Nvidia GeForce RTX30 Serisi - Ampere (2020-2021)
1 1

Bu konuda 704 mesaj var

MSI GeForce RTX 3080 Ti SUPRIM X fotosu sizmis.

https://videocardz.com/newz/msi-geforce-rtx-3080-ti-suprim-x-pictured

DF Exclusive: Metro Exodus Enhanced Edition

https://www.youtube.com/watch?v=NbpZCSf4_Yk

19:10'daki goruntu super. Eski model lightmap kullanan oyunlardaki statik isiklandirmanin kalitesine benzer ama gercek zamanli dinamik isiklandirma olmus. DLSS 2.0 destegi de eklenmis. RT destekli kart oyunun minimum gereksinimlerinden.

RTX Direct Illumination.

https://www.youtube.com/watch?v=AiliuDkVJRs

Binlerce isigi RT ile gercek zamanli isleyebiliyorlar artik.

Guzel gelistirdiler ray tracing isini. Islem gucu defalarca artana ortamin isiga verdigi tepkinin gecikmeli olmasi ve goruntude noise ya da bulaniklik olmasi sebebiyle mukemmel degil diyecegiz, bir sure gectikten sonra bu goruntuler basit gelecek ama onumuzdeki 10 yilin isiklandirma modeli oturuyor. DLSS de guzel gelisti. Unreal ve Unity motorlarina genel destek halinde eklenme surecinde.

Kart temin etmek kolaylasip nvidia 7nm gibi daha ileri bir uretim teknolojisine gecene kadar hem RTX hem DLSS iyice oturmus olacak. Mevcut konsollar zaten RT konusunda limitli, ara iyice acilacak. UE5, MetaHuman, Quixel megascans... Konsollarda hafiza bol, doku ve geometri kalitesini yuksek tutarlarsa PC'de de onun uzerine Enhanced Edition hesabi isiklandirmayi costurup cok guzel isler cikartabilirler.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'dan beklerken ilk demo videosu Intel'den geldi:

https://www.youtube.com/watch?v=P1IcaBn3ej0

Oyun goruntusunu gercek dunyadan goruntu ile karsilastirip bunun buna benzemesi icin soyle degismesi lazim diyen neural network. Gercek zamanli. Stabil, kareden kareye goruntu atlayip ziplamiyor, araya olmamasi gereken seyler sokmuyor. Gercek zamanli ve stabil oldugu icin ilginc, goruntu kalitesi zamanla daha iyi olur.

Nvidia'nin tensor core'larla tam da bu mantikta isler yapmasini bekliyorum.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3080Ti piyasaya cikmak uzere, herhalde MSRP $999 alti olur. Ama eBay'de 3080 $2300'e gidiyor. Nvidia AMD'den rekabet varken, ARM'i da satin almisken simsekleri iyice ustune cekmemek icin bunlari ucuz fiyatladi, yoksa iki kat fiyat da cekseler satilacakti. Tam cilginlik yili oldu.

1 tane almak icin nowinstock.net'de aylarca alarm bekleyenler var. Stok dusurmenin daha kolay bir yolu var mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3080Ti fiyati biraz yuksek olmus. Yine Founders Edition insafli, markalarin kartlari daha da pahali olacak. Zaten bulunmadiktan sonra cok da farketmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3090 almak yerine 3080Ti almak makul. Tasarimci icin 24GB hafizanin artisi var ama oyunlarda 3090 ile 3080Ti'in %3 performans farki var (%1-5). 12 GB hafiza da yeterli olacaktir zira bu nesil konsollar 16GB, onun da hepsi grafige ayrilmiyor. 12x2GB yerine 12x1GB, yine 12 adet veriyolu var. o yuzden performans neredeyse ayni. Islem gucu benzer. Cuda core'larin ve RT core'larin 41'de 1'ini kapatmislar. 3080Ti'da saat hizini da %2 civari kismislar. Islemci gucu %5 dusuk, hafiza bandi %2.5 dusuk, pratikte ortalama %3 yavas ama %20 ucuz.

3080 kagit uzerinde daha iyi fiyat/performans oranina sahip. Ama o fiyattan pek bulunmuyor. Dolayisiyla pratikte hangi fiyattan yakaladiginiza bakmak lazim. Bir de "3080 bana yetmiyor cunku su oyunda 4K'da su performansi istiyorum" diyenler icin guzel.

Iki gun sonra 7nm kartlari duyurup kufur yiyebilirler. Mart gibi ciksa ve $999 olsa superdi, simdi "beklesem mi" diye dusunulebilir. Ama tabi beklemenin sonu yok. Arzda sikinti oldugu icin bu kart hazirani bulduysa belki 7nm'leri de yakin zamanda goremeyebiliriz.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkcası 25k dan aşağı gelmez, gelirse 3080 yanında cok komik durur  diyordum... 21k fiyattan gelince dayanamadım aldım, ki biraz satış olduktan sonra fiyatını 24,5 güncellemişler hemen, daha öncede boyle oldu, Satışa açılan ilk parti bir tık uygun oluyor sonra fiyatlar alıp başını gidiyor.

Bakalım gelince bir iki bench atarım, gerci @stardust beyler güncellemiyor da listeyi ama olsun...

:) 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

konsolların değil de, kripto madenciliğinin pc'de oyunu bitireceği kimin aklına gelirdi...

cyperpunk'ın da fiyasko çıkmasıyla, 1080ti üstü bir karta 2K 165hz monitörüm için hangi oyunda ihtiyaç olacağını sorgular haldeyim.

bu örnek 1 elin parmaklarının sayısını geçmez ama şuan platinum trophy açmak için last of us part 2'yi 2. kez oynuyorum. oyun ps5'de 60 fps güncellemesi ile o kadar iyi bir hale geldi ki, sırf bu oyun için bile ps5 alsanız pişman olmazsınız iddasını öne sürebilirim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia LHR kartları duyurdu, belki onlar durumu biraz düzeltir. Ben bu jenerasyonu atlayacağım. Yeni monitör de almak istiyorum GPU ile aynı anda daha iyi olur belki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun oynayan adam 3080 ile 3080Ti arasindaki farka yuzde olarak bakmayabilir. Biri oynamak istedigi cozunurlukte istedigi performansa yetiyorsa, digeri yetmiyorsa hizli olani alip gecebilir. Mining ile ugrasan adam icin fiyat/performans onemli. Bu kartlar MSRP fiyatlariyla bulunabilse miner 3080Ti alacagina neredeyse iki 3080 alabiliyor. Kirilana kadar 3080Ti'larda hashrate limiter da var. Yani ilan edilen fiyatlarla ciksa 3080Ti mining icin cekici olmaz, miner'lar 3080 ve altini alir, 3080Ti oyunculara kalir. Ama yeterince uretim olmasi lazim ki miner'lar yeterince 3080 ve alti bulsun, "verim dusuk ve fiyat/performans orani kotu de olsa sonucta artiya geciyor" diye ne bulursa aldigi icin 3080Ti almasin.

Buradan "nvidia yeterince 3080 ve alti uretebilirse oyunculara cok 3080Ti satacak" gibi ilk bakista kulaga tuhaf gelen bir sonuc cikiyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, epi said:

Oyun oynayan adam 3080 ile 3080Ti arasindaki farka yuzde olarak bakmayabilir. Biri oynamak istedigi cozunurlukte istedigi performansa yetiyorsa, digeri yetmiyorsa hizli olani alip gecebilir. Mining ile ugrasan adam icin fiyat/performans onemli. Bu kartlar MSRP fiyatlariyla bulunabilse miner 3080Ti alacagina neredeyse iki 3080 alabiliyor. Kirilana kadar 3080Ti'larda hashrate limiter da var. Yani ilan edilen fiyatlarla ciksa 3080Ti mining icin cekici olmaz, miner'lar 3080 ve altini alir, 3080Ti oyunculara kalir. Ama yeterince uretim olmasi lazim ki miner'lar yeterince 3080 ve alti bulsun, "verim dusuk ve fiyat/performans orani kotu de olsa sonucta artiya geciyor" diye ne bulursa aldigi icin 3080Ti almasin.

Buradan "nvidia yeterince 3080 ve alti uretebilirse oyunculara cok 3080Ti satacak" gibi ilk bakista kulaga tuhaf gelen bir sonuc cikiyor.

Aradaki fark %2-5 falan. fiyat farkı anormal. Ha, 3080 bulamıyorum, TI var onu alayım fiyatı salla ya olabilirdi ama fark çooooooooook fazla.

3070TI belki daha mantıklı bir seçim olacaktır bu tayfa için.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bana sorarsan pahali, $999 olmali. eBay'de $2000-2400'e alan, "oh 3090'i $2500-3000'e alacaktim, iyi oldu" diyen adama sorarsan ucuz. Fiyat performans tablosuna koyarsan ayni sekilde 3080'e gore pahali ama 3090'e gore ucuz.

Oyunu calistirsin diyen adama 1080Ti hala super. RT isteyen oyunu da calistirsin diyen adama 3060Ti onun dengi. Su cozunurlukte su hizda calissin istiyorum dediginde is karisiyor, fiyat/performans tabanli karar mekanizmasi yalan oluyor.

Eskiden bir arkadasim " o paraya PC toplayip Need For Speed oynayacagina ikinci el araba alir sokakta gezersin" demisti. Simdi sadece ekran kartlari o seviyede. Gerci 20x0 serisi beterdi, 3080'ler aslinda o nesle gore cok iyi MSRP'e sahip ama bulunmuyor iste.

Neyse, en buyuk derdimiz bu olsun.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3dfx’in guncel glide dll’sini Quake 2’nin klasorune attigi gunlerden beri konuyu takip edenler icin ilginc :) Machine learning de soz konusu olunca daha ilginc oluyor.

Gun gelecek dusuk cozunurlukte goruntu ve yuksek cozunurlukte goruntu ikilisi yerine 3D model ve gercek hayattan video ile egitilmis dll’yi de atacagiz o klasore. Cok uzak degil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nihayet DLAA geliyor.

DLSS ic cozunurlugu dusurup machine learning ile kaliteyi arttirarak native cozunurluk benzeri goruntu elde etmeye calisiyor.

DLAA ic cozunurlugu dusurmuyor. Daha da yuksek cozunurlugun kalitesini yakalamaya calisiyor.

Amac performans artisi degil. Performans dusmeden kalite artisi.

Yeni driverlar bir suru oyuna DLSS destegi ekledi. DLAA geldiginde bu oyunlarin hepsinde calisirsa sasirmam. Bir sonraki nesil kartlarda “sen bana sabit x fps ver, sahne kalabaliksa DLSS, sahne sana hafifse DLAA yaparak o sabit hizda verebildigin en iyi kaliteyi ver” demek mumkun olabilir.

VR oyunlari bu mantikta bir dinamik cozunurluk ayarini bugun zaten yapiyor (masaustu oyunlardan daha agresif sekilde, 90fps gibi bir performansi sabit tutarak). Bunu machine learning ile ciddi kalite artisi ile sunmak tensor core’larin birinci gorevi olmali. Hizi sabit tutamadiginda ara kareler generate etmek ikinci gorevi olmali.

Sahnede cok aksiyon olunca goruntunun camurlastigi oyunlar degil, sahnede az aksiyon olup dur suna yakindan bakayim dediginizde Pixar gibi 64x AA kalitesine mumkun oldugunca yaklasan oyunlar.

epi tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayda $17’a RTX 3080 performansi cloud gaming, 1440p 120hz.

https://youtu.be/1T4hg4uC02Q

Fiber, 5G, low orbit satellite derken hizli ve gecikmesiz Internet yayginlastikca, toplu para odemedigin, her cihazda oynadigin, next-gen konsol kalitesinde oyun aboneligi, ozellikle de baska aboneliklerle promosyon paketlenince iyi tutacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://youtu.be/EcGkF9SBuSo

Yaklasik olarak %50 performans artisi, %100 verimlilik artisi (performans/guc).

7nm, HBM2.

Bize degil. Server’lara, miner’lara. AMD ve Intel GPU’larindan saglam rekabet gelseydi de nvidia bu mimariyi pahali uretimle taclandirsaydi gorecegimiz performans.

Rekabet olsa Apple gibi 5nm’e mi gececekler diye beklerdik. Simdi 3090Ti 7nm ciksa sasiracagiz.

HBM2 de GPU pakedinde sogutuldugu icin mining’de bile cok isinmiyor. Tam “pro” tasarim. Biz de isteruk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

40x0 serisi 2022 dedikodusu mevcut. 3090Ti 3090'dan belki %5-10 hizli olacak ama arada bir nvidia'nin yaptigi gibi, "o kadar pahali karti aldim, yeni seri cikti" karti olacak anlasilan. Yeni seri TSMC'de 5nm urettirilirse bu 450W takozu niye aldim dedirtebilir.

• Intel geride baslayip her yil yeni seri cikararak arayi kapamayi hedefliyor gibi.
  • AMD multi-chip tasarimi kotarirsa veya gomulu hafiza modelini 3d stacked sekline gecirirse rekabetin gelecegi ilginc olacak.
  • Qualcomm'un son islemcileri handheld devkit cihazda aktif sogutma ve 120hz 1080p OLED ekran ile geliyor. Sabit o hizda calisabiliyorsa iyiymis.
  • Apple'in M1'lari fisi duvardan cekip pil'den calisinca performans kaybetmiyor.

Intel, AMD nvidia'nin mimarisinin performans etkinligini yakalamaya calisacak. nvidia ise Qualcomm ve Apple'in enerji etkinligini yakalamaya calisacak. Tek chip GPU, multichip GPU, entegre hafiza, stacked hafiza, SOC modeli entegre islemci gibi farkli tasarim yaklasimlarinin yarismasini izlememiz mumkun. Eger Nvidia'nin ARM'i satin almasina yasal bir engel cikmazsa buyuk arti olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok