Sistem upgrade Intel vs Amd ?
0

Bu konuda 66 mesaj var

6 hours ago, wazzap said:

x570lere birinci nesil takılamıyor diye biliyorum 

Nevet var öyle bi olay da... benim asıl merak ettiğim 4ncü jenerasyon ryzenlar x470lere takılabilecek mi.. :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence bu nesil Ryzen+ gibi bir iyileştirme olacak ve Ryzen2+ gibi bir şey olacak. ddr4e de Ryzen2+ dan sonra veda edilecek. O yüzden bu son nesli kullanabiliriz diye düşünüyorum. 

wazzap tarafından düzenlendi
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burda Wazzap ve T800 'e  +1 AMD önerisi çok iyi olmuş  1600AF ile .   İleride 3600(x) civarına terfi beklemek çok daha mantıklı . 450 chipsetli iyi vrm li bir anakart yerinde olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu GIGABYTE B450M S2H anakartlar nasıldır ? Baktımda piyasada ATX form olanlar için 2 katına katlayan fiyatlar uçuyor. Mini olması haricinde diğerleri gerçekten o kadar farka değen potansiyel veriyor mu ? Evet bunda 2 slot ddr4 falan var ama kullanıma göre 8x2 ya da 16x2 alınıp geçilebilir gibi düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Deathknight said:

Bu GIGABYTE B450M S2H anakartlar nasıldır ? Baktımda piyasada ATX form olanlar için 2 katına katlayan fiyatlar uçuyor. Mini olması haricinde diğerleri gerçekten o kadar farka değen potansiyel veriyor mu ? Evet bunda 2 slot ddr4 falan var ama kullanıma göre 8x2 ya da 16x2 alınıp geçilebilir gibi düşünüyorum.

Bendeki de MSI B450M Gaming plus  yani mini atx  ve sadece 2 dimm slot var haydi haydi yetiyor. 2x8gb şu anda ve gayet mutluyuz. Uzun süre 32gb ihtiyacı olmayacağına göre , 4 dimm olmasının avantajını pek göremiyorum.  Ha 4 dimm olsa ilerde sadece aynı kitden 2x8 daha ekleyip 4x8 yapılabilir ama ben her zaman dual olmasından yanayım , yani 4x8 yerine 2x16 gibi.

TatanQa tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki şu an vatan bilgisayarda buyback kampanyası var sanırım dengi bir anakartı 505liraya satılıyor kdv iadesi düşeceği zaman 415 lira gibi olmuş olur, öte yandan gigabyteta n11 kupon falan düşsem 420lira civarlarına gelecek mesela. 2 anakart arasında hangisiyle yürümek makul olabilir ?

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-b450m-pro-m2-max-am4-amd-ryzen-ddr4-3466-o-c-m-2-usb3-2-anakart.html

https://urun.n11.com/anakart/gigabyte-b450m-s2h-ddr4-3200mhz-am4-anakart-P336943623

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

B450 anakartlarda üreticiler maliyet kısmak için vrm ve etrafındaki ürünlerden fazla kısmışlar. Kartlar genele bakıldığında güzel ama altyapı olarak zayıflar.

Sadece MSI Tomahawk ve bazı kartlarda kesintiye gitmeden üretim yapmış. Hatta BIOS flashback gibi ek özellikler de var.

Bunlara dikkat edildiğinde MSI'ın Tomahawk ve üzeri ürünlerine bakmak daha iyi olabilir ve yurtdışı dahil çoğu yerde tavsiye ediliyor.

Bu arada kullanılacak işlemci de önemli. Eğer 3000 serisi kullanılacaksa çoğu B450 anakartta BIOS update gerekecektir ve bunun için de 2000 serisi işlemci gerekecektir. MSI'ın MAX serileri 3000 serisi için fabrikadan gerekli BIOS sürümleriyle geliyor, başka markalarda da böyle ürünler vardır sanırım. Bunu ayırt edebilmek için kutunun üzerinde for 3000 series tarzında bir yazı olması gerekiyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm vrm konusu için evet tomahawklarda pasif soğutucu falan gibi farklar var. Tabi 500lira bandından 850lira bandına sıçrama çokta hoşuma giden bir mevzu değil aslında...

Diğer yandan 1050liraya bir elemandan sistem topluyormuş vazgeçmiş. Ryzen 1500 af ve gskill 8x2gb 3200mhz buldum. Bu kombinasyonla sanırım bir geçiş yapabilirim gibi.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, T800 said:

Tolga abi gaza getirdin gidip aldım bakalım anakartı. Yarında çocuktan ryzen 5 1600af gskill 8x2gb 3200mhz cl16 240gb panther ssd sıfır parçaları 1150liraya anlaştık Manisa Turgutludan alacağım. Haftaiçi artık bi yenilenme seansı var. Bu sistem 3000 serisi fiyatı düşene kadar taşır beni sonra bir ara 3700x falan terfi ederim yine :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, T800 said:

Hadi bakalım, güle güle kullan.:)

Teşekkürler Tolga abi. Sistemi bugün topladım, kasada eski sistemle vedalaştık. Son bir kıstas olsun diye sökmeden voltaj falan uğraşmadan 4.2ghz olarak bir passmark cpu test çektim.

Anakartın kasa bağlantı yerini epey bir içerde yapmışlar bir ara yetişmeyecek diye korktum. Bahaneyle sistemde ki hddyi söküp iptal ettim, kenarda yatan bir esata diskim vardı hoş eski moboda direk esata çıkış konusu iyiydi ama arka çıkıştan bağlanabilir arayüzü bağlarım artık. Mümkün mertebe mekaniğe elveda artık...

Ssdyide satın aldığım arkadaşta ki sıfır panther diski kullandım. Aslında sıfır kurulumu m2 disk alıp kurmak vardı ama biraz daha idare etsin sonra yaparım birşeyler.

Montajı yaptıktan sonra daha geçenlerden arayüzüne tanıdık olduğum mini itx pcimdeki msi biosla karşılaşınca voltaj vs oynamadan sadece 3200mhz cl16 seçip cpu içinde 3.8ghz ayarladım. Akabinde windows10 kurulumunu bu şekilde sorunsuz yaptım. Biraz daha gıdıklamaya bakarız sonra.

Fotoğraftan görüleceği üzere cpu kodu üstünde AF serisi sanırım oc için avatajı olacak.

IMG_20200316_185935.jpgIMG_20200316_194631.jpgIMG_20200316_190018.jpgIMG_20200316_194711.jpg

wazzap and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok