S-Video ve Composite'ten kaliteli capture için USB aygıt tavsiyesi lütfen?
1 1

Bu konuda 11 mesaj var

Çeşitli S-Video ve Composite kaynaklardan kaliteli, mümkün olduğunca keskin ve renkler açısından accurate kayıt yapabilecek bir USB aygıt arıyorum.  Bu tür bir ürün tavsiyesi olan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 13.12.2019 at 16:45, serseridingil said:

Çeşitli S-Video ve Composite kaynaklardan kaliteli, mümkün olduğunca keskin ve renkler açısından accurate kayıt yapabilecek bir USB aygıt arıyorum.  Bu tür bir ürün tavsiyesi olan var mı?

Bu tür ürün sayısı az, avermedia'nın güzel ürünleri vardı bir ara, senelerce s-video çıkışından dvd kaydediciye, oradan da dvd'den mpeg2'ye çevirip bilgisayara aktardım. Çok şükür devletimiz 1080p ve ardından 4k aletleri aldı da şimdi direkt hızlı bir usb belleğe yüklüyorum hdd kaydı sonrasında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne için ve ne kadar sık kullanılacağını bilmiyorum ama ben doğrudan SD karta yada usb belleğe kayıt yapabilen "stand alone" cihazları tavsiye ederim. Bazı modellerin HDMI desteği hatta kendi üzerinde ekranları falan da oluyor. 

s-l640.jpgs-l500.jpg

1 hour ago, TiesTorN said:

1.120 TL nedir yahu?!  5 dolara aynı işi yapan alternatifleri var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, Whooosh said:

1.120 TL nedir yahu?!  5 dolara aynı işi yapan alternatifleri var.

5 dolar olanların görüntü kalitesi konusunda ciddi sorunları var, deinterlacing artifact'leri, color acurracy sorunları, genel sharpness problemleri vs.  Elgato'nun çözümü çok pahalı ama gerçekten iyi.  Benüm bütçem 1120 TL'nin 20%'si falan gibi ama, o yüzden ikisinin arası makul birşey bulmaya çalışıyorum..

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, serseridingil said:

5 dolar olanların görüntü kalitesi konusunda ciddi sorunları var, deinterlacing artifact'leri, color acurracy sorunları, genel sharpness problemleri vs.  Elgato'nun çözümü çok pahalı ama gerçekten iyi.  Benüm bütçem 1120 TL'nin 20%'si falan gibi ama, o yüzden ikisinin arası makul birşey bulmaya çalışıyorum..

görüntü & ses senkronizasyon sorunlarını da ekleyelim... elgato bu tip konularda hem donanım hem de yazılım olarak çok iyi.

bazı kişilerin her konuda detaylı bilgisi varmış gibi atıp tutmaları enteresan şey gerçekten :) cihaz pahalı olabilir ama o parayı verip alanlar da aptal değil.

neyse konuyu baltalamayalım. daha ucuz alternatifler hakkında bilgim yok açıkçası. en iyi yöntem amazon.com'a girip farklı cihazların kullanıcı yorumlarını okumak olabilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, TiesTorN said:

görüntü & ses senkronizasyon sorunlarını da ekleyelim... elgato bu tip konularda hem donanım hem de yazılım olarak çok iyi.

bazı kişilerin her konuda detaylı bilgisi varmış gibi atıp tutmaları enteresan şey gerçekten :) cihaz pahalı olabilir ama o parayı verip alanlar da aptal değil.

neyse konuyu baltalamayalım. daha ucuz alternatifler hakkında bilgim yok açıkçası. en iyi yöntem amazon.com'a girip farklı cihazların kullanıcı yorumlarını okumak olabilir.

Üşenmedim araştırdım. Elgato'nun usb zıkkımında cx 23102 çipi varmış. Aynı çip Hauppauge USB Live 2'de de kullanılıyormuş ki fiyatı 40-50$ civarında.

https://hauppauge.com/pages/products/data_usblive2.html

Yani birebir aynı cihazı yarı fiyatına bulmak mümkün. Ha beraberinde gelen yazılım daha zayıf yada sürücüleri yetersiz olabilir ama özünde aynı cihaz.

Gelelim 5 dolarlık alternatiflere. Nihayetinde analog görüntüyü işleyebilecek usb uyumlu chipset sayısı sınırlı. Marka model değişse bile özünde çoğu aynı ve sadece kozmetik farkları bulunuyor. Ayrıca analog video capturing 2000'lerin olayıydı, yani kullanılan teknoloji zaten eski ve terkedilmek üzere. Yani aldığınız cihaz yeni olsa bile teknolojisi 10-15 yıl öncesine ait. Dolayısıyla modern işletim sistemleri ile sürücü sorunları yaşanabilir. Alırken buna dikkat etmek lazım. Kayınpederin video8 kamerası için hepsiburada'dan bir tane çin malı usb capture cihazı almıştım, denedik kullandık gayet sorunsuz çalışmıştı.

Kimseye aptal dediğim falan yok, yalnızca 2019 yılında bir usb s-video capture cihazına 200$'a yakın bir para ödemek ne olursa olsun bana çok mantıklı gelmiyor. Daha modern bir cihaz olsa, misal analog videonun yanında HDMI falan da kaydedebiliyor olsa o zaman düşünülebilir ama tek analog video için bu para verilmez, ben vermem, tavsiye de etmem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada şunu belirtmeyi unuttum; ben o cihazı 2017 yılında 80$'a aldım amazondan :) o günkü kur ile 300 tl gibi bir şeye denk gelmişti o yüzden benim açımdan her türlü değdi. şu an olsa 600 tl falan olur. amazon.com.tr'deki fiyat saçmalık ona katılıyorum, ama gidip de 5$'lık aletin yaptığı şeyle birebir kıyaslamak da ayrı bir saçmalık ona değindim aslında. olay sadece donanım değil yazılım da önemli dediğim gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok