C++ Obfuscation
0

Bu konuda 5 mesaj var

Sorumu çok kısa tutacağım.

Açık kaynak kodlu ya da ücretli bir çok çözüm mevcut code obfuscation için.

Ücretli obfuscation çözümleri (mesela http://stunnix.com/prod/cxxo/) diğer açık kaynak kodlu ücretsiz çözümlerden ne kadar farklı? Hangi durumlarda onları kullanmak daha mantıklı?

Aşağıdaki linkteki bilgiler obfuscation'ın yararsız olduğunu yönünde ama o zaman neden obfuscation var?

https://softwareengineering.stackexchange.com/questions/155131/is-it-important-to-obfuscate-c-application-code

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Obfuscation hakkında daha bir bilgim yok, daha profesyonel hayatta değilim ama duruma göre yararsız olma konusu değişkenlik gösteriyor bildiğim kadarıyla. Bilgisi olan var mıdır diye yazmadım bekledim ama bilgisi olan yok yada daha görülmedi sanırım, ben de merak ettim. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Obfuscation bazi ticari durumlarda gerekli, cunku sattiginiz / sagladiginiz kodun degisik platformlarda musteri tarafindan compile edilebilmesi ya da kaynak kodu seviyesinde yeniden kullanilip baska urunlere entegre edilebilmesi gerekiyor. Ancak kodun tamamini da gozle gorulebilir ve kolay anlasilabilir sekilde vermek istemiyorsunuz.  Yillardir hem yazilim, hem donanim projelerinde bircok defa obfuscated source code olarak lisanslanip dagitilan urunler kullandim. 

Linkini verdiginiz yazi kararli ve becerili bir yazilim muhendisinin isteyip zaman ayirirsa her obfuscation metodunu cozebilecegi, dolayisiyla "obfuscation'in yararsiz oldugu" argumaninini yapmis.  Obfuscation zaten kodunuzun hic kimse tarafindan anlasilamayacagi garantisini degil, olaganin cok ustunde bir efor ve zaman harcamadan anlasilamayacagi garantisini veriyor. Benzer bir mantikla kararli ve becerili bir hirsizin kilidinizi matkapla delerek ya da balyozla kapinizi kirarak evinize girebilecegini, bu yuzden tatile giderken kapinizi kilitlemenin ve genel olarak kilitlerin ise yaramadigi argumanini da ortaya atabilecegimizi soylersek bu soylemin ne kadar mantiksiz oldugu gorulebilir. 

Somut bir ornek vermek gerekirse su anda tasarladigimiz bir projede bize obfuscated source code olarak verilmis bir komponent kullaniyoruz. Acikcasi bunu oturup 50 adam/gun harcayip anlamaya calismamizin hic bir anlami yok, biz zaten o komponenti 50 adam/gun harcayip sifirdan tasarlamak zorunda kalmamak icin satin aldik. Urunu piyasaya bir an once ulastirabilmek icin her dakikanin onemli oldugu profesyonel hayatta gayet normal ve mantikli bir uygulama.

ChipArchitect tarafından düzenlendi
Thustu, rammstein and atp beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, ChipArchitect said:

Obfuscation bazi ticari durumlarda gerekli, cunku sattiginiz / sagladiginiz kodun degisik platformlarda musteri tarafindan compile edilebilmesi ya da kaynak kodu seviyesinde yeniden kullanilip baska urunlere entegre edilebilmesi gerekiyor. Ancak kodun tamamini da gozle gorulebilir ve kolay anlasilabilir sekilde vermek istemiyorsunuz.  Yillardir hem yazilim, hem donanim projelerinde bircok defa obfuscated source code olarak lisanslanip dagitilan urunler kullandim. 

Linkini verdiginiz yazi kararli ve becerili bir yazilim muhendisinin isteyip zaman ayirirsa her obfuscation metodunu cozebilecegi, dolayisiyla "obfuscation'in yararsiz oldugu" argumaninini yapmis.  Obfuscation zaten kodunuzun hic kimse tarafindan anlasilamayacagi garantisini degil, olaganin cok ustunde bir efor ve zaman harcamadan anlasilamayacagi garantisini veriyor. Benzer bir mantikla kararli ve becerili bir hirsizin kilidinizi matkapla delerek ya da balyozla kapinizi kirarak evinize girebilecegini, bu yuzden tatile giderken kapinizi kilitlemenin ve genel olarak kilitlerin ise yaramadigi argumanini da ortaya atabilecegimizi soylersek bu soylemin ne kadar mantiksiz oldugu gorulebilir. 

Somut bir ornek vermek gerekirse su anda tasarladigimiz bir projede bize obfuscated source code olarak verilmis bir komponent kullaniyoruz. Acikcasi bunu oturup 50 adam/gun harcayip anlamaya calismamizin hic bir anlami yok, biz zaten o komponenti 50 adam/gun harcayip sifirdan tasarlamak zorunda kalmamak icin satin aldik. Urunu piyasaya bir an once ulastirabilmek icin her dakikanin onemli oldugu profesyonel hayatta gayet normal ve mantikli bir uygulama.

Hocam C++ için hangi obfuscator'ı kullanıyorsunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/1/2019 at 6:24 PM, rammstein said:

Hocam C++ için hangi obfuscator'ı kullanıyorsunuz?

Selam Rammstein - biz sirkette obfuscated C++ ve Verilog (bir donanim tanimlama dili) ile yazilmis komponentlerin kullanicisi, yani musterisiyiz. Yani kendi yazdigimiz kodu obfuscate etmemiz gerekmiyor, herhalde bir 10-12 yildir da gerekmedi. Bu yuzden maalesef ne gibi guncel secenekler oldugunu bilmiyorum. Ama eminim soyle bir aratirsan gerek acik kaynak, gerek ticari alternatifler bulup yorumlarindan yola cikarak bir tane secebilirsin. Kolay gelsin.

ChipArchitect tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok