Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

Ocak'ta 3080 12GB duyurulacak. Bu kartin fiyati $999 altinda olmali. 3090/3080Ti gibi hafiza bandi genisligi, 3080 gibi islem gucu. Piyasaya gelmesi bu kadar uzun surmeseydi ilginc bir kart olacakti. Temin edilmesi sikintili oldugu surece kartlarin fiyat/performans oranindan soz etmenin anlami olmuyor tabi. Ocak'ta duyurulsa da piyasada gorulmesi aylar surebilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, epi said:

TNT 2 M64. Geforce "4" MX. 

O kadar kötü değil, neticede pascal mimarili 30 serisi gpu çıkarmıyorlar, ama alt seviyede performansın yükselmesini beklerken aptal aptal işler çıkıyor ortaya.

Bu arada rtx3080ti mobil ve 12 gb'lık 3080 (desktop) yolda.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Voodoo 5 6000’le dalga geciyordu ama nvidia bunu yaninda adaptorle satsa daha iyi olurmus.

https://www.guru3d.com/news-story/evga-geforce-rtx-3090-ti-kingpin-spotted.html

12GB 3080’in fiyatini gorelim diyecegim de 40x0 serisinin beklendigi yila geliyorlar. Bulunabilir hale gelene kadar yeni serinin haberleri sizacak.

Uzun omurler 1080Ti. Bakalim 40x0 serisi nasil olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • nvidia: Talep bekledigimizin uzerinde, covid var, uretim yetmiyor, siraya girin...
  • ayni nvidia: Televizyonunuzda, tabletinizde, telefonunuzda cloud gaming icin serverlarimizda sira sira RTX 3080...

Sadece 3-5 yilda bir sevdigi oyunun yenisi cikinca PC toplayan arkadaslar artik 3-5 yilda bir 6 aylik abonelik icin $25-100 verir, oyunu bitirir, aboneligi kapatir. Evde duzgun bir ekran/klavye/mouse/hub, onu tek kabloyla bagladigi ve her yerde isini yaptigi bir laptop ile takilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 3050 çıkmış. Orta halli bir kart olmuş. Performansında bir gariplik yok. Güç tüketimi performansına göre normal sayılır. 8 gb olması güzel. Üst model Nvidia kartların bellek tarafında rezil bir durumda olduğunu bize gösteren kart olmuş. Yine de çok bellek bulunması hoş. Ama alırken farkında olmak gerek, en düşük RTX modelini alıyorsunuz. 2060'ın bile gerisinde.

Güzel olan kısım 1440p için 60 fps ortalamasını yakalamış görünmesi. DLSS ile iş zaten daha güzel bir noktaya geliyor. Ray Tracing açmak için DLSS şart. Ama Amd modellerinden daha iyi durumda tabi.

Referans saat hızlarına sahip Evga modelinin incelemesi:

https://www.techpowerup.com/review/evga-geforce-rtx-3050-xc-black/

Fiyat 500 dolar denmiş. Tüm diğer kartlar gibi saçmalık durumunda. Btc son dönemde cartayı çektiği için fiyatlar belki normalleşir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia gerektiginde 1000W (normalde 450W) cekebilen kart yapalim diye isin .okunu cikarirken biraz .icmis sanki

https://www.guru3d.com/news-story/its-february-1st-2022-where-is-the-geforce-rtx-3090-ti.html

Sorun bios'ta mi, donanimda mi belli degil ama bi sorun var, o yuzden henuz piyasaya gelmedi.

On 1/3/2022 at 10:16 AM, epi said:

Voodoo 5 6000’le dalga geciyordu ama nvidia bunu yaninda adaptorle satsa daha iyi olurmus.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fermi'deki gtx590 ve Kepler'deki Titan Z çıkışına benzer bir durum yaşanıyor. Ama onlar çift gpu kartlardı.

Başından beri söylüyorum; Ampere enerji verimliliği düşük bir mimari. Turing'le bunun sinyalini vermişti Nvidia, Ampere ile daha da batırdı. Performans artışı yüksek olunca (aslında o da tartışmalı) millet Ampere'in çok iyi olduğunu zannetti. Halbuki teknik anlamda gelişim çok kısıtlı olmuştu. Beklentim TSMC'nin üreteceği 5nm gpularda. En azından verimlilik gelişir. Notebook'larda falan adam gibi performans görürüz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust @TiesTorN

NVIDIA GeForce 512.77 WHQL driver download & Discussion

ben düzenli olarak guru3d forumlarını takip ediyorum. özellikle yeni çıkan driverların detaylı testlerini yaparak yorumlamaları oldukça iyi. buna göre hangisini yükleyeceğimi hangisini yüklememem gerekli olduğunu biliyorum. 

neyse konumuza gelelim.

biliyorsunuz undervolt olayını hepimiz uyguluyoruz. çok da verimli bir olay. @wazzap coşkuyu verdi. neyse 

Nvidia'nın yeni 512.77 driver'ını kurduktan sonra şöyle bir gelişme oldu. ayarladığım curve eğrisinde ki ofset değeri bazında kart çok daha verimli olmaya başladı. 

şöyle,

önceki driver versiyonunda Diablo3 oynarken kart hiç bir efor harcamadan çalışıyordu. ben negatif ofseti güç seviyesine göre ayarladığımdan 1860mz civarında kendi kendine gidiyordu. aslında çalışmıyor gibi bir durum vardı yani oyun eski olduğu için yetiyordu. ama metroya veya control oyununa girersem kart direkt 2010mhz de sabit ve boost değeri değişmeden çalışıyordu. 

yeni 512.77 driver'ını kurunca Diablo3 de kartın çekirdek frekansı 710mhz civarına inerek çalışıyor ama daha önceki fps değerlerini aynen veriyordu. belli ki diablo 3 için 710mhz yeterli diye karar verdi GPU. tabi bu sefer güç tüketimleri bir önceki driver da 1860mhz de 170-150W civarındayken yeni versiyonda 50-70W civarlarına kadar geriledi. aşağıya ekliyorum. 70w güç tüketimi ve 780mhz çekirdek hızı. 120fps bende fps lock var diablo 3 de. o da zaten sabit. 

daha önce ki driver da 1860mhz ve 150w idi aynı değerler. 

garip ama sanırım yeni driver'da undervolt seçenekleri ile ilgili bazı geliştirmeler yapmışlar. MSI Afterburner da ki curve eğrisinde ki düşük mhz ve düşük volt değerlerini daha stabil kullanmaya başladı kart. kesinlikle tavsiye ediyorum indirin ve kurun. zaten guru3d de forumda da millet epey beğenmiş bu yeni sürücüyü.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/14/2022 at 9:22 AM, jackjoker said:

önceki driver versiyonunda Diablo3 oynarken kart hiç bir efor harcamadan çalışıyordu. ben negatif ofseti güç seviyesine göre ayarladığımdan 1860mz civarında kendi kendine gidiyordu. aslında çalışmıyor gibi bir durum vardı yani oyun eski olduğu için yetiyordu. ama metroya veya control oyununa girersem kart direkt 2010mhz de sabit ve boost değeri değişmeden çalışıyordu. 

yeni 512.77 driver'ını kurunca Diablo3 de kartın çekirdek frekansı 710mhz civarına inerek çalışıyor ama daha önceki fps değerlerini aynen veriyordu. belli ki diablo 3 için 710mhz yeterli diye karar verdi GPU. tabi bu sefer güç tüketimleri bir önceki driver da 1860mhz de 170-150W civarındayken yeni versiyonda 50-70W civarlarına kadar geriledi. aşağıya ekliyorum. 70w güç tüketimi ve 780mhz çekirdek hızı. 120fps bende fps lock var diablo 3 de. o da zaten sabit. 

daha önce ki driver da 1860mhz ve 150w idi aynı değerler. 

Birkaç gün önce GTX 1060'dan 3070Ti'a geçtim. 3070'i taktıktan sonra da sürücü falan yüklemedim, muhtemelen Windows otomatik ne sürücü yüklediyse oydu.

İlk 2 gün benchmark overclock testi falan derken hep ekran kartını zorlayacak şeyler yaptım, başta bir tuhaflık görmedim, ekran kartı çok güç harcıyor çok ısınıyor falan normal geldi çünkü zorluyordum kartı.

Tabi bu ilk tanışma faslından sonra normal bir oyun açıp oynamaya başladım, o zaman bir terslik olduğunu anladım. Ekran kartı yavaşlamıyor.

2560x1080 75hz monitör, Freesync'i de açınca 75hz' e sabitliyor. Oynadığım oyun da kaç senelik oyun. Normalde 3070'i zorlayacak hiçbir şey yok ama GPU 1.1 volt 1980 Mhz'de yardırıyor. Gpu yüküne bakıyorum %25..
Google'a sordum, forumlarda falan herkes undervolt'tan falan bahsetmiş.

Undervolting yaptım, evet sıcaklık fan hızı falan doğal olarak fark etti ama hala bir terslik var. Bu kartın az yükte böyle tam turbo hızında çalışmaması lazım diyorum ama çözüm bulamıyorum. Kendimden şüphe ettim, dedim herhalde arkaplan yazılımları yada oyun içi arayüz kullanan yazılımlar mı tetikliyor diye onları falan kurcalarken forumda bu mesajı gördüm.

Hemen sürücüyü güncelledim, oyunu tekrar aynı ayarlarla açtım. Az önce aynı oyunda aynı ayarlarla 1950 mhz'e turbolayan  ve 170-200watt çeken kart şimdi 900-1200mhz'de 50-80 watt çekiyor, fps de aynı. Ne undervolting'e gerek kaldı da ne bir şey.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein and Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 minutes ago, mamad said:

Yeni nesil kartların yakında çıkacağının en büyük işareti geldi:

https://videocardz.com/newz/evga-geforce-rtx-3090-ti-ftw3-drops-to-1149-usd-it-is-now-1000-usd-cheaper

Feci indirimler.:zuh:

4070 ti falan muhtemelen aynı performansı vereceği için düşürmüşlerdir :lol: hala fazla bile aslında...

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rivayetler:

• GeForce RTX 4070, 12GB GDDR6X 21 Gbps (192-bit memory bus)
  • GeForce RTX 4080, 16GB GDDR6X 21 Gbps (256-bit memory bus)
  • GeForce RTX 4090, 24GB GDDR6X 21 Gbps (384-bit memory bus)
  • GeForce RTX 4090Ti/Titan, 24GB GDDR6X 24 Gbps (384-bit memory bus)

4070 3080Ti'la karsilastirilabilir, hafiza miktari ayni, hafiza hizi daha yuksek. Fiyati da nispeten uygun olur ve bulunursa gayet guzel. Ust seviye kartlar zaten canavar ama fiyat/performans sebebiyle tercih edilmeyebilir.

Yuksek guc kullanim degerlerinden soz edilse de ayni mimari laptopta 100 kusur W calisacak. Masaustunde max performans icin sogutabildikleri ve kontrol edebildikleri kadar serbest birakmalari normal.

Uretim teknolojisi Samsung 8nm'den TMSC'e gectigi icin (5nm mi 4nm mi, emin degilim) islemci hizi artmis olmali. Mimariyi daha da gelistirmis olmalari normal olur. Ray tracing veya Tensor birimlerinde gelismeler ve/veya artis olmasi beklenebilir.

Kartin kendisinden cok yazilim tarafinda ne yapacaklarini merak ediyorum artik.

Uretim teknolojisi gelistikce kart hizlaniyor, orada surpriz yok. Algoritmalarda gelisme oldugunda ciddi sicramalar yasanabiliyor. Nvidia gibi ikisini bir arada yapan firmanin buyuk avantaji var. Arka planda yeni algoritmalar uzerinde calistikca "ya aslinda tensor core'lar soyle optimize etsek ve sadece RT core sayisini arttirsak su yeni algoritma 4-8x daha hizli calisacak, boylece bir onceki nesilde 5-10 fps calisan proof of concept arge demolari donanimi zaten 1.5-2x hizli yeni kartlarda 60-120 fps gercek zamanli calisir hale gelecek" diye mimariyi de gelistirmis olmalarini beklerim. Onu sergileyecek bir demo yayinlarlarsa guzel olur. "Bu kartlar oyle boyle degil, elindeki 20x0/30x0'i satip hemen bunu alman lazim" fikrini tuketiciye vermeleri acisindan da faydali olur.

Bu demonun icerigi "Quake2 RTX gibi remaster degil, oyunu yapay zeka ile gercek zamanli isleyerek bu kaliteye getiriyor" seklinde olsa ve zamanla driver'a ozellik olarak eklenip baska oyunlarda da kullanilabilecek AI tabanli post-processing seceneklerinin demosu olsa "iste bu" dedirtir.  "Sadece bizim kartlarimizda oyun boyle gozukuyor" diyebilmek icin oyun tasarimcisinin bilmemneFX destekli icerik hazirlamasina ihtiyaclari kalmamis olur, o acidan da sicrama olur. Ilk kez "tamam yine sahane demo yapmislar ama bizim bunu oyunlarda gormemize cok var" denmemis olur, o acidan da buyuk gelisme olur.

nvidia Dawn demolari ve Ati/AMD'nin Ruby demolari gibi "yeni karti limitlerine kadar zorlayacak sekilde tasarlanmis demo" usulu bir isi uygun bir taseron studyoya verseler Hollywood kalitesinde is cikartip "iste filmlerle gercek zamanli grafikler arasindaki farkin kapandigi nesil" diye pazarlamalari da mumkun. Onu da keyifle izlerim. Ama ustte tarif ettigim tarz "driver'dan eldeki oyunlara uygulanabilen teknoloji" demosu olursa bambaska bir sey olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3090Ti gibi kartlar: "Yeni nesil gelmeden once yuksek guc kullanimini ve yeni bellek modullerini yonetmek icin yaptigimiz tasarimimizi deneyelim. Driver'da falan s.cmissak, kartlar patir patir patlayacaksa heyecanla piyasaya surulen yeni kartlarda madara olmayalim, hisse dusmesin, satislarda sikinti olmasin, partnerlerle aramiz bozulmasin. Bu ara kartlarda sikintilari gorup duzeltelim. dhw zaten almaz bunu, epi yine tamam Geforce2ultra guzel ama Geforce3 yolda, buna bosuna para vermeyin diye yazar, cok kufur yemeyiz. Bunu alip bize gonulu beta tester olacak adamin cebinde parasi bol, sonraki cikinca onu da alir. Arge masrafimizi da bu kitleden cikarmis oluruz. Alan razi, satan razi."

Bu neslin zamanlamasi iyi oldu, kriptoda dusus ve ethereum'un madenciligi biraktigi doneme denk geliyor. Madenciler ETC gibi alternatiflere yonelecek. Tutmazsa, artan enerji masrafi sebebiyle kendisini kurtarmazsa onceki nesil ikinci elde piyasaya ucuza dusecek. Bu gecis doneminde madencilik icin yeni nesle yatirim yapmak biraz riskli olacak. Intel'in bitcoin icin tasarlanmis miner'leri (GPU degil, ozel cihaz) piyasaya gelecegi icin bir kesim belki onlara yonelecek (fiyata bagli, mevcut kosularda fiyat kendini kurtarmazsa o cihazlarin piyasaya gelisi de iptal olur).

Neticede fiyat uzerinde miner kaynakli yukari baski tersine donebilir. Oyle bir donemde geldigi icin ya bulunabilirlikte, ya fiyatta, ya da ikisinde birden guzel bir etki olabilir.

Kartlar zaten saglam olacak gibi gozukuyor. Ilk Geforce'lardan beri "Toy Story'i gercek zamanli calistirabilmek" gibi bir hayal vardi, onu gectiler, o zamanin Toy Story'si bugunun gercek zamanli grafikleri yaninda basit kaliyor. Yani milletin para verip izlemek icin sinemaya gittigi goruntu kalitesinin onunuze gercek zamanli ve etkilesimli getirebilen, VR ile sizi o dunyanin ortasina yerlestirip karakterlerle bulusturabilen bir seviyeye geldik. Sira o karakterleri gercek zamanli canlandiracak yapay zekaya geldi.

Ilk cikista sokak fiyatini yine yuksek tutabilirler cunku "alan razi, satan razi" seklinde arge maliyetini cikaracaklari kitle o parayi vermeye "abi bulduguma sukur" diye atlamaya hazirdir. Yarin karti bulabilecegi mechul, bulmusken alir. Fakat bu Tayvan-Cin karismazsa, TSMC uretiminde sikinti olmazsa, talep enflasyon/daralma ikileminde sikistigi icin "zaten az satacagiz, surumden kazanamayacagiz, fiyatin yuksek olmasi lazim zira uretim maliyeti artti" durumu yasanmazsa sonrasinda bir rahatlama olmasi icin kripto tarafinda kosullar uygun.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

$4000-5000’a 3090’li masaustu satiyorlar. Hala kim aliyor la bunlari?

a. 4090 gelince $7000 olacak ve bu ucuzlamayacak diye mi bunu aliyorlar, 

b. 4090 gelince onu da $5000’e alacagim diye mi bunu aliyorlar,

c. 4090’in gelecegini bilmedikleri icin mi bunu aliyorlar?

B & C ise iyi, A da bir kac ay olursa tamam da kalici olarak A olacaksa cus artik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, epi said:

$4000-5000’a 3090’li masaustu satiyorlar. Hala kim aliyor la bunlari?

a. 4090 gelince $7000 olacak ve bu ucuzlamayacak diye mi bunu aliyorlar, 

b. 4090 gelince onu da $5000’e alacagim diye mi bunu aliyorlar,

c. 4090’in gelecegini bilmedikleri icin mi bunu aliyorlar?

B & C ise iyi, A da bir kac ay olursa tamam da kalici olarak A olacaksa cus artik.

öyle bir diyorsun ki 3090 sanki kötü bir kart alınmaz

ne çabuk sildin attın nesli

şahsen eğer güç tüketimleri bahsedilen şekilde olursa asıl ölü seri 4000 li kartlar olur gözümde. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 yillik cihaza yenisi cikmak uzereyken 2 yildir cekilen fiyati odemek cabuk silip atmak mi oldu yahu? Yapsinlar indirim, alinsin. Laptop'larda da 12th gen'e vs baktik, indirimde diye 11th gen aldik.

"Bekleyemeyiz, illa lazim" diyenler disindakiler niye yenisi cikmak uzereyken bir onceki nesle ayni parayi versin?

Kim niye hala 3090 aliyor demedik, niye hala bu fiyata aliyorlar dedik :) Hatta fiyatla basliyor mesaj.

TiesTorN and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mining işi bittiği için ortalık ekran kartı dolmaya başladı. 

3090 fiyatları bile 13-14k bandına inmiş.

3080 ve ti serileri 10-13 arası civarına inmiş durumda.

biraz daha insin, elimde ki 3070 Ti yi satıp bir 3090 çakarım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok