Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

On 14.11.2020 at 16:43, mamad said:

Ampere için güncelleme söz konusu ediliyor ama twitter kuşlarından biri bu güncellemede tsmc'nin 7nm'si ile değil, samsung'un 8nm ile devam edildiğini söylüyor:

https://twitter.com/kopite7kimi/status/1325794093084016641

Selamlar,

Bellek konusuna çok hakim değilim. Beklenen 3070ti/super modeli samsung 8nm ile gelirse gddr6 ya da gddr6x olarak geleceği belli mi?

WhirlWind tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, WhirlWind said:

Selamlar,

Bellek konusuna çok hakim değilim. Beklenen 3070ti/super modeli samsung 8nm ile gelirse gddr6 ya da gddr6x olarak geleceği belli mi?

En kötü gddr6 ile gelir zaten. Ha ama rekabet sebebiyle bu sefer üst modellerin kullandığı bellek tipi de kullanılabilir. Ama hangi gpuyu kullanacağı önemli. Sanırım ga104'te g6x bellek desteği yok. Öyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum. Ga102 kullanırsa, g6x kullanma ihtimali artar. Tabi böyle bir kart kesin çıkacak da diyemiyoruz. Yalnızca büyük ihtimalle çıkacağını söyleyebiliriz.

Edit: Şu haberi de iliştireyim; Inno3d'den onay gelmiş, 3060ti yolda.

Inno3D-GeForce-RTX-3060-Ti-768x568.png

https://videocardz.com/newz/inno3d-confirms-nvidia-geforce-rtx-3060-ti

http://www.inno3d.com/products.php?q=&refid=1&subid=230

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3060ti'ın performansı 2080 Super'den azıcık yüksek.

NVIDIA-GeForce-RTX-3060Ti-Official-Perfo

Çıkış tarihi 2 aralık. Özetle 3070'ın kırpılmışı, daha ucuzu. Performansıyla güzel bir kart olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, mamad said:

En kötü gddr6 ile gelir zaten. Ha ama rekabet sebebiyle bu sefer üst modellerin kullandığı bellek tipi de kullanılabilir. Ama hangi gpuyu kullanacağı önemli. Sanırım ga104'te g6x bellek desteği yok. Öyle bir şey okuduğumu hatırlıyorum. Ga102 kullanırsa, g6x kullanma ihtimali artar. Tabi böyle bir kart kesin çıkacak da diyemiyoruz. Yalnızca büyük ihtimalle çıkacağını söyleyebiliriz.

Okuduğum haberlerde GA102'nin kırpılmış versiyonu olacağı yazıyordu. Bu durum gddr6x bellekleri beraberinde getirebilir. Sanırım 3070ti bekleyeceğim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, TiesTorN said:

ilginç, neden 3060 değil de 3060 ti yapmışlar ismini :icon_think:

Aslında çok garip değil de pek görmez olmuştuk. Kepler'de de benzer bir durum söz konusuydu. 670'le aynı gpuyu kullanan 660ti önce gelmişti. Sonra da daha küçük boyutlardaki gk106'lı 660 gelmişti.

Aslında geçen nesilde de oldu benzeri. Çakma Turing'lerden en güçlüsü olan 1660ti önce gelmişti, sonra da 1660 gelmişti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia 4 oyuna daha dlss desteği sağlıyor:

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/november-2020-rtx-dlss-game-update/

Ama oradaki esas nokta, 3070'in 4 oyunda da 2080ti'ın gerisinde olması. Nvidia'nın resmi tablolarında bile durum buysa, 3070 geride demektir. Belki bellek miktarıyla da alakalıdır. Neticede 4k + full detay sonuçları bunlar. Ama Nvidia'nın sunumunda "2080ti'dan hızlı" dediği kartın böyle bir tablo çizmesi kabul edilecek bir şey değil.

Diğer taraftan dlss açıldığında 2070(s) bile 4k için yeterli olabilir görünüyor. Tabi incelemeleri görmek gerek. Ama dlss standart olursa ya da yaygınlığını bu şekilde geliştirirse, orta seviye kartlarla bile 4k + rt için düzgün performans söz konusu olabilir görünüyor. Özellikle de 2080 super ayarı 3060ti gayet güzel bir tercih olabilir.

Edit: Bu arada performans modunda bile olsa dlss'nin bu kadar getirisi var mı emin olamadım. %120'ye kadar denmiş. Tablolar da onu gösteriyor. Hatta en sondaki 2060 sonucu akıl dışı. 15'ten 40'a yükselmiş fps. Neredeyse %170! Amd'nin bu teknolojiye rakip bir şeyler sunması zorunlu ve bir an önce yapmalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Algoritmayi sadece yuksek cozunurlukle degil, level of detail uygulanmamis film kalitesi modellerle, 16K dokularla train ettikleri gunleri de gorecegiz. Oyun performansinda film kalitesine bir adim daha yaklasacak. Sonrasinda algoritmayi gercek video goruntusu ve ona denk gelen 3D modelle performans capture goruntusunu kullanarak egiten, aha bu oyun goruntusunu al, bu insana cevir diyen bir training data ile elde edilecek sonuclari gorecegiz. Bu deepfake videolari gibi olacak. Ama bunlarin gercek zamanli calismasi icin cok hafiza gerekebilir. Neural network tabanli algoritmalarin en gelismis halleri hem islem gucu, hem hafizaya ac.

Yani RT falan mevcut nesil, yapay zekayla oyun kalitesinin otesine gecmek next-gen.

Adamlar serverlar icin asagi yukari iki 3090’a denk gelen GPU’lar cikardilar (40GB hafiza, 2TB bandwidth). Tek makineye 8 tanesini koyabiliyorsun. Onda gercek zamanli calisacak bir modelini yapsinlar, optimize edip kaliteden en az kayba yol acan dallarini budaklayarak mesela 3090/4090’da demosu calisacak hale getirebilirler.

Standart hafiza miktari artmadi, dokular cakildi kaldi. O DLSS’i dusuk cozunurluklu goruntuden yuksek cozunurluk detayi cikaran mevcut halinden alip, dusuk cozunurluklu dokudan yuksek cozunurluklu halinin detayini cikaracak hale getirmeleri lazim.

Sihir, buyu degil, oyun studyolarindan compression/optimization/level of detail uygulanmamis model ve dokulari alip o 8 GPU’lu 320GB grafik hafizali serverda oyunu o sekilde render edecekler (gercek zamanli olmasi gerekmiyor). Ayni oynanisi bire bir default ayarlarda render edecekler. Bu ikinciyi gorunce su ilkine cevir diyecekler. Arka planda neural network cok kompleks olacak belki ama oraya ulasmak icin yapmalari gerekenler kesfedilmemis seyler degil. Yeter ki nihai algoritmayi calistiracak islem gucu, hafiza miktari ve bandwidth kartlarda mevcut olsun.

3090’de atiyorum “10GB gerektiren ayarlarda 10GB da yapay zekaya ayirarak 20GB kullanip 80GB’lik kart kalitesine yaklasiyoruz” deseler aynisini “4GB gerektiren ayarlarda, 4GB da yapay zekaya ayirarak 8GB kartta 32GB’lik kartin kalitesine yaklasiyoruz” diye pazarlayabilirler. Performans dusmeden kalitede sicrama olur.

3D modeli insan goruntusune cevirecek yapay zeka icin ozel kameralarla performans capture aninda alinmis yuksek kare ve cok yuksek cozunurluklu goruntu lazim. O simdilik bekler. Ama dusuk kalite 3D model ve dokuyu yuksek kalite 3D model ve dokuyla eslestirecek training data her oyun studyosunun elinde olmali. En azindan “oyunlarin 30 fps cinematic’lerinde kullandigimiz asset kalitesini 120 fps oynanis sirasinda bu sekilde elde edecegiz” demeleri mumkun olur.

Yani DLSS tarzi teknolojilerin hala baslangic noktasindayiz. 1080p/1440p goruntuden 4K cikardik, Marvel oyunu goruntusunden Marvel filmi goruntusu de cikarirsak tam olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon.de'nin kendisinden bugün bir rtx 3080 daha yakaladım. EVGA GeForce RTX 3080 XC3 Ultra Gaming modelini. Ama fiyat içime sinmedi iptal ettim. 953,15 euro tutarı banka da 9360 lira olarak yansıtınca değmez deyip iptal ettim.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3060ti incelemeleri çıktı.

relative-performance_2560-1440.png 

relative-performance_3840-2160.png

Fiyat çok iyi değil. Aslında fena da değil ama orta sınıf resmen 400 dolara çıkmış durumda. 2070'in tanıtım fiyatı 500-600 dolardı. 2060 ise 350 dolardan tanıtılmıştı. Yine aynı gpuyu kullanıyorlardı. Ama fiyat farkı çok belirgindi. Şimdi performans da fiyat da yaklaşmış birbirine. Bu seviyede ve yeni nesil kart olarak 3060 en iyi f/p oranını sunuyor. W/p konusunda da iyi. Ray tracing devreye girdiğinde 1440p'de gayet güzel. Mevcut oyunlarda ise 4k'da iş yapabilecek durumda.

Nvidia'nın tanıtımındaki tabloya uygun şekilde 2080s'in önünde. Fark az da olsa bu sefer söylendiği gibi yeni kart önde. Bellek tarafını falan da düşününce, 2080s nerdeyse yarı fiyatına sunulmuş gibi görünüyor. Ama firmalar yine abarmış, 3070 fiyatına çıkarmışlar. Asus tanıtımı 500 dolardan yapmış. Pazarda 600 dolar bile olur.

yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bulunabilirse 3060Ti iyi, 2080Ti’in %85-90’i performans, %30’u fiyat. Yani 3070 fiyat performans orani iyiyse 3060Ti daha da iyi. Uretimi de daha kolay gibi duruyor.

Bulunamazsa 2021 refresh’i beklenmis olur.

1440p icin hic fena degil. Cyberpunk benchmark’larini da bekleyelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat ve stok durumu berbat baya, 3060Ti fiyatı bile uçuk seviyede, AMD tarafı da farklı değil, salgın süreci de kötü bir noktaya gitti, kasap et derdinde koyun can derdinde gibi bir noktaya geldi iş, bu gidişle bu seri kartları da pas geçmekten başka çare kalmayacak çok büyük ihtimal.

Stok ve fiyatların normal seviyeye gelmesi çok uzun sürecek diye düşünüyorum, ihtimalle Nisan, Mayıs'ı bulsa o saatten sonra almanın da çok bir anlamı olmayacak, yeni serilerin sesi zaten yaz aylarında duyulmaya başlar. Oyun sezonu da geride kalmış olacağından oralardan bu işe girmek elde iyi kötü idare eden çözüm var ise çok anlamlı olmayacak. Bakalım, göreceğiz artık.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cyberpunk 2077'de performans dökülüyor.

Cyberpunk-2077-Official-4K-Performance.p

Control'ün benzeri. Ama en azından daha detaylı ve geniş bir oyun dünyası var. Biraz da optimizasyon kasarlar en azından 60 fps üzerini tuttururlar. Ama geçen yıl 2080ti'ın cyberpunk edition'ına para verenlere sağlam kazık attılar.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ust seviye ayarlarla,

3060Ti 1080p’de DLSS+RT ile 60fps. Veya native 60fps (RT off, DLSS off).

3080 1440p’de DLSS+RT ile 60fps. Veya native 60fps (RT off, DLSS off).

3090 4K’da DLSS+RT ile 60fps. Veya native 60fps (RT off, DLSS off).

“Ray Tracing bana ne gerek” denirse kapatip sadece DLSS ile performans artisi elde ediliyor.

DLSS Quality mode’u icin native ile farkini goremedik demisler.

Yani DLSS saglam is cikarmis bu oyunda.

Orta ayarlarda ve RT kapaliyken 2060 S gibi bir kart 1440p’de 60fps aliyor, 1070 gibi bir kart 1080p’de 60fps aliyor. Upgrade mumkun degilse bile ayar kisip 60fps alinabilecek olmasi guzel, beklentimi asti acikcasi.

RT’i yansimalar, golgeler ve global illumination (GI) icin kullanmislar. GI icin ilginc bir sey yapmislar, ilk dogrudan gelen isin (direct lighting) RT donanimini kullaniyor, sonraki sekmelerin aydinlatmasi kullanmiyor, hybrid (kirma) bir cozum olmus. Kalite/performans maliyeti orani iyiyse baska oyunlarda da goruruz bunu.

Ben acikcasi koca dunyayi RT acik bu performansta beklemiyordum. Alt seviye kartlarda da orta ayarlarda 30fps verir diye bekliyordum. Surpriz oldu.

AMD ile karsilastirmalara girmiyorum. Sonra uzulenler oluyor :mrgreen: 

Saka bir yana daha AMD icin RT destegi yok, AMD’nin oyuna hazir driver’i yok.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün 6900xt ile bir sürücü çıkardılar:

https://videocardz.com/driver/amd-radeon-adrenalin-2020-20-12-1

Nvidia tarafı için dlss iyi ama bu oyunda performans modundaki sonuçları vermişler. Gerçi geçen gün thg'nin yayınladığı sonuçlarda ultra performans modu da vardı. İşte (ultra) performans modu bu oyunda ne durumda, görmek gerek. Kaliteyi çok etkiliyorsa kötü. Ama en azından ray tracing'le oynamayı mümkün kılıyor.

Ray tracing'in şuana kadarki kullanımları hep hybrid diye biliyorum. Farklı teknikler söz konusu olsa da işin ucu ray tracing işinin bir yere kadar yapılması şeklinde oluyor. Bu oyunda da devam etmiş, beklenmeyen bir şey değildi. Nvidia'nın tam ray tracing için 10 yıl daha uğraşmamız gerek lafı her yeni oyunda kendini hatırlatıyor.

Amd tarafında işler daha kötü olduğu için orada ray tracing hiç yok gibi bakmak daha doğru olacak. Belki şu fidelityfx'le dlss tarzı bir şeyler söz konusu olur, o zaman değerlendirmek mümkün olur. Gerçi işin daha kalite/performans tarafı da olacak. Mesela watch dogs'ta amd'nin ray tracing kalitesi biraz tartışmalı. Ama zaten şuan düzgün çalışmadığı ortada.

Benim canımı sıkan ise ray tracing'in son 10 yıldır gördüğümüz en önemli görsel gelişme olduğu halde Nvidia'nın henüz yeterli gücü sunamamış olması, Amd'nin bu konuda zaten zayıf olması ve konsollar da Amd'de olduğu için oyunlarda kullanımının her daim kısıtlı kalacak olması. Tessellation'ın aynısı oldu ray tracing. Nvidia Fermi ile tessellation performansı, kalitesi ve gelişim güzergahı konusunda standardı koymuştu, ama Amd'nin geride kalması, o dönemde referans dx11 mimarisinin önden sunmuş olması ve sonra konsolları da ele almış olması sonucu tessellation yalan olmuştu. Adamlar 2009'dan 2014'e kadar her yeni gpularında tessellation performansını geliştirdiklerinden bahsettiler, ama hiçbir zaman Nvidia'nın 2010'da sunduğu performansı yakalayamadılar. Hatta Nvidia, ikinci kez yine Fermi ile tessellation'ından bahsetmişti ve bence oldukça önemliydi, çok katmanlı tessellation, Amd bunu hiç konuşamadı bile. Özet geçersek, bozulan yapılar, dokular ve yüzeylerin çiziminde de tessellation kullanılacak ve oldukça gerçekçi doku bozulmaları söz konusu olacaktı. En azından gösterilen oydu. Sonuç olarak oyunlarda böyle bir şeyi görmedik bile.

Şimdi ray tracing'de de bir benzerinin olacağını tahmin etmek zor değil. Ampere ile Nvidia ray tracing'i de geliştirdi, çoklu ışık kaynağından falan bahsetti, ama o noktanın çok uzağındayız henüz. Ve yaklaşacak gibi de değiliz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 yıl önce de Amd yapardı.

https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1337246983682060289

Gerçi onun durumu daha farklıydı. Burada siteye özel bir durum var gibi. Gerçi site techspot olunca garip gelmedi.

Edit: Nvidia özür dileyip yok öyle bir şey demiş: https://twitter.com/HardwareUnboxed/status/1337885741389471745

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3080ti ile ilgili haberleri paylaşmamışım. Şu sürücü içinde görünmesi:

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-ti-allegedly-appears-in-hp-gpu-drivers

Bu da eski everest, yeni aida64 yazılımının yeni sürümünde destek verilen donanım listesinde görünmesi:

https://www.aida64.com/downloads/MTYyMGY1OGE=

Nvidia eşşek değilse 20gb bellek koyar artık. Hala da koymazsa, bellek işinde Amd fena koyacak.

Edit: 20 dedim ama, bellek veri yolu kırpılmadan 384 bit => 12 gb durumu olması da mümkün. Hatta bu daha yüksek ihtimal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3080Ti iyi güzel de ne bulunsa alınıyor piyasası şu anda. Ne seçim yapmak mümkün ne birşey, hatta almak mümkün değil geçtim içlerinden inceleyip de ürün seçmeyi, hiç ilgimi çekmiyor teknoloji haberleri falan bu konulardaki, alınamayan, bulunamayan dolayısıyla en ufak bir faydası olmayan teknolojinin, ürünün merak ettiğim bir tarafı yok.

Stok haberlerine bakıyorum da Şubat ayı içinde bir normalleşme olsa bunun yansımaları yine en az birkaç ayı bulur, bu jenerasyon bir ürün almak mümkün olmayacak, bir dahaki jenerasyon da farklı olmazsa konsol alıp devam etmek isteyenlere katılmak gerekecek. Böyle saçmalık çünkü.

T800 tarafından düzenlendi
MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3090 varken 3080 ti diye bir kart olmamalı, yani fark ne olacak ki? 3090 zaten 3080'den %5 falan hızlı değil miydi? 3080 ti ile 3090 aynı mı olacak yani? asıl çıkması gereken 3070 ti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 15.12.2020 at 10:48, TiesTorN said:

3090 varken 3080 ti diye bir kart olmamalı, yani fark ne olacak ki? 3090 zaten 3080'den %5 falan hızlı değil miydi? 3080 ti ile 3090 aynı mı olacak yani? asıl çıkması gereken 3070 ti.

Farkı fiyat olacak.:mrgreen: Bir de bellek kapasitesi.

Edit: 3080ti için 20 gb denmiş. Ayrıca cc sayısı da 3090 ile aynı olacakmış. Bunun anlamı, bellek bant genişliği çok etkilemezse (zannetmem) ve gpu hızı da benzer seviyede olursa, gayet 3090 performansı verecek daha ucuz bir model sunulmuş olacak. Tabi ucuz derken beklenti hala 1000 dolar.:mrgreen:

https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-ti-allegedly-postponed-till-february-rtx-3060-12gb-6gb-in-january

Çıkışı için şubat ortası denmiş.

Aynı haberde 3060 ve 3050'den de bahsedilmiş ve 3060 için hem 6 gb hem de 12 gb lafları geçiyor. Bu kartın 12 gb olması için bellek konusunda radikal bir karar vermesi gerek Nvidia'nın. Ben o işi bir sonraki ürün gamında bekliyorum. O zaman bu seviyesi 12 gb, üst seviyeyi de 16/20/24 gb seviyesine çıkarır gibi. Çünkü zorunluluk haline gelecek. Eski az bellekli kart sahiplerinin de aklını çelecek, bir de ordan vuracak.

3050 de birkaç farklı yerde söz konusu oldu. Sürücü inf dosyalarında ve sistem tanıma programlarında falan görünmeye başlamış. 1660ti/1070 seviyelerinde olur diye tahmin ediyorum. 1650s'ten sonra giriş seviyesinde düzgün performans sunan bir kart çıkmış olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok