Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

Asus TUF saglammis. FE da iyi. Bunlarda sorun gozukmuyor. Zotac’a mesafeli olunacak. Onda da bu revizyona boost clock’u dusuk tutan firmware cikartirlar, yeni model cikartip gecerler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, epi said:

Asus TUF saglammis. FE da iyi. Bunlarda sorun gozukmuyor. Zotac’a mesafeli olunacak. Onda da bu revizyona boost clock’u dusuk tutan firmware cikartirlar, yeni model cikartip gecerler.

Asus TUF cidden bu sefer çok sağlam geliyor anlaşılan. Yabancı editörlerden beğenmeyen yok bu seriyi. Fiyatı da diğerlerine göre uygun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Burada bir liste yapmislar:

https://www.reddit.com/r/hardware/comments/izmi1k/ampere_poscapmlcc_counts/?utm_source=amp&utm_medium=&utm_content=post_body

Colorful, Gigabyte ve Zotac sikintili.

Asus saglam. FE iyi, Evga’nin FTW modelleri iyi.

Digerleri arada bir yerde. Palit gibi 5 poscap olan bu kartlarda boost frekansini biraz dusurmek gerekebilir veya gerekmeyebilir. 1 fps dusebilir, cok da onemli degil aslinda.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normalde TUF Asus'un en iddialı modeli değil ama çok sağlam geldi bu seride. Asus mühendisleri kazayla bu kadar iyi kart yaptılar galiba. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O kartlarin da cakildigi haberi gelirse senlik olur. Driver’la falan cozebilecekler mi bakalim.

edit: Belki kartlari oc edince performans artmiyor cunku zaten driver’lar “karti kaldirdigi en yuksek hizda calistirma” gorevini biraz fazla ciddiye aliyor, zaten karti zorluyor. Simdi onu biraz kismalari gerekecek ama hem problemin bu olduguna emin olmadan bir sey demek istemiyorlar, hem de “o gordugumuz benchmark sonuclari yalan mi oldu yani” dedirtmek istemiyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3080'in sınırlara çekildiği iyice ortaya çıkıyor gibi. Amd güzel bir atak yaparsa aradaki farkı ciddi biçimde kapatabilir. Nvidia'nın rt ve dl için gpuda ayırdığı kaynak henüz ürküttüğü kuşa değmiyor. Güç tüketimi ve fiyatlar ortada. Amd deep learning tarafına zaten çok girmeyecek gibi. Rt işi mecburi. Ama onu da çok kaynak ayırmadan, bir yan yoldan halledebilirse, 5700'lerde olduğu gibi gpu boyutunu belli bir boyutta tutarak performansı ciddi biçimde yükseltebilir. 3080 performansı bile hayal olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Boost clock’ta sorun yok, “GPU boost” onun da ustune cikiyor, o zaman sorun oluyor (diyorlar). Pratikte kartlar 1700-1800 civarindaki boost clock’ta durmuyor, 1950-2000’lere cikiyor (degecek bi performans artisi da olmadigi halde). Agresif davranmislar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, epi said:

Boost clock’ta sorun yok, “GPU boost” onun da ustune cikiyor, o zaman sorun oluyor (diyorlar). Pratikte kartlar 1700-1800 civarindaki boost clock’ta durmuyor, 1950-2000’lere cikiyor (degecek bi performans artisi da olmadigi halde). Agresif davranmislar.

Evet, öyleymiş durum. GPU'yu besleyen kondansatörlerde referans tasarımının da dışına taşıp, ucuzuna kaçtıkları için oluyormuş. 6lı dizilimde NVIDIA 1 tane pahalı set 5 ucuz kullanmış. Bazı üreticiler 6 set ucuza kaçınca interferans yüzünden GPU boost patlıyormuş...
onu kısacaklar o kartlarda anladığımı kadarıyla.. ha 15-20 mhz kimi neyi etkiler, o tartışılır 

allreadydead tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuzculuk ayrı bir tartışma konusu, 700-800$'a satılan üründe 0.000012$'lık kondansatörün hesabını yapmak, bilemiyorum...

Diğer taraftan bu duruma sebep olan şeylerin başında Nvidia'nın üreticilere oyun sürücüsü göndermemesi ve üreticilerin ürettikleri kartları 2 tane batch program ile test etmek zorunda bırakması. Adamlar kartları üretip paketleyip mağazalara gönderdiklerinde 1 tane oyun çalıştırıp oyunda nasıl sonuç verdiğini deneyememişlerdi.

Belki adam gibi test edebilselerdi sorunu çözerlerdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia bu kartlari surpriz sekilde piyasada patlatmak istedi. AMD 2080Ti rakibi kart hazirliyordu, nvidia bu kartlarin islem gucunu son gune kadar saklamaya calisti. O yuzden MSI vb firmalara calisan driver’lar gondermediler. Sadece kartlari test eden ve gecti/s.cti diye ekrana sonucu veren yazilim gonderdiler. MSI falan karti bu yazilimla test edip hazirladi. Ama kartin sogutmasi falan canavar oldugu icin, sessiz ve serin calisabildigi icin nvidia driver’lari hazirlarken boost clock’larin da otesine gececek sekilde serbest davrandi. Kartlar ona gore test edilmedigi icin bir kismi sorun yasiyor. Bunu cozmek icin sadece driver’lari guncellemeleri bile yeterli olabilir. Kartlar garanti edildigi boost clock’ta duzgun calisir. Benchmark driver’larina gore saat hizi nadiren biraz dustugu icin belki 2-3 fps duser ama muhtemelen o arada yeni driver’larda yeni mimariye gore yapilacak optimizasyonlar onu karsilar. Sonucta bir sey degismemis olur.

FE kartlarinda 2 adet array tipi kondansator var. Diger markalarin kullandigi board tasarimi farkli, yani referans tasarimi dedikleri FE ile ayni degil. Bu referans tasarimini kullananlar arasinda array tipi kond. hic kullanmayan da var, bir tane kullanan da var, 2 tane kullanan da var, Asus gibi 6 tane kullanan da var. Ilk tasariminda hic kullanmayan ama sonradan revizyon yapanlar da var. Yani eline driver’lar gecip biraz kurcalayanlar arasinda deneyimli olanlar “ben sunu soyle degistireyim de sorun olmasin” demis gibi gozukuyor.

2080 cikarken de sorunlar olmustu. Piyasaya baska hic kimsenin yapmadigi seyleri sunmak kolay degil. Yine de nvidia’nin bu driver’larda saat hizini bu kadar dibine dayamasi hata tabi. Gereksiz yere elestiri yiyorlar. Zaten millet “haha, nvidia fail” videosu yapip nemalanmak icin firsat ariyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, allreadydead said:

ya iyi de, kartların boost clock'larına baktınız mı hiç ? 2000 üzeri zaten hiç yok da, her serinin en üst kartı hariç 19xx MHz bile yok ? 
Buyrun, 82 kart içinde sadece STRIX 1905 MHz boost clock. Around derken 1700-1800 falan da mı kast ediliyor ?
https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-rtx-3080.c3621

Daha önce yazdım diye hatırlıyorum. Pascal'dan sonra hem turing hem de ampere kartlar saat hızı anlamında yeni bir şey sunmadı. Hatta ampere geriye gitmiş gibi. Bunun sebebi samsung üretimi olmaları olabilir. Pascal mimarili kartlarda da en düşük saat hızları samsung üretimi gp107 gpularındaydı.

Amd ise tsmc üretimi navi gpularla 2 ghz seviyesine geldi. Big naviyi biraz daha ileri taşıyabilirse nvidia ile arasındaki farkı belli ölçüde kapatabilir gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD 7nm uretimiyle nvidia’nin 12nm 2080 Ti’larini yakalayamiyordu. PS5’i PC kasasi boyutlarina tasiyan mimarisinin irisiyle 8nm 3080’lari yakalamasi da zor olabilir. Multi chip tasarimlar da en erken 2021’de gelecek gibi gozukuyor. Ben pek umitli degilim. Surpriz yaparsa guzel olur diyorum ama adi ustunde, surpriz olur.

“3080 kartin arkasinda tensor core’la gelecek” gibi tahminlerde bulunan kaynaklarin big navi tahminlerini pek ciddiye alamiyorum. Jensen bu performansta karti bu fiyata piyasaya sunarak AMD ya da konsollari degil, bu YT kitlesini tokatladi. Hic bir tahminleri tutmamis oldu.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

360Hz Asus PG259QN modeline update geldi yeni model PG259QNR. Ek olarak bunda Nvidia Reflex Latency Analyzer var.

Basitçe üzerinde passthrough bir USB port var, buna mouse bağlanıyor ve buradan mouse click ardından görüntü gecikmesi, sistem gecikmesi v.b. ile ilgili detaylı analizler yapmak Geforce Experience üzerinden yapmak mümkün oluyor, bununla uyumlu mouse modelleri de gelecekmiş, esports oyuncuları, az sayıda meraklı v.b. kullanır herhalde. Bu model zaten baştan sona neredeyse sadece CS:GO, Valorant v.b. oyun oynayanlara yönelik bir model, çok sınırlı bir kitleye hitap ediyor hâliyle. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu boost olayı biraz garip, bendeki kart eğer ağır yuk altında değilse 2ghz gorebiliyor, ama atıyorum 8xmsaa + %200 render scale(5k yaklasık) vs açtığım da (güç tüketiminden anlasılıyor kartın gercekten yuk altında oldugu) ozaman 1750-1850 arasında dolasıyor hatta daha da dustugu oluyor, ve kart surekli 320w tdp limitine takılıyor, yani mantıken 370w limitli kart olsa gene 2ghz goremeyecek ? benim anladığım kart ağır yuk altında değilken sanırım 2ghz ustunu surekli zorluyor belki 2,1ghz o ara patlıyor olabilir.

bence..

rammstein and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben pas geçtim bu seriyi

dünün fiyatlarına +1000 lira eklenmiş bugün

TUF fiyatı 8152 liradan 8800 liraya
TUF OC fiyatı 8750 liradan 10000 liraya çıkmış

yakında iyice artınca fiyatlar stoklara alırlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Psikobat said:

Bu boost olayı biraz garip, bendeki kart eğer ağır yuk altında değilse 2ghz gorebiliyor, ama atıyorum 8xmsaa + %200 render scale(5k yaklasık) vs açtığım da (güç tüketiminden anlasılıyor kartın gercekten yuk altında oldugu) ozaman 1750-1850 arasında dolasıyor hatta daha da dustugu oluyor, ve kart surekli 320w tdp limitine takılıyor, yani mantıken 370w limitli kart olsa gene 2ghz goremeyecek ? benim anladığım kart ağır yuk altında değilken sanırım 2ghz ustunu surekli zorluyor belki 2,1ghz o ara patlıyor olabilir.

bence..

Aynen. Anlasilan yuk azken cok isinmadigi icin daha yuksek hizda calisabiliyor. Bosuna yuksek frekanslari zorluyor. 8nm degil 12nm olsa rahatlayacak kart :P 

Firmalara yeni driver gondermislerdir, herkes test edince piyasaya cikar.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, jackjoker said:

ben pas geçtim bu seriyi

dünün fiyatlarına +1000 lira eklenmiş bugün

TUF fiyatı 8152 liradan 8800 liraya
TUF OC fiyatı 8750 liradan 10000 liraya çıkmış

yakında iyice artınca fiyatlar stoklara alırlar. 

JJ pas geçmek hiç bir şeyi çözmüyor. Almadıkça fiyatı artıyor. bir sonraki nesil, aynı dolar fiyatına gelse bile 20k olacak, istesen bile gene pas geçeceksin..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, allreadydead said:

JJ pas geçmek hiç bir şeyi çözmüyor. Almadıkça fiyatı artıyor. bir sonraki nesil, aynı dolar fiyatına gelse bile 20k olacak, istesen bile gene pas geçeceksin..

açıkcası bu ülkeye zerre para kazandırmak istemiyorum. 

yurt dışına gidip gelen biri olursa ondan rica ederim. dönerken bavulunda getirir. ötv, kdv cart curt derken yine buradan ucuza gelir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok