Sistem upgrade Intel vs Amd ?
0

Bu konuda 66 mesaj var

Platformum sanırım 10 senelik oldu. Hala da beni götürmeye yetiyor aslında, masaüstüne pek vakit ayırmıyorum artık yinede bir geçiş yapsam mı diye kaşıntı tuttu.

Değişim olacak temel bileşenler:

CPU: I5 2500K@4,2ghz

Ram: 4x4gb@1600mhz ddr3

Mobo: Gigabyte P67A-UD4-B3

Bunlardan nasıl birşeye geçersem güzel bir F/P yinelemesi olabilir sizce ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaşıntı tuttu diye sistem alınmaz ki :) İhtiyaç varsa al bence, yoksa elindeki işlemcinin 4.5 GHz'e kadar gideri var ve bence 2-3 yıl daha her şeye yeter de artar bile. Anakart arızası falan olmadıkça eldekini muhafaza etmekte fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ucundan kıyısından content creation veya streaming falan yapılıyorsa bence ihtiyaç durumuna giriyor artık 6+ çekirdekli işlemci. (bence)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i5@4,5ghz çalışabiliyor zaten sadece voltaj kısmında kasmamak için 4,2ghzle gündelik kotarsın kafasında yürüyorum. Benim asıl olayım 10 senelik platform şu an misal @ObiWan ın söylediği gibi Ryzen 3000 serisi birşeye geçsem genel performans patlaması olarakta fark yaşar mıyım F/P olarak ne getirisi olur, olayım orada. Boş yere masraf yapma peşinde değilim elbette :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnızca oyun oynanıcak ise deli bi performans artışı bekleme. Ama elindeki hurdayı patlamadan satıp yenilemiş oluyorsun işte..  nvme pcie 4.0 usb 3.1c falan gibi ufak tefek yeni arabirimlere kavuşmuş oluyorsun bi yandan.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tek oyun değil, farklı amaçlarda var aslında.

Adobe Premier, After Effects, Fusion 360 gibi baş uygulamalarda da temel zorlanmalar boy göstermeye başladı gibi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel'e geçeceksen zaten ucuz bir şey bulamazsın hocam. Özelikle 6/12 falan arıyorsan. 3600 + b450 max(msi) veya x570 tuf gaming gibi bir anakart ile ucundan işe girişebilirsin. Hem yüksek hızlı ramlerin fiyatları da bayağı düştü. Alırsın 2x8 GB 3000 MHz, azıcık da overclock gül gibi geçinirsin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kullandığım programlar kaynaklı çekirdek sayısı artışı istediğim için Intel'den Ryzen'e geçiş yaptım. Ryzenlerin ram ile iyi geçinme durumlarını okuyarak ram ugrade de yaptım. Sonuçta iyi bir sisteme dönüştü. Oyun performansı olarak Division 2 2k çözünürlük benchmark yaptığımda i7 overclocksuz hali ile Ryzen az overclock stabil değerlerde 200 puanlık bir fark çıktı, fps bazında 4-7 arası oynuyor gibi. Ekran kartı aynı kaldı. Tabi artışın tam olarak neyden kaynaklı olduğunu söyleyemem ama araştırıp güzel bir ryzen+anakart+ram kombosu ve optimum ram timingleri ile güncellemek mantıklı. Arada Wazzap' a tekrardan teşekkürlerimi sunarım:thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Deathknight said:

Sistem kuracaklar için çok güzel bir kampanya var şu an.

https://www.incehesap.com/gaming-geceleri/

Aslında gaza gelmiş durumdayım ama hala kararsızlık yürütüyorum. R7 3700x güzel bir upgrade olur şu an benim için... Yinede bir süre daha bekleyeceğim sanırım.

Oha işlemci indirimleri gömmelikmiş... Yahu hem leyleği havada görmüşsün hem de boynunu büküp gidiosun... 

Ben olsam saniyesinde kapmıştım hangisi denk geldiyse.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen aslında cillop gibi denk geldiydi. 3700x 1999lira gigabyte x570 ud anakart 999lira ramler falanda maküldü. Sadece 2 temel paröayı bile alıp kenara koymak vardı aslında.

N11 kampanyasınıda bir göreyim bakalımda... İlla ki düşüş olur daha fiyatlarda. Benimkisi biraz keyfi upgrade bazen hafta içinde masaüstünü en fazla 5 saat açtığım zamanlar oluyor. 24 saat beklesem yani 1 ay geçmiş olacak ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10/12/2019 at 07:59, Deathknight said:

Aynen aslında cillop gibi denk geldiydi. 3700x 1999lira gigabyte x570 ud anakart 999lira ramler falanda maküldü. Sadece 2 temel paröayı bile alıp kenara koymak vardı aslında.

N11 kampanyasınıda bir göreyim bakalımda... İlla ki düşüş olur daha fiyatlarda. Benimkisi biraz keyfi upgrade bazen hafta içinde masaüstünü en fazla 5 saat açtığım zamanlar oluyor. 24 saat beklesem yani 1 ay geçmiş olacak ?

Black Friday'e kadar bekle derim, seçenekler çoğalır indirim açısından. Sisteminin gideri var sen bilirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benimkisi birazda can sıkıntısı, sistem patlamassa daha 2 sene falan bile gider belki; gel gelelim render vb gibi bazı uygulamalarda yeniliklerinden ötürü bir miktar şişkinlik oluyor, hoş her zaman aktif yaptığım şeyler değil ama ezelden beri pcde yaptığım işleri hızla yapmaya alışkın olduğumdan böyle bir rahatsızlık olmuyor değil. Bir nevi takıntı aslında :kayik:

Bakalım bir fırsat denk getirirsem yapacağım güzel bir sıçrama; işin ilginci sandy bridge serisinden sonra aşırı bir uçtum kaçtım ihtiyaçları henüz yeni yeni o da multicore ihtiyaçlarında doğmaya başladı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün n11 kampanyasıyla şu 3' lüyü bi yapıştırayım diyorum nasıl fiyat avantajı olarak sizce ?

https://urun.n11.com/anakart/msi-x570-a-pro-am4-ddr4-4400-mhz-oc-2-x-m2-usb-32-hdmi-atx-P379941053

https://urun.n11.com/islemci/amd-ryzen-7-3700x-3644ghz-am4-100-100000071box-P368692548

https://urun.n11.com/bellek-ram/gskill-f4-3200c16s-16gvk-ripjaws-v-16gb-tek-modul-ddr4-3200-P385811737

Sepette n11 kuponuyla 350lira daha düşüyor ve toplamda 3460lira gibi bir rakama geliyor. Black friday falan beklemeye gerek var mı sizce daha da düşebilirlik açısından ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok