DDR4 Ram Hız Mevzusu
0

Bu konuda 34 mesaj var

Selamlar,

Bu konuda kafam karıştı , yani özellikle hız mevzusu ve dual mode olayında. Şöyle ki ;

Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz ram almıştım sistemi ilk toplarken , 1-2 ay sonra  2. aynı model rami aldım .  ( Bu arada timingler  16-20-20-20-38 /2T yazıyor her iki ramde de ama versiyon numaraları farklı )

Dual mode olarak 3000MHz kullanmayı istedim ancak her seferinde oyunlardan masaüstüne atma veya takılma sorunu yaşadım . Sonra aradım taradım Ryzen 5 2600 işlemci max 2933 ram hızını destekliyormuş ki bende CPU default olarak çalışıyor OC yok.

Bios ta XMP profilleri  2800Mhz ve 2933MHz olarak açık ( 16-20-20-20-38) olarak ve dram volt auto olarak denedim ama bir süre sonra yine atıyor masaüstüne.

Ram hızını auto 'ya çekince 2133Mhz çalışıyorlar sorunsuz.   AIDA 64 'den bakınca ramlerin çiplerinin farklı olduğunu gördüm , ilk aldığım SK Hynix ikinci aldığım Micron .

Birkaç forumda zaten DDR4 ramlerin default hızının 2133 olduğu üstünün o/c olayına girdiğini okudum. Bu durumda sisteme o/c çekince mi ramleri yüksek hızlarada kullanabiliyoruz ? Yoksa ilgisi yok mu ?

Corsair 'e email attım gelen cevap da şu (kısaca dual kit almazsan garanti edemüüz diyor)

Response By Email (Vid K) (01/23/2019 05:17 AM)
Hello TANER,

unfortunately we cannot guarantee that 2 different memory modules will work together, especially if they have different chips on them.

We can only guarantee for dual and quad modules to work together if they are purchased as a kit.

Kind Regards,

Vid
CORSAIR Tech Support

Azıcık aydınlanabilir miyim ? :)
Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bence Corsair'e şöyle bir cevap mesajı at:

"Hello Corsair,

My name is TANER, alayınıza GİDER!" :D

XMP profili altında hangi hız için ne kadar voltaj uygulandığı da yazıyordur. Sen bu değeri Auto olarak bırakma, orada yazan voltaj değerini elle girmeyi dene. Muhtemelen anakart o değeri auto'da bırakınca gerektiğinden daha az voltaj veriyor RAM'lere.

Najaz tarafından düzenlendi
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam adamların dediği şey doğru. Farklı çipli ramlerin aynı hızda çalışacağı ve uyumlu olacağı gibi bir garanti söz konusu değil. Yalnız ben şuna takıldım,

47 minutes ago, TatanQa said:

Sonra aradım taradım Ryzen 5 2600 işlemci max 2933 ram hızını destekliyormuş

Bunu nerden okudunuz? Bence bu bilgi doğru değil, çünkü deneme amaçlı olarak bazı Ryzen 7lerin 4000MHz'lik RAMler ile çalıştırdıklarını okumuştum. Bence o max ram hızı, desteklenen anakarta göre değişiyor.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gün geçmiyor ki bir ryzen kullanıcısı daha ram sorunu yaşamasın :P 

Ehehe şaka bir yana öncelikle başıma gelenler ve çözüme ulaşmak için google amcanın dediklerini ana başlık altında toplamak isterim.

1- Kesinlikle anakart bios update yapılacak(her yeni bios surumu daha geniş ram uyum aralığı diyebiliriz)

2- xmp olarak çalışmayabilir, siz manuel timingleri ramlerin default değerini girin 1,35v verin, duruma göre biraz arttırılabilir, ilk nesilde soc voltajı daha önemliydi ama gene ikinci nesil için de denenebilir, bir iki tık arttırmayı deneyebilirsiniz(1,2v ustu kullanıcılar,  1,25v ustunu amd kesinlikle onermiyor)

3- sizin dediğiniz 2933mhz resmi ram desteği, ramlerin tek sıra olması şartı ile 2933mhz her turlu calısırım diyor, bu daha ustu yada altı çalısmayacağı anlamına gelmiyor(gerçi 3400mhz ustu hayal ama neyse) ram slotları önemli, inteldeki eski alıskanlık 1-3 slot değilde 2-4e takın(işlemciye en yakın 1 en uzak 4 olarak dusunun)

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ramleri OC ederken latency ve timing lere ciddi sekilde müdahale etmek gerekiyor. Arti voltajı da arttirmak gerekiyor. 1,35 lere kadar gule oynaya gitmek mumkun. Bir konu başlığına bir google doc eklemistim. Oradan hesap yapmak mümkün. Deneme  yanılma yapmaktansa. 

Ben Kingston Hyper Fury 2133Mhz Ramleri 3000 sınırına kadar sorunsuz OC yapabilmistim. İki farkli marka Ram de bence yapilabilir ama biraz daha yuksek latency denemekte fayda olabilir diye okumustum. 

Ryzen lerde hiz va latency dersek hiz daha muhim diye biliyorum. Bence farkli ayarlar ile illa ki 2933 yakalanır

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya kafam karıştı .. Bu ramlerin kutusunda yazan mhz değeri nedir acaba.. 

Bir de Cpu-z den bütün ramlerin spd değerlerini alabilir miyiz...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, Narcissus said:

Ya kafam karıştı .. Bu ramlerin kutusunda yazan mhz değeri nedir acaba.. 

Bir de Cpu-z den bütün ramlerin spd değerlerini alabilir miyiz...

Hocam seri numarasından baksana. Teknik detaylarda yazar

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Harika ve gırgır cevaplar için de teşekkür ediyorum ayrı ayrı :D

bir aydınlanma geldi onu söyliyeyim... :)

o zaman biraz vakit ayırıp kurcuklamam gerekiyor ve akabinde stability test yapacağım. Hadi 3000mhz den vazgeçtim de 2800 - 2933 görebilmem lazım her halükarda.

Zira tek ram varken bios tan 3000mhz ayarlayıp diğer herşeyi auto bırakmıştım öyle sorunsuz geçinip gidiyorduk gül gibi..

cpu-z görüntülerini de atarım. 

Ramlerin ikisi de aynı marka model ve 3000 mhz.  Birinin versiyon 3.73 (sk hynix) sonradan aldığım 5.30 (micron)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni anakartlar Ram konusunda sorunsuz. Bana gore kalitesiz dis gorunuse sahip ve bir süredir bu sebeple cekmece yatan Gskill leri takar takmaz OCP menusune alinca sak diye 3000 mhz ye aldi anakart. Amd de herhalde XMP yerine bu kullanılıyor 

6 minutes ago, Narcissus said:

Hocam benim sistemimde bi sorun yok tatanq ya sordum :D

Hatlar karisti hocam kusura bakma

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2600 ün max 2933 kullanması tam bir saçmalık  öyle bir şey olamaz..

Ki bu olay anakartta biter ve senin anakartında "Supports DDR4-3466(OC) Memory" yazmakta.. 

Lakin ben her zaman bütün ram slotlarını doldurmanın sistem stabilitesine negatif etki ettiğini düşünürüm hele ki farklı çiplere sahip ramlerse bu x2 demektir.. 

BIOS dan XMP profiline ayarlayınca ram voltajı autoda kalmaz zaten xmpdeki değer neyse onu verir... Bios tan ve CPuz den fotoları koy konusalım hocam :D

5 minutes ago, hakancez said:

Hatlar karisti hocam kusura bakma

Yok hocam buna inception yaparak ben neden olmus olabilirim çünkü msgıma Tatanq nun ilk cümlesiyle başlamışım :D

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kimin RAM’i kimde kardeşim bu konuda ? :lol: 

Şöyle ki iki ayrı RAM XMP yapma, timing ayarları elle, SOC voltajı dikkat, RAM voltajı 1.35V ile bir dene 3000 MHz olarak baktın çalışmadı, 2933MHz düş aynı zamanlama ile v.b. denemeler yapılabilir.

Ancak tabii en başta RAM’leri bir görelim neymiş, afaki konuşmayalım Çağlar’ın dediği gibi.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RAM'ler dual kit olarak gelipte mi farklı firma chipleri ile geldi yoksa ayrı ayrı mı satın alında da mı öyle denk geldi?

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, ObiWan said:

RAM'ler dual kit olarak gelipte mi farklı firma chipleri ile geldi yoksa ayrı ayrı mı satın alında da mı öyle denk geldi?

Aynı ram (marka/model/hız/cl) 2 ay arayla aldım. Önce 1x8 sonra 1x8 daha böylece 2x8gb yapalım dedim de olmadı galiba.

bu yüzden çipleri farklı

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Baya forum karıştırdıktan sonra ram timing 'i  1T  den 2T ye çekip stabilite yakalayanları görünce yapıştırdım.

2T  16-20-20-20-38  ayarlarda  2933MHz  'de stabil görünüyor şu anlık.

ZXOaZA.pngoX6aj2.png

1T command rate ile 2T arasında çok performans farkı yok sanırım zira cinebench tekrar çalıştırdım , önceden 1274 puan şimdi 1279 oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O hızlarda Command Rate'i 1T olarak kullanmak zaten oldukça iyimser bir tablo olurdu. Bendeki DDR3-2400 gibi düşük hızlardaki RAM'ler bile 2T olarak çalışıyor. Pratikte hiçbir getirisi de yok bu olayın.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine atıyor BF V 'den masaüstüne 2. veya 3. haritaya geçişte.  2667MHz  , 2T , 16-18-18-18-38  diğer oyunlarda sıkıntı yaşatmadı , witcher3 'ü 3 saat falan oynadım ara vererek üstelik (pause edip) .  

Belki bu BF V 'in kabızlığından da olabilir.  Ramlerin stabil olduğuna nasıl kesin karar verebiliriz ?  Hangi yazılım bunu tam olarak gösterebilir bize ?

edit.  MemTest86 ile ramleri tek tek 1 'er kez test ettim sorun bulamamıştı. İkisi bir takılıyken de denemek lazım mıdır ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, TatanQa said:

edit.  MemTest86 ile ramleri tek tek 1 'er kez test ettim sorun bulamamıştı. İkisi bir takılıyken de denemek lazım mıdır ?

Evet birlikte denemekte fayda var.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TatanQa  bu masa üstüne atma sorunlarının çözümü farklı olabilir. şöyle ki  @T800 başka bir başlıkta değindiği Windows 10 Stuttering problemi bu soruna neden oluyor olabilir. Örneğin bende de COD Blackops 4 de masa üstüne atma sorunları yaşıyordum. Başka oyunlarda yaşamıyordum ancak COD a girince bir süre sonra oyundan masa üstüne atıyordu. Son Windows 10 güncellemesine kadar böylesine bir problemim yoktu ancak son güncellemeler ile sorun ciddi boyuta geldi. 

Bende Stuttering olmuyordu o yüzden üstünde durmuyordum.

Ancak Standby Memory Cache'i 5 dk da System bazında temizleyen bir job kurdum. Bu 5dk da bir Standby Memory Cache de temizlik yapıyordu. Bunu yapmaya başladıktan sonra COD da masaüstüne atmalar kesildi. Muhtemelen oyunun motorunun windows ram kullanımı ile sorunları var. Aynı durumu BF5 de de yaşıyor olabilirsin. Bir de bunu dene. Ramlerinde sorun olmayabilir yani. 

yapmak için

https://wj32.org/wp/software/empty-standby-list/

burada ki  dosyayı indiriyorsun. özellikler kısmından yönetici hakları ile çalıştır seçiyorsun. 

daha sonra görev yöneticisini açıyorsun.

her oturum açıldığında başlayacak ve 5dk da bir tekrarlayacak görev oluşturuyorsun.

indirdiğin dosyayı seçip başlatıyorsun. 

görev kurarken yetkilendirme paneli bu şekilde olmalı.

jackjoker tarafından düzenlendi
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, jackjoker said:

@TatanQa  bu masa üstüne atma sorunlarının çözümü farklı olabilir. şöyle ki  @T800 başka bir başlıkta değindiği Windows 10 Stuttering problemi bu soruna neden oluyor olabilir. Örneğin bende de COD Blackops 4 de masa üstüne atma sorunları yaşıyordum. Başka oyunlarda yaşamıyordum ancak COD a girince bir süre sonra oyundan masa üstüne atıyordu. Son Windows 10 güncellemesine kadar böylesine bir problemim yoktu ancak son güncellemeler ile sorun ciddi boyuta geldi. 

Bende Stuttering olmuyordu o yüzden üstünde durmuyordum.

Ancak Standby Memory Cache'i 5 dk da System bazında temizleyen bir job kurdum. Bu 5dk da bir Standby Memory Cache de temizlik yapıyordu. Bunu yapmaya başladıktan sonra COD da masaüstüne atmalar kesildi. Muhtemelen oyunun motorunun windows ram kullanımı ile sorunları var. Aynı durumu BF5 de de yaşıyor olabilirsin. Bir de bunu dene. Ramlerinde sorun olmayabilir yani. 

yapmak için

https://wj32.org/wp/software/empty-standby-list/

burada ki  dosyayı indiriyorsun. özellikler kısmından yönetici hakları ile çalıştır seçiyorsun. 

daha sonra görev yöneticisini açıyorsun.

her oturum açıldığında başlayacak ve 5dk da bir tekrarlayacak görev oluşturuyorsun.

indirdiğin dosyayı seçip başlatıyorsun. 

görev kurarken yetkilendirme paneli bu şekilde olmalı.

Ekran Alıntısı2.PNG

Çok teşekkür ederim bilgiler için birazdan deneyeceğim.

Ek bilgi vereyim az önce  XMP profil 2933MHz  , ramler 1.37 volt , 2t-16-20-20-20-38  olarak  MemTest yaptım 45DK boyunca 1 pass yaptı sorunsuz 2.pass yarıda kestim ve hiçbir problem bulamadı.

Bence de ram 'lerin çalışmasında sorun olmaması lazım , zira windows 'ta vs bir sorun yok , sistem normal açılıyor vs , hatta cinebench vs yapıyorum problemsiz.

Denedikten sonra bilgi yazacağım .. Tekrar teşekkürler

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akşam sizin söylediğiniz programı çalıştırdığım durumlarda Windows enteresan hareketler yapıp mavi ekranlar çakılmalar yaptı. Hatta BF V oyuna hiç girmedi.

Onun yerine Intelligent Standby List Cleaner  programını açıp;

The list size is at least:  1024

Free memory lower then : 10000  ( bunu abarrtım)    ama bu şekilde 1,5 saat BF V oynadım sorunsuz. 

( ramler 2667mhz 2T , 16-20-20-20-38 // akşam 2933-2800Mhz deneyeceğim zaman olursa)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 dakika önce, TatanQa said:

Akşam sizin söylediğiniz programı çalıştırdığım durumlarda Windows enteresan hareketler yapıp mavi ekranlar çakılmalar yaptı. Hatta BF V oyuna hiç girmedi.

Onun yerine Intelligent Standby List Cleaner  programını açıp;

The list size is at least:  1024

Free memory lower then : 10000  ( bunu abarrtım)    ama bu şekilde 1,5 saat BF V oynadım sorunsuz. 

( ramler 2667mhz 2T , 16-20-20-20-38 // akşam 2933-2800Mhz deneyeceğim zaman olursa)

aslında ikisi de aynı işlevi yapıyor. benim dediğim servis olarak çalışıyor. yetkilendirme kısmında "system" olarak yapıldığı sürece ve doğru tanımlamalarla hata almamanız gerekli. mutlaka yanlış bir durum vardır. ama oyundan atmanın sebebi bu dediğim sıkıntı zaten.  

ben başka bilgisayarlarda da kullanıyorum ve tamamen tüm bu sorunları ortadan kaldırıyor. 

jackjoker tarafından düzenlendi
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, jackjoker said:

aslında ikisi de aynı işlevi yapıyor. benim dediğim servis olarak çalışıyor. yetkilendirme kısmında "system" olarak yapıldığı sürece ve doğru tanımlamalarla hata almamanız gerekli. mutlaka yanlış bir durum vardır. ama oyundan atmanın sebebi bu dediğim sıkıntı zaten.  

ben başka bilgisayarlarda da kullanıyorum ve tamamen tüm bu sorunları ortadan kaldırıyor. 

Aynen programı çalıştıran hesap SYSTEM olarak ayarladım , 5dk 'da bir devreye girmesini de ayarladım , aynen sizin gösterdiğiniz gibi , gizli ve yüksek ayrıcalıklarla yapılmasını da seçtim ama ilginç bir şekilde tuhaf çalıştı .

Neyseki bahsettiğim program da aynı işi gören ve arka planda çalışan ve bir limitte memory 'i boşaltan bir mevzu . Denemelere devam :)

( yoksa ramleri elden çıkarıp  2x8 kit alıp geçicem MSI anakartın uyumluluk listesine uyan)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EDIT.

Evet baktım böyle uğraş dur amaaan dedim sattım ramleri , yerine  Kingston Hyperx Predator 16Gb (2X8Gb) Ddr4-3200 Bellek - Hx432C16Pb3K2/16     kit aldım geçtim. Zaten MSI B450M Gaming Plus anakartımın QVL listesinde yer alan ve 3200MHz 'de uyumlu olduğu belirtilen ram .

Takıp BIOS 'a girdim direkt XMP1 - 2933 ,  XMP2 - 3200  olarak açıldı.   XMP2 - 3200 seçtim , dram voltajı 1.35 yaptım ,  GearDownMode ve PowerDownmode disable edip  2T - 16-18-18-18-36 ayarında sistemi açtım.  Sorunsuz çok şükür.

Sonra BF V  için şu forumdaki adımları takip ettim :  https://forums.battlefield.com/en-us/discussion/164774/battlefield-v-crashing-w-no-error-message-possible-fix 

Sonra 2 saat oynadım problemsiz...

Ryzen için QVL kit almak şart diyorum.

IMG_0695.jpg

IMG_0694.jpg

TatanQa tarafından düzenlendi
harf hatası
rammstein and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok