Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

53 dakika önce, kaptanpedal said:

Universiteye yeni gelmis karizma yapmaya calisan bebeler kullanirdi surekli: "gereksiz"

Z kuşağındaki muadili = "Boş yapma"

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorNtecrübe, ben de isterim Nvidia'nın biraz burnu sürtülsün tıpkı Intel gibi ama bana pek olası gelmiyor. Nvidia yatıp duran bir şirket değil çünkü. Intel'in kendi mallığı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 hours ago, TiesTorN said:

amd'nin bu serideki performans yarışını önde götürmesine ithafen bir kaç eğlenceli meme yapılmış işte olay bundan ibaret... ne kadar seviyorsunuz gereksizce dallandırıp budaklandırıp derin analizlere girmeyi :lol: yok nvidia köklü firmaymış yok profesyonel pazar elindeymiş bilmemne... gülün geçin abicim.

adam dükkanı açtı hemen usta ağzına bağladı :D

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia sikinti yasarsa multichip modullere (MCM) geciste yasar. Bu nesil dusuk uretim teknolojisiyle (edit: ve daha az bellekle) bile onde olacak mi diye izliyoruz.

Konsollarin ne kadar isindigini, bu yil herkesin uretim sorunu oldugunu, her seferinde “hadi rekabet” deyip AMD/Intel kartlari cikinca “bu muydu” dedigimizi unutmadan beklentiyi dizginlemeli.

Ama AMD’nin bu nesilde nvidia’yi gecmesi gerekmiyor. Basa bas gitsin yeter.

AMD’nin hazirligi (paylasilan bellek, islemciler arasi yuksek hizda baglanti) MCM’lere geciste faydali olacak. Nvidia’nin hazirligi (AI ve RT ozel uniteler, rafine edilmis mimari ile ayni saat hizinda daha cok islem, yeni bir hafiza kontrolcusu) isin GPU tasarimi tarafinda iyi olmalari anlamina geliyor ama birden cok cekirdegi bir arada paketleyip calistirma konusunda durumun ne oldugunu bilmiyoruz.

Yani gelecegin mimarisi ufak parcalari yapistirip buyuk bir parca yapmaksa AMD’nin yapistirici uzerine calistigini gorduk, nvidia’nin ufak parcalarinin iyi oldugunu biliyoruz.

Bu nesil AMD paylasilan hafiza modelinin GPU’larda yuksek performans verdigini gosterebilirse MCM’lere gecis icin yari proof-of-concept olacak. Nvidia da o kadar teknoloji satin aldi, arka planda bos durmamistir tabi ama bu MCM’lere geciste AMD hizli davranirsa, modul ici gecikme gibi teknik bir sikinti sebebiyle teorik bir engel yoksa, nvidia da ARM’i satin almasi sonucu entegrasyon, davalar, server/ai/cloud piyasasi oncelikleri vs icinde hiz kaybederse AMD bir avantaj yakalayabilir.

2021’e kadar AMD pazar payi calar mi derseniz acikcasi pek sanmiyorum, bence 3070 ve altinin uretiminde pek sikinti olmayacak, en cok satan kartlar da bu seviyedeki kartlar. 2021 icinde de nvidia’dan bu rafine mimariyi kullanan ama uretim teknolojisi guncellenmis guzel bir kart gelecegi belli, AMD’nin ona bir cevabi olmayabilir. Ama o donemde, AMD MCM bir kart cikarsa, bu kart sirf alt ve orta seviyeye oynasa bile sirket icin ciddi deneyim olur, buyuk arti olur.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi de 3080ti söylentisi geldi:

https://videocardz.com/newz/nvidia-preparing-geforce-rtx-3080-ti-with-9984-cuda-cores

Gerçi beklenmeyen bir şey değildi ama 3090 nolacak o zaman? Zaten 3080 vs 3090 farkı %10 civarı. Ti modeller ise genelde daha belirgin farklarla geliyordu. 3080ti gelirse, 3090'ı geçebilir gibi. Bu da Amd'nin 6900xt iddialarını baya güçlendiriyor gibi.

Bir de ga103 söylentisi var. Sanırım o tsmc'de üretilecek büyük gpu olacak.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O 12GB kart buraya gelecek! (Raki icince “o kedi buraya gelecek” diyen fare misali)

3090 “content creation” yani “zaten yutub’cuyum ben, karti kiloyla aliyorum” diyenlere yonelik kart, bir de “ilk 8K biz yaptik” karti olarak kenarda dursun. 3080Ti ayni performansi verir.

Ilk gunden beri AMD bastirirsa 12GB bir Ti 2021’i beklemez dedim. Rivayet dogruysa AMD de bastiracak demektir.

3070 mi 3080Ti mi almali, onu bilemedim.

Nvidia’nin fiyatlandirmasi AMD’ye bagli. $700 (3080) $1500 (3090) arasinda olacak, $899-999 yerine $1200’e yakin olmasi icin AMD’nin de 6900XT’yi o civarda fiyatlandirmasi gerekir. Yani belki oturup “gel musteriyi beraber z.kelim” diye anlasamiyorlar ama nvidia 3090’in fiyati ile AMD’ye bi sinyal vermis oldu, AMD de “tamam” deyip 6900XT’yi $1200 civari fiyatlandirirsa 3080Ti da “vallaa uretmesi zor be guzel abim” seklinde o fiyattan gelir. Yoksa $999 ve alti olur ama yine de 3070 kendi fiyatinin hakkini daha iyi verir.

3070 iyi fiyat performans orani veriyor, 1440’da bugun herseyi ust ayarlarda oynatir, dokulari biraz kisarak 3-4 yil goturur. Tavsiye etmesi kolay bir kart. 3080 Ti gelse bile bu yil bulmak mumkun olacak mi, belli degil.

Beklemeli mi, bu hafta atlamali mi?

Kartta tek 8 Pin girisi olmasi ilginc. Asus’tan falan cift girisli kartlar gelirse OC icin ilginc olabilir. Ama FE kart serefsiz cok sirin gozukuyor.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beklendiği üzere bugün 3070 incelemeleri gelmiş. Ve yine beklendiği gibi performansı 2080ti ayarı. Öyle geçme falan yok. Tam olarak dengi denebilir. Tabi yarı fiyatına. Ama bu seviyede kart için 8 gb bellek biraz abes duruyor.

relative-performance_2560-1440.png relative-performance_3840-2160.png

İlk defa x70 modeli ile x80 modeli arasında %30 civarı performans farkı görüyoruz. Zaten Nvidia'nın tanıtımında da öyleydi. Şimdi tescillenmiş oldu.

performance-per-watt_3840-2160.png

Daha az zorlama bir kart olması sayesinde w/p oranı da biraz daha yüksek duruyor. Haliyle bu konudaki en iyi kart durumunda. Ama getirdiği fark atla deve değil.

Üst seviye bir kart olarak f/p oranı tartışmasız biçimde güzel.

performance-per-dollar_3840-2160.png

Üst seviye olarak eski neslin f/p kartlarıyla yarışacak düzeyde. Çok iyi. Ama Amd'nin kartlarını görmek gerekecek. Bu f/p oranı daha da ileri taşınabilir.

Oc tarafı yine tırt. %10'u bulmuyor. Belki custom modellerle azcık daha gider. Ama fazla bir şey beklenmez.

Genel anlamda başarılı. Amd'den düzgün bir şey gelmezse, bu kart uzun süredir bekleyen birçok kişinin radarındaki model olacaktır. Özellikle 1440p'de ray tracingle bile oldukça iyi sonuçlar veriyor. Zaten 2080ti da o seviyedeydi. Şimdi bu performansı daha rafine bir kart, daha ucuza sunmuş oluyor.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 3070’de de 12 pin guc girisi var (edit: Founders edition’da). Ama tek 8 pin’den ceviriyor. 3080’larla gelen cift 8 pin’i 12 pin’e ceviren kabloyu baglayip test eden gorursek ilginc olur (Bios mod vs gerekebilir).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3070 ler türk piyasasına girdi

ama yaklaşık 10k fiyattan

hadi ordan

adamlar vergiler dahil 6500 liralık kartı en az 3k kar koyarak satıyor

ne pislik bir yerdeyiz ya

almıyorum kart mart

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://videocardz.com/newz/godfall-requires-12gb-of-vram-for-ultrahd-textures-at-4k-resolution

Oyun Amd sponsorluğu ile geliştiriliyor ama esas mevzu hd dokular için 12 gb bellek isteyeceğinin söylenmesi. Böyle bir şey olursa Amd başka bir noktadan daha Nvidia'yı vurmuş olacak. Olması da gerekiyor bence. Nvidia artık bellek miktarını adam gibi koymalı kartlarına.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O 12GB Ti buraya gelecek!

Iyi oldu, aferin AMD’ye. Bastirsin yakalamisken. Goruntu kalitesinde onde oldugu iki ornek cikarsin da senlensin ortam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
40 dakika önce, mamad said:

@epi

20 gb olmaz mı?:mrgreen:

https://videocardz.com/newz/kopite7kimi-nvidia-geforce-rtx-3080-ti-rumored-to-feature-10496-cuda-cores-and-20gb-gddr6x-memory

Beklenen olacak gibi. 3090'ı evirip 3080ti olarak daha ucuza sunacağa benziyor Nvidia. Belki 12 gb olarak da gelebilir tabi.

nvidia iyice saçmaladı. amd nasıl bir tokat attıysa halen kendine gelebilmiş değil. ben 3090 almış olsam dava açardım şahsen nvidia'ya. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, mamad said:

@epi

20 gb olmaz mı?:mrgreen:

https://videocardz.com/newz/kopite7kimi-nvidia-geforce-rtx-3080-ti-rumored-to-feature-10496-cuda-cores-and-20gb-gddr6x-memory

Beklenen olacak gibi. 3090'ı evirip 3080ti olarak daha ucuza sunacağa benziyor Nvidia. Belki 12 gb olarak da gelebilir tabi.

Olmaz. 320 bit degil, 384 bit veriyolu iztiyoruz. 10x2GB degil, 12x1GB. 3090’un bir yuzeyinde ram olmayan hali. O sekilde hafizasi yettigi surece 3090’la ayni performansi verir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Twitter'daki eleman 3060 ve 3050ti da yolda demiş. Ga106 gpusunu kullanacak diyormuş.

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3060-and-rtx-3050-ti-rumored-to-feature-ga106-gpu

Hopper da 5nm ile gelecek deniyor. Tsmc'ye dönüş yapılacak. Amd de 5nm ile gelecek diğer nesilde. Güzel bir kapışma olabilir o dönemde de. Nvidia için de Hopper başlığını açsak mı napsak?:mrgreen:

@epi

Bant genişliğinden yana pek sıkıntı olacağını sanmam. Zaten 3080'le 3090 arasında pek fazla bir fark bulunmuyor. Biraz daha hızlı bellekle hiç sorun kalmaz. :)

Edit: Asus'un 3060ti modelleri de ortaya çıkmış:

https://videocardz.com/newz/asus-geforce-rtx-3060-ti-series-spotted-at-eec

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ocak’ta $999 Ti dedikodulari devam ediyor. Kimi 12GB diyor, kimi 20GB diyor. 20GB bana mantikli gelmiyor ama hayirlisi.

Millet hala $1800-2500 gibi fiyatlarla 3090 almaya calisiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok