Google Huawei desteğini kesiyor
1 1

Bu konuda 37 mesaj var

https://www.haberturk.com/son-dakika-google-dan-huawei-karari-2469292-teknoloji

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/googledan-buyuk-sok-huawei-telefonlara-destek-kesildi-41219384

:icon_eek: şaka olmalı...

bir süre sonra yine anlaşma sağlanacağını düşünüyorum, böyle saçmalık olmaz. dünya ayağa kalkacaktır. huawei kullanan o kadar çok insan var ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu anda çıkan karara göre:

1. Android güncellemeleri bu telefonlara gelmeyecek,

2. Youtube ve Gmail' e (app. bazındadır diye düşünüyorum) erişim bu telefonlardan olmayacak.

Saçmalıklar ülkesinden saçmalıklar dünyasına hızlı bir geçiş yaptığımızı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mevcut telefonlarda herhangi bir kısıtlama olmayacak diye güncellenmiş haberler (android sistem güncellemeleri hariç)

ancak bundan sonra çıkacak olan telefonlara destek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala Trump için demokratları suçluyorum. Hillary'nin yerine başkası olsaydı bu durumda olmazdık. Huawei telefonum yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kur'an-ı Kerim'de Yecüc-Mecüc adı verilen ırkın dünyayı istila edeceği haber verilmiştir. Bahsi geçen ırkın Çinliler olduğuna dair kuvvetli rivayetler vardır. Donald Trump işte bu işgali önleyebilmek adına tedbirler almaktadır; kendisi İslam'ın sancaktarıdır ve sonuna kadar desteklenmelidir.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, TiesTorN said:

kahin miyim mal nerden bilicem... ayrıca mevcut telefonları etkilemediği belirtildi.

yeni üretilecek telefonların google ve hizmetlerine erişim olmayacak. eski telefonlar bu servislere erişebilecek ancak güncelleme alamayacakmış. 

benim haberlerden anladığım bu. yanlış biliyorsam biri renklendirsin. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
51 minutes ago, jackjoker said:

yeni üretilecek telefonların google ve hizmetlerine erişim olmayacak. eski telefonlar bu servislere erişebilecek ancak güncelleme alamayacakmış. 

benim haberlerden anladığım bu. yanlış biliyorsam biri renklendirsin. 

yukarıda yazdım, sistem güncellemeleri olmayacak sadece. geri kalan her şey faal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Trump can hıraş çalışarak dünya'da bazı şeyleri değiştirmeye çalışması amerika'nın altını oymasını büyük bir mutlulukla izliyorum.

Haberi dün gece duyduğumda ilk düşünce o kadar da saçmalayamazlar oldu, Huawei'nin arka planda kendi teknolojilerini geliştirebildiği düşünemeyecek kadar zippo kafayla alınmış bir karar. etkilerini ilk olarak rekabet edemediği için zorda olan firmalar değil karda olan firmalar çekecek. google apple amazon facebook dell hp ve diğer destekçiler. Çin'in bu firmalara ve ABD'ye vereceği karşılığın etkisi yine önce ABD sonra avrupalı firmalara etki edecek. AB bu olarak el atıp biz o grupta değiliz diyebilir.

Bu olaylar sebebiyle önümüzdeki dönemde android gibi dandik bir yazılım altyapısından da kurtulmak için ciddi bir alternatif çıkabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, yıllardıronlineolmayanadam said:

Bu olaylar sebebiyle önümüzdeki dönemde android gibi dandik bir yazılım altyapısından da kurtulmak için ciddi bir alternatif çıkabilir.

saçmalama istersen... android'in son sürümleri en az ios kadar stabil.

7 minutes ago, stardust said:

yani yepyeni telefonlar çöpe dönüşecek.

anladığım kadarıyla sadece google tarafından güncel sunulan security patchleri çıkmayacak. yoksa android sürüm güncellemeleri olacak gibi anladım ben. sonuçta ellerinde belli bir süreliğine olan anlaşmaları bozamazlar. sadece yeni anlaşma yapmazlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN saçmalamak demek biraz ağır olmuş, karşılık vermeyeyim pas geçiyorum.

Görebildiğim eksiklikleri saymam gerekirse, google yeni sürümü geliştirsede üretici ciddi bir ortantasyon yapmadan kendi ürününe uygulayamıyor, bu yüzden 3-4gb ram'lı telefonlar 1.5-2 yıl sonra çöp olma tehlikesinde, altyapısı kobay izleme mantığında ve en basit uygulamaya dahi bir çok  hayati izini vermeden kurulum yapamıyorsunuz, google amca günün birinde size lisanslamıyorum diyebiliyor şuan olduğu gibi, market şu bu vb yasaklar koymasıda cabası. sonuçta bu sistem açık gibi görünsede üstü kapalı google lisansı alıyorsunuz günün birinde bir sebeple yasaklamasınada katlanacaksınız.

Amerikanın sıkıntıda iken doları kullanması ülkeleri arayışa itmesinin mevyesi alternatif ticaret ve yeni/ortak rezerv para olmuştu, artık bu arayışa yeni bir teknoloji altyapısına ekleyebiliriz, diğer kanatta önlemler zamanla artırılmıştı aynısı bu klasmanda da olacaktır.  bekleyelim görelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dümdüz bir şekilde android dandik deyip geçersen karşılığında da öyle bir cevap alman normal.

1- ram konusu alakasız. ram her zaman ramdir. vaktinde iphone için 1gb ram fazlasıyla yeterli derlerdi ama kullandığın zaman işin gerçeğinin öyle olmadığını görürdün. sürekli kapanan tabler, arka plandan kapanan uygulamalar hatta kullanırken bile crash olma durumları... bugün 2gb ramli bir nexus cihaz kullan, hala fazlasıyla yeterli ve hızlı olduğunu görürsün. 1.5-2 yıl sonra çöp olan telefonlar ram yüzünden değil samsung gibi markaların yavaşlatmasından ötürü çöp oluyor.

2- adam sana tek tek hangi izinleri veriyorsun diye soruyor bunda yanlış bir şey yok. ben mesela banka uygulamasına ses kaydetme yetkisi vermiyorum bence gayet kullanışlı bir özellik.

3- android sonuçta google'ın ürünü, istemediği kişiye vermeyebilir bunda yanlış bir şey yok. huawei kullanan biri olarak üzülsem de gerçekler bunlar.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece birkaç olaydan yola çıkıp yeni dünya düzeni hayali muhabbetini pas geçiyorum, yalnız Android konusunda katılmadığım yerler var:

Android ile iOS 'de RAM her zaman RAM 'dir demek doğru değil. Android daha çok RAM kullanıyor, stock olmayanları içinde türlü çeşit kötü yazılmış çer çöple geliyor, onlar daha da beter RAM, I/O, CPU kullanıyorlar. X GB bellekli iOS ile Android aynı klasmanda olmuyor bile. XS Max 'larda bile 4GB RAM var, benim halen kullandığım 6S Plus 'larda 2GB var. Performansını 2GB RAM 'li Android 'lerle karşılaştırmak mümkün değil.

İzin mevzusu da, son birkaç yılı bilmiyorum ama öncesinde Android 'de daha sıkıntılıydı. iOS 'da -muhtemelen Apple 'ın koyduğu kurallardan ötürü- uygulamalar çok daha az saçma sapan izin istiyor, genelde bir özelliği ilk defa kullanıyorsanız (mesela IM uygulamasında yazışıyordunuz, kamera açtınız) izin o zaman isteniyor ve 10 tane izni gruplayıp hepsini birden amaçsızca isteyen, veya şart olmadığı halde bu izin olmadan çalışmam diyen uygulama hiç görmedim, nadirdir. 

Android 'de oyun indirip daha açılırken alabildiği her izni isteyen uygulamalar var(dı). Bu değişmediyse izin olayı iOS 'da halen çok daha iyi demektir. Sistemin kendisinden çok uygulama mağazasının başarısı tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, CandleGarden said:

https://www.donanimhaber.com/intel-ve-Qualcomm-da-Huawei-ye-yonga-satisini-durduruyor--110973

İşler daha da karışıyor. Galiba baktılar Huawei bu hızla Apple ve ABD uydusu G. Kore'nin markalarını, kimisi hızlı kimisi yavaş, piyasadan silecek, en iyisi biz bu tehlikeyi sonlandıralım dediler.

:icon_eek::icon_eek::icon_eek::icon_eek:

bunlar ciddi ciddi Huawei'yi bitirmek istiyorlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Huawei'ye bu uygulamaları yaptılarsa diğer Çin markalarına da yakındır diye düşünüyorum. Huawei tarafından "Bizim oralarda devlet ne derse yapmak zorundasın sori" diye bir açıklama gelmişti, diğerlerinin de bunu yaptığı belli ama ABD Çin'e olan tepkisini firmalar üzerinden yavaş yavaş götürmek durumunda.

Destek yazılım erişim vs. gibi durumlara gelirsek, yakında huawei XDA üzerinden bi unlocker yayınlar isteyen custom romlarla yoluna devam eder. Hatta el altından rom  üretmesi bile olası.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, CandleGarden said:

https://www.donanimhaber.com/intel-ve-Qualcomm-da-Huawei-ye-yonga-satisini-durduruyor--110973

İşler daha da karışıyor. Galiba baktılar Huawei bu hızla Apple ve ABD uydusu G. Kore'nin markalarını, kimisi hızlı kimisi yavaş, piyasadan silecek, en iyisi biz bu tehlikeyi sonlandıralım dediler.

oha

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Huawei mevcut telefonları  kendi ekibiyle elinden geldiğinde günceller ve düzeltir, yakın zamanda çıkacak milat sonrası modellerde de ara çözümler üretir. HUAWEI için gerçekten sıkıntılı bir süreç fakat Çin'ide tahrik ederek kendi ekosistemini kurmaya yönelterek iyi etmediklerinin farkına varacaklar fakat iş işten geçmiş olacak, yakın zamanda P30 Pro vb huawei telefon alanların dert edineceği birşey yok, artık daha az model yapıp fiyat performansa ağırlık verecekler. Çin dıışında pazar olarak asya ve avrupa huawei'e fazlasıyla yeterde artar.

Birkaç yerde infineon gibi üreticiler ve huawei'nin alt-orta seviye ekipman parça vs aldığı tüm üreticilerin kısa sürede kesik atacağı yazılıyordu, etkilerini çok fena hissedecekler ama ellerinde fabrika kurup işletecek bilgi olduğunu düşünüyorum. kötü komşu insanı mal sahibi edere sözü bu kez ülkeler arası seviyede yaşanacak.:alkis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, CandleGarden said:

İşin özeti böyle, adamlar her yıl %10 büyüyorlar ve bu büyüme hızını koruyabilirlerse çok yakın zamanda Apple ve Samsung için ciddi sorun olacaklar. 

Ayrıca bir de 5G olayı var. Şuan dünyada en ucuz ve en olgunlaşmış 5G alyapısı Huawei'de. Sadece telefonları değil iletişim ağını da kaptırmak gibi bir sorunu var Amerika'nın. 

Tabi bizim için değişen çok bir şey yok. Nsa dinleyeceğine Çinliler dinlesin diyebiliyoruz. 

Amerikan hükümeti fakat biraz gıcıktır, yani kendine (ve İsrail'e) yapılmasını istemediği her şeyi başkalarına yapmakta bir sıkıntı görmez.

Peki bu girişim Huawei'ye darbe vurur mu? Evet

Huawei'yei bitirir mi? Hayır. Mtk falan hayvan gibi cpular üretiyor. Donanımı her türlü hallederler, yazılımı da her türlü çözerler ama playstore olmazsa sadece oradan darbe alırlar. Yoksa arayüz (launcher) aynı olduktan sonra kullanıcı anlamaz bile. 

İşin özü dünyanın kabadayısı Amerika sadece size izin verdiği alan dahilinde kendi çapınızda oynamanıza göz yumuyor. Aslında Huawei'ye yaptığının bizim S400'ler için yaptığından bir farkı yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Huawei'nin ağ ürünleri alanında ciddi sayılabilecek bir tecrübesi ve bir o kadarda aktif cihazı var, önceki yıl bir müşterimiz için  strorage araştırması yapıyorduk huawei bariz şekilde daha iyi çıktı fakat teknik destek ne olur filan derken kararsız kaldık ve vazgeçildi. yine ağ cihazlarında da ciddi ürünleri var. fiyat olarak çok daha iyiler. şimdi bu cihazlarda kullanılan yonga bellek vb parçalarda ne kadar yerlilik sağlamışsalar o kadar hayatta kalabilirler diye düşünüyorum.   firmanın kurucusu bayağı bir esip gürlemiş bizi hafife aldınız filan demiş artık bir güvendiği var herhalde.  öte yandan quallcomm ve intel'den geçen yıl 11milyar$ parça almışlar ki  yılın tümünde 90milyar$ parça tedarikleri varmış.  bu kısımda MS'a ödenen zırto lisansını huawei'nin satış rakamıyla düşünürseniz yine ciddi bir kayıp olarak dönecek amerikalılara.

Bu adamların kuracağı büyük bir ekipler android guncellmelerini almasa dahi kendi android surumlerini yapabilirler diye biliyorum, google'ın hizmetlerine erişim olmaması Çin dışında yaşanacak en önemli sıkıntı bana göre, misal MS'ta exch active sync alamamak demek telefona imap-pop mail kurmak demek oluyor buda telefonun değerini ciddi düşürür. 

Huawei kendi kuracağı yada zaten kurduğu bir ekiple hem yeni android tabanlı cihazlara güncelleme çıkaracak hemde yeni çıkaracağı cihazlara yeni android sürümlerini uyarlayacak ve destekleyecek. herhalde artık virüs gibi model çıkarma işine son verirler. Amerika yarın öbürgün huawei cihazlarına tümüyle bir yasak getirirse hiç şaşırmam.

Artık Çin'de de aleni bir şekilde yerlileşme yoluna gidilir diye düşünüyorum. Huawei'nin önüne gelecek engeller otomatik olarak Çin'in yerlileşme yol haritası olacak. sonuçta kazanan çok ter atsada Çin olacak diye düşünüyorum.

Dertsiz gönüllere kramp işte size başkan Trump (alıntıdır) :zuh: Adam amerikayı fena halde trampaya getiriyor farkedemiyorlar.:thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu çok bilmem ama bu "rare earth elements" denilen elementler elektronikte çok fazla kullanılıyor ve neredeyse tamamı Çin topraklarında diye biliyorum. Merak ediyorum, Çin ne zaman ABD'ye "Size de rare earth element yok" madem diyecek?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çin derin hesaplara girmeden  ABD'ye karşı bir hamle yapmaz, kapitalist düşünce ile cevap vermeyi sürdürecek ezik gibi görünecek ta ki yerlileşmede %100 olana kadar.

Ayrıca nadide metaller zaten özel üretimlerde gram gram kullanılıyorlar, uzun yıllar sıkıntı olmaz fiyatı artırırlar olur biter.:mrgreen:

yıllardıronlineolmayanadam tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok