Cinebench R20-10085 Points
1 1

Bu konuda 33 mesaj var

Dayanamamış Tolga Abim. :D

Hayırlı olsun abi, gerçi senin oynadığın çözünürlükte herhangi bir FPS artışı oldu mu bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok çok öyle bir değişiklik olmadı tabii ama 7900X platform olarak eskimişti artık, bir üç sene daha götürmezdi.

3950X'i beğendim, 1800X tecrübem gibi değil, tabii yine Intel'e göre baya bir ayar yapmak gerekiyor ama çalışması falan ilk seri gibi değil kesinlikle.

Benim aynı soğutma ile 4500MHz 10 çekirdek islemciden 4400MHz 16 cekirdek olarak daha serin çalışıyor.

Daha uğraşıyorum bakalım.:)

4500MHz de kasabilirim işlemciyi sanıyorum  ama o son nokta olur artık herhalde ki yazın da şüpheli olur o hız, 4400MHz 16 adet  çekirdek  bu voltaj ile iyi baya.

ObiWan, wazzap and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ilk 8 çekirdek 4400MHz 1.25V, diğer kalanları ise aynı voltaj ile 4300MHz'de bıraktım.

Load Line Calibration da ortada.

PBO ile deli voltajlar veriyor CPU'ya benim manuel ayara göre, hem işlemci daha çok ısınıyor hem de 4100MHz gibi sonlanıyor.

PBO ile de uğraşayım bir ara öğrenip.

Bu arada 4500MHz için 45 çarpanı kırmızı oluyor BIOS'ta.:)

Squall, Thustu, Narcissus and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800abi sana zahmet bir Cinebench R15 skoru da yollar mısın ilgili konuya? İnternetteki puanlara göre 4100 civarı alıyor ama senin bu sistemle 4300'ü bulabilir belki.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, wazzap said:

@T800abi sana zahmet bir Cinebench R15 skoru da yollar mısın ilgili konuya? İnternetteki puanlara göre 4100 civarı alıyor ama senin bu sistemle 4300'ü bulabilir belki.

Olur tabii akşam yaparız bir test.

17 saat önce, Narcissus said:

Ryzendan aleyküm selam reyiz :baba:

Selam goçum benim. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün daha detaylı bakabildim, varsayılan voltajı(öyle olduğunu varsaydım, VID 1.10V diye gördüm default olarak ki default hızı 3500MHz) ile ilk sekiz çekirdek 4100MHz, ikinci sekiz çekirdek 4000MHz olarak gayet iyi ve çok çok serin çalıştı, The Division 2'de genelde 30 küsur derecelerde seyrediyor bu şekilde, Cinebench R20'de 50C bile olmuyor.

4400MHz-4300MHz karma ayar ile 4100MHz-4000MHz karma ayar arasında da The Division 2 DX12, Rainbow Six Siege Vulkan benchmarklarında hiçbir fark olmadı. 

The Divison 2'de i9 7900X 4500MHz'den bir miktar yavaş gibi geldi onun test sonuçlarını yanlış hatırlamıyorsam(160 küsura karşı 150 küsur gibi 1080p High ayarlarda FPS o sonucu yanlış hatırlamıyorsam)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 'ün OC maceraları Ryzen heyecanını yeniden hortlattığı bu başlıkta bir de TPU'da yayınlanan bir makale beni adeta 'hadi alayım şunu da kurcuklayayım' kafasına getirdi.

Çok detaylı yazmış eleman Threadripper üzerine, tüm 3rd gen Ryzen'ler için geçerli bilgiler çoğu.

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-threadripper-3000-overclocking-deep-dive-asus-rog-zenith-ii-extreme/

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdilik çok serin ve çok çok sessiz çalışmaya imkan vermesi nedeniyle 4100MHz-4000MHz karma ayarda kullanmaya karar verdim, Ramleri Hynix D-Die 2x16GB 3600MHz C16 aldim ki TRFC değerini 471 altına getiremedim, bu da oyunların en hassas olduğu ayarmış gördüğüm.

Bu değer için de en iyi bellek tahmin edileceği üzere Samsung B-Die, elimde 3200 C14 B-die var, onunla da bir deneyeceğim bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunu da buraya koyayim bir data point olarak.

Bu yeni cok cekirdekli islemcilerin bazi islemlerdeki performanslarinin boyle ezici olmasi ancak oyun performansina etkisinin cok dusuk olmasini nasil yorumlamak lazim emin degilim.

MonkeyBusiness - AMD Ryzen 7 [email protected] (stock) - 32GB Ram@3600Mhz - 4582cb

R1bd-Rswa-L1.png

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11.02.2020 at 09:03, wazzap said:

Mutlaka vardır. @coffe lake en azından 3000'e deneme yapın bence, başarılı olursanız aradaki farkı kendiniz göreceksiniz. 

corsair vengeance lp ddr4 2400 ram'ler. önümüzdeki ay yeni ram kit alacağım büyük ihtimalle 32 gb olacak o zaman doğrudan 3000 mhz alırım.

coffe lake tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, MonkeyBusiness said:

Bunu da buraya koyayim bir data point olarak.

Bu yeni cok cekirdekli islemcilerin bazi islemlerdeki performanslarinin boyle ezici olmasi ancak oyun performansina etkisinin cok dusuk olmasini nasil yorumlamak lazim emin degilim.

MonkeyBusiness - AMD Ryzen 7 [email protected] (stock) - 32GB Ram@3600Mhz - 4582cb

R1bd-Rswa-L1.png

işte o yüzden evde grafik, video edit, render vs işi olmayan adamın önceliği hâlâ intel işlemciler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

9900K halihazırda oyun için en iyisi tabii ama 3900X ve 3950X ile RAM ayarlaması yapılır ise arada o kadar çok çok fark kalmıyor.

3950X ekstrem tabii ancak 3900X seçilebilir.

Bugün bir video seyrettim Amazon total CPU satışlarında (videoyu yayınlan sitenin kendi linki üzerinden yapılanlar sanıyorum) AMD'nin üstünlüğü var 2019 için, alt ve orta segmentlerde hele çok ciddi bir üstünlüğü var, alt segmentte hatta Intel yok gibi birşey, orta segmentte bu kadar değil ama yine de çok çok ciddi AMD lehine fark var.

Ancak üst segmentte Intel üstünlüğü var. Tablo terse dönmüş orada.

AMD'nin oyunla ilgili olayı mimarideki Infinity Fabric ile alakalı, latency ne kadar azaltilirsa o kadaf iyi hatta daha iyi, Latency testi yaptiginizda cok fark yok gibi geliyor mesela ama oyundaki fark acaip degerlere ulasabiliyor. Ram overclock AMD icin onemli, hatta CPU overclocktan daha onemli denilse cok yanlıs olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K'dan ziyade 1440p daha önemli, GPU yüklenmesi oldukça zaten CPU'nun önemi azalıyor baya. 

1080p ve 1440p yüksek FPS için Intel avantajlı, ancak AMD'de RAM ince ayarlarına girer, kaliteli RAM alırsan ki bu da fiyatı artırır tabii bu da başka bir yönü ancak performans açısından değerlendirirsek 9900K ile aradaki makas baya kapanıyor ama dediğim tabii 3600 C14 falan gibi egzotik sayılabilecek ayarlar kullanabilecek kit bulmakla alakalı. 

Bir de tabii kullanılan ekran kartı da önemli, şimdi ne bileyim RTX 2070 seviyesinde falan birşey kullanılıyor ise bu da mesela RTX 2080 Ti kadar farketmez o çözünürlüklerde.

PC'de şu an için oyun dışında başka birşey yapmayan birisi için 9700K bile gayet yeterli, 9900K'ya falan bile çok girmeye gerek yok hatta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ama soyle bir hesap var, ki benim yaptigim hesap da bu:

AMD islemcinin oyun performansi, dengi Intel islemciden daha iyi degil...

Ama daha kotu de degil..

Ve oyun disindaki hemen hemen her senaryoda Intel'den onde...

O zaman neden intel alayim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu saatten sonra 8 thread işlemci alınmaz bence. İllaha Intel alacaksam gider 8700k alırım. Cyberpunk bile yeni nesil konsollarla ile beraber çıkarılmayı bekleniyor o yüzden yoğun bir işlemci kullanımı bekleyebiliriz, keza bundan sonraki oyunlarda da işlemci kullanımı artacaktır diye düşünüyorum.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de şu an için diye bahsettim ve sadece oyun için diye de belirttim bu senaryoda Intel üstün, bu da bir gerçek. 

Zaten yine belirtmek gerekirse elde RTX 2070 ve daha aşağısı bir ekran kartı var ise bu kadar ince elemeye falan da gerek yok. Bahsettiğim üst düzey kartlar ile düşük-orta çözünürlüklerde en yüksek FPS yakalamakla ilgili. 

Amazon indiriminden EVGA Z390 Dark ve  yine fiyatı çok uygun 4133MHz CL18 Samsung B-die RAM siparişi vermiştim ancak benzer düşüncelerle 3950X aldım siparişi iptal edip. 

Yine en az üç yıl kullanmak istiyorum platformu çünkü. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok