Star Wars: Episode IX - The Feces of Skywalker - Aralık 2019
3 3

Bu konuda 117 mesaj var

Filmi izledim. bencede @serseridingil'in yazdığı gibi. last jedi öyle boktan bir hale getirdiki seriyi son filmin yapacağı çok fazla şey yoktu toparlamak için. düşündükçe delirme geliyor 8.filmi. forumda toplansak çok çok daha iyi bir senaryo yazardık %100. ben beklentimi sıfıra düşürerek gidip izledim. çok fazla mantık, senaryo vs aramadan izleyince zevk aldım geçirdiğim zamandan. saçmalıklarla dolu elbette film. tabiki çok daha iyi olabilirdi fakat ilk iki filmin getirdiği noktayla ancak bu kadar. efekt mefekt izletiyor işte. 8. film gibi seriye küstürecek bir film değil çünkü 9.filmin yapabileceği bir şey yoktu. 

böyle kafa rahatlığı ile izlerken bile şu aşağıdaki yerler çok gözüme battı. 

Spoiler

-rey'in kendine skywalker demesi. ne alaka amk. anladık luke leia manevi ana baba rolüne büründülerde. hadi leai neyse de last jedi filminde luke sikko sikko ortalıkda dolaşıp uzaylı sütü içmekten başka ne yaptı? koskoca grandmaster skywalker dediğiniz adamı 8.filmde mickey mouse'un götüne soktunuz şimdi manevi baba olup rey'e yok ışın kılıcını atma yok biz içindeyiz muhabbetleri. baba neredeydin force ghost olmadan önce? bizede mi force ghost ? 

-kylo ile rey'in öpüştüğü sahne. ne gerek vardı amk ? anladık bond mond (o bond da nereden geldiyse) disney illa bir sululuk katıcak. yine yok diversity yok gender yok lgbti (ki karşı değilim) diyecekler diye filmin sonundaki sevinme sahnesinde iki kadın arkadaşımızın öpüşmesini gözümüze sokmalarına gerek yoktu. öpüşsünler tabiki ona karşı değilim ama sırf bu amaçla bu sahneleri koymaları aşırı itici oluyor. 

-Hadi telepatik konuşmayı anladık sindirdik de artık baya eşya transfer etmeye başladılar :D bunu da special bond ile açıklarız demişler fakat nereden ve neden geliyor o special bond ? 

-Luke vision'da Ben Solo'nun dark side olacağından korkup saldırmaya kalktı sonra ağlayarak ve kendi deyimi ile korkarak inzivaya çekildi. Uzaylı ineğin memesinden sütü içerek hayatına devam etti. Sonuç Ben solo dark side'a düşüyor. Leia jedi training alırken vision görüyor. Jedi yolunda devam edersem oğlumun ölümünü görüyorum diyor. Jedi eğitimini bırakıyor. Sonuç? Oğlu hem dark side'a düşüyor hemde ölüyor. Ya Skywalker ailesi kendinize gelin. visionları mı yanlış yorumluyorsunuz nedir amk bu ne saçmalık.

-Artık her Jedi sanırım otomatik olarak Force Ghost olabilme bilgisi ile doğuyor. 3. filmin sonunu hatırlayalım. Yoda Obi-Wan'a uzaklardan Qui-Gon'dan mesajım var. sana training vs vericem demişti. Yoda Obi-Wan-Luke belkide yıllarca bu olayı çalıştılar. Hadi Leia'yı da katalım işin içine oda öğrenmiştir kardeşinden fakat Ben Solo ne ara öğrendi ve yaptı çok ilginç. 

Düşündükçe aklıma gelir hatta saçmalıklar. Akşam olsunda Mandalorian'ı izleyelim. 

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler (yorum, icerik degil)

Anakin: You took her away from me.

Obi-Wan: You have done that yourself.

Star Wars “fan”larinin kendilerinden baska kimsede kabahat aramasina gerek yok. Film kimse aglamasin diye risksiz, ruhsuz olmus. Yine de yaranamayacak ama en azindan “cocuklugumu oldurdu, kahramanlarima tecavuz etti” diye milletin sokaklarda yurumemesi icin “ne gerekiyorsa onu yapin artik” diye yapilmis. Bastan sona dolu dolu ve bombos bir film olmus.

Edit (Spoiler) : Mark Hamill da vasatti filmde. O kadar .ok attigi yonetmen bir onceki filmde adamdan kariyerinin en iyi oyunculugunu cikarmis.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi hocam hala bu filme rağmen last jedi'ı savunuyor musun ? bütün o skywalker sagasını bitiriyorlar 8.film ile saga bambaşka yollara gidiyor teorinde çürüdü. hayır ne bekliyordun allah aşkına bok gibi last jedi filminden sonra ? 8.filmdeki lapacı luke'dan sonra adam yine iyi oynamış. ben olsam oynayasım gelmezdi.

star wars fanları olarak bizim suçumuz ne onu anlamadım :D last jedi'ı tek kelime ile özetlemek çok mümkün. bir filo bir büyük gemi ve yanında bir kaç küçük gemiyi takip ediyor. bu kadar. bundan daha fazlasını anlatmıyor hatta onuda anlatmıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

8 ile saga farkli yone gitmedi cunku fandom birakmadi. Sen hem her degisiklikte sokaga dokul, hem de hani degisiklik yapiyorlardi de, var mi boyle bir sey? Bu fandom’un hak ettigi film olmus iste, afiyet olsun. force bana dayioglundan kaldi, evrende herkes gorumce cikti, kotu adam iskalar force’la hersey olur modeline donduk sayenizde.

TLJ’i savunmuyorum cunku 6 ciktiginda worst ever, 4 ve 5 iyiydi diyen, 1, 2 ciktiginda worst ever, cok kotu, 4-5-6 iyiydi diyen, 8 ciktiginda worst ever, cok kotu, 1, 2, 3 iyiydi diyen, aglamamasi icin anca 7 gibi remix, 9 gibi bos fan service filmler cakmak gereken fandom’a size de bu yakisir demek, eskiyi badem gozlu yapiyorsunuz onun da kusuru vardi demek 8 mukemmel demek degil. Hepsi kusurlari olan filmler. 9 dahil hepsini  yine izlerim, o ayri.

Bu yasta 4’u, 5’i ilk kez izleseniz begeneceksiniz sanki. Koca imparatorlugun butun butcesini gomdugu gucunun sembolune iki piuv piuv ile savas kazaniyorlar, 40 yil sonra “ya onu tasarlayan da rebel babasiydi” diye aciklamasi gelene kadar “film ulan bu, onun duygusuna bakacaksin” diye izliyorsun da 8’de gemilerin ondekine yetisememesi mi batiyor?

4’u bugun ilk kez izlese begenecegini sanan var mi aramizda? “4 efektleriyle, teknoloji kullanimiyla cag atlatmisti, 1 cgi icin aynisini yapmisti, bu ucleme organik goruntuyu efektle birlestirmede iyiydi ama ben bu filmden hologram kamera falan bekliyordum” diyen var mi? Varsa kusuru o beklentilerde bulmak lazim. Yoksa, o zaman neyle neyi karsilastirdiginin farkinda olarak izlemek lazim.

7’de safe reboot yaptilar. 8’de bir seyler denediler. Fandom kazan kaldirdi, yonetmenler kovuldu, filmler iptal oldu, sonunda bu film oldu. Bunun ardindan hani yeni bir yone gidiyorlardi demek nasil bir mantik? Lucas yeni bir sey denedi diye ustune sicmaya kalkan kitlelerden biktigi icin, yaratici bir seyler yapabilmesine izin vermeyen, herseye .ok atan kitleden biktigi icin satmadi mi koca franchise’i? Eskiden once izleyip sonra .ok atilirdi, simdi filmi gormeden basligini acan kitleyi iyice kusturmemek icin adamlar geri adim atsin, sen bir de ustune hani yeni yone gidiyorlardi de. Biraktiniz mi sanki? Vermezse Kezban, verirse ... der gibi. Reunion albumu yapin ama eskisi gibi olsun ama cok farkli olsun. Yagmur yagsin, yerler islanmasin.

https://eksisozluk.com/tavsan-senin-sapkan-nerde--531741

allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi hocam ne diyorsun allah aşkına :) yazmışsın o kadar eline sağlık fakat anlamsız olmuş. fandom mandom yazmışssın ama ben fandom değilim. izmir'de yaşayan star wars seven birisiyim. evden işe işten eve gelip star wars izleyen oynayan arada okuyan birisiyim. ne disney ile iletişime geçtim ne lucas amca ile :D bırak bu komplo teorilerini. 

TLJ’i savunmuyorum cunku 6 ciktiginda worst ever, 4 ve 5 iyiydi diyen, 1, 2 ciktiginda worst ever, cok kotu, 4-5-6 iyiydi diyen, 8 ciktiginda worst ever, cok kotu, 1, 2, 3 iyiydi diyen, aglamamasi icin anca 7 gibi remix, 9 gibi bos fan service filmler cakmak gereken fandom’a size de bu yakisir demek, eskiyi badem gozlu yapiyorsunuz onun da kusuru vardi demek 8 mukemmel demek degil. Hepsi kusurlari olan filmler. 9 dahil hepsini  yine izlerim, o ayri.

Buna cevabımı yüz kere yazdım ve son kere yazacağım. bu arada iyi ki TLJ'i savunmuyorsun :D Eski filmler kusursuz diyen yok. Yeni 3 lemeyi daha iyi yapabilirlerdi. Özellikle 7-8-9 arasında 8. filmi hiç izlemeyen biri hiç bir şey kaçırmaz. o kadar kötü bir film. 8 bu kadar boktan olunca da 9 da kötü oluyor otomatik olarak. 9.filmi normalde yönetmesi gereken yönetmen 8.filmden sonra yönetmenlikten çekiliyor çünkü adamın hayalinde luke skywalker ile ilgili planlar varmış. sen hala bunu hak ettiniz bla bla bla diyorsun. eminim dediğim fandom etkilemiştir o yönetmenide :D mesela 7.filmde iyi bir film değil ama aşırı kötü değil. 8.film için bir ortam yarattı en azından 8 de aldı onu parçacıklı domatesli ishale çevirdi. Bu kadar imkan, teknoloji, para, pazarlama gücü vs olupta böyle bir film (hatta trilogy) yapmak terbiyesizlik. Fanların istediğini yapmamak değil farkı anlaman lazım artık lütfen. 

Bu yasta 4’u, 5’i ilk kez izleseniz begeneceksiniz sanki. Koca imparatorlugun butun butcesini gomdugu gucunun sembolune iki piuv piuv ile savas kazaniyorlar, 40 yil sonra “ya onu tasarlayan da rebel babasiydi” diye aciklamasi gelene kadar “film ulan bu, onun duygusuna bakacaksin” diye izliyorsun da 8’de gemilerin ondekine yetisememesi mi batiyor?

hocam bu yaşta 4-5'i ilk defa izlemedik diye sorun bizde mi oluyor :D ne yapayım yani önceden izledim ve beğendim. söylediğin argümanlar aşırı saçma. teyzemin bıyığı olsaydı dayım olurdu tadında yazıyorsun. 1-2-3 üçlemesinin üzerinden 15-20 yıl geçmiş 4-5-6'dan 40 yıl geçmiş sen şu an ilk izleyeceklerden bahsediyorsun hala. ilk izleyeceklerin sorunu o benim değil.

Fandom kazan kaldirdi, yonetmenler kovuldu, filmler iptal oldu, sonunda bu film oldu. Bunun ardindan hani yeni bir yone gidiyorlardi demek nasil bir mantik?

hani yeni bir yöne gidiyorlardı demiyorum ben onu sana soruyorum hocam. teorilerin vardı ya sayfalarca yazdın. skywalker sagası bitiyordu ediyordu hani. o lafım sana yapımcılara değil :D skywalker sagası bitsin bitmesin değil ama sen 1-6. filmlere bağlı bir trilogy çekiyorsan öyle kafana göre ikinci filmde inek sütü emerek lightsaber atarak yapmamalısın bunu. 9.filmin sonunda güzel bir şekilde skywalker ların soyunu kurutursun olur biter. bazı fanlar 40 yıl beklemiş luke skywalker'ı tekrar görmek için. filmde bir poh poh grandmaster luke'lar havada uçuşuyor ve sonuç memeden süt içmek. sonra suçlu biz oluyoruz komik olma hocam. adamlar sıçtı batırdı demek bu kadar zor mu? "Benim istediğim filmi çekecekler yoksa sıçarım ağızlarına" demiyorum. On numara hikaye ile daha iyisini yapabilecekken yapamadılar ve sıçtılar diyorum. Beni hadi sen fandom diyorsun bize fandomları tatmin etmek aynı zamanda iyi bir sinema filmi çekmek çok zor değil günümüzde. 

bu arada tabikide star wars fanları için yapıcaklar filmi. anneannem için yapmayacaklar. bu markaya filmi izledikten sonra para yatıracak kişiler fanlar. 1-2-3-4-5-6 filmlerinden, clone wars serisinden ve hatta the knights of the old republic oyunundan karakterlerin 3.75 inç figürleri var. ayıp olmasın diye 7.filmden de aldım ama 8 den almadım mesela. Umurum değil çünkü öyle boktan bir filme 1TL bile fazladan vermem. mesela the last jedi figürlerinde grandmaster luke var. kıyafetli falan pelerinler cübbeler havada uçuşuyo. neden para vereyim şimdi o figüre ? adam filmde kepazeydi. şimdi 9'dan da almam büyük ihtimal ile. kimin kaybı şimdi bu? star wars'dan para kazanmak isteyen disney in kaybı. e para kaybeden veya istediği kadar kazanamayan firmayada halk olarak biz başarısız diyoruz. disney bu yüzden elbet batmaz.

Narcissus beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pardon ben yanlis anlamisim. Fandom Internet’i ayaga kaldirdi, kampanyalar duzenledi, skorlar kirdi, boykot etti gurultu kopardi sanmistim, meger evden ise isten eve gittiklerine gore benim komplommus o.

Ben 8. filmde bir seyleri farkli yaptiklarini, babadan force miras kalmayanlarin da ozel olabilecegini vurguladiklarini, herkesin kardes ciktigi pembe dizi formatindan uzaklastiklarini, jedi master’in hayatinin satafat/adventure olmadigini gosterdiklerini sanmistim ama o benim yanilgim olmus. Kesin ben yanlis anlamisim cunku fan tepkisi sebebiyle course correction yapmis olamazlar zira ustte fan tepkisinin benim komplom oldugunu kesinlestirdik. Fanlar degisiklige feci acikti, asiri acikti ama degisiklik yoktu o filmde, o benim yanlis anlamammis.

Yine en uygun cevap “neyse” olacak. Olmus, cok guzel olmus. Ya da bozdu, iyice bozdu, siz hangisini diyorsaniz o olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu başlığı görmemişim, buraya copy paste ediyorum. Hızım alamayıp 8'in başlığa yazmıştım.

Spoilersız şunu söyleyebilirim. The Last Jedi'ı kurtaralım, Saga'yı bitirelim, nostalji öğeleri basalım derken ne yapacaklarını şaşırmışlar. Süresi uzundu ama ona rağmen bir story telling konusunda acaip başarısızdı.

Aniden gelen karakterler, gelmesiyle gitmesi bir olan karakterler. Plot twistler üstüne plot twistler, bitiriyoruz diye tüm hepsini seri halde sıralamacılık. Yok artık ebesinin amı ali sami derecesinde force gösterileri. Hiç yoktan ortaya çıkan donanmalar ve super weaponlar falan filan.

Abi yeter ya gerçekten. Ciddi üzüldüm şu filmden sonra. Benim çocukluğumu böyle çar çur etmemelilerdi. 

Luke Skywalker'ın epi 8'de söylediği "It's time for the Jedi to end" cümlesini, Mark Hamill'in gerçek hayattaki creative difference'ını bir şekilde ifade etmeyi çalışmasını birleştirip şunu diyorum.

"It's time for Star Wars to end, please..."

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mandalorian’in son bolumunu bu filmden daha keyifli izledim. Yani Star Wars’un bitmesine gerek yok, seneye Obi-Wan da guzel olursa tam olur. Bir tane 6-7 arasi dizi, bi tane 3-4 arasi dizi... Daha bunun 9 sonrasi var, Old Republic’i var. Fallen Order piyasayi goturdu, Vader Immortal VR’da “story living” turunun ilk ornegi oldu. Bitmek neymis, daha yeni basliyor.

I have spoken.

allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nevet hepinizin bu anı beklediğini biliyorum :lol: 

Geçen hafta gitmeme rağmen bi bekledim, bakalım 1 hafta bekleyince düşüncelerim değişecek mi diye... pek değişmedi.. 

Herkesin beklediğinin aksine direkt dalıp rezalet filmmiş falan demicem.. çünkü bunu dememi bekleyen insanlar gibi öngörülebilir bi bot değilim malesef, kişi kendinden bilir işi.. :zuh:

Öncelikle şunu söyleyeceğim..  son üçlemeyi birlikte değerlendirirsem bile... bb-8 :D   dışındaki karakterlerin tamamı çok itici ve asla bağ kurulamayacak türde...

Her ne kadar tüm dünya ırklarına seslensin united colors of benetton olsun diye kasılıp siyah beyaz sarı mavi her ırktan adam koysalarda 8. filmdeki dombili asyalı patatesin herkes tarafından kusmuk gibi karşılandığını görüp toplam görünme süresini son filmde 5 dakikaya falan düşürmüşler (daha önceki başlıkta bu organizmayı resmen baş karakter gibi burnumuza sokmak nedir diye ver yansın etmiştim uzun uzun demek ki duyulmuş :D )
Poe deseniz asla bir han solo karizmasına sahip değil ve finn de yani ne bilim rebel storm trooper iyi bi origin olsa da karakter olarak çok gereksiz nedense...

Kylo Ren in bi Palpatine, Vader hatta Darth Maul karizmasına sahip olmaması zaten bu üçlemenin en zayıf karnı.. Rey ise bence çok çabuk tanrı kıvamına gelse de en star wars standartlarına uyan karakter.. 

Filmi tek olarak değerlendirmeden önce yine şunu söyliim; ben öyle fandom, femdom falan bilmem okumam, tartışmalarına girmem düşüncelerini de zerre önemsemem..  Her filmi kendi zevkime göre bağımsızca değerlendiriyorum ve star warsı diğer filmlerden ayrı tutup falan değerlendirecek bi durum da yok..

Yukarıda saga için yazdığım şeylere rağmen bu son film kesinlike kötü bir film değil,  8. film 1/10 olduğu için mi diye güzelliyorum diye düşündüm ama değil,. kendi başına değelendirildiğinde ortalama bi film... obinin yazdığı gibi 

On 12/26/2019 at 1:20 PM, ObiWan said:

Aniden gelen karakterler, gelmesiyle gitmesi bir olan karakterler. Plot twistler üstüne plot twistler, bitiriyoruz diye tüm hepsini seri halde sıralamacılık. Yok artık ebesinin amı ali sami derecesinde force gösterileri. Hiç yoktan ortaya çıkan donanmalar ve super weaponlar falan filan.

durumlar yaratarak geçmişteki her filmden sevilen özelenen belki üzerinde en çok konuşulan konuları salataya doğranan salatalık gibi serpiştirmişler film boyu... ki abartı da olsa saganın bitiş filmi olduğu için bunu normal karşılayabilrim.. ama çoğu yerde 8. filmdeki sıçışı nasıl kapatabiliriz / yok sayabiliriz diye uğraştıkları da belli.. ki bu bence iyi bi hareket en azından bi bok yediklerini anlamışlar...  çoğu şeyi biraz abartmışlar ama işte 8. filmdeki gibi saçmalamadıkları için izlerken beyninize hakaret edilmiş hissine kapılmıyorsunuz en azından her star wars filminden daha fazla diil (tabi ki 8 hariç)... 

Halen kaldıysa Star Wars filmlerini toplanıp sırayla izleyen gençler, 8. filmi yok sayıp direkt atlarlarlarsa bu rituellerini devam ettirebilirler... 

PS:Buarada muhtemelen şu zorii ve poe ile ilgili bi spinoff falan çekeceker bunlar benden söylemesi.. 

Narcissus tarafından düzenlendi
Gramer
Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beklentilerimi o kadar düşük tutmuştum ki beklediğimden iyi çıktı :D Sadece "nasıl bitecek bu meret" diye izledim. Önceki filmlerde uydurdukları kötüler o kadar eziq kaldı ki yine Palpatine'e döndüler. Hikayedeki boşlukları ve saçmalamaları ise hiç dikkate bile almadım. Dikkate alsam kafayı yerim çünkü. Biz bu ülkenin dizilerinde "bu hafta final yapıyoruz, reytingler kötü" haberini alan senaristlerin normalde yıllarca sürdürmeyi planladıkları hikayeyi bir haftada bitirmelerine(Bkz. Kayıp Şehir dizisi) alışmış kişileriz. JJ abimizin yaptıkları bize dokunmaz bile.

Rey-Finn-Poe üçlüsünden bir Hermione-HP-Ron Weasley üçlüsü çıkarma çabaları ise 7. filmden beri acınası şekilde devam etti. Bu film ile tavan yaptı ama olmaz, olamaz, beceremediniz.

Darth Jar Jar gibisinden bir 7-8-9 hikayesi bile bundan çok daha izlenesi olurdu.

Kibitzer tarafından düzenlendi
Anlatım bozukluğu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de geçen Cuma izledim. Yani fena olmamış, hele 8'e göre süper (de çıta yerlerde). Azcık spoiler geliyor... Bir anda ortaya çıkan hepsinde deathstar silahı olan bilinen uzayın en büyük filosu gibi saçmalıklar, benim daha önce hiç duymadığım absürd force kullanımları falan yine :rolleyes: etkisi yaratsa da fena değildi film. Daha detaya gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, Peregrine said:

Darth Jar Jar iyiymiş, değişik şekillerde/serbest stil gülme seansına girdim! :alkis: :lol:

Hocam biliyorsundur Jar Jar Binks aslında sith olarak yazılmıştı Ep1'de :kayik:

Kibitzer tarafından düzenlendi
imla
Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yılbaşına girerken bazı şeyler kafama takıldı. Hem küfürlü yazacağım hem de spoiler var zaten. O zaman buyrun.

Spoiler

Rian Johnson, ya sen kimsin ya, nasıl böyle şeyler yaptın. Nasıl yok ettin koskoca franchise'ı. Senin yüzünden JJ Rey'i Palpatine çıkarmak zorunda kaldı. Palpatine kimdir ya? Şebelek bir zengin piçi aslında, force'la bağı güçlü değil, sadece politik bir zeki bir piç olduğu için o pozisyondaydı ve anakin'den korktuğuı için onu turn etme ihtiyacı hissetti. 

Ama senin yüzünden rian johnson, sanki palpatine soyu skywalker soyu gibi bir şey oldu. Bloodline ile alakalı tanrısal güçler. Bu yanlış... çok yanlış. 

Diyeceksiniz, obi... Palpatine falan Epi 9'da JJ getirdi. İyi de, Rian cansın dünyanın en zeki insanı olduğu için, klasik star wars tabularının hepsini tersine çevirmeye kalkıştı. Çünkü cesur davranınca zeki gözükeceksin ve insanlar alkışlayacak. Ya siktir git, tam bir aptaldı ve sıçtı herşeyin içine. Kurtarmak için de anca Epi 9 gibi bir bok çıkabildi. 

Rey nobody olacak, skywalker ışın kılıçları fırlatılacak, Finn story'si Londra piçine dönecek (halbuki iyi bir şey çıkabilirdi o story'den. Luke gibi). Düşünsene local farm boy death star yok ediyor. Star Wars böyle çıkmadı mı. Finn'de de zoraki stormtrooper reddediyor ve ışın kılıcı falan kullanıyor vs. ama Hepsini sikti attı Rian cansın. Çünkü çok zekiydi. Star wars tabularını yıkarak alkışlanacaktı holivud çevresinde.

Holdo manevrası... karnıma ağrılar giriyor holdoyu duyunca. Yahu bu ayıp. Bu günah... Biz X-Wing oynamış insanlarız 90'ların ortasında. Hyperspace nedir? Neden vardır. bi bak. Gençliğinde Pearl harbor izledim hmmm bunu kullanmalıyım diye gaza gelme. Zeki falan değilsin kocaman bir aptalsın sen. 

Şu lightspeed olayının çok boku çıktı. çıkacağı gerçi 7'den belliydi. 8'de holdo ve tracking ile tamam biz sıçtık dendi. 9'da da jump jump jump ile sıvandı. Çok yazık. En sevdiğim saygı duyduğum geleneksel şeylerden biriydi lightspeed ve hyperspace. Halbuki oyunlardaki gibi Interdictor cruiser, gravity well tarzı şeylerle gayet bilim kurgusal ele alınabilir ve öyle işlenebilirdi. Ama hayır, ryan cansın Pearl Harbor'dan etkilenmişti. Hem de tarihsel olarak etkilendiğindne değil, O FİLMİ İZLEYİP EFEKTLERİNDEN ETKİLENDİĞİNDEN aq.

Daha da önemlisi, fors neden böyle ele ayağa düştü? hani mistik bir güçtü bizi etkileyen. Boku çıktı, tanrısal hale sokuldu dakka başı da gördük bi de üstüne. Normalleştirildi tanrılık. Gerçek Force bu değil... 

Alien ve Aliens'ın en büyük avantajı, teknolojik yetersizlikler sebebiyle alien'ı fazla görmezdin, görmediğin şeyden de korkardın. O covenant'da güneş altındaki alien milleti heyecanlandırmaz. Force da öyle bişeydi. Empire'ı düşün. Degobah, mistik ortamlar, bir taş bile zor kalkıyor ama gel görki TANRI REY (Kİ PALPATİNE KENDİSİ :fail:) dağlar taş transportlar, full eğitimli kylo renlerini taşak oğlanına falan çeviriyor. 

O donanma... bi de içinde organik personel olması... bari droid falan yap, o insanlar nerden geldi be adam. exegol'da tarım arazisi mi var? savaşın en önemli olayı lojistik. 

AAA PARDON TANRISAL PALPATİNE AİLESİ ile herşey olabilridi pardon. 

Hepsine bi gezegen yok edici verelim. Neden olmasın? koskoca death star'ın yapımı bi tane adam yok diye 20 yıl aksadı why not yani. make clearly sense to me...

yeter yazamıyorum... bu mesajım naz gibi oldu ama anladınız siz. 

Not: kullandığım aptal kelimelerini bildiğiniz en ağır küfür kombinleriyle değiştirmeniz gerekiyor :)

Kibitzer beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

JJ iyiydi de cevresi kotuydu.

Rian 8’i boyle yaptigi icin JJ 9’da isitip isitip onumuze koymak zorunda kaldi. Hatta Rian’in 8’de yaptiklarinin etkisi zamanda geriye gidebilecek kadar kotu oldugu icin JJ 7’de de Rian yuzunden isitip isitip onumuze koymustu. Hatta JJ’in ben Palpatine’i falan basindan beri planlamistim demesi de tamamen Rian.

Yani JJ 7’de de, 9’da da isitip isitip onumuze koyuyor, bastan boyle planlamistim diyor, evren yine gorumce cikiyor ama sorumlusu aradaki filmi yapan Rian.

Hatta Disney devraldiktan sonra EU ve filmler evreninin tutarli bir cizgide birlestirilmesinin teknik olarak imkansiz olmasi, cunku filmlerde bir tasi zor kaldirirken EU’da uzay gemisini gokten indiren force kullanimi arasinda tutarlilik olmamasi ve bunlardan birini sevenin otekine burun kiviracak olmasi da yine Rian’in sucu. Ben zaten Rian’dan once SW fanlarinin bir seyi asiri elestirdigini gormedim. Lucas da zaten Rian yuzunden sirtindan atti koca franchise’i, yoksa herkes cok yapici yaklasiyordu. 

Ne Rian’mis be.

Butun Jedi’larin gozlerine perde indiren, burunlarinin dibinde galaksiyi ele geciren Palpatine’e force’la bagi guclu degil dendi ya la... Tartisacak bir sey kalmamis o zaman.

allreadydead and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, epi said:

JJ iyiydi de cevresi kotuydu.

Rian 8’i boyle yaptigi icin JJ 9’da isitip isitip onumuze koymak zorunda kaldi. Hatta Rian’in 8’de yaptiklarinin etkisi zamanda geriye gidebilecek kadar kotu oldugu icin JJ 7’de de Rian yuzunden isitip isitip onumuze koymustu. Hatta JJ’in ben Palpatine’i falan basindan beri planlamistim demesi de tamamen Rian.

Yani JJ 7’de de, 9’da da isitip isitip onumuze koyuyor, bastan boyle planlamistim diyor, evren yine gorumce cikiyor ama sorumlusu aradaki filmi yapan Rian.

Hatta Disney devraldiktan sonra EU ve filmler evreninin tutarli bir cizgide birlestirilmesinin teknik olarak imkansiz olmasi, cunku filmlerde bir tasi zor kaldirirken EU’da uzay gemisini gokten indiren force kullanimi arasinda tutarlilik olmamasi ve bunlardan birini sevenin otekine burun kiviracak olmasi da yine Rian’in sucu. Ben zaten Rian’dan once SW fanlarinin bir seyi asiri elestirdigini gormedim. Lucas da zaten Rian yuzunden sirtindan atti koca franchise’i, yoksa herkes cok yapici yaklasiyordu. 

Ne Rian’mis be.

Butun Jedi’larin gozlerine perde indiren, burunlarinin dibinde galaksiyi ele geciren Palpatine’e force’la bagi guclu degil dendi ya la... Tartisacak bir sey kalmamis o zaman.

Sana bir soru,

7 8 9 çekilecek, o kesin. Şu halini mi tercih ederdin yoksa üçünü de JJ'in mi çekmesini isterdin?

Hadi 1 seçenek daha ekleyeyim. Adil olsun. C seçeneği üçünü de Rian çekiyor. 

ObiWan tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya basta duyurduklari gibi, ucunu de ayri yonetmenin cekmesini ve seriye yeni soluk getirmesini (ama filmlerin arasina her yonetmene adam gibi is cikartacak vakit birakilmasini) ya da Marvel filmlerinde oldugu gibi bir showrunner’in planladigi sekilde cekilmesini tercih ederdim (yoneten kim olursa olsun o durumda). 

Marvel gibi olsa ucleme kendi  icinde tutarli olurdu ki “hepsini JJ cekse” senaryosundan kastin o tahminimce; o zaman ben sana sorayim, prequel’lerde hepsini Lucas cekti de SW seyircisi o donemde begendi mi sanki? 

Disney basta duyurduklari planlarindan geri adim atti o kadar tepkiden sonra. Geri adim atmasalar “bizi sallamiyorlar”, “sen kimsin”... Geri adim atsalar “hani degisiyordu” demek...

Her filmde icigina cicigina kadar “peki madem su filmde force’la soyle olmustu, bu filmde neden boyle oldu” diye her seyin aciklamasini (nufus kutugune kadar) bekleyip sonra da “force’un bir gizemi vardi” demek...

8’i elestirmenler begenince “Disney para yedirmistir, algi operasyonu” demek, 8’i fandom begenmeyince Disney yon degistirdi diyene “fandom mandom komplo teorisi yapma” demek...

Bence bu yaklasim seriye herhangi bir yonetmenin verebileceginden daha cok zarar verdi.

Disney seri uretime gecmekle ve bunu planli yapmamakla hata yapti. Ya Marvel gibi planli gidecekti, ya da ucleme formatina bulasmadan, milletin gonul bagi olan karakterleri cok kurcalamadan Rogue One tarzi filmleri kendi yorumunu getirecek yonetmenlere birakacakti. Yani Disney bu isi iyi yonetti diyen yok. 8 mukemmeldi diyen de yok. Ama ben EU’cusundan prequelcisine SW fanlarinin bir seyin de ustune etmedigini gormedim. Mandalorian icin de “bozdu, cok bozdu” demeleri icin tek gereken sey zaman, baska bir sey degil. Sansi varsa final sezonuna bozdu derler, sansi yoksa daha ikinci sezonun ilk bolumunde cok bozmus derler. Desinler, benim derdim o da degil. Su ortama girip de eskisinin isitilmisini onumuze koymak yerine, ”durun siz kardessiniz” ve “kotu adam hep iskalar” tadina kosmak yerine biraz bir seyler katmaya calisani afaroz etme kafasi bize 9’u verdi, derdim o. 8’in kazanimlarindan geri donene kadar meme yapti fandom, sonucta olan cikabilecek icerige oldu. 7 eskinin kopyasiydi, 8 yon degistirdi, 9’da gelen yonetmen de bambaska bir yere goturebilirdi ama en az dayak yiyecek sekilde toparlamaya calistilar, “artizlik yapma lan“ denince ortaya cikan urun bu oldu. “Cart karakter öldü”, “yok yok olmedi kizmayin”, “ya biz nobody demistik de o from certain point of view”, “jedi’in silahi hic atilir mi, öpüp basina koyacaksin” diye kivirdikca ben utandim la. 

Ote yandan yigidi oldur, hakkini yeme, ellerindeki Carrie Fisher goruntulerinden konu cikaracak sekilde sahne yazdiklari dusunulurse, onu da dayak yemeyecek sekilde yapmaya calistiklari goz onune alininca yine iyi is cikarmislar. Pacing problemliydi ama sure kisiti yukaridan gelmistir. “8’i hic edecegiz” hirsiyla su Rey hala kizi cikmayaydi iyiydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Disney bu saatten sonra zaten Rogue One / Mandalorian gibi spinofflarla gidecektir. 7 8 9 bir şekilde çekilecektir, Lucas zamanında kafasında 7 8 9'da varmış. O hype çok uzun zamandan beri vardı, 1 2 3 çekilmesiyle de bir şekilde olura dönüştü. Oradan süt sağılacaktı ve sağıldı. 

8'e yön değiştirdi demek bence iyimser bir yaklaşım. 8 devrim niteliğinde bir filmdi ve her devrim başarılı olup alkışlanmıyor, bazen de sıçıyor ve öyle kalıyor. 

Star Wars'la ilgili Force'un ön plana alınıp, abartıya sebep olduğu herşey bir şekilde sıçmık gibi oluyor. Ne zaman mistik ve arka plandaki bir güç olursa o zaman ilgi çekiyor ve başarılı oluyor. 

Star Wars tabiki Force'dan ibaret değil. Film'de adı bile geçmeyen Boba Fett'den ortaya çıkan bir kültürle ve EU birikimiyle şu an Mandalorian izliyoruz keyifle.

Veya bir spinoff bekliyorum ben şöyle sezon sonu Battle of Endor veya Battle of Scariff tadında bir uzay savaşı (ben en çok uzay savaşlarını seviyorum, sanırım küçükken çok X-Wing serisi oynadım) olacak olan. Daha çok uzaydaki pilotları içeren. Hatta X-Wing Alliance komple bir dizi olarak verilebilir, güzel de olur.

Allah Rey ile 1-6'nın tüm force olayını bozdular bence. 1-6 Force'da en azından prodigy Anakin vardı. En güçlüsü o olması beklenirdi. Yapılan hareketler vs. herşey belli. 

Ama Allah Rey ile "yön değiştirmemiz" gerekiyordu. Follow the path of Rey... We worship her and her abilities...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Midichlorian'ınız kadar konuşun. Force diyince en güzel şey olan midichlorian gelir akla. Şimdi lime aromalısı da çıktı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Obi Wan dizisi de guzel ciksin, oradan devam etsin Disney. Filmler de arada bir buyuk yapim butcesiyle yapilabileceklerin limitini zorlayan icerik sunsa yeter. Bi da uclemeye kalkismazlar artik.

Bu filmin trailer’larini izlemeden gitsem eminim daha cok keyif alirdim. 7’de de boyle olmustu, zaten en baba bolumler reklam ceker gibi cekilmis, trailer’a cekilmis sahneler, filmin gerisi onun etrafina yapilmis.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayden (Anakin) ve digerlerinin sadece ses degil, force ghost olarak malum sahnede yer almasi fanlarin beklentileri arasindaydi. Ben ve vaktiyle uclemenin sonunu boyle bir sahneyle bekledigimi paylasmistim. Su aralar JJ cut zaten boyleydi, Disney filmi kendi kirpti diye bir dedikodu var. Boyle bir sahneyi (1) Dijital ortamda bonus icerik olarak, (2) Filmin sinemaya ek sahnelerle donmesi ile gise arttirma girisiminde, (3) Director’s cut release ile, ya bu yil, ya da Special edition’lar gibi “hem aglarim, hem alirim” paketlerinde yillar sonra gorursek sasirmayin. 8’den 40 dakika atip bunu 40 dakika uzatsalar toparlar. Ama hazir fandom TLJ’a kizginken JJ’in “aganin pohunun uzerine poh olur mu la” kafasiyla Rey’i eniste kizi cikarmasinin ezikligini toparlamak zor

Kubrick’in Shining’de Stephen King’e “I’ve wrecked your vehicle” mesaji vermesi gibi bir seydi 8. filmde “cikar o aptal maskeyi suratindan” demesinin ardindan Kylo’nun maskeyi kirmasi. Sozde JJ maskeyi yeniden yapistirdi ama “acimadi ki, acimadi ki” diyen cocuk kivaminda kaldi zira TLJ’i super bir film cikartarak gomemedi; sadece dogru baglantilarla ticari acidan en kabul edilir isi yapacak kisi olarak geldigi icin yapabildi. Ilk iki filmde olusan Kylo karakteri gelisimini de onu saglam bir kotu adam yapma cesaretini gosteremeden harcamis oldu.

Farkli bir sey yaratma arayisi ile dogan Yildiz Savaslari bekleneni vermeyince yuhlanan, nabza gore serbet veren yonetmene birakilan bir sey oldu. Disney geri adim atti, kaybeden Star Wars oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok