LED far mevzusu
2 2

Bu konuda 21 mesaj var

opel astra k aracim var. aracin orijinal kisa farlari H7 halojen. yetersiz buluyorum. bunlari LED ile degistirmek geciyor icimden :)

soyle videolarda cok kolaymis gibi gosteriliyor.

bu LEDlerin seviye ayari, rezistans olayi vb. cok zor mu olur acaba? 

karsidan gelen insanlarin gozunu almak  hic istemiyorum. dashboard'da da yanlis baglanti, direnc, model vb.'den dolayi da ariza ikazi gormek de istemiyorum :) 

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aracın ampullerin durumunu kontrol ediyorsa arıza görürsün. çok düşük güç çektiği için ampul yok gibi algılıyor araç.

gelelim olayın diğer kısmına; halojen veya xenon için dizayn edilmiş yuvalarda led kesinlikle iyi sonuç vermiyor. daha iyi aydınlatsın diye alırsın daha kötü bir sonuçla karşılaşırsın. zaten fabrika çıkışı ledli olan araçlara bakarsan tasarımları hep acaip şekilli, led'i en iyi şekilde yansıtabilmesi için.

velhasıl kelam, yüksek güçlü halojen alıp takman daha iyi sonuç verecektir nightbreaker vs. gibi.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN

cok tesekkur ederim. bu yuva olayini hic bilmiyordum. 

o zaman halojen almak en mantiklisi. sanirim OSRAM ve Philips en populer olanlari. peki bu aftermarket halojenlerde seviye ayari fln var mi benim yapmam gereken yuva icinde? tak&kullan mi direkt? (kisaca neye dikkat etmek gerek?)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu merceksiz xenonlar - ledler bana çok apaçi geliyor ve karşı tarafı çok rahatsız ediyor. O yüzden ben kendi motoruma osram nightbreaker taktım. Gece ile gündüz kadar fark oldu. Tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Opel aracımda uzun kısa ve sisler için LED kullanıyorum çok ama çok memnunum kesinlikle halojenden çok daha iyi aydınlatıyor.Karşıdan gelen kimseden sellektör yemedim ama seviye ayarı ve montaj için kendim baya uğraştım.Benim araç ampul durumunu kontrol etmiyor.Ama bu iş için yapılmış hazır dirençler olduğunu biliyorum.LED az enerji harcıyor aküye ve şarj dinamosuna çok daha az yük biniyor.İki yıldır sadece bir tanesi arızalandı bence kullanım ömrü de uzun benim gibi senede en az 50.000Km yapan birine bile uzun süre dayandılar.Az ısındığı için plastik tip farlara da daha az zarar veriyor (içten kararma gibi).

Montajı işini bilen birine yaptırın ve kullanınca bir daha asla halojen lafını anmayacaksınız.

Tüm pahalı Osram ve Philips halojen serilerini  kullanmış biri olarak ben bu şekilde düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba, aracimda mercek var, ve bu şekilde kullanınca göz almıyor. Ama merceksiz bir araç ise, komple far karpuzu aydınlanıyor ve karşıdan gelenin gözlerini yakabiliyor.

Bunun dışında, performanslı halojenler olsun osram nightbreaker, Philips nightvision, Bosch silver bilmemne, hepsi 6 ay içinde patladilar.

Bu ledler de aynı kaderi yaşadı, ayrıca çok hızlı parlaklık kaybettiler.

Standart haline geri döndüm.

Benim farlar sökülmeden ampül değişmiyor, hiç ormanda gezerken böyle bir dertle ugrasamayacagima karar verdim ve standarta döndüm.

https://youtu.be/Pp36MKmKeFI

https://www.youtube.com/87MJKk8Cn7k

Çok eskiden bunlardan vardı, bunlar çok rezildi, hemen söktüm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nightbreaker her 3-4 ayda bir patlıyor. Corollada sürekli değiştirmekten sanayide dükkan açacak kadar deneyim kazanmıştım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

abi en iyisi ben hic ellemiyim. allah belami verecek gibi duruyor :)

LED alsam yuva uygun degil

halojen alsam 150kusur lirayi cope atacam 3-4 ay sonra mokoko olacagi icin

...gibi duruyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim nightbreaker'lar 13 aydır motorda. Tabi motoru araba kadar sık kullanmıyorum ama yaklaşık 5000km kullanmışımdır bir sorun yaşamadım. Buradaki yorumlardan sonra korktum biraz inşallah bozulmaz :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/19/2019 at 5:37 PM, infestor said:

opel astra k aracim var. aracin orijinal kisa farlari H7 halojen. yetersiz buluyorum. bunlari LED ile degistirmek geciyor icimden :)

soyle videolarda cok kolaymis gibi gosteriliyor.

bu LEDlerin seviye ayari, rezistans olayi vb. cok zor mu olur acaba? 

karsidan gelen insanlarin gozunu almak  hic istemiyorum. dashboard'da da yanlis baglanti, direnc, model vb.'den dolayi da ariza ikazi gormek de istemiyorum :) 

Ben yaklaşık 1-1.5 senedir motorumda kullanıyorum çok da memnunum (arabanın farları xeon olduğundan kaldı öyle). Odak sorunu falan biraz aldığınız led ampul ile alakalı, her led ampul birebir halogen aslının ölçülerini karşılamıyor ve tuhaf sonuçlara sebep olabiliyor çünkü 1mm bile ışık kaynağının yeri değişse tamamen başka bir sonuç ortaya çıkıyor.

Bazı led ampullerde ampulu ileri geri sağa sola haraket ettirerek ince ayar yapma şansınız olabiliyor ama benim öyle bir şeye ihtiyacım olmadı, takar takmaz şak diye oturdu.

Burada dikkat edilecek konu led ampuldeki ışık kaynağının yeri ve şekli. Yani led hücrelerinin konumlandığı pozisyon halogen ampulün içindeki filamentin olduğu pozisyona yakın olması gerekiyor çünkü farın ayna tasarımı bu filamentin yeri ve boyutuna göre yapılıyor.

Ben H4 kullanıyorum, uzun kısa olayı olmadığı için H7 de led'e geçmek H4'e oranla çok daha sorunsuz olacaktır.

Direnç olayı benim bildiğim sadece sinyal lambaları için geçerli.  Flaşöre bağlı (sinyal) halogen ampuller daha az watt çeken ledler ile değişirse bu aradaki watt farkı direnç ile yükseltilerek dengelenmesi gerekiyor aksi taktirde ampul patlamış gibi hızlı hızlı yanıp sönüyorlar. Tabi led sinyaller için özel flaşörler var ve kaç watt çekildiğine bakmadan sabit hızla yanıp sönüyorlar, sinyallerde led'e geçtiğinizde isterseniz direnç falan kullanmadan sadece flaşörü değiştirerek kullanabilirsiniz. (Hatta bazı flaşörler modlanabiliyor, devresi üstünde ufak bir lehim ile sabit hızda çalışmaya başlıyorlar)

Modern araçların hata arıza algılama mevzularını bilmiyorum ama farlar bazında en azından sorun olmayacağını söyleyebilirim. Eğer aracınızda patlak far ampulu algılama gibi bir şey varsa bile led ampulün bunu tetiklememesi lazım. 

Şu tip ampullerden uzak durun, böyle ampullerde ışık kaynağı/kaynaklarının yeri halogen ampuldekinden çok uzak yerlerde. Dolayısıyla otomobil üreticisinin tasarladığı ışık projeksiyonunu bozuyor. Böyle salak ampullerle hem aydınlatma profilini bozarsınız hem de karşıdan geleni kör edersiniz.

h7-white-led-bulb-canbus-21-leds-5730.jp

Aydınlatma profilinde bir değişiklik olmamasını ve karşıdan gelenleri kör etmek istemiyorsanız kullanmanız gereken led ampulün şekli aşağıdaki örneğe benzemeli, çünkü bu tip ampullerde ışık kaynağının yeri ve boyutu halogen ampule çok yakın ve dolayısıyla üreticinin tasarladığı aydınlatma profilini bozmuyorlar.

61y5LrJMnCL._SX679_.jpg

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ledlerde de canbus lı sistemler mevcut. Eğer arıza ışığı yakmasın istiyorsanız, canbus lı bir led ile bu işi çözebilirsiniz. Örneğin ben de Astra aracımda ki viraj ışıklarını led ile değiştirdim. Devre olduğu için arıza ışığı yakmıyor :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

halojeni halojenle degistirdim

gittim osram naytbreykir leyzir aldim...yalan valla.

aracimdaki stock Philips LongLife EcoVision'a kiyasla oyle aman aman bir fark goremedim.  yok %150 daha parlak vb. vb. traşşşş

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

%150 gibi durumlar hikaye zaten onlar piyasada bulabildikleri en dandik ampulle test edip onun sonucunu yazıyorlar :lol:

orjinal ampullere göre %30-50 dir en fazla fark...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben orjinal H7 halojenleri  Philips Extreme Vision %130+  gibi bişiyle değiştirdim çiftini , evet daha parlak ve stok ampulden beyaza daha yakın , memnunum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arkadas ucuz inwells marka LEDleri atiyordu (daha pahali LED almis) dedi sana vereyim bir dene.

acisini ayarladik. cok da guzel oldu. far yuvamda kisalarda (H7) projektor oldugu icin (a.k.a mercek var) isik dagitma gibi birsey olmadi. daglar kadar fark var LED vs halojen aydinlatmasinda.  

simdilik memnunum :) hatta bayaa memnunum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, infestor said:

arkadas ucuz inwells marka LEDleri atiyordu (daha pahali LED almis) dedi sana vereyim bir dene.

acisini ayarladik. cok da guzel oldu. far yuvamda kisalarda (H7) projektor oldugu icin (a.k.a mercek var) isik dagitma gibi birsey olmadi. daglar kadar fark var LED vs halojen aydinlatmasinda.  

simdilik memnunum :) hatta bayaa memnunum

Hayırlı olsun. Ampülü takmak zor oldu mu acaba?

Videoda bir sürü kablo, konnektörü oraya sıkıştırdılar ondan sordum. Kabloların uzun vadede sıcaktan zarar görme ihtimali olabilir gibi sanki.

(Bende de aynı araç var)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@iceice stock ampulleri daha once degistirdiyseniz, biliyorsaniz zor degil. benim taktigim LEDler ebat olarak (heatsinkle beraber) far yuvasina uydular. 

yazmayi unutmusum: farlar yandiginda ampul ikaz mesaji geliyor. zaten stop-start tusunu arabaya biner binmez kapatan biri oldugum icin dert degil bana :) ama kimi insnalar icin can sikici olabilir

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok