E-Kitaplar üzerine...
0

Bu konuda 226 mesaj var

17 saat önce, ResetButton said:

Cloud 'un esprisi şu. kitabın çoğunu kindle da okuyorum ama yerine göre yerine göre ipad de veya cep telefonunda devam edebiliyorum. 

Wool Serisi amazon'da Kindle in Motion olarak satılıyor.  ipad de okyorum bunu , renkler iyi seçilmiş , animasyonlar güzel . Okurken pek görümü yormadı. 10 ' değil 8' ipad olsa daha rahat olurdu belki ama bu tip kitapların da yeri var bence. Sayfaların farklı arka planları , renleri olması kitaba bir atmosfer veriyor. 

https://www.amazon.com/Wool-Omnibus-Kindle-Motion-Silo-ebook/dp/B0071XO8RA

Bu arada kindle a awz3 formatında kitabı usb den atarsanız goodreads vs gibi  özillkler de çalışıyor.

Kobo kütüphanesi ipad-iphone'dan direkt okunabiliyor ancak android'le denemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarı ile kindle e-pub okumuyor, kepub (direk kobo formatı) zaten okumuyordur. Ama netiicesinde hepi topu yazı olduğu için birinden ötekisine çevirmesi çok zor değil anladığım kadarı ile. Eğer DRM varsa bu sefer o problem olmaya başlıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kindle da kitap okurken sonra bakacağım referansları bir yere yazmak gerekiyor bazen ama to-do list gibi birşey yok. 

Şöyle çözdüm. Twitter 'da paylaşım yapabiliyor seçilen bölümü, ifttt  'den #kd hashtag ile atılan tweetleri email olarak gönderecek bir recipe seçtim,  iş görüyor böyle. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kobo'da alıntı yaptığın kısmı facebook'a post etme özelliği var kitabın kapağı vs ile birlikte, muhtemelen ayarlardan sadece kendim göreyim seçeneği de vardır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nearly 30 Years of Free Classic Science Fiction

The collection has over 350 issues spanning from 1950 to 1976, and even includes an early version of Ray Bradbury’s Fahrenheit 451, The Fireman, as well as Isaac Asimov’s The Caves of Steel, and Afred Bester’s The Stars My Destination. 

https://archive.org/details/galaxymagazine&tab=collection

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç hafta içinde Amazon'un kindle serisini yenileyeceği söyleniyor . Başka bir bilgi yok. Kindle 'ın 10. yılı olması nedeniyle özel bir model gelebilir beklentisi var.

Şu nokta artık gerçek kitap vs E-book tartışması bitmiştir diye tahmin ediyorum? 

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 13.09.2017 at 08:11, ResetButton said:

Birkaç hafta içinde Amazon'un kindle serisini yenileyeceği söyleniyor . Başka bir bilgi yok. Kindle 'ın 10. yılı olması nedeniyle özel bir model gelebilir beklentisi var.

Şu nokta artık gerçek kitap vs E-book tartışması bitmiştir diye tahmin ediyorum? 

Kindle X :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 13.09.2017 at 08:11, ResetButton said:

Bitmiyor. Hanıma Kindle'ı kabul ettiremedim bir türlü. Benim Kindle'dan bir kitap da okudu. Ama bugün yine 10 tane basılı kitap siparişi verdi. Biraz arşivcilik mantığı herhalde. Basılı kitaplara sahip olmayı seviyor.

Tabii o evde okuyor bir de, ben metroda okuduğum için Kindle olmazsa olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk matbaa çıktığında herhalde benzer tartışmalar oluyordu eminim. Elle yazılmış kitap gibi olur mu mirim, ne o makine basıyor çat çat, emek var bir kere, alınteri var gibi. :)

E kitap - kitap tartışması bir nebze ama kitaplara ayrılan vakit genel olarak dünya'da azalıyor gittikçe.

Executioner tarafından düzenlendi
kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 17.09.2017 at 13:07, Zoma said:

Bitmiyor. Hanıma Kindle'ı kabul ettiremedim bir türlü. Benim Kindle'dan bir kitap da okudu. Ama bugün yine 10 tane basılı kitap siparişi verdi. Biraz arşivcilik mantığı herhalde. Basılı kitaplara sahip olmayı seviyor.

Tabii o evde okuyor bir de, ben metroda okuduğum için Kindle olmazsa olmaz.

Ben de bugün itibariyle bir e kobo sahibi oldum. Arada bazı kitapları tabletten okuyordum ama açıkçası pek keyif vermiyorsu. Basılı kitap ise farklı bir sevdadır. Birincisi dokunarak, hissederek, görerek, altını çizerek okumak ayrı bir keyiftir. Bu keyfin bence bilimsel bir açıklaması da vardir. Her ne kadar bu konuda bir yapılmış bir araştırma bulamasam da gerçek kitap okuma deneyimj beynin farklı bölgelerini aynı anda harekete geçirmektedir. E-kitap bize depolama ve taşıma kolaylığı, anında çeviri, metin paylaşma, highlight etme gibi seçenekler sunsa da esasında hepsi bir parmak hareketine bağlıdır. Bu da gerçek kitaptan farklı ve daha zayıf bir deneyim vaat etmektedir. 

konuyla ilgili bir örnek cok severek okuduğum incognito beynin gizli hayatinda yer almaktadır. (trolley dilemma linkini asagida paylaşıyorum. )

kitaplarin ve bir kütüphaneye sahip olmanin bir başka artısı da aile, çocuklar, arkadaşlar için ciddi bir entelektüel sermaye yaratması ve okuma alışkanlığı gelistirmesidir. Misal benim oğlum 2.5 yaşında ve bir kütüphanesi var, her akşam iki kitap okumadan uyumuyor. Kitaplarin resimlerine dakikalarca bakıyor, sayfaları ileri geri ceviriyor, bazen çiziyor yirtiyor ama kitap sevgisini yasiyor. Ayni deneyimi tablette - ekitapta yaşama imkanı yok. Dolayısıyla ekitap bence kitapseverler için kitap okumayi kolaylastirici ve destekleyici bir alternatiftir. Gerçek kitabın yerini tutamaz ve alamaz. 

Yeni kobo'mla tecrübelerini ayrıca yazacağım...

http://tanrivarmi.blogspot.com.tr/2012/10/beynimiz-ve-biz-1-tren-ikilemi-ve-ahlak.html?m=1

goccukgurbaa tarafından düzenlendi
Zoma beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://m.huffpost.com/us/entry/8234890

This article first appeared in The National Book Review.

Last week, the book industry released figures showing that e-book sales were down so far this year — the first time they have declined — while print remained relatively steady. When the news broke, we published a piece on 10 reasons e-books are better than print.

In the interest of fairness, we now offer a list for the other side: a 10-point case for print.

1. Print books have pages that are nice and soft to the touch. Paper makes reading physically pleasurable. Reading an e-book, on the other hand, feels like using an ATM. And after staring at a computer screen at work all day, how relaxing is it to curl up at home and stare at another screen?

2. Print books are better at conveying information. A study reported in the Guardian last year found that readers using a Kindle were less likely to recall events in a mystery novel than people who read the same novel in print. So if you want to do things like follow plots and acquire information, print is the way to go.

3. Print books are yours for life. The books you bought in college will still be readable in 50 years. Do you really think that in 10 years your e-reader - or book-reading watch, or virtual reality goggles - will work with today’s e-books?

4. Print books are physical reminders of your intellectual journeys. That beat-up copy of Catcher in the Rye on your bookshelf takes you back to sophomore year of high school. The Selected Poems of Pablo Neruda conjures up memories of late-night dorm room bull sessions. The food and wine-stained Lonely Planet Greece brings back that trip through the Greek Isles. A Kindle is just a Kindle.

5. Print books are great to share. There is nothing quite like putting a book into a friend’s hand and saying, “You’ve got to read this.” There are ways of sharing e-books - if both you and your intended recipient can navigate the Digital Rights Management system. But sharing an e-book has all of the warmth of sending an e-mail or paying someone on PayPal.

6. You can write in the margins of a print book, dog-ear the important pages, and underline the key sentences with a pencil. E-books often allow the digital equivalents of these acts - but they just aren’t the same. There is a link between physical gestures and cognition: the things we do to print books seem to help us to understand and remember better.

7. Print books have jackets, so people know what other people are reading - which makes reading a community-building act. A bus full of people with print books is a snapshot of what is on a town or a city’s minds - as well as a collection of ideas for what you should read next. A bus full of people reading e-books is just a lot of people staring at devices.

8. Print books are fairer to writers. The Author’s Guild has been beating the drum for years that publishers give writers a lower percentage of the royalties for e-books. That makes it harder for authors to earn a living - and to produce new books. If you want to support writers, who are struggling these days, more than publishing giants - buy a print book.

9. Print books are better for your health. A Harvard Medical School study last year found that reading a light-emitting e-book before bed interferes with your ability to sleep, with your alertness the following morning, and with your overall health.

10. Print books are theft-resistant. If you leave a book in your car, you can be pretty sure it will be there when you return. That is probably not true of your iPad, Kindle or other e-book reader. And a bonus: if you drop a print book in the bathtub, you can dry it out with a hairdryer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O bilgilerin bir kısmı doğru değil.  Bir kısmı subjektif.

Ebook okuyabileceğiniz farklı araçlar var. Kindle benzeri e-ink kullanan araçların kağıttan pek farkı yok.  Zaten okuma disiplininiz iyiyse mutloaka Kindle benzeri araçlar alınması gerek. Tabletlerin ekranı aynı rahatlığı vermiyor. 

Basılı kitapların şöyle bir avantajı var. Kitaba göre farklı boyutlarda ve tasarımda olabiliyor. O okuma keyfine , atmosfere positif katkı yapıyor. Belki renkli Kindle çıkarsa o azaltabilir dezavantajı. 

Onun dışında ebook kazandı benim için. Elimde basılı hali olan kitaplar da bile Kindle 'ı tercih ediyorum. Ne olduğunu bilmediğin bir kavrama wiki den bakmak büyük rahatlık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim istediğim bazı kitapların Türkçe'si bulunmuyor, ingilizcem de (25  yılı aşkın konuşuyor olsam da) tüm kelimeleri bilebileceğim bir seviyede değil, olmaz da. Sırf kitao okurken hızlıca sözlükten anlamlara bakabilmek bile ceryanlı kitaplar açısından çok büyük bir avantaj.

Daha önce yanıdma bilgisayarı ya da telefonu tutup sözlükten bakıyordum, okuma deneyimini çok bozuyordu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

black friday'den dolayı kindle fiyatlarında indirim var... türkiye'ye gönderim yok.

ben bu başlığı niye şimdi keşfediyorum acaba... eskiden kitap kitaptan okunur diyen biriydim ama şuan iPad iBooks uygulamasına çok alıştım, artık kindle ya da kobo almamın vakti geldi.

bu başlığı farketmemi sağlayan Barış abime de teşekkür ederim. @Executioner

kindle paperwhite'ın bu işe giriş yapmak için en ideal alet olduğu kanaatini geliştirdim. Daha pahalı modeller fazladan verilen fiyat farkını haklı çıkarak özellikler sunmuyor gibi geldi bana, var mı itirazı olan ?

bir de yakın zamanda amerika'dan kindle getirecek birini bulamazsam, kobo'yu en hesaplı şekilde nerden almak gerekir ? D&R ve idefix fiyatları pahalı geldi bana yok mudur bu mereti ucuza bulabileceğimiz bir yer ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam 

Bende Kobo auro one var. Almamın en önemli sebebi bu boyutta başka bir okuyucu bulamamam. 6" olanlar bana ufak geliyor. Cebime koyup sağda solda okuma alışkanlığım olmadığından ve gözlerimde bozuk olduğundan bu modeli seçmiştim. Çok da memnunum. Özelikle geceleri sarı/turuncu bir bir arka ışık vermesi çok hoşuma gidiyor, tam kitap okuyor hissi oluşuyor. Tabii pahalı bir cihaz ama alıp uzun yıllar kullanılacak bir alet için fark göze alınabilir. Tek hoşlanmadığım yanı pil performansı beklediğim gibi değil. ortalama 600 sayfalık bir kitap için ucu ucuna yetiyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En alakalı burası geldi. Spor (yürüyüş) yaparken müzik dinliyorum ama arada faydalı bir şey de dinleyeyim. iPhone ile kullanabileceğim ücretsiz Türkçe audio book var mı? Türkçe yok derseniz, ingilizce var mı? Daha çok klasikleri tercih edebilirim. Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@CandleGarden Hocam faydalı birşey dinleyeyim diyorsan Audiobook'tan önce podcast'lere sarmanı öneririm. Eskiden doğru dürüst Türkçe alternatif yoktu ama çok güzel kaliteli haftalık Türkçe podcast'ler çıkıyor. İngilizce podcast'ler sonsuz zaten. Burada bir konusu var istersen bir incele oradan devam edelim. Ayrıca reset'in audibook tavsiyeleri de var. Youtube linkleri genelde ama oradan indirip dinleyebilirsiniz isterseniz:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gerekli her başlığı açmışız işte :)

Hiç kullanmadım ama şu  bir siteler var.

https://seslenenkitap.com/

https://audioteka.com/tr/audiobooks/bestsellers

Diğer başlıktaki linkler youtube linkleri ama aslında audiobook,youtube yüklemişler. Telefonda kullanmak için gerekli bilgiler var o başlık altında. 

Şu sevdiklerimden biri . Kitabı severim, sesli kitap olarak da güzel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni çıkan kindle 'ın incelemelerine baktım. Bekli daha yeni işlemcisi olduğu için daha hızlı menuleri vs vardır diye tahmin ediyordum ama ekran boyutu dışında Paperwhite modelinden bir farklı görünmüyor. Dolayısı ile 7' tercih etmeniz dışında almak için bir neden yok gibi. Audiobook desteğinden bahsedilmiş ,pek gerekli bulmadım onu. Kindle in yanımda olduğu her zaman cep telefonumda var zaten,onu kullanamk daha mantıklı.

Kobo, ABD'de Wallmart 'ta satılmaya başlanmış. Şu anda Kindle 'ın en önemli rakibi olarak görünüyor. Yalnız tüm ekosistem karşılaştırılısa ne durumda bilmiyorum. Mesela Email ile browser eklentisi ile e-kitap, makale vs gönderme şansı var mı?

E-book okuyucuların teknolojilerinde yeterli ilerleme yok malesef. Çok az alıcısı var, gerekli alıcı kitlesi yaratmıyor üreticiler arasından . Yazık, çünkü son yılların aslında en çok işe yarayan teknolojisi . Özellikle OLED kullanan telefonları kullananlar var kitap okumak için , nedenini bilmesem de ben Kindle kadar rahat bulmadım bunları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kitap guzel ama saklamasi tasimasi buyuk dert bir asamadan sonra. Tasinirken en buyuk dert kitap tasimak oluyor.

Ben artik sadece e kitap okuyorum. 350 gramlik tabletimde 9000 den fazla kitap var. Isik derdi falanda yok. Ekran zaten 4:3 oranli super amoled siyah ustune turuncu yazi cok iyi oluyor.

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok