Oynanası Oyun Tavsiyeleri...
1 1

Bu konuda 84 mesaj var

"İzlenesi Film Tavsiyeleri" başlığımızdan feyz alarak, bu konuyu başlatıyorum bakalım tutturabilecek miyiz... :)

Amacım zaten herkes tarafından bilinen büyük oyunlar haricinde, kıyıda köşede kalmış, dikkatlerden kaçmış bazı oyunların gün ışığına çıkmasını sağlamak.

Açıkçası Hollow Knight'ı bu kadar geç keşfetmiş olmam beni bu başlığı açmaya yönlendirdi. Bunun gibi farkında olmadığım güzel oyunlar varsa sizin tavsiyelerinizle bulmak isterim.

-

header.jpg?t=1549944522

Hollow Knight

Bu oyunu ben nasıl şimdiye kadar farketmemişim ya da nasıl olmuş da kimse yazmamış bizden bilmiyorum ama tam bir saklı hazine.

"Indie" adı altında uyduruk ve sözüm ona "AAA" ama 5 para etmez oyunların dünyasında, benim gibi detaylı ve uzun oyunları seven oyuncuları mest edecek bir yapım olmuş.

Platform-Aksiyon-Macera tipi oyun ama atmosferi ile dünyasına hapsediyor direk. En güzeli de konsol bebeleri ağmasın diye basitleştirilmiş oyunlardan değil. Gerekli upgrade'ler olmadan bazı bölümlere girdiğinizde çok acılar çekebiliyorsunuz. Bu dediğimden de anlayacağınız gibi oyun "açık dünya" fakat bazı noktalara hemen ulaşılmıyor. "Charm" ve "upgrade" sistemini mükemmel bir şekilde ayarlamışlar.

Gerçi çok bile yazdım, bu oyun için "Mutlaka oynanaması gerekir" diyorum.

Oyunun başında "gamepad ile oynamanız şiddetle tavsiye edilir" deniyor. Ben de bu tavsiyeye katılıyorum. Klavye'den bazı hareketleri yapmak sinirlerinizi yorabilir. Ben PC'den xbox360 controller ile oynadım, gayet güzel bir deneyim oldu.

-

ss_052d698926073e8d407a864f0e63a486af24e

FTL: Faster Than Light 

Bu oyun tahmin ediyorum daha iyi biliniyordur, Yine de bilmeyenler için yazıyorum. Yine mutlaka oynanması gereken bir oyun.

-

header.jpg?t=1525832559

Antichamber

Son yıllarda oynadığım en orjinal oyun diyebilirim. Bunun için de yazılacak çok şey var ama gerek yok. Oynamayan çok şey kaçırır.

-

header.jpg?t=1537551412

NaissanceE

Steam de "free to play" durumda şuan. Diğer oyunlar kadar yoğun şekilde tavsiye etmedem de benim oldukça hoşuma gitti.

Karamsar/Depresif bir havası var oyunun, First Person Puzzle-Macera gibi düşünebilirsiniz. 

header.jpg?t=1498680189

The Talos Principle

Bunu daha önceden de yazmıştım. Yine kesinlikle oynanması gereken bir oyun. 3 boyutlu büyük bir bulmaca oyununu çok güzel bir hikaye ve atmosfere entegre etmişler. Bence kaçmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel konu olmuş. 

Hem gördüğüm kadarıyla oyunlar güçlü sistemler de gerektirmiyor. 

Ama kişisel olarak asıl sorunum "ne oynasam ki" değil "ne zaman oynasam (oynayabilirim) ki". Zibil gibi oyun var ama yeterli zaman yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pinstripe

header.jpg

https://store.steampowered.com/app/331480/Pinstripe/

İlginç bir platform oyunu, indirimdeyken 2,4 lira civarına almıştım, şu an 24 lira. Bitirmek yaklaşık 3 saat kadar sürüyor ama fiyatına göre fena değil, şans verilebilir.

Northgard

header.jpg

https://store.steampowered.com/app/466560/Northgard/

Görsel tasarımı hoş bir strateji. Oyundaki belirli klanları seçip her klana özgü farklı özellikler kullanılabiliyor. Arayüz ve altyazılarda Türkçe dil seçeneği mevcut.

Bad North

header.jpg

https://store.steampowered.com/app/688420/Bad_North/

Yine içinde "North" geçen bir strateji. Ancak bu daha minimal ve diğerine göre daha eğlenceli diyebilirim. Kısaca, farklı farklı küçük adaları düşman saldırılarına karşı korumaya çalışıyorsunuz diyebiliriz.

stardust, Executioner and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Banner Saga 

header.jpg?t=1531937244

https://store.steampowered.com/app/237990/The_Banner_Saga/

Combat sistemiyle Heroes serisini sevenlerin zaten adını duyup oynamış olduklarını tahmin ettiğim Turn Base bir strateji oyunu... diyerek geçiştirmeyelim çünkü savaş dışındaki ortamlardaki dialog ve seçimleriyle dolu dolu RPG öğelerine de sahip güzel bir oyun.. 

Punch Club 

header.jpg?t=1487811386

https://store.steampowered.com/app/394310/Punch_Club/

Bu oyunu nerden buldum bilmiyorum, her türlü 80s retro ve klişesini refere eden Management tarzı değişik bir oyun... Aslında dövüş oyunu ama diil çünkü combatta kontrolünüz yok oralar biraz football manager gibi oynanıyor.. Hikayesi falan yine klişeyle başlayıp çok garip yerlere bağlanan acayip bir oyun.. İlk telefonda oynamıştım sonra Steame alıp tekrar bitirdim.. :D

Tharsis 

header.jpg?t=1478116166

https://store.steampowered.com/app/323060/Tharsis/

Bunu daha önce önermişimdir muhtemelen ama yeri gelmişken görmeyenler için tekrar önerelim ... Uzay mekiğiyle Marsa yolundaki ekibin başına katastrofik olaylar gelir doğru zamanda doğru kararlar vererek ölmeden ve tek parça marsa gitmeye çalıştığınız board game yapısında strategy survival oyunu ... Biraz zor bir oyun ve bazen fazlaca şansa bağlı olsada aslında mantığı kavradığınızda şansın etkisini oldukça azaltabiliosunuz... 

Edit: detay girdim.. 

TatanQa and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaptan Hollow Knight'i yazmış, tam konu başlığına uyan bir oyun. Burada bir çok oyun tavsiye edilmiş ve edilecek ama Hollow Knight bu başlıkta gerçekten oynanması gereken bir oyun.Oynamadıysanız önce hollow'u oynayın bitirin sonra diğerlerine geçin o kadar net bir tavsiye veriyorum :). Hollow Knight; tasarımıyla, müzikleriyle, kurgusu, tasarımı ve diyaloglarıyla herşeyiyle çok güzel bir oyun gerçekten. Yani cidden oynayınca şurası şöyle olsaymış, burası böyle olsaymış daha iyi olurmuş falan dediğim bir durum olmadı. Eğer hakkıyla sonuna kadar oynarsanız her dakikasında nasıl bir emek verildiğini, oyunun müzikleriyle, tasarımıyla, kontrolleri, karakter gelişimi diyaloglarıyla nasıl bir bütün olarak hissettirdiğini görüyorsunuz. Star'ın da biraz bahsettiği gibi oyunun saklı hazine olarak kalmasının en büyük nedeni bu. Hollow best indie kategorisinde Game Awards 2017'de aday olmuştu ama alamadı. O ödülü Cup Head aldı. Şimdi o grupta her iki oyunu bitirmemiş bir juri olsanız ve iki oyunu da 2'şer saat oynasanız ödülü Cup Head'e verirsiniz ki çıktığı zaman bayağı ses getirmişti konseptinden dolayı. Evet Cup Head hoş bir oyun ama Hollow Knight o ödülü Cup Head'den çok daha fazla hakediyor bence. Fakat bunu görmek için sonuna kadar oynamanız lazım. Her adayı 2 şer saat oynarsanız Hollow'un bu güzelliğini tam olarak anlayamazsınız, düşünüyorumda 2 saat Cup Head'i ve Hollow'u oynasam Cup Head'i seçerdim herhalde. (seçmezdim aslında : ) Oyunun müzikleri çok güzel ama tek başına dinlemeniz o müziklerin güzelliğini tam olarak vermiyor size. Böcüğünüzle sağa sola zıplarken arkada o müzik çalacak o zaman güzelliğini yaşıyorsunuz. Oyunu bitirdikten sonra o müzikleri arkada dinleyeceksiniz ve oynadığınız o bölümler aklınıza gelecek, o zaman o müzikler anlamlı oluyor işte. İlerledikçe değişen bölümler ve her bölümde farklı farklı özgün düşmanlar, geçeceğim diye sizi ter içinde bırakacak ve her biri birbirinden farklı boss'lar. Oyunun sanat tasarımı gerçekten çok güzel ve bütün o grafiklerin Unity ile yapılmış olmasına oynadığım zaman inanamadım.  Hollow Knight sizi günümüz oyunlarındaki gibi elinizden tutup sonuna kadar götürmüyor ama zor olacağım diye ucuz numaralara başvurmuyor kesinlikle. Oyunun hikayesini oynayıp bitirmeniz için zorluğu bence tam ayarında ama oyunu ben %100 yapacağım,True Ending'i göreceğim gözlerimle diyorsanız size sabırlar dilerim. Bayağı zorlayıcı yerler var ben o kısımları yapıp %100 yapmadım oyun bunu fazlasıyla hakettiği halde ( youtube'da White Palace diye aratın görün neler yapmanız gerektiğini : ). Gerçekten Hollow'un en büyük handikapı'da bu bütünlüğünün güzelliğini yaşamanız için oynayıp bitirmeniz gerekiyor ve bitirince bu oyunun ve yapımcılarının çok daha iyi yerlerde olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Mesela bakın bizim popüler youtuber'lara bu oyundan bahseden var mı yok mu siz görün. Evet köşede boynu bükük mahsun bir şekilde kalmadı Hollow Knight ama kalitesinin gerektirdiği kadar sarsmadı piyasayı maalesef.

Ben oyunu bitirdiğimden beri yapımcısı Team Cherry bedava DLC'ler yayınladı, onlara henüz bakmadım ve hazırladıkları yeni DLC'si çok büyüdüğü için DLC değil de  devam oyunu olarak çıkarttıkları Silk Song'u duyurdular 1 hafta önce. Ön siparişi açılsın hemen sipariş vereceğim:

Özet olarak Hollow Knight oyunlar sanat mıdır sorusunun bir cevabı olmuş. Evet sanattır ve Hollow Knight'da bunun ispatıdır : )

Almak için indirim bekliyorsanız her indirimde fiyatını takip ediyorum, %30-35'den fazla indirim aldığını görmedim.

Executioner tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

capsule_616x353_schinese.jpg?t=154051608

https://store.steampowered.com/app/457140/Oxygen_Not_Included/?l=turkish&curator_clanid=31068585

Don't Starve'ın yapımcısı Klei'nin erken erişimde olan ve düzenli olarak güncellenen Oxygen Not Included'unu tavsiye ederim. Oyunu oynayabilir seviyeye gelmek için youtube'da birçok tutorial izledim, okudum. Biraz yoruyor öğrenmesi  ama belli bir seviyeye gelip biraz oynamaya başlayınca deli gibi eğlenceli ve başında saatlerinizi geçireceğiniz özgün bir oyun olmuş.Türünü seviyorsanız ve vakit ayırabilirseniz denemenizi, en azından taklibe almanızı öneriyorum.

Retrobadajoz-Darkest-Dungeon-PS4-PS-Vita

https://store.steampowered.com/app/262060/Darkest_Dungeon/

Darkest Dungeon'u daha önce de tavsiye etmiştim. Bunu ve Hollow'u 2017'de oynayıp bitirmiştim, her ikisini de benim için aşan bir oyun olmadı. Hollow için yukarıdaki mesajımda ne kadar güzel ve eksiksiz hissettirdiğinden bahsettim. Darkest'da hemen hemen böyle benim için, şurası şöyle olsa keşke dediğim yerleri var ama kesinlikle oynanması, deneyimlenmesi gereken bir oyun. Partinizin stres yönetimi, ufak bir hatanız yüzünden isimsiz bir zindanın dibinde ölen level 29 süper şampiyonunuzu kaybetmenin ağırlığı falan derken. Oyun aslen korku ve gerilim oyunu değil ama o stres yönetimi ve adamlarınızı kaybetme korkusu sizi deli gibi geriyordu ve benim diyen gerilim-korku oyununda bunu hissetmedim. ( Alien Isolation hariç ama o bir istisna : ).

Düşünün şimdi elinize kılıcınızı almışsınız bir zindana dalmışsınız 3 arkadaşınızla beraber. Bir anda karanlık bir köşeden yüzünden etleri sarkan bir zombi çıkıyor ve uluyarak elindeki sopayı kafanıza ekleştiriveriyor. Naparsınız o zaman? Hiçbirşey olmamış gibi baltanızı çekip zombiye mi vurursunuz? Hayır tabiki korkarsınız, hatta paniğe kapılıp tamamen kontrolü bile kaybedebilirsiniz ve bu durumları Darkest Dungeon'da karakterlerinizde birçok kere yaşayacaksınız. Alacaksanız kesinlikle DLC'leriyle beraber alın ve oynayın. özellikle Crimson Court DLC'si çok şey katıyor oyuna. Ana oyun yeterince zor değilmiş gibi dahada beter zorlaştırıyor ama buna karşılık en sevdiğim sınıf olan psikopat Flagellant karakteri bu DLC ile açılıyor. Şu an dlc'li full sürümü olan Ancestral Edition 86 TL'ye satılıyo, güzel indirim oranları aldığını gördüm, oynamadıysanız bugüne kadar kesinlikle tavsiye ederim. Anlatıcı abimin seslendirmesi bile başlı başına bir oynama sebebi benim için : )

stardust and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence bu başlığın asıl adamı sensin @Executioner zaten nerde kimsenin duymadığı oyun sen oynuyo oluosun her baktığımda..  :D 

Hadi aydınlat bizi..

9 minutes ago, Executioner said:

capsule_616x353_schinese.jpg?t=154051608

https://store.steampowered.com/app/457140/Oxygen_Not_Included/?l=turkish&curator_clanid=31068585

Don't Starve'ın yapımcısı Klei'nin erken erişimde olan ve düzenli olarak güncellenen Oxygen Not Included'unu tavsiye ederim. Oyunu oynayabilir seviyeye gelmek için youtube'da birçok tutorial izledim, okudum. Biraz yoruyor öğrenmesi  ama belli bir seviyeye gelip biraz oynamaya başlayınca deli gibi eğlenceli ve başında saatlerinizi geçireceğiniz özgün bir oyun olmuş.Türünü seviyorsanız ve vakit ayırabilirseniz kesinlikle denemenizi öneriyorum.

Türü ne ki bunun Fallout Shelter gibi mi? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
41 minutes ago, Narcissus said:

Bence bu başlığın asıl adamı sensin @Executioner zaten nerde kimsenin duymadığı oyun sen oynuyo oluosun her baktığımda..  :D 

Hadi aydınlat bizi..

Türü ne ki bunun Fallout Shelter gibi mi? 

:) Teşekkürler. İndie oyunları seviyorum, Ubisoft, EA vs. gibi iş yapan formülleri devamlı olarak yenileyip yenileyip temcit pilavı gibi önümüze sürmektense yeni birşeyler, yeni fikirler deniyorlar. Bugün popüler olan ( ve pek umrumda olmayan ) Battle Royale bağımsız bir firmanın elinden çıkan PUBG sayesinde bugünlere geldi.

Fallout Shelter ile alakası yok, bir kere adamlarınız uzaylı yaratıklarla değil, açlık ve oksijen gibi materyallerin eksikliği, mikrop kapma falan gibi şeylerle mücadele ediyorlar. Steam'de tür olarak base building, survival vs. olarak geçmiş. Doğru da kategorilendirilmiş ama özgün bir oyun olmuş gerçekten, mesela bunun gibi gaz fizikleriyle uğraştığınız başka bir oyun olduğunu sanmıyorum. Tam sürüme geçince nasıl bir hal alacağını merakla bekliyorum ama erken erişimdeki hali hiçte eksik hissettirmiyor ki öyle erken erişime falan pek yüz vermem. Ama sevdiğim ve güvendiğim bir firma olan Klei işin içine girince ve sağda solda çok övüldüğünü görünce bir deneyeyim dedim pişman olmadım.  Ama dediğim gibi kesinlikle user friendly bir oyun değil, oyunu youtube'dan tutoriallarını izlemeden, deneyip yanılarak falan oynamanın imkanı yok, uzun uzun bu elemanın videolarını izledim gayette güzel anlatıyor. Biraz izleyin fikir sahibi olursunuz:

Aslında herkese göre bir oyun değil. Tam sürümde düzeltilir mi bilmiyorum ama yapacağınız şeylere dair falan hiçbir bilgi verilmiyor. Eğer internet, youtube falan olmasaydı kesinlikle oynanamazdı bu oyun ama ben çok sevdim gerçekten. Ara ara açtığım bir önceki oyunları Don't Starve'da öyle aslında, onu da wikisi, tutorial'ları olmadan oynamak imkansız gibi birşey. Şöyle bir setup'u oyunda yapabilmek gerçekten zor ve sabır gerektiren bir iş ( ben yapmadım henüz  ) :

Laf açılmışken bir oyun daha tavsiye edeyim, çoğunuz duymuştur ama çok alıp oynayan olduğunu zannetmiyorum, Limbo'nun yapımcısı Playdead'in 2. oyunu İnside'da bu listeye çok yakışır. Tavsiye ederim :

https://store.steampowered.com/app/304430/INSIDE/

d0a1b4fa8c16aebc0283c329c42804b0a6dabc66

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben zaten bu başlığı Barış abi doldursun diye açmıştım. :D

@Executioner

bana sorarsanız Hollow Knight'dan sonra farz olan antichamber hala oynamadıysanız.

benim paylaşılanlardan ilk ilgimi çeken Pinstripe oldu, steam "whishlist'e ekliyorum bunları, indirimlerden alırız sonra oynamayız listede durur öyle :zuh:

bu arada çağlar'la aramdaki muhabbeti sildim, cillop gibi yepisyeni başlığı kirletmesine daha fazla kalbim dayanamadı.

Executioner and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakın zamanda oynadıklarımdan devam edeyim...

Pid

header.jpg

https://store.steampowered.com/app/218740/

Çok güzel tasarlanmış bir platform oyunu daha. Bilinmedik bir gezegende küçük bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor. Özellikle müzikleri çok başarılı (Spotify'dan dinlenebilir).

Frostpunk

header.jpg

https://store.steampowered.com/app/323190/Frostpunk/

Geçen yılın en iyi oyunları arasında gösterilmişti. Oyunun atmosferini çok beğeniyorum, zor olmasına rağmen uzun zaman kendinde tutan bir yapısı var.

Her Majesty's SPIFFING

header.jpg

https://store.steampowered.com/app/488770/Her_Majestys_SPIFFING/

Bunu daha önce başka bir başlıkta daha yazmıştım diye hatırlıyorum. Çok kısa sürüyor olmasına rağmen alaycı İngiliz espirilerinden hoşlanıyorsanız bakılabilir.

80 Days

header.jpg

https://store.steampowered.com/app/381780/80_Days/

Klasik "80 Günde Devr-i Alem" kitabının oyunu, mobil platformlarda da var. Kitaptakinden farklı olarak burada başınıza bin türlü musibet geliyor ve çoğunlukla 80 günde yolculuk tamamlanmıyor. Tasarım dili olarak da çok başarılı bence.

Aklıma geldikçe ekleme yaparım yine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ab76a96df2c363bdc6aa412fd71dc855.png

https://store.steampowered.com/app/588650/Dead_Cells/

Böyle bir başlık olupta içinde Dead Cells olmaması olmazdı bence. 2017'de Hollow Knight çıktığı zamanlarda erken erişimde steam'e çıkan ve düzenli olarak güncellendikten sonra 2018 sonlarına doğru tam sürüme geçen Dead Cells'i çoğunuz duymuştur ama eminim oynamayan çoktur aranızda. Hollow Knight ile çok kıyaslandığını duydum hatta o mu iyi bu mu iyi tartışması da çok yapılır. Aslında tür olarak benzer gibi görünmelerine rağmen ikisinin kıyaslanması elma ve armut kıyaslaması gibi birşey bence. Hollow Knight daha hikaye ağırlıklı, daha ilerlemeye dayalı bir metroidvania oyunu.  Dead Cells ise ölünce baştan başladığınız ama açtığınız silahların, karakterinizdeki gelişmelerin kaldığı Rogue Like tarzı bir oyun. İkisinden birini seç deseniz ben Hollow Knight'i seçerim ama bu bir kriter olmasın sizin için. Hollow Knight'i hangi oyunla yan yana koysak ben Hollow Knight'i seçerim ama belki her iki oyunu oynayan başka biri Dead Cells'i tercih eder ve ben kesinlikle abi sen bu işten anlamıyorsun demem  kendisine  : )

Dead Cells'in hızlı oynanış tarzı, harika pixel grafikleri,müzikleri, akıcı kontrolleri, güzel silahları ve her ölüp başladığınızda değişen zindan yapısıyla oynanmayı hakediyor. Tavsiye ederim.

SEP, stardust and TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne zaman konu underrated oyunlara gelse ben hep aynı oyundan bahsediyorum, yine öyle yapacağım. :D The Secret World.

Videodan pek bir şey anlaşılmıyor ancak benim için TSW, gelmiş geçmiş en iyi MMORPG oyunudur. Horror/Lovecraftian bir evrende, modern zamanda geçiyor. Oyunun hikayesi Illuminati vs. "secret society"ler etrafında döndüğü için bütün paranoyak conspiracy teorileri bu oyunda kendine yer bulmuş.

Bir defa, milyon diğer MMO gibi ok atıp kılıç kuşanmıyorsunuz. Silahlar ve occult yetenekler falan var. Bütün zonelar, karakterler orijinal. Şimdiye kadar bir MMO 'da gördüğüm en keyifli lore bu oyundaydı. Mob tasarımları, oyunun atmosferi (ki daha çok singleplayer tadı veriyor, instancelar çok küçük) aynı şekilde çok iyi. Zannederim ki ilk defa bir MMO 'da senaryoyu, karakterleri bu kadar pür dikkat takip etmişimdir.

Class olmadan, zamanla bütün skillere sahip olup onlardan deckler kurduğunuz bir gameplayi var. Çeşit çeşit questleri var, MMO 'ların klasik "at boku toplama" tarzı questlerinden bıkanlar için "investigation quest" denen, baya baya web tarayıcınızı açıp araştırma falan yaparak bulmacalar çözdüğünüz questler bile var. 

MMORPG tabii ki herkese hitap edecek bir tür değil, ancak türü seviyorsanız, bu oyun bu türün en kıymeti bilinmemiş oyunu.

Not: Bunu reboot edip SWL diye f2p bir oyun yaptılar, berbat ettiler mi bilemem ama orijinal TSW sunucuları da hala açık. Bir ara "New Player Experience" diye bir patch çıktı, ondan sonra oyunun korku kısmı biraz baltalandı çünkü önceden genel MMOların aksine neredeyse her yaratığa kolayca ölebiliyordunuz, NPE sonrasında biraz klasik MMOlar gibi kral oldu herkes. Bir süredir oynamadım ama bir pro-tip vereyim: ilk zone olan Kingsmouth 'ta zombileri falan görüp "bu ne lan zombi, bu mudur" diye çıkmayın. Birkaç saat o kısmı oynadıktan sonra asıl oyuna başlıyorsunuz çünkü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an çok zamanım yok tavsiyede bulunmaya ama ara ara başlığa bakıyorum , bu başlığı açan ve paylaşımda bulunan herkese tek tek teşekkür ediyorum , tam aradığım şeyi buldum . Bütün oyunları whish list 'e ekliyorum , cuma indirimi geldiğinde topluca alım yapacağım.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, CandleGarden said:

Siz niye 10-20k lık makineler topluyorsunuz kuzum, bunları Pentium 75 de oynatır :D 

Benim oğlanın çok sevdiği, metacritic puanı 92 olan Undertale diyeyim madem ben de.

https://www.metacritic.com/game/pc/undertale

Abi kimse kusura bakmasın da bu oyun bildiğin delilik.. Bütün yaşlı kurtların anlam veremediğim bir şekilde oyunu beğenmesi olayını geçiyorum ama sizin ufaklık kaç yaşında neden ve nasıl bu oyunu seviyor lütfen açıklayın... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, stardust said:

Öyle tek link ekleyip kaçmak yok, herkes gibi 2 satır bahsedelim oyundan lütfen :)

@CandleGarden

Valla oyunu oynamadım o yüzden hakkında pek bir şey bilmiyorum ama farklı bir RPG, çok basit grafikleri var ve bazen çok hızlı aksiyon gerektiren sekansları var, o kadar diyebilirim.

54 dakika önce, Narcissus said:

Abi kimse kusura bakmasın da bu oyun bildiğin delilik.. Bütün yaşlı kurtların anlam veremediğim bir şekilde oyunu beğenmesi olayını geçiyorum ama sizin ufaklık kaç yaşında neden ve nasıl bu oyunu seviyor lütfen açıklayın... 

Oğlan 13 yaşında, oyunun kaç sonu var bilmiyorum ama galiba 3 farklı sonla bitirdi. PC, PS4, Switch var, bir sürü oyun var ve adam buna kitlendi son 2-3 haftadır. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu benim de hoşuma gitti ve faydalanıldığını görmek güzel, ben de sizlerin yazdığı tavsiyelerden faydalanıyorum.

LITTLE INFERNO:

https://store.steampowered.com/app/221260/Little_Inferno/

81S6noBdjxL.png

Bu oyunu bilen çok yoktur, android'e kadar birçok platformda var bildiğim kadarıyla, öyle çok challange'lı, sizi zorlayan bir oynanışı yok. Özet olarak ısınmak için eshop'tan aldıklarınızı teker teker şömineye atıyorsunuz ve yaktıkça size gelen paralarla yenilerini alıyorsunuz. Belli zımbırtıları aynı anda yakarak combo'lar yapıyorsunuz, o combolardan belli sayıda keşfedince yeni katalog geliyor ve onlarla beraber yeni combolar vs. yapmaya çalışıyorsunuz.. Bahsettiğim comboları kendiniz bulmaya çalışın, internetten vs. guide'lara dalarsanız oyunun hiçbir anlamı kalmaz gerçekten. Oyunun dark humour tarzı espri anlayışı, sanat tasarımı falan bir kere başlayınca sonuna kadar sizi bağlayacaktır. En azından bana öyle bir etkisi oldu ve sonuna kadar oynayıp bitirdim. Aşağıdaki  tatliş video oyunun havasını cidden çok güzel ifade ediyo : )

Nispeten eski bir oyun olduğundan indirim dönemlerinde %70+ indirimlerle edinmeniz mümkün, yakalarsanız bu oranlarda tavsiye ederim. Mobil'de de çok rahat oynanabilecek bir oyun. Hatta oyundan etkilenip kibritle evi yakma ihtimali olmayan bilinçli çocuklara oynatılabilir bence (videoyu izleyin ama bunu yapmadan önce:)

BINDING OF ISAAC REBIRTH:

https://store.steampowered.com/app/250900/The_Binding_of_Isaac_Rebirth/

1b15e79195acd2921dd40b80f845ca8a.jpg

Bu oyunu aranızda kaç kişi duydu oynadı bilmiyorum. Flaş oyundan hallice Binding Of Isaac'in başarısından sonra oyunun tasarımcısı Edmund Mc Millen aynı konseptte bir nevi devam oyunu olarak tamamen yenilediği ve çok daha iyi sonuç veren oyun motoruyla Binding Of Isaac Rebirth'ü yaptı. Binding Of Isaac benim oynadığım ilk rogue like türündeki bir oyun ve burada bahsettiğim oyunlar arasında en çok vakti bu ikisine ayırmışım. ( ne kadar oynadığımı yazmıycam utanıyorum : ). Oyunumuzun konusu vaktini Televizyonda Hristiyan dini kanalları izleyerek geçiren anacığıyla yaşayan minik Isaac'imizin dramını anlatıyor. Isaac'in bitch anası bir gün Tanrı'nın günahlarını bağışlaması için oğlunu kurban etmesini buyurması üzerine ( günde 28 saat yobaz tv'leri izleyen herkes bu emirleri duyar) yavrucuğunu kesmek için elinde ekmek bıçağıyla odasına girer, ama Isaac odadaki trap door'u açarak (Türkçesini kasamıycam şimdi bunun) kaçar ve maceramız başlar. Evin altındaki dehlizlerdei binbir türlü canavarla minik Isaac'imizın gözyaşlarıyla mücadele ederek final boss olan anacığıyla savaşarak( aslında anasının tepemize inen koca bacağı demek daha doğru olur) nihai kurtuluşa ermek amacımız diye basit bir konu özetlemesi yapabiliriz.. Bu bahsettiğim sona uğraşırsanız bu sona 3-4 saatte erişirsiniz ama oynadıkça açtığınız bir çok ıtemı görmek,(bundaki item zenginliği diablo'da yok) ilerledikçe açılan yeni boss'lar(evet birkaç kere bitirince anacağınızı rahmetle anacağınız,keşke kaçmasaydım dedirtecek manyak yaratıklar çıkıyor karşınıza), oyunun karanlık espri anlayışı (eziyet çekip psikolojisi bozulan çocuklara ne meraklıymışım ya, bakınız yukarıdaki little inferno videosu ), açılan yeni karakterler ve onlarla bitirmek ve Hristiyanlık göndermeleri vs. vs. derken sizi uzun bir döngüye alıyor oyun. Item'lara bir örnek veriyim, mesela kibrit çöpü buluyorsunuz, sevgili Isaac'imiz o kibrit çöplerini göz kapaklarını kaldırmak için kullanıyo, gözyaşları kanlanıyor bundan dolayı ve atışınız daha güçlü oluyor. Ne güzel di mi : ) Ve bu bahsettiklerimi açmak için oyunun wiki sayfasından yararlanmak şart. Çok güzel eşyalarla patır patır ilerlerken aaa bu neymiş bir deniyim diye atladığınız sakız bulaşmış 1 sent gibi bir eşya sizin bütün buildinizi bozup saçmasapan bir şekilde ilerleyişinizi baltalayıveriyor. Bu oyun wiki sayfalarına hastayım bu arada, uzun uzun stratejiler, açıklamalar, yapılan göndermeler falan gerçekten bu emekler çok takdir edilesi benim açımdan. Beni çok fena sarmıştı ve başka şeylere dalıp bırakmıştım, yoksa cidden 24 saat bu veletlerle zindanlarda dolanarak oyunu %100 yapıcam diye kasmak işten bile değil. Türkiye'de çok popüler olamadı Ayzek'in Dramı ama yurtdışında indie oyun diyince akla gelen ilk örneklerden biridir. Bence bu başarısını sonuna kadar hakediyor ama herkese göre bir oyun değil, yani oyunun oynanış videolarını izleseniz bu ne lan, ben bu bebe oyunu mu oynuycam diyebilirsiniz. Oyun çıktıktan sonra 2 DLC'si çıktı Afterbirth ve Afterbirth+ diye. Ben'de plus yok, düzgün bir indirime girince alacağım ama indirmiyorlar bir türlü namussuzu. İyiki de indirmiyorlar onu alsam başlasam bir 100 saatim heba olur herhalde : ) Neyse çok uzattım, dlc'lerini almak zorunda değilsiniz ilk başta. Rebirth'ün kendisini oynayın, bitirip yeni karakterleri açın biraz, sararsa DLC'leri de denersiniz.  Afterbirth+'ı uygun bir fiyatla bulursanız bana da haber verin : ) Sizi defalarca seyredip her seferinde gülümsediğim Isaac'in giriş videosuyla baş başa bırakıyorum:

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BOMBER CREW:

https://store.steampowered.com/app/537800/

fb3b884743a588bd127b2e3a2571

WW2'de bir Ingiliz Lancaster Bombardıman uçağı ekibiyle görevlere çıkıyoruz. Oynanışı, görevleri gerçekten çok hoş. İndirimde Deluxe Edition'u uygun bir fiyata almıştım. Deluxe içeriğiyle fiyat farkına değiyor bence. Henüz oynamadığım USAAF DLC'sinde Amerikan B2 bombardıman ekibine dahil oluyoruz. Tavsiye ederim.

CROSSING SOULS :

https://store.steampowered.com/app/331690/Crossing_Souls/

H2x1_NSwitchDS_CrossingSouls_image1600w.

80'lerde 4 çocukla oynadığımız, güzel piksel grafikleri ve hikayesiyle oynanası bir  aksiyon adventure. 2018'de çıkmış olmasına rağmen %80 indirimler aldığını görüyorum. 5-6 TL fiyatlara gelirse kaçırmayın, sigara parası bile değil

GLASS MASQUERADE:

https://store.steampowered.com/app/511470/Glass_Masquerade/

Glass-Masquerade-Header-902x507.jpg

Bu oyundan indirimlerde bahsetmiştim ama görmeyenler vardır belki diye buraya da yazıyorum. Çok güzel, özgün oynanası bir puzzle oyunu. Kurup başlayınca sonuna kadar başka oyun oynamadım. Ben aldıktan sonra 2-3 DLC'si çıktı onları da aldım tükettim. Gördükleri ilgiden memnunlar ki yapımcıları 2.'sini yapıyorlar. İndirim dönemlerinde güzel oranlarda indirimler yakalıyor. Tavsiye ederim.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TURMOIL:

https://store.steampowered.com/bundle/6542/All_You_Can_Drill/

ss_9d6fbddd836aa83c243c74a2172456bfb2324

1900'lerin başında petrol çıkardığınız eğlenceli bir ticari strateji oyunu. T şeklindeki sopalarla su arayan tipler vardır ya hani, onlardan tutup önce petrol yatağını buluyorsunuz.Sonra oraya sondaj yapıp, petrol kulesi inşa ederek çıkardığınız petrolü at arabalarıyla rafinerilere taşıyıp satmaya başlıyorsunuz.(o devirde henüz MAN dizel tankerler keşfolmamış) Kazandığınız paralarla yeni sondajlar vs. yapıyorsunuz. Eğlenceli çok yormayan ama öyle çokta kolay olmayan bir oyun. Türü seviyorsanız tavsiye ederim.

FIGHT'N RAGE :

https://store.steampowered.com/app/674520/

?imw=682&imh=1024&ima=fit&impolicy=Lette

Benim gibi Final Fight tarzı Beat'em Up seviyorsanız kaçırmayın. Komboları, vuruş hissi, dengeli karakterleriyle gerçekten zevkli bir beat'em up olmuş. Benzerlerinden artısı ise farklı yollar seçerek farklı bölgelere gidebiliyorsunuz, çizgisel bir şekilde sonuna kadar hep aynı oyunu defalarca oynatmıyor size yani. Bence tek eksiği online co-op olarak oynamayaşınız o da bir eksi olarak sayılırsa. Local Co-op mevcut. Şu an %75 indirimle 7,75 TL'ye satılıyor. Hazır indirim varken değerlendirin derim.

HORIZON CHASE TURBO:

https://store.steampowered.com/app/389140/Horizon_Chase_Turbo/

horizon-chase-turbo-chega-para-ps4-e-pc-

Forza falan güzel ama nerde eski Lotus'lar diyorsanız sizin ilacınız bu oyun arkadaşlar. Güzel müzikleri, hız hissi, ilerledikçe açılan arabalar ve dozunda ayarlanmış zorluğuyla tam 2019'a yaraşır eski amiga, arcade klasiklerinden esinlenen güzel bir  yarış oyunu olmuş. Ben %50 indirimle almıştım yanlış hatırlamıyorsam, daha çok indirime girdiğini görmedim. Tavsiye ederim.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sıradan başlıyorum burdaki oyunlara:

Pinstripe: Oyun güzel fakat gerçekten çok kısa. 2.4 liraya kaçmaz fakat şuanki fiyat olan 24 lirayı vermiş olsam o paraya göre hayalkırıklığı olurdu. Oyunu bitirir bitirmez adventure+ modunda hemen tekrar bitirdim, makineli tüfek ile çok rahat oldu zaten 2. oynayış.

Northgard: Campaign modda ilk 4 bölümü oynadım. Malesef bayık biraz, Starcraft gibi hızlı RTS'lere alışıksanız bu oyunun düşük temposu oldukça yoruyor. Pek beğenmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.metacritic.com/game/playstation-4/here-they-lie

Gecenlerde psn plus ta bedava verdikleri bir oyun bu. 

Hayatimda o kadar korku oyunu oynadim ama boylesini gormemistim.. Bir kere oyundaki sesler inanilmaz, iyi bir kulaklikla olaganustu cevresel sesler alabiliyorsunuz.. Zaten oyunda ilerleyisinizde seslerin rehberliginde oluyor. Cok geriliyorsunuz oyunda cidden korkunc.. Birde oyun aslinda vr oyunuymus ama bu oyunu vr da oynamak buyuk cesaret ister.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok