Skylake'ten Ryzen'e terfi: Ryzen 5 3600 ve Gigabyte Aorus X570 Pro kullanım deneyimi
1 1

Bu konuda 126 mesaj var

Ben de bir sistem tavsiyesi isteyeyim, @Peregrine in sistemine oldukça yakın benimki de. Aşağıdaki listeye ek olarak elimde olan bir ekran kartı, M2 SSD ve hddlerden de ekleme olacak.

Sisteme Unraid kurulacak ve server olarak kullanılacak. Birkaç tane çok fazla sistem kaynağı tüketmeyecek VM, dosya sunucusu, torrent vb. şeyler...

pc.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzenler ECC ram destekliyor, server olarak kullanacaksanız bunu da düşünebilirsiniz. Gerçi yüksek hızlı ECC ram var mı, varsa da ne kadardır hiç bilemiyorum. Gerçi server olarak kullanılacaksa da yüksek ram hızına pek gerek yok gibi. @sCoRPion_tr

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, wazzap said:

Ryzenler ECC ram destekliyor, server olarak kullanacaksanız bunu da düşünebilirsiniz. Gerçi yüksek hızlı ECC ram var mı, varsa da ne kadardır hiç bilemiyorum. Gerçi server olarak kullanılacaksa da yüksek ram hızına pek gerek yok gibi. @sCoRPion_tr

ECC ramler yavaş ve pahalı. Ryzen'lerin performansı da ram hızı ile orantılı olduğu düşünüldüğünde eğer milyarda 1 hatanın sizin için çok stratejik bir önemi yoksa girilmez o işe.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 dakika önce, Whooosh said:

ECC ramler yavaş ve pahalı. Ryzen'lerin performansı da ram hızı ile orantılı olduğu düşünüldüğünde eğer milyarda 1 hatanın sizin için çok stratejik bir önemi yoksa girilmez o işe.

@wazzap öneri için teşekkürler ama tam olarak yukarıdaki gibi düşünüp girmemiştim o işe :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whoooshdoğru söylüyor da ben server lafını görünce ondan şey etmiştim. server olarak kullanılacaksa da ram hızından kazanılacak performans o kadar da etkilemez diye düşünüyorum, özellikle de ağır iş yükü olmayacaksa. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün bayağı bakındım nette voltaj olaylarına.

İşlemci bizim eski kafada çalışmıyor, değişik bir yapısı var. Voltajı azalttığınızda sistemde sıkıntı yaratmıyor ve hatta saat hızlarını yükseltiyor. Ama performans düşüyor.

Auto voltajda ise arada sırada özellikle ilk ateşleme diyebileceğimiz anlarda 1.5 voltlara yükseliyor. Bu normal denmiş.

Ben en son core performance boost diye birşeyi kapattım, saat hızını 3600 e kilitledi, voltaj ağır yük altında 1.06 lardaydı. En çok bu şekilde beğendim sonucu.

Az voltaj verdiğimde 4.2 ghz hızda (1.1volt) cinebench skoru 2900 lere düşüyordu. Auto voltage da ise 4.0 ghz hız ile skor 3600 lerdeydi. (1.37voltlarda geziyordu) Şimdi cpb yi kapayınca (diğer herşey auto) 3.6 ghz hız ile 3250 skor aldım(1.06volt). 

Bu durumda bence en mantıklısı bu şekilde oldu. Ha yetmezse command centerdan hızı arttırmak bir tık ötede..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Squallhocam o kadar dert etmeyin voltajı. sürekli bir 1.4V verme durumu yok. Benim her şey auto, voltaj neredeyse 1.45V'dan aşağıya inmiyor ama AC:Odys oynuyorum ki kendisi en çok sistemi kasan oyunlardan biridir, maksimum sıcaklık 64C civarı. 90C'ye kadar yolu olduğunu düşünürsek o kadar dert etmeyin bence.

Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, wazzap said:

@Squallhocam o kadar dert etmeyin voltajı. sürekli bir 1.4V verme durumu yok. Benim her şey auto, voltaj neredeyse 1.45V'dan aşağıya inmiyor ama AC:Odys oynuyorum ki kendisi en çok sistemi kasan oyunlardan biridir, maksimum sıcaklık 64C civarı. 90C'ye kadar yolu olduğunu düşünürsek o kadar dert etmeyin bence.

Cicim aylarındayız o yüzden. :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/21/2019 at 10:34 PM, sCoRPion_tr said:
Spoiler

Ben de bir sistem tavsiyesi isteyeyim, @Peregrine in sistemine oldukça yakın benimki de. Aşağıdaki listeye ek olarak elimde olan bir ekran kartı, M2 SSD ve hddlerden de ekleme olacak.

Sisteme Unraid kurulacak ve server olarak kullanılacak. Birkaç tane çok fazla sistem kaynağı tüketmeyecek VM, dosya sunucusu, torrent vb. şeyler...

pc.jpg

Ben de fiyat kısmak için çok kasmasam da taviz vermeden şöyle bir şey alıp geçsem mi diye şeytan dürtüyor.
sysPlan2.png

Squall and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, wazzap said:

CPU Fan ayarları otomatik mi?

Enyalios tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 23.12.2019 at 20:49, wazzap said:

@Enyaliosevet, hiçbir şeye dokunmadım. Ama üstünde Arctic eSports DUO var.

Bende dün bf5 de 77 dereceye kadar çıktı coretemp öyle yazıyordu, acaba termal macunu düzgün yapamadımmı anlamadım nohut tanesi kadar tam ortaya sıkmıştım, gerçi bizim evde çok sıcak 30 dereceyi buluyordur akşamları, don, atletle oturuyorum. Soğutucum NOCTUA NH-U12S SE-AM4

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

hwinfo ile bakın hocam, coretemp'i düzelttiler mi bilmiyorum ama ryzenlerde hatalı ölçümler yapıyordu. @Enyalios

Banada garip geldi idle durumda biosda 35 gösteriyor bu programda 50 idi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün içerdeki sistemlerin üzerinde çalışan yadigar TT Big Typhoon soğutucumu ryzen 1200' ün üstünde ne işime var içeri aktarmamışımdan yola çıkarak. Ryzen 3600' ün üstüne aldım bende. Sonra işlemciyi aldığımdan beri hiç merak edip bakmadığım 5-6 aydır böyle çalışıyor galiba :D :D bi soğutma durumuna bakayım dedim. Saçma bir şekilde 55c lerde boştaydı, hatta haydee iyi oturtamadım mı soğutucuyu falan diyip stress teste aldığımda 89c lere vınladı. Sonra uyuzlandım voltaj değeri gözüme çarptı 1,41 mi ne acaip uç bir değer vardı. Gittim biostan düşüreyim diye, o arada nette de stok hız için 1,05v falan diyenler vardı.

İşin açıkcası kişisel amaçlar içinde kullandığım pc ama 7/24 mining içinde çalıştığı için ekonomik potansiyelide önemli; biraz dedim ayarlardan eşeliyim eco-mode 45w diye bişi vardı bunu aktif ettim, voltajıda denemelik olsun diyip 1.0v verdim. 30dk stress test yaptım bingo tüketim 47w ı hiç geçmedi boştaykende 28w falan takılıyor. Isı değerleride 25c falan düştü. Zaten bu kış aylarında bu kadar anormal sıcaklık görülmesi çok saçmaydı. 1,4v+ lerle bu cpunun 4,5ghz yapması gerek demekki çok rahat. Neyse şu an ocle işim yok ama v1 ile 3,6ghz kaldırması çok enteresan geldi. Hoş aynı mobodan içerde de bitane r5 2600 lü sistem var onda da amd oc girip 0,8v ayarlamıştım ama onda underclock yaptım baya. Daha öncelerde 3000g içinde bi deneyim vardı bu konuda :P O sistemi satmıştım ama yine bi Gigabyte x370 mobo üstünde 3000g çalışıyor şu an hatta onunda en son stok 3,5ghz değerlerini 2.2ghz gibi düştüm ama bu moboda msidaki gibi detaylı oc kısmı yoktu amd oc şeklinde stabil en son stok değerinden -0,096v gibi bir değer ayarlayp öyle bıraktım devamında boot alamıyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathknight hocam öncelikle o 1.4V olayı, anlık verdiği voltaj ve son derece güvenilir. Ryzenin huyu bu, ama endişe edlecek bir şey de yok. Ama 89c'ye nasıl ulaştırdınız o işlemciyi takdir ettim. :D çünkü ben 1.3V voltajı sürekli verdiğimde bile 75C'yi geçmiyordu. Tamam, benim soğutucu (Arctic eSports Duo 34) daha iyi ama 89C çok tuhaf. 

Ayrıca, görünen 3.6GHz ile gerçekteki 3.6 GHz birbirini tutmuyor, onu söyleyeyim. Örneğin ben işlemci "1.2V ile 4GHz yapıyor, süper" diyerek aldığım test skorları her şey otomatikte aldığım 3.8GHz skorundan bile düşük oluyordu. Adam akıllı 4GHz'de iyi skor alabilmem için 1.3V falan vermem gerekiyordu. Bu arada benim işlemci bronze sample bile değil, tahta sample. Adamlar 1.2 V sürekli voltaj ile 4.3-4.4 GHz değerlerinde kullanıyor. :cry: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 3000 de böyle birşey olabilir ama diğer işlemcilerimde böyle anlık dalgalanma falan görmedim. Hwinfo ile baktığımda bu sıcaklıkları verdi. Belkide soğutma gerçekten tam oturmadı onuda tam bilmiyorum. Diğer sistemden olduğu gibi söküp hiç macunu düzeltmeden tazelemeden oturttum belki bazı yerlerine termel değmiyor bile olabilir ama işlemi hızlı yapmak durumunda kaldığım için (miningden ötürü kayıp olmasın mantığındna yola çıkarak 😂) çok dikkat edemedim. İşin doğrusu bugün aslında kenarda boşta yatan rx580 i faal yapabilmrk için debelendiğim maceram bir çok varyatede olumsuzluk verince belki 10 kez o moboya bunu tak şunu sök vs diye yorgunluk ve zaman kaybı oldu.

Bu arada performans konusunda haklı olabilirsin. Auto ayarlıyken cpuzde stress yaparken puan daha yüksekti, Manuel ayarlama yaptığımda değişti enteresan. Ama işin özü bana şu an ekonomik kullanım daha çok lazım. İşgücüne bindirdiğim çok fazla bişi yok. Oyun namına bile ne zamandır heartstone hariç bişi açmıyorum pek. Bir kaç güne tekrar kontrol ederim ama sıcaklıklar belki Hwinfo programında yalnışta ölçüm yapıyor olabilir, tam bir fikrim yok. Bu düşürdüğüm değerlere rağmen 65c leri görüyor çünkü yine cpu.

CoreTemp programını kurdum, bundakiyle hwmonitorun ölçümü arasında fark var mı diye herhangi bir fark gözükmedi. https://cpux.net/cpu-stress-test-online böyle bir siteden online test denedim 12 thread %90 yük şeklinde 54c yi hiç geçmedi. Şimdi tekrar cpuz ile bakıyorum 60clerde takılıyor, belki cpuz sağlam yük bindiriyor olabilir testten teste günlük kullanıma değişiyor haliyle; birde cpuyu taktıktan sonra termalin alışma süreci mevzusuda olabilir. Kendi termalini oturtmadım çünkü ve altında sürülü olan termal içerde mining pcde çalışan cpularda takılı olduğundan zaten 30cyi hiç geçmedi :P

Durum şöyle:

asdasd.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, Deathknight said:

Diğer sistemden olduğu gibi söküp hiç macunu düzeltmeden tazelemeden oturttum

:icon_eek:sebep belli oldu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, wazzap said:

Ayrıca, görünen 3.6GHz ile gerçekteki 3.6 GHz birbirini tutmuyor, onu söyleyeyim. Örneğin ben işlemci "1.2V ile 4GHz yapıyor, süper" diyerek aldığım test skorları her şey otomatikte aldığım 3.8GHz skorundan bile düşük oluyordu. Adam akıllı 4GHz'de iyi skor alabilmem için 1.3V falan vermem gerekiyordu. Bu arada benim işlemci bronze sample bile değil, tahta sample. Adamlar 1.2 V sürekli voltaj ile 4.3-4.4 GHz değerlerinde kullanıyor. :cry: 

Ben bunu uzun yıllardır söylüyorum. OC yapan kullanıcıların çoğu bu hataya düşüyor. Bu hataya düşmemek için oc yaptıktan sonra işlemcinin tükettiği watt değerini kontrol etmek gerekiyor. Atıyorum işlemciyi 5ghz'e oc ettiniz. Stress testi yaptınız işlemcinin tükettiği watt değeri olması gerekenden ya da şöyle söyleyeyim 4.8ghzdeki default değerinden düşükse o işlemci 5 ghz'de 4.8 ghzdeki nominal performansından daha kötü performans verir. İşlemci 5 ghz'de stabil gözükse bile!!!! O yüzden internette bir işlemci için bir frekans değerinde diğer kullanıcıların forumlarda vs paylaştığı voltaj değerlerine kullanıcı herhangi bir test skoru ya da watt değerini gösterir ss falan paylaşmadıysa dikkate almayın. Çünkü çoğu kullanıcı oc yaptığında en düşük voltajla en yüksek mhz değerine ulaşma motivasyonuyla hareket eder ve stress testlerle de stabiliteyi yakaladıysa işlemciyi o şekilde kullanmaya devam eder. Ama günümüz anakartlarında stabiliteyi sağlayan birçok ayar olduğundan herhangi bir çökme olmadan işlemci çalışmaya devam eder ama perfomansı hedeflenen frekans için düşüktür. Bunu anlamanın tek yolu başta da dediğim gibi watt değerlerini takip edip bol bol kıyaslama yapmaktır.

ZvAnA tarafından düzenlendi
wazzap and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzendeki yeni teknolojinin geliimiş hali bunu dengelemek için yapılmış olabilir. Yani ben amd oc sekmesi altondaki eco 45w modu için diyorum. İşlemci yapacağı işler için yeterli gücü üretemediği için kendi içinde hız kesimi yapıyor olabilir. Normalde bunun gözle görülmesi downclock olması gerekir ama bunu efektif olarak görmüyoruz. Aksine stres testlerdeki puan farklılığından biraz daha iyi gözlemleniyor gibi.

Vaktim olursa teyit etmek için aybı 3.6ghz ayarındaykrn 65w stok haline dönüp 1.3v gibi bir ayarda da deneyim bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fırsat bulup geçenki mevzunun çalışmasını yaptım. Skor üstünden atla deve farkı yokta şöyle birşey farkettim. Ben tabi 45w ecoyu amd overclockingden seçmiştim buda güç çıkışını daraltıyordu. Ayarları otomatik yaptığımda boostu açmamış olsamda anakartın işlemciye kafasına göre voltaj ve cpu çarpanını arttırttığını gördüm test sırasında görebildiğim en çok 3800mhz civarına oc olmasıydı ancak boşta dururken 1,378v ve 4200mhz gibi değerlere gidip geldiğinide gördüm. İşlemcinin boşluğuna sıkışma payına göre ayarlıyor olabilir.

LOL SS almıştım eklemek için masaüstünden bişiler silecektim onlarıda silmişim :kayik:

Neyse durumu özetliyim amd eco45w tüketim yükte skor cpuz 3570 gibi bişidi 59c sıcaklık 48w çıkış tüketimi. Voltaj 1.0v 3600mhz hiç değişmedi sabitlemiştim.

amd oto voltaj yükte skor cpuz 3750 gibi bişiler gördüm diye hatırlıyorum. 67c sıcaklık 62w çıkış tüketimi voltaj 1,2v civarı bişi 3750-3800mhz arası değişiyordu. Boştaykende dediğim durum vardı hatta hwmonitörde maxda voltu 1,4v vermiş olduğunuda yine gördüm anlıkta olsa vermiş yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun zaman oldu güncellemesi: Cehennemin kapıları tamamen açılmadan AM4 platformuna son yatırımımı yapıp Ryzen 7 5800X3D aldım. Çok fazla test etmedim ancak gördüğüm kadarıyla işlemcinin sıcaklığı yükte max 87 dereceyi gördü. Performans olarak 3600 ile kıyaslandığında en az yüzde elli artış var.

rammstein, Najaz and Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok