildi ve Unity ile aynı anda (veya 1-2 ay vardır araları) AC Rogue diye bi oyun çıkardılar ve bu oyun birebir AC4 motoruyla yapılmış "madem gemi oyununu çok sevdiniz aslında DLC olarak satmamız gereksede  alın size gemicik diye şamar gibi patlatılan bir oyundu, AC4 ün her şeyiyle birebir aynısı..  

Oddysey e de biraz gemicik eklemiş olmaları beni şaşırtmadı.. Bana batan bu şeyler sizleri o kadar etkilemiyorsa yine fiyatı biraz düştükten sonra bi bakabilirsiniz... 

rammstein and SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Squall hocam sen Origins'i oynayıp beğenmiştin. Odyssey'i oynadın mı ? Origins bir yere kadar kendini oynatmıştı fakat sonra aşırı baymıştım ben. Hikaye olarak çok bir şey yoktu ortalıkta. Oyunun adı "Assasins" fakat olayla alakası yoktu. Tamam tarikatın yeni kurulduğu oyundu fakat tarikatı kurduk oyun bitti. Neyse benim kuzen PS4 e almış indirimde görünce banada beleşe gelmiş olucak oyun ama indiresim bile yok oyunu sana sormak istedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, Atrin said:

@Squall hocam sen Origins'i oynayıp beğenmiştin. Odyssey'i oynadın mı ? Origins bir yere kadar kendini oynatmıştı fakat sonra aşırı baymıştım ben. Hikaye olarak çok bir şey yoktu ortalıkta. Oyunun adı "Assasins" fakat olayla alakası yoktu. Tamam tarikatın yeni kurulduğu oyundu fakat tarikatı kurduk oyun bitti. Neyse benim kuzen PS4 e almış indirimde görünce banada beleşe gelmiş olucak oyun ama indiresim bile yok oyunu sana sormak istedim.

Su anda odyssey oynuyorum 30 saate yakin oldu sanirim.

Origins in degisik temalisi gibi, origins i sevmediysen bunuda sevmezsin muhtemelen. Gemi olayi var ama black flag deki kadar eglenceli degil. En buyuk olayi devasa haritasi ve muhtesem manzaralar. Rdr 2 dekine benzer bir bounty olayi var birde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

beleş haftasonu yapmışlar, oyun tamamen açık 4 gün süreyle.

nasıl olsa evde oturuyoruz 4 günde bitiririm bunu diye düşünüp indirdim ama gel gör ki akmıyor oyun be kardeşim. bayık.

zar zor ilk questleri, ilk küçük adayı tamamladım, açıp devam edesim gelmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuz oyun başlığında epey konuşmuştuk bu oyunu,  bende burada oyunun ilk 15 dakikasında diğer bütün assasin's creed oyunlarından daha berbat bir parkur sistemine sahip olmasından ve başlangıçta beni kurtla köpekle dövüştürüp berbat bir vuruş hissi ile karşıladığından verip veriştirmiştim... 

İşin kötüsü bu yazdıklarım halen doğru... Ama oyun daha sonradan açılıyormuş zaten..  :D  Biraz daha sabredip oynadıkça ve pandemi nedeniyle normalden biraz daha boş vaktim olunca 2 ayda 175 saatimi heba ederek oyunu %100 lemiş bulundum...  Ve başlığı da ben açmışken biraz daha detaylı bir değerlendirmeyle hakkını verim istiyorum : 

SA1LRLf1_o.jpg

Standart bir artılar eksiler bölümü yapmazsam wall of texte döneceğinden; 

+ Grafikler çok çok iyi ..

+ Harita gerçekten çok büyük ve çok fazla yapılabilinecek şey var.. 

+ Ben Season Pass içeren Gold Edition aldığım için 2 DLC si ile birlikte geldi.. Ana oyundan sonra oynanması daha makul olur.. ve söylemeliyim ki 2. DLC si gerçekten çok iyi.. 

+ Yukarıda yazdığım 2 DLC haricinde Title update olarak da ufak tefek DLC ler gelmiş oyuna, bunlar ana oyunu gelen DLC lere bağlıyor ve bunlardan biri olan Mythical Creatures DLCsi yine beklentimin üstünde olmuş.. 

+ Oyundaki konuşmalar çok çok fazla ve bunlar güzel videolar ve dialog ekranlarıyla sunulup, uzun uzun seslendirilmiş.. en azından takdir etmem lazım.. 

+ Ana konudaki birbirini takip eden 9 chapterdaki görevler ve tasarımları güzeldi, zaman zaman gomik bazende hüzüntülü olaylar koymuşlar.. Bu görevlere koydukları eski yunanın bilinen şahsiyetleri de yine fena değil... 

+ Cultist sistemi ve Shadow of Mordor çakması mercenaries nitekim güzel yedirilmiş... Lakin cultist sistemi için aşağıdaki eksilerde devam edicem..

+ Combat sistemi (vs humans) kesinlikle eski creed oyunlarından daha iyi... parryle sok bıçağı, counterla sok kılıcı değil artık, diablo vari skillerle ve 5 tür silah ve farklı animasyonlarıyla güzel bir şey çıkarmışlar.. 

+ Kılıçlı mızraklı oklu savaş sistemi yanında, halen assasin gibi oynayabilirsiniz oyunu ki son zorlukta oynadığım için çoğunlukla öyle oynadım.. 

- Parkur sistemi dediğimiz.. koşma, tırmanma, atlama zıplama falan diğer oyunlardan baya geride... unityde, syndicatede koşarken veya birini takip ederken masaların altından kaymalar, kücük bir eve pencereden girip hemen öbür pencereden çıkmalar veya  ezio serisindeki gibi prince of persia hareketleri falan bunda yok...  Düz duvara armut gibi tırmanan, 39203 km den düştüğünde yalnızca hapşuran bir sisteme sahip oyun.  

- Harita devasa ve yapılabilinecekler çok fazla dedim ama bazı şeyler oyunu o kadar gereksiz şişirmiş ki balon olmuş... filler olarak nitelendirdiğim zamanlı questleri ve bazı kolpa görevleri yapmamanız oyundan soğumanızı engellicektir.. 

- Heyvanlarla olan savaşlarda vurdum mu vuruldum mu ne olduğunu anlamak pek mümkün değil, garip animasyonları var... İnsanlarla olan savaşlar kadar eğlenceli değil ve benim gibi Nightmare zorlukta oynuyorsanız full ekipmanlı tanrı gibi koşarken yolda koşan domuza ölebilirsiniz.. 

- Gemi savaşları Black Flagden sonra baya çakma ve kolay tabi ki.. Halbuki Black Flagde ne güzel yapmışlardı ve baya da zordu... burada genel olarak hadi batıriim de yoluma devam edim ya da savaşmadan gidim bari diyeceğiniz çok zaman olacaktır.. aşırı kötü değil ama daha iyi olabilirdi, bence fazla kolay olmuş... 

-Cultist sistemini yukarıda övmüştüm ama durum savaşmaya geldiğinde baya dandikti... bulunduğu yere gidip sıradan bi vatandaş gibi öldürmek bütün havasını almış.. Çok daha özenle yapılabilinirdi. 

Artılar eksiler hatırlayabildiğim kadarıyla bunlar şimdi de kişiye göre değişebilecek özelliklerini yazayım.. : 

* Oyun artık kesinlikle eski Assasins Creedler gibi değil Diablo veya Dark Souls vari yapıda bir oyuna daha çok benziyor, bu kimine göre iyi kimine göre kötü olabilir.. 

* Yine diablo gibi öldürdüğünüz her şey ve herkesten alıştığımız rare,epic, legendary sistemiyle loot düşüyor ve bunları devamlı upgrade etmeli veya levelınıza uygun giyinmelisiniz yoksa sizi dövüyorlar.. 

* Oyun baya uzun yani paranızın hakkını alırsınız ama dediğim gibi bazı yerler aşırı şişirme... Yine de geçirdiğim 175 saatin bi %5 inde falan sıkılmışımdır en fazla.. 

* Erkek veya bağyan ana karakter seçimi biraz enteresan olmuş.. Dişi ana karakter olayı Tomb Raider da dahil çok bayıldığım bir şey olmasa da boyutları hemen hemen aynı olan 2 spartalı kardeşten birini aldığımızdan seslendirmesi ve tipinden ötürü kasandra daha iyi bir seçim... 

Sonuç olarak fazlaca vakit gömdürsede ve bir Witcher 3 veya RDR 2 olamayacak olsa da 7.9dan 8 verebilirim 10 üzerinden.. 

um3xhgjM_t.jpg

Bye Kaso.. 

Narcissus tarafından düzenlendi
SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu oyundan 20 kat kötülerine 500 saat harcamış adamsın bunu mu merak ettin.. :lol:

Buarada oyun her şey olabilir ama generic bir AC oyunu ile alakası yok..  gözlüklü tombul internet kekoları gibi tldr yazacağına okusan görürdün.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Farkımız ben sevdiğim için oynuyorum, achievement açacağım diye değil. GTA IV hakettiğim halde %100 (key to the city) olmadığından beri bıraktım o işleri. :lol:

Ayrıca forumda gözlük kullanan kilolu arkadaşlarımıza karşı hep bir önyargı içinde olduğunu görüyorum. Tombul lives matters OK? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Achievementları öyle tüy toplama, kokoreç bulma değildi ki bunun zaten.. collectible yok oyunda.. 

Tombişler benim canım.. sevmediklerim 4chan ve reddit gekoları.. :icon_cyclops:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunda 100 saatimi devirdikten sonra biraz içimi dökme gereği hissettim. :P

Öncelikle tabi ki de bir Witcher değil ancak belki uzun soluklu epeydir oyun oynamadığımdan olsa gerek (multiplayer hariç) oyun benim acaip şekilde hoşuma gitti.
Aslında Origins' i oynamadığım için belki biraz pişmanlık mı desem gerçi bu oyunu oynadıktan sonra onuda oynama isteğim geldi ama neyse araya birkaç oyun aldıktan sonra bakarım. Zaten AC serisini ki kendi haline Black Flag ayrı bir dünyadır, kapatmıştım. Yani AC olarak bir beklenti içerisinde değildim artık. Zaten bu oyunu oynayanlar dediğimi anlayacaktır AC serisindeki Desmonddan tamamen kopuk ve yine nerdeyse cultist mantığını muhtemelen templar mantığı şeklinde pekişti şeklinde devşirtmek istemişler çağlar içinde hiç bir bağlantısı olmayan bir oyun gibi olmuş.
Bir ege çocuğu olarak belkide oyunu çok beğenmiş olabilirim, bana bildiğin gerçek hayatta bu detaylı yapamayacağım 100 saatlik bir tarihi turistik yunan gezisi yaşattırttığı için çok huzurluyum. Abartmıyorum İzmirli birisi olarak tabikide ölçeklendirmelerde falan farklılıklar olsada Gümüldür, Çeşme, Foça, Dikili taraflarına karşıdan google mapsden bile bakıldığında aynı adalardan benzer kareleri analiz ettim. Bu muazzam detaylar için tebrik etmek lazım adamları.

Oyun tabikide tam bir görsel şölen, henüz Valhalla' yı oynamadım ancak 2020 tarihlerine göre düşününce gerçekten çok sağlam grafiklere ve detaylara sahip. Sesler, müzikler, atmosfer herşey çok iyi olmuş. 100 saatin muhtemelen 10 saatini biraz bayık geçirdim oda bir yerden sonra artık questler haliyle bitiyor ama artık bu kadar yapmışım diyip birazda diyarları gezme kafasında olduğumdan(hiç ilgisi olmayan yerlerde bile 1 2 saat boş at sürmüşlüğüm ya da gemiyle kıyılarda biraz gezmişliğim vardır :D ) yine de kampların hep aynı yapıda oluşu gibi detaylar biraz can sıkıcı ve hep aynı tekrara bürünüyor. Haritada ? olan hiç bir delik dahi bırakmadım, sadece uzun soluklu olarak şehir merkezlerinde falan meydandeki tabelalar ve yine harita üzerinde çift taraflı tercih yan questlerine bi kaç tane yaptıktan sonra hiç uğraşmadım. Çünkü aynı mekana 5 10 kere gidip gelmek fazlasıyla bir bayıntıya sokabiliyor. Bunun haricinde ki kale kamp ve bazı ıvır zıvır yan görevlerde biraz sıkıcılık hissi oluştursada yinede mekanları görmek açısından da yapmış bulundum.

Bir önceki oyunlarına göre RPG havası katalım mantığı güzel olmuş. Daha önceki oyunlarında da item mantığı vardı ama daha da detaylandırmışlar, set item çeşitliliği falan gelmiş. Başlarda oyun belki pek birşey vaadetmiyor gibi gözüksede skiller falan maxlanınca çok keyifli bir oynanış sunabiliyor. Level scaling alakası dengeli yapılmış sayılır, bazı detaylar hariç ipini kopartıp 5 10 lvlde kafamın estiği yere at koşayım kaleyi talan edeyim olmuyor, zaten ilk ada biraz oyalanmasıyla 5 saat kadar desen oyuna yeni başlıyorsun jeneriği girdiğinde oha lan 5 saatte standart bi oyunu bitiriyoruz olaya bak oyun daha yeni başlıyormuş pehhh dedirtiyor, gerçekten devasa bir haritaya sahip. Level max olsada lanet getirdiğim 2 detay ateş ve tomblara girdiğimizdeki yılanlar. Ulan herşeyi donanmışsın armorun, hp vs max olmuş yılan gelip 2 koyuyor ölüyorsun. Yine merchantlar ateşli ok sallarsa dillere destan hp basma skillin yoksa genelde taklayı attırıveriyorlar gibi biraz saçmalıklar var :P hoş aynı şekilde oynun sonlarına doğru cüsseli sparta askerciklerimizi normal şartlarda devirmek epey zorken ateş yedilermi takır takır dökülmeleri belki gerçeklik adına fena bir vurgu sayılmaz.
Denizcilik olayı Black Flagtan sonra olmamış desek yeridir ama tabi o dönemin gerekliliği olarak toplu tüfekli teçhizat olmadığı için gemiden gemiye mızrak ok savaşı eh idare eder bir durum yaşatıyor, denizleri gezinmek harici pek bir olayı yok ama denizde yelken açma ve denizin gerçekçiliği ufukta ay ya da günel yansıması detayları harika. Oyunu oynarken geçirdiğiniz adalar, aşklar ve maceralar sanki hayatımızdan anılar şeklinde de güzel bir his deneyimi olarak akıllara yazılıyor. Özel sahnelere biraz daha detay verilebilirmiş hemen olaya başlayıp ekran kararması biraz işi kısa kestirtmiş :P
Benim gibi severlere oldukça güzel keyif yaşatıyor, tabi işin içinde antik yunan ve mitolojik unsurlar olması epey bir lezizlik katmış. Oyunda 300 sparta, Troy teması ne ararsanız bol bol var.

Hoş bir Diablo vs oynarkende paranın bir yerden sonra hiç bir anlamı kalmıyor ama bu oyunda malzeme ve paranın nerdeyse sonlarda hiç bir kıymeti kalmıyor. En azından rpg havasına büründürttünüz blacksmithte repair falan yapsaydınız. Rune carving harici zaten max levele gelene kadar item uplamadan kendi seviyenizde düşmanı indirtikten sonraki gearı taktığınızda sona doğru taşıyabiliyor rahatlıkla. Fantezi yapıcam derseniz tüm cultisti hacamat ettikten sonra topladığınız setleri maxlayıp deneme yapılabilir ama ne gerek var oda ayrı bir dert ağırlığınızı vereceğiniz 3 dala göre ki zaten max level seviyesinde ve tüm tombları toplayıp bol bol ability olduktan sonra 3 dalda da hemen hemen tüm skilleri kullanabilir seviyeye geldiğinizde çokta bi anlamı kalmıyor. Thief serisinden kalma hislerimi bir nevi bu seri yaşatmaya devam ediyor, gizlilik üstüne sinsice sızıp ortalığın anasını belleyim diyebiliyorsunuz. Paralı asker mantığıyla yürüse bile hani son seviyelerde bile kaleyi basayım çata pata girerim olmuyor, olsa da çok uğraştırır melee bir yerden sonra gebermek bilmiyor amcalar. Ranged zaten efsane tabiki devestating shot favorim oldu tüm oyun boyunca, skillerle falan süslendiğinde headshotu verdiğinizde zımbalama etkisini normal kombatta götürdüğünüz dpse göre hissediyorsunuz ve tabiki stealth kill ayrı bir dünya, haliyle arpg unsuru kattıklarından dps mantığı girince bazı düşmanı tek atamasanızda hemen hemen tek atışta almak mümkün oluyor.

Mükemmel bir oyun değil belki ama AC serisi olarak bakmazsan çok başarılı buldum. Leonidas' ın hikayesinden girip onun kanından torununu ailesinin hikayesinin işlenişi kendi başına bağımsız bir oyun yaratmış. Yazılcak çizilcek tonla şey olur ama en güzeli oynarken yaşamak olur. Tavsiye ederim, oynamayan varsa oyun arayışında olan varsa değerlendirsin. Sevdiğim güzel detaylardan bir taneside daha önceki AC oyunlarında da tabiki serbestlik vardı ama bu oyunda sınırsız serbestlik yapmaları süper bir detay, atla şehir içinde gez, dağ tepelerine çık, dağın tepesinden atla(fazla bir irtifada atın bacakları 2ye ayrılma komedisine kadar :D ) çok esnek bir serbestlik vermişler.

Bayadır uzun oyun yazısı yazmıyordum, içimi dökünce bi hoş oldum. Artık darısı diğer oyunlarına Valhallayı bilemem kesin oynarım ama Origini biraz üstün körü oynarsam oynarım bu oyunda bile sırf Yunan kafası var diye fazladan tölere göstermiş olsamda originsi oynarsam sadece ana görevi belki sardığı kadar biraz yan görevi yaparak oynarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok