Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

4 dakika önce, wazzap said:

TUF modelin base hızı düşük ama FPS değeri olarak ve soğutma performansı açısından gayet güzel.

https://youtu.be/FRlFauKtjCA?t=702

verdiğim noktadan sonra izlerseniz gayet tatminkar olur.

evet bende bakıyordum. soğutma açısından da diğerlerinden daha serin çalışmış. tabi burada clock hızının düşük olması etken. ancak fps değerlerine bakınca arada deve gibi bir fark yok. bence alınır geçilir gibi geliyor. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
56 dakika önce, jackjoker said:

Şimdi size soru

Fe istiyorum ama muhtemelen offical olarak bizim ülkede satılmayacak ( Vatan vs ) 
FE bulunamazsa uygun fiyatlı olarak ASUS TUF serisi olabilir ( en uygunu o görünüyor ) 
Diğer OC yada Strix gibi modellerden farkı nedir TUF serisinin? Alınıp geçilir mi yoksa az üzerine eklenip Strix veya türevlerine mi geçilir? Sadece soğutma farkı mı vardır TUF da?

FE malesef bulamayacaksınız, yurt dışından temini bile ciddi sıkıntı, tuf günah çıkartmış resmen kesinlikle çok iyi olmuş bu seride, 2x8 pin dolayısıyla 375w max güç limiti olacak hani eğer üstü için 2ghz+ düşünüyorsanız ve şanslı iseniz 3x8 pin modellere bakabilirsiniz(strix,ftw3 vs)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 dakika önce, Whooosh said:

Ben de TUF'a göz koydum ama bakalım bulabilecek miyiz?

ben Vatana gelince alacağım muhtemelen. Bir tane ayırttırayım. Geldiği gibi biter çünkü. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim bildiğim TUF serisinin temel farkı kart üzerindeki elektronik komponentlerinin askeri kalitede olması, yani ekonomik ömrü bitene kadar arıza vermeyeceği garantilenmiş denebilir (tabi ki elektronik işi şans işi yine bozulabilir ancak diğer kartlara göre daha düşük ihtimal)

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Psikobat said:

375w max güç limiti olacak hani eğer üstü için 2ghz+ düşünüyorsanız ve şanslı iseniz 3x8 pin modellere bakabilirsiniz(strix,ftw3 vs)

3080'nin overclock için öyle aman aman bir headroom'u yok. Hava soğutma ile görebileceğiniz en yüksek değer 2 ghz civarı ki 2 yada 3 soketli farketmeksizin bütün kartlar default hali ile hemen hemen o hıza kendi kendine boost'luyor.

Sub-ambient bir soğutma ile 2.2-2.3ghz falan zorlayacağım diyorsanız 2x8 pin eğer kablolar olması gerekenden ince veya uzun değil ise 500 watt'a kadar (pin başı 7Amper) dayanabilir. Yani 3. soket size ekstra overclock imkanı sağlamaz. "3 soketli kart aldım günlük 2.1Ghz kullanıyorum" gibi bir şey yok.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 dakika önce, Whooosh said:

3080'nin overclock için öyle aman aman bir headroom'u yok. Hava soğutma ile görebileceğiniz en yüksek değer 2 ghz civarı ki 2 yada 3 soketli farketmeksizin bütün kartlar default hali ile hemen hemen o hıza kendi kendine boost'luyor.

Sub-ambient bir soğutma ile 2.2-2.3ghz falan zorlayacağım diyorsanız 2x8 pin eğer kablolar olması gerekenden ince veya uzun değil ise 500 watt'a kadar (pin başı 7Amper) dayanabilir. Yani 3. soket size ekstra overclock imkanı sağlamaz. "3 soketli kart aldım günlük 2.1Ghz kullanıyorum" gibi bir şey yok.

ftw3 vincelemesin de 2040-2080 mhz kendinden boost oluyordu, d,ğer incelemelere baktığımızda ozellikle benim aldığım palit veya ref tasarım 1930mhz pik saymassak çıkamıyor kart doğal olarak güç limitine takılıyor ? 3x8 pin olanların biosu muhtemelen 375-425w arası gelecek diye tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Overclock yapın iyi güzel de alacağınız fps artışı %2 olursa iyi olur. Daha önce bu konuda paylaştım, kartı underclock yapınca 50W kâr üstüne fps kaybı %2 bile olmuyor. Tamam, eskiden bizde de overclock zevki vardı ama artık yapmaya değer bir şey yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orası oyle tabi, kart zaten limitlerinde geliyor verim düşüyor artık overclock yapınca ama sonucta benim bahsettiğim konu bir limit olusturduğu için belirtmiştim, yoksa bir espirisi yok tabi, en azından bu seride biraz öyle.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OC'lu diye bir şey pek kalmadı sanki. Kartlar mevcut şartlar (sıcaklık, güç tüketimi) dahilinde çıkabildiği en yüksek frekansa çıkıyor yük altında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
36 minutes ago, TiesTorN said:

ciddi misiniz taşşak mı geçiyosunuz :lol: 1080 ti'da bile stock ile oc'lu kartlar arasında %15'e varan performans farkı oluyordu. %2 nedir.

İncelemeleri okumuyorsun sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Enerji verimliligi icin mimarideki optimizasyonlari derinlestirip GPU’yu limitlerine cekmisler, hafiza yuksek hizda calisirken gerceklesen hatalarda yeniden veri okumasini saglayan bir standart (EDR) oturtup hafiza hizini limitlerine cekmisler. Daha zorlayinca pek artis olmuyor. Hafiza hizini ite kaka yukseltince hatalar artiyor, yeniden okumasi gerekiyor; neticede o saat hizinda stabil calissa da performans kaybediyor.

Voltaji dusurup 50-60W daha az guc ceker halde kullaniyorsunuz, sadece %4 dusuyor performans. Kart optimal degerlerinde geliyor gibi. Size iyi bir GPU denk geldiyse belki biraz daha hizli calisir diye driver’larina auto-overclock secenegi de koymus zaten, oraya bir tik atip sansinizi denersiniz.

3 guc girisi koyan onu herhalde marketing icin yapmis. “Bu kartta sinirlari daha da zorlayabilirim” diye dusunup aliriz diye dusunmus.

3090 bile 2 girisle calisiyor.

jackjoker and Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Psikobat said:

ftw3 vincelemesin de 2040-2080 mhz kendinden boost oluyordu, d,ğer incelemelere baktığımızda ozellikle benim aldığım palit veya ref tasarım 1930mhz pik saymassak çıkamıyor kart doğal olarak güç limitine takılıyor ? 3x8 pin olanların biosu muhtemelen 375-425w arası gelecek diye tahmin ediyorum.

FTW3'ün default hızı bining yüzünden öyle. Çipleri kartlara takmadan test edip iyi çipleri pahalı modellere takıyorlar.

İyi yonga güç limitine gelmeden önce bir tık daha yüksek frekanslara çıkıyor, güç limiti soket ile ilgili bir şey değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 dakika önce, Whooosh said:

FTW3'ün default hızı bining yüzünden öyle. Çipleri kartlara takmadan test edip iyi çipleri pahalı modellere takıyorlar.

İyi yonga güç limitine gelmeden önce bir tık daha yüksek frekanslara çıkıyor, güç limiti soket ile ilgili bir şey değil.

Haklısınız diyeceğim ama, benzer mevzu 2080ti zamanında da olmuştu, biosları modlayıp 440w kadar yayınlanan bioslar vardı, eğer serin çalışabilirse 2,1ghz ustune çok rahat kalıyordu.

Yani sizin dediğinize göre atıyorum  gainward x modelinde 2x8 pin olsun ve çok şanslı bir çipe denk gelsek 2ghz ustu rahat görür ve herhangi bir board watt(varsayılan 370w) limitine takılmaz diyorsunuz doğru mu ?

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, Psikobat said:

Haklısınız diyeceğim ama, benzer mevzu 2080ti zamanında da olmuştu, biosları modlayıp 440w kadar yayınlanan bioslar vardı

3x8pin 2080ti yoktu değil mi? 2x8 pin 2080ti ile 440watt mümkün ise 2x8pin 3080 ile neden mümkün olmasın? Dediğim şey bu.

3 soket önemli bir kriter değil OC için. Olursa iyi olur, akım daha homojen şekilde dağılır ve soket başına çekilen akım belirlenen standartların üstüne çıkmamış olur ama üstüne çıksa da dünyanın sonu değil. 18AWG kablo 12Voltta 6-7 Amper yükü kaldırır, bu da 500 Watt falan yapıyor.

Boardların akım limiti ayrı bir konu. 3 soket kartların akım limitinin 2 soket kartlardan farklı olduğunu sanmıyorum, 3 soket ekran kartı da alsanız akım limitini değiştirmek için şant resistör modu yada custom bios gerekir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eline 3090 gecip saat hizini dusurerek test eden olursa cok ilginc olabilir. Saat hizi %10 civarinda da dusurulse performans pek degismeyebilir. O durumda bu serinin islemcilerinin ne kadar bandwidth verirsen o kadar hizli calistisacak kadar yuksek islemci performansina sahip olduguna, yani 3080’de 12 GB olsa 3090 seviyesi performans verecegine kanaat getirecegim (8K haric, orada hafiza miktari da 3090’a avantaj saglar). Eger 3090’in saat hizini dusurdugunuzde performans da cakiliyorsa 3080Ti gibi bir kart icin 12 GB’in yaninda ya GPU saat hizi artisi, ya da daha cok cuda core gerekir (taktim bu 12 GB’a).

Yani 3080’de GPU hiz artisinin performans artisina donusmemesinin bir sebebi de zaten GPU’nun o hafiza genisliginin izin verdigi limitte olmasidir belki. Hafiza hizini da arttiralim deyince hatalar artiyor, EDR devreye giriyor, veri tekrar okunuyor, performans dusuyor (veya artmiyor). 20 GB olmasi durumu iyilestirmez, 320 bit’ten 352 veya 384’e cikarak (11 veya 12 GB) veri bandini genisletmek gerekir. 3090’da 384 bit (12 kanal) hafiza var mesela.

3090’in 3080’e gore performans artisi sadece %10 civarinda diye bir rivayet de var ama bana pek inandirici gelmiyor. Eger dogruysa uretim teknolojisinin gercekten limitleyici faktor oldugunu, nvidia’nin 7nm’e gecmeden bu kartlarin otesine gecemeyecegini tahmin etmek mumkun olur. Gerci henuz driver’lari sadece 3080’e gore optimize etmis de olabilirler, belki 3090 cikana kadar yeni driver da gelir.

Sonucta 3090’i ustten alttan iyice incelerlerse 3080’i de biraz daha iyi anlayabiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, Whooosh said:

3x8pin 2080ti yoktu değil mi? 2x8 pin 2080ti ile 440watt mümkün ise 2x8pin 3080 ile neden mümkün olmasın? Dediğim şey bu.

3 soket önemli bir kriter değil OC için. Olursa iyi olur, akım daha homojen şekilde dağılır ve soket başına çekilen akım belirlenen standartların üstüne çıkmamış olur ama üstüne çıksa da dünyanın sonu değil. 18AWG kablo 12Voltta 6-7 Amper yükü kaldırır, bu da 500 Watt falan yapıyor.

Boardların akım limiti ayrı bir konu. 3 soket kartların akım limitinin 2 soket kartlardan farklı olduğunu sanmıyorum, 3 soket ekran kartı da alsanız akım limitini değiştirmek için şant resistör modu yada custom bios gerekir.

ti de 3x8 pin lighting z ve kinpin de vardı sanırım bazılarında 2x8 ve 6 pinde vardı, zaten ti ler bu kadar fazla güç çekmediği için biraz pazarlama taktiği oluyordu o konuda haklısınız, bu ampere serisinde zaten  2x8 pin üzerinden kart zaten limitinde 350-375w civarı çalısıyor, bu kartlara bios editlense power limit arttırılsa bile  muhtemelen sıkıntı cıkartacaktır,

size üç video bırakacağım, ilkinde dediğiniz shunt mod var kart gene kendi 350w limitine takılıyor, ve 1950mhz ustune çıkamıyor,

Diğeri ise ln2 ile dunya rekoru deneyen bir grup ekstra kendileri vrm vs monte zorluyorlar kart gene pek gitmiyor bios limitinden dolayı,

son video ise gene ln2 herhangi bir mod yok 3x8 pin evga ile dunya rekoru geliyor, varsayılan en yuksek bios suan sanırım bu kartta 400w ile.

Diyeceksiniz ki bunların 2x8 yada 3x8 pin ile ne alakası var ?  şuraya bağlayacağım, editlenmiş bioslar olsa bile sanırım 2x8 pin kartlar için 375w bios çıkmaz gibi ve buda kartı limitler gibi yani pazarlama taktiği değil bu sefer konu biraz uzadı ama..

https://www.youtube.com/watch?v=kEnkUFNi9A4
https://www.youtube.com/watch?v=dRGmaBWqD0Y
https://www.youtube.com/watch?v=Nw3ykG5IanI

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, Whooosh said:

Tamam pes, 3 soket 3080 alın günlük 4 GHz kullanın.

Ben 2x8 olan dumduz palit aldım da, neyse peki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok