i9 7900X 10 Cores@5000MHz
2 2

Bu konuda 15 mesaj var

Sağ olunuz. :)

Bu benim en son topladığım sistem, 2017 falandı herhalde. Anakartı VRM pislik çıkartmasın diye Rampage VI Apex almıştım. İşlemci de kötü çıkmamıştı o zaman, 1.11V ile 4500MHz ayarlayıp bırakmıştım, delid işine o zaman pek cesaret edememiştim, belki sonra yaparım diye o şekilde kalmıştı.

Şimdi bir deneyeyim dedim bakalım limitleri nedir, ancak 5 GHz benchmark alabilmek için 1.30V üzeri kesin isteyecek.

1.205V ile 18C oda sıcaklığında en sıcak çekirdek 73-74C oldu, 5 GHz ile throttle olur diye düşünüyorum delid yapılmaz ise. 

Sogutma da benim kaç sene önce kurduğum sistem halen, HAF 935 kasa içinde(tam takım halinde, resimlerini görseniz anlarsınız, alttaki mini ITX kasa da takılı) dört adet EK-PE 360mm radyatör, EK XTOP Revo Dual D5 seri iki adet D5 pompa, bunlar da maksimum %70 hız ayarında. Bu seri bağlantılı parça ama baya başarılı, ikisi yüzde yetmiş ayarda tek pompa %140 hızında çalışırmış gibi oluyor neredeyse. 

CPU'nun da üzerinde EK Supremacy EVO blok var. Yine sisteme Founder's Edition GTX 1080Ti da dahil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle bir soğutma sistemi ile bu oda sıcaklığında işlemcinin 73-74'ü görmesi işlemcinin IHS (macun) kurbanı olduğunu gösteriyor ama 200mhz için delid yapılır mı bilemedim. Tabi diğer taraftan bu havada böyle ise yazın sıcak günlerde 4800'de de throttle olma ihtimali var.

Şu işlemciler lehimli olsa ne güzel olurdu. İşlemci çekirdeği 73-74 olduğunda su sıcaklığı ne durumda görebiliyor musun abi? Çünkü benim sistemde en sıcak işlemci çekirdeği ile su sıcaklığı arası yükte +20 derece fark oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Su sıcaklığını ölçmek için donanım yok bende, bir ara niyetlendiydim ama kaldı sonra.

4800MHz 1.22V ile işlemci oturdu ama çok çok süper bir getirisi olmadı tabii 4500MHz hıza göre. The Division 2'de 60-64C oluyor anlık bu voltajda ama genelde 50-55 gibi. 4500MHz'de 40C ve üzeri, 50C üzerine çok çıkmıyor 1.11V ile.

Intel de iyi gitmiyor bu ara, 10980XE çıkardılar X299 için ama 3950X ve MSI X570 Unity alsam yine aynı paraya gelir neredeyse.

Sadece oyun için de 9900KS ve Gigabyte Z390 Auorus Master iyi bir seçenek, bu da 3950X'in fiyatına neredeyse halledilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rockit Delid Kit var 7900X için 40 USD gibi, Türkiye'ye gönderiyorlardı bir ara ama bakmak lazım yine.

7 serisi sonrası Skylake işlemciler de soldered bu arada.

Tabii hepsi Skylake çekirdeği ki eskidi artık, al birini vur birine bu serinin.

9900K(S) için de Der8auer'in direct die cooling aparatı var bir tane, direkt heatspreader çıkartılıp çekirdek ile temas sağlamak için, o da ilginç birşey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem terfisi nedeniyle iki haftaya yakın pcsiz kaldım, o yüzden foruma epeydir bakmıyorum. Şimdi gördüm başlığı. Güle güle, serin serin kullan abicim.

Eğer sıcaklıklar daha fazla canını sıkarsa delid yap gitsin. Müthiş bir rahatlık oluyor. İlla sınırları zorlamaya da gerek yok. Normal ya da az oc'lu frekanslar için bile serin serin çalışması gayet güzel oluyor. Ben de oyun öncelik olduğu için iki hafta önce z390 ve i9 9900k aldım. Ama komple kasada da revizyona gittiğim için anca sanırım bu gece sistem komple tamamlanmış olacak.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullan Korhan sen de. :)

5000Mhz olarak 1.295V ile Rainbow Six Siege benchmark yaptım 4500MHz ile neredeyse hiçbir dark olmadı, GTX 1080Ti 2000MHz ile 1080p'de.

4800MHz 1.22V ile The Division 2 de aynı çıktı 4500MHz haliyle GTX 1080Ti ile 1080p çözünürlükte.

Delid Kit alıp liquid metal uygulayarak 4800-5000MHz mi devam etsem ki M.2 sürücülere de geçesim var boyle olursa, 3950X ve MSI X570 Unify ikilisine mi geçsem ya da i9 9900KS ile Z390 Auorus Master ikilisine mi geçsem kararsız kaldım, RTX 2080Ti aşırı pahalı getirdiklerine göre 1080Ti üzerine, onu yapmak pek istemiyorum, belki de beklerim, bakalım artık. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

M2 terfisi için beklemeye pek gerek yok, piyasadaki ürünler ve fiyatlar makul fakat halihazırda düzgün bir ssd kullanıyorsanız bir fark hissetmeyeceksiniz. Ekran kartı için ise şuan doğru bir zaman değil, birkaç ay içinde yeni kartlar duyurulacak. Bu zamana kadar 1080ti idare ettiyse biraz daha da eder.

Anakart işlemci konusunda da şuan kullandıklarınız her ne kadar çok iyi olsa da keyif meselesi. Ben olsam 4500'e sabitler devam ederdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, T800 said:

Güle güle kullan Korhan sen de. :)

5000Mhz olarak 1.295V ile Rainbow Six Siege benchmark yaptım 4500MHz ile neredeyse hiçbir dark olmadı, GTX 1080Ti 2000MHz ile 1080p'de.

4800MHz 1.22V ile The Division 2 de aynı çıktı 4500MHz haliyle GTX 1080Ti ile 1080p çözünürlükte.

Delid Kit alıp liquid metal uygulayarak 4800-5000MHz mi devam etsem ki M.2 sürücülere de geçesim var boyle olursa, 3950X ve MSI X570 Unify ikilisine mi geçsem ya da i9 9900KS ile Z390 Auorus Master ikilisine mi geçsem kararsız kaldım, RTX 2080Ti aşırı pahalı getirdiklerine göre 1080Ti üzerine, onu yapmak pek istemiyorum, belki de beklerim, bakalım artık. :)

Teşekkür ederim abicim. 

Eğer 9900 terfisi düşünürsen 9900ks alma. Ben o hatayı ilk siparişimde yaptım. Intel biliyorsun tüm box işlemcilerine 3 yıl garanti veriyor. Normalde 9900k'nın tdp'si 95W olarak gelirken KS'de  tüm çekirdekler 5 ghz'de çalışır dediği için tdp'si 125w olarak geliyor. Bu nedenden dolayı da KS'lerin garantisi iki yıl. Zaten 9900k için,  iyi bir custom sıvı soğutmayla tüm çekirdekler 5ghz mesele değil. Intel istediği kadar special edition falan desin, sırf fabrikadan hazır tüm çekirdekler 5ghz  gelecek diye niye bir yıl garantiden feragat edelim. Ben bu garanti olayını siparişten bir gün sonra farkettiğim için siparişi iptal edip 9900k siparişi verdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/25/2020 at 5:23 PM, ZvAnA said:

Teşekkür ederim abicim. 

Eğer 9900 terfisi düşünürsen 9900ks alma. Ben o hatayı ilk siparişimde yaptım. Intel biliyorsun tüm box işlemcilerine 3 yıl garanti veriyor. Normalde 9900k'nın tdp'si 95W olarak gelirken KS'de  tüm çekirdekler 5 ghz'de çalışır dediği için tdp'si 125w olarak geliyor. Bu nedenden dolayı da KS'lerin garantisi iki yıl. Zaten 9900k için,  iyi bir custom sıvı soğutmayla tüm çekirdekler 5ghz mesele değil. Intel istediği kadar special edition falan desin, sırf fabrikadan hazır tüm çekirdekler 5ghz  gelecek diye niye bir yıl garantiden feragat edelim. Ben bu garanti olayını siparişten bir gün sonra farkettiğim için siparişi iptal edip 9900k siparişi verdim.

Konuyla biraz alakasız olacak ama, hiç işlemciyi garanti süresi içerisinde gönderip tamir/değişim yaptırdığınız oldu mu? Ben hiç böyle bir durum okuduğumu hatırlamıyorum, aklıma takıldı :)

Sistemleri güle güle kullanın

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@quad ben yaptım. ryzen 7 1700lerin ilk serisinde compile error verme gibi bazı sorunlar vardı. gerçi ben hiç compile bir şey etmedim ama satarken daha sonra sıkıntı çıkmaması için yenisi ile değiştirtirttim. tabi bu sorunu önce onaylamak için linux vs kurmam gerekti ama sonuçta adamlar laf etmeden tak diye yenisini gönderdiler. bu arada intel'de yine bir açık çıkmış diyollav. :(

quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, quad said:

Konuyla biraz alakasız olacak ama, hiç işlemciyi garanti süresi içerisinde gönderip tamir/değişim yaptırdığınız oldu mu? Ben hiç böyle bir durum okuduğumu hatırlamıyorum, aklıma takıldı :)

Sistemleri güle güle kullanın

İlk garanti süresinde arızalanan işlemcim intel  E6420'ydi galiba, sonra bir tane Q6600 ve en son da i7 2600k işlemcim garanti süresinde arızalanmışlrdı, ilk ikisi iki sene içinde arızalanmıştı ve aldığım yerler ile sorunu çözmüştüm, yenileri ile değiştirilmeişlerdi. 2600k ise 3. senesinde arızalandığı için intel uluslararası garantiden yararlandım. Onda da işlemcinin yenisi gönderildi.

quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, ZvAnA said:

İlk garanti süresinde arızalanan işlemcim intel  E6420'ydi galiba, sonra bir tane Q6600 ve en son da i7 2600k işlemcim garanti süresinde arızalanmışlrdı, ilk ikisi iki sene içinde arızalanmıştı ve aldığım yerler ile sorunu çözmüştüm, yenileri ile değiştirilmeişlerdi. 2600k ise 3. senesinde arızalandığı için intel uluslararası garantiden yararlandım. Onda da işlemcinin yenisi gönderildi.

Korhan abi bozma istatistigin çok yüksek, ne yapiyorsun islemciler ile??

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok