Cpu Cooler gerekli mi.. Gammaxx 200T alındı-inceleme mevcut
0

Bu konuda 30 mesaj var

Selamlar,

Malum işlemcim Ryzen 5 2600 ve içinden çıkan Wraith Stealth soğutucu mevcut.  Şu ana kadar ısıdan dolayı kapanma donma vs görmedim ama geçen gün bir deneyeyim dedim Prime95 ile 5-6dk stress teste tabi tuttum ve 74-75 derecede sabit kaldı ..  Tabii şu an havalar 23-25 derece arası Antalya 'da seyretmekte.

Diyorum , yazın aşırı sıcaklarda (her ne kadar klima de açsak ) daha da ileri seviyeye gelir sorun çıkarır mı  80-85 derece gibi ? 

Bu yüzden dolar da Nisan'dan sonra coşmadan evvel bir Cpu cooler işine girsem mi diye düşünmedim değil.. 

Ancak benim alanım dar ve ancak 92mm tower tipi soğutucu kullanabilirim ki aynı zamanda ramlerim LP değil , HyperX gayet yüksek soğutuculaı mevct.. Araştırmalarım sonucu bu durumda ;

FSP Windale 3   - 170TL

985181.jpg

Cooler Master Hyper H412R - 185TL

HS07TCM_184291_800x800.jpg

AMD Wraith Max ( tower olmayan)  - 239TL  (ikincil avantajı hava anakarta doğru üflediğinden VRM leri de soğutuyor mevcut spire gibi)

35-205-003-S01.jpg

Edit3. Cryorig M9a   'yı da dahil ettim ki testlerde iyi iş çıkarmış  166TL

01.jpg

alternatifleri çıkardım ortaya..  Sıvı soğutma için yine alanım yok masa içinde ne yazık ki ...  sizce girişsem mi değecek mi , yoksa bekle-gör mü yapsam karar veremedim ... ?

Ekleme.  İçeriye hava üfleyen 2 adet 12CM , 1 adet de 8cm lik fanlar mevcut ,  egzost fanlar  1 adet 12cm (cpu cooler 'ın tam zıt yönünde üflüyor) , 1 adet 8cm .

Ekleme2-  Mevcut stok soğutucu Spire değil Stealth miş .. en giriş seviyesi olanı

qdOZd5.png

TatanQa tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam prime95 stabilite testi için kullanılır. Normal kullanımdaki sıcaklıklar ile prime95 testindeki sıcaklıklar ile arasında yaklaşık en az 10C oynar. İşlemcide overclock var mı ayrıca? Eğer yoksa bile, bazen işlemci voltajı "auto" ayardaysa anlık olarak anakart, işlemciye gereğinden fazla voltaj verebiliyor. Bu gibi durumlarda da işlemcinin sıcaklığı anlık olarak artacaktır. Bunun önüne geçmek için "manual" bir voltaj  ayarı gerekebilir ve bu da işlemcinin anlık maksimum sıcaklık değerlerini bir nebze kontrol edecektir. 

Benim önerim, RealBench programı ile bir test yapman ve sıcaklıklardaki maksimum değeri ve voltajı not etmen. Buna göre işlemcinin alacağı maksimum voltajı 1-2 test ile ayarlayabilir ve yüksek sıcaklıkların önüne geçebilirsin. illaha soğutucuyu değiştireyim diyorsan da Cryorig güzel. Gerekirse üstüne ikinci fanı da takabilirsiniz. 

wazzap tarafından düzenlendi
TatanQa and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer xfr2 açık ise biostan ki kontrol edin derim vcore değerini bayağı abartıyor arkadaş, tahminimce ısıların fazla çıkması bundan kaynaklı.

Uğraşırım derseniz  xfr boost vs kapatıp sabit olarak 4ghz+ kullanarak çok daha dusuk vcore ile hiç sogutucu topuna girmeden halledilebilir.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ok dir bu akşam bios daki ayarlara bir bakayım , Realbench le de durumu gözlemleyeyim... zaten gerekmiyorsa para harcamaya da gerek yok cooler için , max düşündüğüm sürekli 3.9ghz çalıştırmak çok çok..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence hiç gerek yok. Prime95 hiç olmayacak bir yük bindiriyor işlemciye, yukarıda denildiği gibi. Sustained gaming durumlarındaki sıcaklık ve ses önemli, zannetmiyorum fail bir durum olacağını yazın bile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun süre Stealth soğutucu ve tower karşılaştırmalarına baktım ve Deep Cool Gammaxx 200T siparişi geçtim incehesap üzerinden 101TL  gibi çok iyi bir rakama. Üstelik , ürünün soğutma performansı çok iyi ve sadece 2 adet ısı borusu mevcut.. İncelemelerde fark 10 - 12 derece daha soğuk olduğu ve fan/yaprak yapısı nedeniyle VRM heatsinki de soğuttuğu yönünde olumlu.

Geldikten sonra , Wraith Stealth oyun ve stress test max/avg.  sıcaklıklarla gammaxx 200t arasındaki farkları paylaşacağım.

Deep Cool Gammaxx 200T  ( https://www.incehesap.com/deep-cool-gammaxx-200t-intel-amd-120x25mm-pwm-fan-cpu-sogutucusu-fiyati-36117/ )

deep-cool-gammaxx-200t-intel-amd-120x25m

Edit.  Bilgi darağacınızdan paylaştığınız herşeye teşekkürler ,  serin kalalım kafamız rahat olsun yazın bile :) 

Edit2.  Dün akşam  XFR gibi bir ayar görmedim BIOS 'da .. Realbench benchmark yaptım ama hiçbir ısı değeri vs yazmadı , bunu yaparken HWinfo da açacağım bir yandan en azından o gösteriyor.

Edit3. Oda sıcaklığı 23 derecede bf5 multi oynadım 30dk kadar işlemci 66derece max gördü ve hız 3750-3775mhz de gezdi. Yazın en az 5-10 derece daha farkettirir tahminimce, bir de 3.9 - 4.0 civarında o/c denersek 90dereceleri görmek işten bile değil

yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam alma dedik almışsın... Lafımızı dinlemeyip bi de  AM4 kiti bile olmayan bi soğutucu almışsın...  :facepalm: :lol:

9 hours ago, TatanQa said:

Edit2.  Dün akşam  XFR gibi bir ayar görmedim BIOS 'da .

Hocam Precision Boost veya Core Performance Boost gibi bi seçenek olarak da bulunabilir XFR değilse.... Gerçi senin model X değil galiba onda olmayadabilir emin olamıyorum.. 

TatanQa and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, Narcissus said:

Hocam alma dedik almışsın... Lafımızı dinlemeyip bi de  AM4 kiti bile olmayan bi soğutucu almışsın...  :facepalm: :lol:

O kadar da diil :)

Edit. İncehesapta yazmıyor ama kendi sitesinde am4 desteği mevcut , zaten mesajla da sordum aldığım yere am4 uyumluluğu mevcut.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, Najaz said:

Hocam bu soğutucunun AM4 bağlantı kiti olduğuna emin misiniz?

Evet emin olarak aldım. :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, omertocarlos said:

Soğutucu AM4 kit ile birlikte geliyor.

Biosta ,OC bölümünde explore modu Expert olarak değiştirip tekrardan kontrol edin. Belki de sadece X modellerinde vardır bu özellik çok bilmiyorum.

http://prntscr.com/n3ek9r

Resim için teşekkürler aynı BIOS yapılarımız mevcut , o bölüme bakacağım ki kesin Auto dadır.  Yeni soğutucuyla o kısmı 3.9Ghz yapsam turbo boost 'u 3.9 a çeker mi deneyeceğim..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

konu resmen "ben zaten alacağım ama yine de fikirlerinizi merak ettim" tadında olmuş...

abi zaten alacaksan fikrimizi niye sordun, çoğunluk gerek yok demişti :mrgreen: anladığım kadarıyla aldığın soğutucunun da performansı içinden çıkandan daha iyi değil gibi. bence gereksiz para kaybı olmuş ama kendi tercihin tabi.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 dakika önce, TiesTorN said:

konu resmen "ben zaten alacağım ama yine de fikirlerinizi merak ettim" tadında olmuş...

abi zaten alacaksan fikrimizi niye sordun, çoğunluk gerek yok demişti :mrgreen: anladığım kadarıyla aldığın soğutucunun da performansı içinden çıkandan daha iyi değil gibi. bence gereksiz para kaybı olmuş ama kendi tercihin tabi.

Biraz öyle oldu tabi kabul... Yanlız 3.9 - 4.0 civarlarında o/c yapmak istiyorum işlemciyi , önümüz yaz  Antalya sıcağı malum , haydi kışın sorun yok ısıyla ilgili belki stealthle de olmayacak da garanticiyim biraz.  Gammaxx 200T testlerinde ısı değeri 10 derece daha soğuk ortalama o yüzden Stealth den daha iyi ... Spire soğutucu olsaydı hiç dokunmazdım da bu stealth nerdeyse heatsinki olmayacakmış tadında bişi. 

Buyrun :) ..

Spire , Stealth 'den 17 derece daha serin .

Blender_OC.png

Gammaxx 200T  ise spire 'dan 2 derece daha serin.. yani  stealh / gammaxx 200t arasındaki fark 19 derece diyebiliriz o/c durumunda

2018-05-26-image-2.png

Ekleme.. Oyun sıcaklık testi

2018-05-26-image.png

Kaynak: https://www.techspot.com/review/1635-amd-wraith-coolers-compared/

oyun testi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, wazzap said:

Bence siz yine de voltajı "auto"'da bırakmayın.

Realbench zaten sıcaklığı söylemez, sadece bir test programı. 

Peki default voltu nedir bu işlemcinin internetten baktım kesin bir bilgi yok , load durumunda hwinfo daki bilgiyi mi baz alsam ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam onu testlerde ve deneyerek anlarsınız. Evet, load durumundaki önemli olan ama örneğin başlangıç için benzer sisteme sahip (özellikle işlemci aynı olacak) voltaj değerlerini deneyebilirsiniz. Örneğin, ben işlemcimi 3,8GHz'de 1,3V ile kullanıyorum, normalde bu değer biraz fazla (0,2V kadar). Ancak benim işlemcinin ısınması gibi derdim olmadığı için pek de önemsemiyorum. Siz de benzer sonuçlara göre aşağı yukarı benzer sistemlerdeki değerlere yakın bir şey kullanırsanız sorun olmaz. Ayrıca, voltaj "auto" ayardayken "load" durumundaki voltaja pek güvenmem ben. Çünkü anakart gereğinden fazla voltaj veriyor.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada şunu da belirtmem lazım, "işlemcim ısınmıyor o yüzden verdiğim voltajı çok önemsemiyorum" mantığı doğru değil. işlemci ısınmasa bile güvenli olan belli voltaj aralıkları vardır. voltaj yükseldikçe ömründen yersin ısınmasa bile. olabildiğince düşük volt ile kullanmak her zaman daha iyidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar

sonunda bugün montaj yapmak için zaman yaratabildim , kutu açılımı vs de küçük videoları birleştirip youtube kanalıma da ekledim epey amatörce oldu. özellike sondaki resimler saçmaladı , videopad gerzek programı yüzünden..

sonuç resimlerini buraya ekleyeyim...  Video şurada :

Wraith Stealth BF5 ve Prime 95

WzcAM3.png3P4MBA.png

Gammaxx 200T BF5 ve Prime95

GRR92M.pngLC9dA9.png

Sonuçta 100TL için ortalama 10-15 derece daha soğuk bu ürün gayet iyi , Antalya yazına hazırız bir de az bir o/c denemelerine..

soruları alabilirim... :)

Narcissus and Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, TatanQa said:

soruları alabilirim...

Video giriş formatı hatalı olmuş. Doğrusu şöyle olmalıydı:

"Meraba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz!"

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Najaz said:

Video giriş formatı hatalı olmuş. Doğrusu şöyle olmalıydı:

"Meraba arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz!"

Ticari amaç gütmeden ... :)   maksat vatandaş faydalansın...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam farkettim ki tavsiyeye uymayıp çotank diye soğutucu aldığın gibi bir de bize 92mm lik bi soğutucu alabilirim ona göre tavsiye verin falan diip 120 lik towerı kapmışsın... yalanların sonu gelmiyor, şu an çok şaşkınım.. :lol:

Güle güle kullan güzel olmuş, ama bir de sesini falan karşılaştırsan güzel olurmuş önceki sistemle idle ve loadda falan.. 

TatanQa, TiesTorN and Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok