Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

Nvidia sağlam gelmiş.

3080 için 700 dolara 2080'in iki katına kadar daha hızlı deniyor. Çok çok iyi. 2080ti'dan da %30-40 kadar hızlı demektir. Rt performansı da geliştirilmiş. 4k'da rt açık oynatacak iddiası baya iyi.

3070 de güzel olmuş. 500 dolara hayvan gibi performans diyor. 2080ti'dan hızlı denmiş ama benzer seviyede performans sunsa bile, f/p oranı iki katın üzerinde gelişmiş olacak. Şahane. Eski neslin zirvesi 500 dolara inmiş olacak.

3090 ayrı bir dünya zaten. 8k + rt falan çok çok uçuk şeyler. Şuana kadar 4k'yı adam gibi oynanabilir kılan kart yoktu. 2080ti'la anca. O da rt falan olmadan. Şimdi 8k diyorlar. Tabi hemen öyle şahane olmaz ama ilk defa 8k'yı gündeme getirmiş oldular.

Ve her zaman olduğu gibi, Amd'nin işi zor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

orta sınıfın 300, orta üstün 400, en üstün 500 dolar olduğu dönemler AMD sağolsun tarih oldu. Rekabet yokken NVIDIA çok rahat 800 veya 900 diyebilirdi. 700 gene makul kalıyor bence.

3080 perfromansı vaad edildiği gibi olursa, EVGA 970 SSC emekli etme zamanı gelmiş demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O konulara girersek... Adamlar isterse 1000$ da yapardı ve millet yine almak zorunda kalırdı.

Ama Nvidia'yı takdir ediyorum, adamlar yatmıyor ve sürekli gelişim gösteriyorlar. 

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd hamlesinden sonra super/ti serilerini de görmemiz muhtemel. ben şahsen 3070 almaayı düşünüyorum ama amdyi de bir görmek lazım.

33 minutes ago, wazzap said:

Performansa diyecek bir şeyim yok ama Nvidia'nın kendisi flagship olarak 3080 gösteriyor ve bunu 700$'dan satıyorsa kimse kusura bakmasın. Bu kart pahalı.

:cici:

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3070 Founders edition resmine bakilirsa tasarim geregi 12-pin cevirici ile kullaniliyor ama tek 8-pin ile 650W guc kaynagiyla calisiyor (digerleri 750W). Isinma sorunu endisesi olmadan, dusuk guc gereksinimi ile bu kadar islem gucu $499’a iyi gozukuyor. Diger kartlarin ne kadar isindigini bi gormek lazim.

Sunum 8nm Samsung dedi ama o 3080 icin gecerli olabilir. 3090 karti benzer guc gereksinimi ile calisiyor. Bu 3090’lar 7nm ise, kenara ayrilanlar tum core’lari testi gecmeyenler) birkac ay sonra 3090 PCB’sinde 1GB modullerle 12GB kart ile gelirse yakisir. $799’a o da cazip olur, yeni kart geldi diye 3080 fiyati dusmemis olur.

Digital Foundry, hands on 3080

https://youtu.be/cWD01yUQdVA

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia did it again... 

Maxwell' den Pascal' a geçiş gibi olmuş. 

Kartların nispeten ucuz gelmesinde Samsung 8nm' nin de etkisi olduğunun düşünüyorum. TSMC 7nm olsa bu fiyatlar daha yüksek olabilirdi.

Son olarak yaşanan pandeminin de etkisiyle bu kartlara tüm dünyada bir talep patlaması olacağını düşünüyorum. Umarım TR' de kartları bulmakta zorlanmayız

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Videoyu izledim (Digital Foundry). 4K’da 2080 x1.6-1.9 performans etkileyici. Fanlar da bir onceki nesil founders edition’dan sessiz dedi, isi sorunu endisesine gerek olmayabilir.

Yarin Intel sunumu var, Xe’nin ne kadar guzel bir entegre GPU oldugundan soz edecekler. Jensen troll’ledi adamlari :) 

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 minutes ago, wazzap said:

Ama Nvidia'yı takdir ediyorum, adamlar yatmıyor ve sürekli gelişim gösteriyorlar. 

Nvidia 8800GT dönemi rakip yok diye biraz savsakladı AMD şapkadan 4800 serisini çıkarıp Nvidia'nın iki ayağını bir papuca soktu. Ondan bu yana Nvidia rehavete kapılmamayı ve rakibin ne yaptığına bakmadan sürekli geliştirmeyi öğrendi. Nvidia'nın mühendislik tayfası at gözlüğünü takmış kendi işine bakıyor o günden beri. Pazarlama departmanı ise korkunç, onların eline düşsek ekran kartları 10.000$ olur.

3080 benim de gözüme iyi göründü. İlk söylentide 800$ deniyordu 3080 için, diğerlerinin fiyatı söylentilerle birebir uyuşurken 3080 700$ olarak çıktı. Son dakika bir fiyat güncellemesi almış olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

700$'a 2080'den %80 daha hızlı ekran kartı, alınır.

Frame counter'a bakmadan bütün ayarları fulleyip oyun oynamayı özledim.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geldi canlarım :) 

3080 alırım artık tabi özelleştirilmiş modelleride görmek lazım ama ref tasarım tatlu duruyor. 3090 ise fiyatı fazla abartı olmuş şu dolar kuru ile yaklaşılmaz yanına, asıl bomba bence 3070 olmus iyiki satmışım ti yi :D 

Psikobat tarafından düzenlendi
wazzap and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, wazzap said:

Testler gelsin genç abiler, hemen atlamayalım reklamlara. :zuh:

Test yok ama en azından öncül bilgiler var:

mUuGeFFFPv7a743V.jpg

Youtube linki eklediğimde mesajı gitmiyor, hata veriyor. Neyse, Digital Foundry'nin ön incelemesine bakın. Performansa dair bilgi veriyor. Özetle 3080, 2080'den %80 kadar hızlı görünüyor. Bu da 2080ti'dan %40 kadar hızlı demek.

Edit: Digital Foundry linki yukarıda verilmiş.

mamad tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Testler 4K. Sadece RT ve/veya DLSS kullanilan durumlarda degil, diger oyunlarda da bu farki gostermesi benim bekledigimden daha iyi bir sonuc oldu.

4 yil once $55 olan hisse bugun $550. Onun disinda nvidia’nin en buyuk performans artisi oldu :mrgreen:

Kartin arkasindaki fanin sicak havayi CPU’ya uflemesini de Intel’le AMD’ye cekilmis bir hareket olarak not ediyorum (Simdi onlar dusunsun).

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, epi said:

4 yil once $55 olan hisse bugun $550. Onun disinda nvidia’nin en buyuk performans artisi oldu :mrgreen:

wow. anılarım canlandı şimdi. Bir ara sarmıştım bu hisselere. Sene 2008 falandı sanırım, AMD 5 dolar altlarına düşmüştü. Bende taze bilgisayar mühendisi olarak AMD gibi işlemci lisansı (aslında x86 ama dediğim gibi tazeydim o zaman) olan bir firmanın en kötü ihtimalle satın alınacağını ve asla batamayacağını düşünüyordum. Herkese (yani çevremdeki diğer züğürt yeni mezunlara) gidip AMD hissesi alalım olm diyordum. Sonunda yatırım, borsa vb meraklısı bir arkadaşla 1000 dolar civarı ayırabileceğimize karar verip yatırım hesabı açmaya gittik. İş bankası şubesinde bize biraz sırıtıp o işlere bakan beyefendiye yönlendirdiler. Adam bizi dinleyip yurtdışı yatırımları için gereken minimum meblağlar olduğunu söyledi ve bizim ne kadar sermayemiz olduğunu sordu. Arkadaş tehlikeyi farkedip 5000 dolar diye atladı ama o da yetmedi. Beyefendi bize çay ısmarlayıp sermayemizi toplarlayınca tekrar kendisine gelmemizi rica etti. Kimdi bilmiyorum ama bankacı ve iş insanı dediğin öyle olur. 

Birkaç gün sonra iş görüşmesine gittiğim yerdeki tipik dolandırıcı türk patronu cebimde 100000 dolar ile yatırım yapıp seni başına koyacak olsam ne yaparsın diye sorunca AMD hissesi alırım demiştim. Ne diyor bu mal diye bakıp bıyık altından gülmüştü. Yanındaki hıyar müdürü açıkca gülmüştü ama. Sonra Türk borsası vb derken yatırımlarımı Pokere yapmaya karar verdim.

Aslında son yıllarda tekrar teknoloji hisselerine dönmeyi düşünüyordum ama sürekli ralli yapan hisselerin nereye gideceğini kestirmek imkansız benim bilgimle. Pandemi vb ile zaten beklenen bir de büyük kriz(ler) var. Çok bariz bir fırsat görmüyorum açıkcası. Tesla hissesine bakarsak pazar paylarının %80 olması lazım iken nasıl gidip alınır o hisse. Apple aynı şekilde. Yeni bir devrim ürün gelecekse hisse fiyatı mantıklı. 

Nvidia cloud computing dalgasını sürüyor ve bu daha uzun süre devam edecektir. Orta vadede kendine ait ortamda yüksek güçlü işlemci, gpu vb çalıştıranlar istisna olacak. Zaten bu mimaride dikkatimi çeken en önemli özellik tek bir GPU'yu 7 gpu olarak parçalayabilem sanal gpu teknolojisi. Paylaşılan ve yükün sürekli değiştiği cloud ortamları için hayati önemde özellikler. Nasıl bir işlemcide onlarca sanal makina kendine ait işlemci varmış gibi çalışıyorsa bu gpu'larda da benzer bir sanallaştırma yapılabiliyor. 

AMD aynı işi yani datacenter gpu'su işini kıvırabilirse bugün 90 dolar olan hissesi 500 dolar olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 2XXX serisine göre başarılı, tekrar Pascal dönemi gibi, GTX 1070 GTX 980Ti performansı veriyordu gayet iyi fiyata, burada da ona benzer bir durum olmuş, AMD'yi de göreyim ona göre yapmaya çalışacağız birşeyler bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, Psikobat said:

3080 alırım artık tabi özelleştirilmiş modelleri de görmek lazım ama ref tasarım tatlu duruyor.

Referans soğutuculu 3080'in 2080'den 3 kat daha sessiz ve 20 derece daha serin çalıştığı söyleniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, Whooosh said:

Referans soğutuculu 3080'in 2080'den 3 kat daha sessiz ve 20 derece daha serin çalıştığı söyleniyor.

Sessiz / serinlikten ziyade kartın tdp limiti benim için önemli olan, kart zaten 320w ile geliyor hani biraz overclock yapmak istesek muhtemelen nvidia pay bırakmamıştır, +20w belki.. Yani overclock potansiyeli olsa da boost fazla olamaz diye tedirginim(1700mhz öngörülüyor) özel tasarımlar 2ghz rahat çıkarsa üzer :) Umarım incelemeler erken düşer de fikir sahibi oluruz.Ve gene umarım ref tasarım TR hudutları içerisin de bulabiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, epi said:

4 yil once $55 olan hisse bugun $550.

4 yıl önce Citibank hissesi 1 dolar idi, şimdi 60 dolar. Parayı Citi'ye gömseydin daha çok zengin olurdun :D

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ampere'ye dönecek olursak çiplerde ileride çıkacak daha üst modeller için pay bırakmalarından (çoğu modelde kırpılmış uniteler var) ve fiyatlardan AMD tarafından 3080 ve altına denk çiplerin geleceğini bekleyebiliriz. 3090 fiyatına bakılırsa rakipsiz olacak ama onda bile daha üst model için pay var. Hatta mevcut datacenter gpu'su bile tüm çip değil. Nvidia iyi sağıyor herkesi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 minutes ago, Psikobat said:

Sessiz / serinlikten ziyade kartın tdp limiti benim için önemli olan, kart zaten 320w ile geliyor hani biraz overclock yapmak istesek muhtemelen nvidia pay bırakmamıştır, +20w belki.. Yani overclock potansiyeli olsa da boost fazla olamaz diye tedirginim(1700mhz öngörülüyor) özel tasarımlar 2ghz rahat çıkarsa üzer :) Umarım incelemeler erken düşer de fikir sahibi oluruz.Ve gene umarım ref tasarım TR hudutları içerisin de bulabiliriz.

Zorunlu olmadıkça overclock kısmı ile pek ilgilenmiyorum. Geçmişten edindiğim tecrübeler ışığında mevcut prensibim 3 kuruş fazla verip ihtiyacımdan fazlasını karşılayan donanımlar alıp fazla kurcalamadan cihaz limitlerini zorlamadan kullanmak. 4K 120hz peşinde falan değilim, Birkaç sene boyunca oynadığım bütün oyunlarda ekran kartından yana kafam rahat olsun, bütün ayarları köklediğimde oyun bir an bile 74fps'e düşmesin o bana yeter.

Mevcut monitörümü (2560x1080 75Hz) çalıştığı sürece değiştirmeyi düşünmüyorum. Yoksa 3060 ayarı bir şey işimi fazlasıyla görür ama senelerdir ekran kartı işini sallayıp duruyorum, yeter bu kadar.

En son "0" aldığım kart 780ti'dı sanırım. 780ti kullandığım dönem kafam çok rahattı, şimdi de aynı rahatlığı istiyorum.

Ha, custom kartlar referans kartlar ile aynı dönemde piyasaya çıkarsa seçeneklere bakarız ama custom kart için 1,2 ay falan bekleyemem. Belki 2077 bundle falan çıkar o zaman düşünürüz.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok