Yurt dışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti kaldırıldı
2 2

Bu konuda 23 mesaj var

Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. Posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. Karar 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

https://www.haberturk.com/son-dakika-yurtdisi-e-ticaret-alisverislerine-flas-vergi-duzenlemesi-2464258-ekonomi ]

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende yeni gördüm, geçmiş olsun. Zaten 30$ gibi taban bir fiyattada olsa ıvır zıvır ihtiyaçları aliexpressden hallediyorduk en azından TR' de ki satıcılardan ve kargolardan çok daha verimli bile geliyordu nispeten yurtdışı olmasına rağmen. Artık bulamadığımız ürünler haricinde debelenmek faydasız gibi olacak...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, CandleGarden said:

Bu forumda bu olayın sonunun buraya geleceği zaten daha önce söylenmişti. Artık %18-20 denen oranın yavaş yavaş %30, %50, %100 olarak arttırıldığını göreceğiz.

Yurtdışından alışveriş tamamen yasaklanabilir de :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu düzenlemeyi yapanların ben hay.... 

Yurtdışında dna dizilenmesi ve sonra verilerin geri alınması için firmaya ait harddiski gönderdik hızlı gelmesi için (birkaç tb tutuyor veri). Saolsunlar hddyi gümrüğe çaktıkları gibi dönüşte bir de soruyorlar içerisindeki veriyi kaça aldınız ona göre vergi düzenleyecez diye.

İnsanların genomları yüzünden gümrük vergisi ödeyeceğiniz tek ülke sanırım Türkiye. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi
Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce vergi dilimiyle alışveriş yapmadığım için fikir vermesi açısndan, şimdi atıyorum aliexpressden 10$ lık bir ürün aldım takriben 56lira gibi birşey desek. Bu ürün geldiğinde gümrükten bana %18 olan 10lira ödemeyi mi yapın diye bilgi falan mı geliyor yoksa tüm takibi kendimiz mi yapıyoruz, var mı sistemle ilgili bilgisi olan ?

Böyle bir durum yüzünden ardiye, ordino vs işlemlere ekstradan tabi tutmuyorlardır heralde ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Siparişi takipli verirseniz gümrüğe girdikten sonra takip numarasıyla kontrol ettiğinizde ne kadar vergi kesildiği görülüyor. Çin' den gelenlere %20 + sunum ücreti uygulanıyor. Postacı kapıda tahsil ediyor. Takipsizlerde nasıl bir yol uygulanıyor bilmiyorum, henüz takipsiz olanlar gelmedi belki hiç gelmeyecek, bekliyoruz bakalım...

Gelen kutu ise PİM yerine KİM işlem yapabilir, o durumda PTT ye çağırıyorlar. O noktada ben sorun yaşamadım, ama yaşayanlar vardı ben gittiğimde...Ardiye vs.. belge gerekmiyor ama ürün sipariş sayfasının çıktısı vs.. gibi fiyatın tespiti için bir şeyler isteyebilirler bir ihtimal. Ordaki mevzuyu tam anlamadım, ben sorunsuz aldım paketimi dediğim gibi ama orada fiyat yüzünden paketini alamayanlar vardı.

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Takipsiz 3 siparişim hiç gelmedi. Takipsizleri bir şekilde hacamat ediyorlar anlaşılan. 

Evet takiplileri de görevli nakit olarak elden tahsil ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk siparişim gelmek üzere PTT gümrükten giriş işlemi yapılmış.

Merak eden varsa yaptığım alışverişe aşağıda ki gibi bir işlem masrafı çıkmış görünürde, sanırım oda arkadaşların dediği gibi ulaştığında elden tahsil şeklinde yapılacak. Geldiğinde yine güncelleme yaparım.

Untitled-1.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni gümrük mevzuatından sonraki ilk Çin alışverişim dün geldi.. 6TL lik ürün bedeline 12TL gümrük ücreti ödedim postacıya elden olaraktan.. Teşekkürler asrın liderimiz :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de yeni düzenleme sonrası verdiğim ilk siparişe gümrük ve "gümrüğe sunma ücreti" adı altında haracı kesilmiş. Ne güzel, Aliexpress'ten abuk bir sipariş bile verirken iki defa düşünmemiz gerekiyor.

@Deathknight Senin siparişin kaç paraydı? Ben 19 dolarlık bisiklet çantası almıştım arada küsürat farkı gümrük vergisinde oluşmuş.

Bu arada sezonluk yoğunluk mu şans mı bilemiyorum Çin'den çıkıp ülkeye giriş aralığı 1 ay sürmüş, paket daha İstanbul'da, elime ulaşmadı.

Capture.JPG

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim Temmuz siparişlerimden sadece bir tanesi işlem gördü yahu, nasıl bir düzen var adamlarda anlamak mümkün değil. Vergisini verdiğim hizmeti düzgün alamıyorsun...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başka bir başlıkta da yazmıştımi buraya da yazayım.

Eşimin overlok makinesi için 10TL'lik iğne almıştık, 11TL'den fazla vergi ödedik. 

Bu arada Hepsiburada "dünyanın heryerinden sipariş verin" adı altında satışlara başlamış. Tahmin ediyorum dropshipping tarzı satış yapan satıcılara kucak açmış durumdalar. Fiyatları ise ürünlerin gümrük vergisi eklenmiş hali. Gümrükle, kapıda ödemeyle hiç uğraşmayayım derseniz oradan da alışveriş yapabilirsiniz. Elbette ürün çeşitliliği çok kısıtlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, Barbarconan said:

Benim de yeni düzenleme sonrası verdiğim ilk siparişe gümrük ve "gümrüğe sunma ücreti" adı altında haracı kesilmiş. Ne güzel, Aliexpress'ten abuk bir sipariş bile verirken iki defa düşünmemiz gerekiyor.

@Deathknight Senin siparişin kaç paraydı? Ben 19 dolarlık bisiklet çantası almıştım arada küsürat farkı gümrük vergisinde oluşmuş.

Bu arada sezonluk yoğunluk mu şans mı bilemiyorum Çin'den çıkıp ülkeye giriş aralığı 1 ay sürmüş, paket daha İstanbul'da, elime ulaşmadı.

Capture.JPG

@Barbarconan Ürünüm $ 10.69 liralık bir üründü, o günün kurundan TL karşılığı 57,5 lira gibi birşeydi sanırım. %20 gümrüğe uymuş oluyor bu şekilde ama pttci eleman gelince daha isteyecekmi gelince göreceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, Deathknight said:

@Barbarconan Ürünüm $ 10.69 liralık bir üründü, o günün kurundan TL karşılığı 57,5 lira gibi birşeydi sanırım. %20 gümrüğe uymuş oluyor bu şekilde ama pttci eleman gelince daha isteyecekmi gelince göreceğim.

İsteyemez hocam, orada görünen rakam paketin üstüne etiket olarak yapıştırılıyor. O noktada  üç kağıt vs çeviremez dağıtan kişi. Gelince paketin üstündeki vergilendirme etiketini kontrol edin...

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni bir paketim gelecek, bu sefer ki %20' den fazlaya mal olacak gibi. Aldığım ürün 22.5lira gelmişti, gerçi aliexpresstede hıyarlık var fiyat kısmında $22,5 TL şeklinde yazıyor. Gümrükte ki masraf böyle yansımış..

Gümrük Vergisi  : 5.11 TL
Damga Vergisi : 0.7 TL
Gümrüğe Sunma Ücreti : 5.2 TL
Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL

TOPLAM : 11.010000000000002 TL

3. bir paketim var daha o gümrüğe ulaşmış ama henüz işlenmemiş 4,3$ lık birşey bakalım onda bedel olarak yine böyle 11lira gibi çıkartırlarsa sanırım 11lira olan minimum vergi ödenekleri gibi birşey çıkıyor diye yorumlamak gerekebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3. Ptt tecrübemi de yaşadım. Değeri 4.26$ lık bir alışverişim oldu bu fiyata zaten 2.5$ ı normalde taşıma bedeli... Neyse, ürün 24 eylülde gelmiş. Bende 2 si birlikte gelir belki diyordum, meğer pttde beklemede kalmış nasıl olduysa... İşin ilginci aliexpressden sorguladığımda takip nosuyla bakıyorum gümrükten geçememiş gibi gözüküyor ama ne hikmetse aynı takip no pttle sorguladığımda görülmüyor. Ptt aradım kapıştık ettik derken, mobil uygulamadan bakmıştım ilerleyen günlerde. Bir baktım track nonun TR kayıtlı 2. bir kayıt daha var. Onunla sorgulayınca bu seferde ürün bizim oraya yakın ptt şubesinde teslim edilmiş gözüküyor. Tabi buraya erişene kadar epey günler geçti, bugün pttye almaya gittim şansıma son günmüş birde adamlar iade kısmına ayırmışlar.

Dedim arkadaş bu ürün gelmiş dağıtıma niye gelmiyor, hepsi ayrı bir davaro ne desen boşa... Herneyse bu tecrübemide böyle atlattım, benzer sıkıntı yaşayanlar dediğim şekilde 2. bir takip no varmı kontrol etsinler, muhtemelen ürününüz gelmiş pttde bekliyor olabilir boşa geri dönmesin.

Edit: bu arada bedel yine 11,5lira tuttu. Bu minimum tutarlar için standart tarife gibi birşey gerçekten anlaşılan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok