Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

Zaten uretemiyoruz, satamiyoruz... duyur gitsin anasini satayim, belki hisseye faydasi olur edition. Rakipten ne gelirse onun muadilinin uretimini arttirmaya calisiriz artik.

Bosuna mutfakta cekmedik videolari, ramazan pidesi firini gibi kuyruk var, ne cikarsa aliyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu doğru da rakamlar var mı mesela ortada ? Satışlar düştü mü artış mı oldu ? Arttı ise firma beklediğini bulabildi mi ? İllaki bir projeksiyonu yapılmıştır bunların.

Malın yok sattığı bir ortamda bu işten beklenen gelir elde edildi mi yoksa pandemi, üretim problemleri, üretimde kullanılacak diğer yan sanayi ürünlerini bulamama gibi problemler nedeniyle bir zarar mı var ortada ? Önemli bunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pide firini gibi kuyruk var cunku uretim yetersiz. Yeni urun duyurmalari da pr metnini paylasip “Bu Jen cok zeki adam” diye hisselerini overek kendisi de nemalanmaya calisacak soytarilara malzeme olacak.

Fiyat dusurup, uretimi dusuk tutup klubun onunde kuyruk olusturdu. Simdi de fiyat arttirip kar toplar.

Zeki, ona lafim yok. Ama kart bulunamiyorken yeni kart duyurmak biraz musteriyle .assak gecer gibi oluyor.

SEP and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu MSI Ventus RTX 3070 2X OC'yi Amazon'dan o fiyattan alıp geçmek lazımdı, o fiyata falan bir daha kart bulmak hayal olacak gibi, her gün Amazon'u kontrol ediyorum bakalım bir daha gelirse bir şekilde.

Fiyatlar itibariyle zaten RTX 3080 falan hayal oldu, en azından bir RTX 3070 olabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada şuna da dikkat artık, fiyat, stok, herşey birbirine girdiği, açıklanan fiyatlara asla ulaşılamadığı için pazardaki fiyatlara bakmak gerekli, piyasa fiyatı budur artık çünkü.

Baktığımda bazı RTX 3070 fiyatlarının yine piyasada halen satın alınabilir durumda olan RX 6800 kartlara çok yaklaşmış olduğunu görüyorum. Bu durumda RX 6800'ü eğer ki DLSS ve ray tracing beklentisi yok ise ciddi değerlendirmek gerekir çünkü bunların dışındaki kullanımlarda RTX 3070'in önünde çok azımsanmayacak şekilde. Hatta SAM ile farkı da açıyor baya bu özellikten faydalanabilen oyunlarda.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

An itibariyle Amazon'da Amazon Almanya üzerinden gönderilen Gigabyte RTX 3070 Vision OC var, kargo v.b. 6.350 TL gibi bir fiyata denk geliyor, ilgilenenler bakabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gibi kart arayan varsa, soyle bir yontem onerildi, sizinle de paylasayim... 

Almak istedigimiz kartlardan bir liste olusturuyoruz Amazon'da (DE, UK, ,TR farketmez)... Kredi karti ve adres bilgilerini kaydediyoruz... Alisveris Listesini acip paso F5 yapiyoruz :D , herhangi birinde Sepete Ekle butonu cikar cikmaz basip almaya calisiyoruz... Kimisi buna bile script hazirlamis o yuzden acele etseniz de alamayabilirsiniz ama denemeye deger... Zira Amazon cok uygun fiyatlara satiyor piyasaya gore... Dun ASUS 3070 TUF OC 5.800TL'ye satilmis mesela... TR'de 8bin TL kusurlere satiliyor... 

Benim 3080 listemdekiler soyle;

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaç aydır amazon.de deki yavaşlığın sebebi bu mu yani? Don lastiği alacağım kaç gündür fotoğraflar bile açılmıyor. 

Bu sayfaya girip bakabildiğinize göre ekran kartınız var daha ne yenisini arıyorsunuz. Karanlık monitöre bakıyor olsan anlarım da. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 3060, 12GB, $329, subat sonu.

3584 “Cuda cores” (3060Ti’da 4864, 3070’de 5888, 3080’de 8704)

192-bit veri yolu ile 408Gbps bant genisligi (3060Ti’da 448, 3070’de 448, 3080’de 760).

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son bir mesaj attım, youtube linki verdiğim için gitmemiş sanırım. Neyse Nvidia'nın etkinliğini atmıştım, 3060 tanıtılacak diye. Mobil tarafta da 3060 tanıtıldı.

Edit: 3080 ve 3070'in de mobil versiyonları tanıtıldı.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
35 minutes ago, wazzap said:

https://www.youtube.com/watch?v=_o-D-bgXAKM

Bizden pek ilgilenen çıkmaz ama sonunda ASUS, Intel'e s.ktiri çekmiş gaming laptoplarda. 

Asus yeterince büyük ve Intel zor günler geçiriyor. Yeter ulan demek için daha sırada elinde çakı bir sürü zayıf-kaslı var. İşler böyle giderse 40 yıllık kabadayılığın hesabını fena soracaklar. 

43 minutes ago, rammstein said:

RTX 2080 Ti sahibi birinin 3090 istemesi israf değil mi? :icon_think:

İstemesi değil alması israf. Dilimizi doğru kullanalım lütfen. Gerçi alamayıp burda dert yanmaları da israfa girebilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, kaptanpedal said:

İstemesi değil alması israf. Dilimizi doğru kullanalım lütfen. Gerçi alamayıp burda dert yanmaları da israfa girebilir. 

parası olan alsın kanka ya. millet neler neler yapıyor :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS’i Unreal Engine 4 icin plugin formatinda yayinlamislar. Fizikler, saç, kumas simulasyonu icin de boyle plugin’ler yayinlamislardi, kullanilacaginin garantisi olmuyor. Ama bu seferki performans arttiran cinsten oldugu icin farkli olabilir. Yine de her oyunda ayri degerlendirmek lazim, gorsel kalitede oyundan oyuna farklilik olabilir. Isin ilginc yani bu DLSS surumu VR destegine de sahip. Calisirsa guzel olur.

Darisi Unity’nin basina.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yil sonunda yeni Switch Pro’da 5nm Ada Lovelace mimarisi ile DLSS destegi dedikodulari donuyor. Nvidia mevcut 8nm uretiminden 5nm’e atlayarak yeni nesil kart uretecekse rekabet zorlanacak demektir. 5nm uretim kapasitesini mobil ve server urunlerine ayirip masaustune 7nm de verebilirler tabi.

Intel 14nm islemcisi ile Apple’in 5nm islemcisi single thread performansinda kapisabiliyor. Hem Intel, hem nvidia nispeten dusuk uretim teknolojileri kullanarak, tasarima guvenerek (ve hayvan gibi guc tuketerek) devam etti. Gecmiste cok benzer bir durum hatirlamiyorum.

Sonunda guncel uretim teknolojisine gecis yaptiklarinda piyasaya gelecek donanim bugunun urunlerini hizla eskitebilir. Uzerine bol USB4 serpistirilmis bu tarz bir sistem toplayana kadar kasilabilirse kasmali. GPU alip satilir tabi de, anakart/cpu/ram idare ediyorsa aynen devam edilebilir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, epi said:

Yil sonunda yeni Switch Pro’da 5nm Ada Lovelace mimarisi ile DLSS destegi dedikodulari donuyor. Nvidia mevcut 8nm uretiminden 5nm’e atlayarak yeni nesil kart uretecekse rekabet zorlanacak demektir. 5nm uretim kapasitesini mobil ve server urunlerine ayirip masaustune 7nm de verebilirler tabi.

Intel 14nm islemcisi ile Apple’in 5nm islemcisi single thread performansinda kapisabiliyor. Hem Intel, hem nvidia nispeten dusuk uretim teknolojileri kullanarak, tasarima guvenerek (ve hayvan gibi guc tuketerek) devam etti. Gecmiste cok benzer bir durum hatirlamiyorum.

Sonunda guncel uretim teknolojisine gecis yaptiklarinda piyasaya gelecek donanim bugunun urunlerini hizla eskitebilir. Uzerine bol USB4 serpistirilmis bu tarz bir sistem toplayana kadar kasilabilirse kasmali. GPU alip satilir tabi de, anakart/cpu/ram idare ediyorsa aynen devam edilebilir.

Nvidia açısından önce ticari mimari geçecek tsmc 5nm'ye. Ampere refresh %99 tsmc 7nm ile gelecek ama bu gidişle kolayına gelmez. En son gelecek olan oyun odaklı 5nm mimari artık hedef 2030 gibi birşey oldu bu kıtlıkta. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EVGA 30xx serisi kartları için Precision X1'in son versiyonunu indirip kurarsanız VBIOS update yapıyor ve Resizable BAR'ı aktif ediyor. VBIOS update ile aktif ettim, en güzel yanı min fps oldukça yükseldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız şimdi şöyle bir durum var. Evga ek thermal pad verdiğinde sorun thermal pad'in kendisinden kaynaklanmıyordu. Thermal padlerle soğutma bloğu arasında boşluk kaldığı için sıkıntı çıkıyor deniyordu. Bana da GTX 1080 ftw için göndermişlerdi. Hatta bir tane de ayrıca yanlışlıkla göndermişlerdi.  Her ne kadar ben kendim dikkati çeker bir sorun farketmesem de değiştirmiştim thermal padleri. Ama şuan gddrx6 ısınma mevzusunda, bloğa temas etmeyen thermal padler gibi bir durum söz konusu mu bilmiyorum açıkçası. Gddrx6 zaten kendisi çok ısınıyor gibi. Dolayısıyla hangi thermal pad olursa olsun iş daha çok soğutucu yapısında bitiyor gibi. Gerçi hangi markanın nasıl bir pad kullandığını bilemem tabi. Yazıya bakılırsa thermal pad değiştirdikten sonra memory junction sıcaklığının 106 derecelerden 86'lara düştüğünden bahseden kullanıcılar varmış. Ucuz, iş görmeyen thermal pad kullanılmışsa bir çözüm sunmaları gerek tabi. Ben anca kendi tecrübeme dayanarak konuşuyorum. Palit RTX 3080 Gaming Pro'da memory junction temperatures gözlemlediğimde 85 derecelerin üzerinde sıcaklıklar görüyordum. Ama öyle 90-100 dereceleri falan görmedim hiç. Zaten sonra full sıvı soğutma bloğuna geçtiğimde de memory junction sıcaklıkları max. olarak 72-74 derecelere düşmüştü.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok