AMD Ryzen Genel Konu-Anakart/İşlemci v.b.
2 2

Bu konuda 163 mesaj var

reddit'in overclocking sub'ın çok değişik şeyler okuyorum bu ryzenler ile ilgili. özellikle de ilk üretimi yapılan ryzen 2 işlemciler ile şu an yeni üretilenler arasında ciddi hız/performans/cooling farkları olduğunu yazıyorlar. örneğin kendi işlemcim ile 4,1 GHz'in üzerine all core ile 1.31V'da çıkamazken adamlar 1.27 V ile 4.3, hatta 4.4.GHz kullananlar var. Üstelik bu değerleri de Cinebench R20 ve diğer benchmarklar ile koruyorlar. Çok enterasan geldi bana açıkçası. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, wazzap said:

reddit'in overclocking sub'ın çok değişik şeyler okuyorum bu ryzenler ile ilgili. özellikle de ilk üretimi yapılan ryzen 2 işlemciler ile şu an yeni üretilenler arasında ciddi hız/performans/cooling farkları olduğunu yazıyorlar. örneğin kendi işlemcim ile 4,1 GHz'in üzerine all core ile 1.31V'da çıkamazken adamlar 1.27 V ile 4.3, hatta 4.4.GHz kullananlar var. Üstelik bu değerleri de Cinebench R20 ve diğer benchmarklar ile koruyorlar. Çok enterasan geldi bana açıkçası. 

Tahminen Ryzen 2000 için 3000 çekirdekleri kullanmaya başladılar Ryzen 1000 için 2000 çekirdekleri kullandıkları gibi.  Kokusu çıkar yakında.

Ben dandik soğutucumla 4.0GHz olarak kullanıyorum, fazlası ile yetiyor.  Gözüm bir iki sene içinde 8 çekirdekli bir 3000 serisi işlemciye geçmekte ama :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen ilk nesil baya berbattı overclock yönü ile 3600MHz base hızı olan 1800X 4000MHz yapamıyordu falan, hiç kabul edilebilir değildi, Ryzen 2 de o kadar farklı değildi sanıyorum ama Ryzen 3 ile durum bir miktar değişti, tabii Intel seviyesinde birşeyler kesinlikle beklememek lazım.

Intel'in 14nm süreci baya olgunlaştı, işlemcilerin overclock potansiyeli bu nedenle yüksek ancak orada da sıkıntı ısı problemi.

18 çekirdekli işlemci 4800MHz çalışıyor icabında ama nasıl soğutacaksın onu ? Hadi soğuttun gürültü v.b. ne olacak?

9900K da ciddi ısınan bir işlemci 5000MHz'i falan geçince hele, herkese göre değil elbette.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, serseridingil said:

Tahminen Ryzen 2000 için 3000 çekirdekleri kullanmaya başladılar Ryzen 1000 için 2000 çekirdekleri kullandıkları gibi.  Kokusu çıkar yakında.

Ben dandik soğutucumla 4.0GHz olarak kullanıyorum, fazlası ile yetiyor.  Gözüm bir iki sene içinde 8 çekirdekli bir 3000 serisi işlemciye geçmekte ama :)

Yalnız wazap ryzen 2000 lerden hiç bahsetmiyor... Ryzen 3000 lerin önceki ve sonraki üretimlerinin farklılığından bahsetmiş.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Narcissus said:

Yalnız wazap ryzen 2000 lerden hiç bahsetmiyor... Ryzen 3000 lerin önceki ve sonraki üretimlerinin farklılığından bahsetmiş.. 

Tamam işte yeni üretilen Ryzen 1600'lerde 2600 chipletleri kullanıyorlar ya, onun gibi atıyorum 2600'lerde de 3600 chipletları kullanıyor olabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, serseridingil said:

Tamam işte yeni üretilen Ryzen 1600'lerde 2600 chipletleri kullanıyorlar ya, onun gibi atıyorum 2600'lerde de 3600 chipletları kullanıyor olabilirler.

Hocam öyle bir şey mümkün değil. Yeni Ryzenlar 7nm ile üretiliyor, 2000 serisi12 nm ile üretiliyor. Ancak son aylarda üretim teknolojisini geliştirip daha iyi işlemciler yapmaya başlamış olabilirler. Revision muhabbeti gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RAM'i 3733MHz'e de aldım, pek bir değişiklik olmadı, Infinity Fabric 1867MHz bu arada, o da 1:1 ayarını tutturmak için.

The Division 2 benchmark ile değişik bir sonuç almadım.

Tabii zamanlamaları çok sıkı hale getiremedim. Onun da etkisi vardır.

BOOS da ilginç, el ile hız ayarlandığı zaman 1T seçilemiyor, seçilse de 2T aktif oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, wazzap said:

Hocam öyle bir şey mümkün değil. Yeni Ryzenlar 7nm ile üretiliyor, 2000 serisi12 nm ile üretiliyor. Ancak son aylarda üretim teknolojisini geliştirip daha iyi işlemciler yapmaya başlamış olabilirler. Revision muhabbeti gibi.

Gayet mümkün, Ryzen 1600'ler de 14nm idi, ama artık Ryzen 1600'leri 12nm Ryzen 2600 chiplet'leri ile 12nm olarak üretiyorlar.

Ryzen 1600AF diye google'layın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neyden bahsediyorsunuz pek anlamadım ama 3000 serisinde chiplet'lerin içinde önceki ryzen'lerden farklı olarak bellek kontrolcüsü yok . Bu yongaları başka bir yerde kullanacaksınız dahili bellek kontrolcüsü olmadığı için io yongasını da taşımanız lazım. E böyle olunca zaten o işlemci 3000 oluyor.

Yani 3000 chiplet'ini alıp 2000'de kullanamazsınız.

Die shrinking başka bir şey. O ihtimal her zaman mümkündür.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 minutes ago, Whooosh said:

Neyden bahsediyorsunuz pek anlamadım ama 3000 serisinde chiplet'lerin içinde önceki ryzen'lerden farklı olarak bellek kontrolcüsü yok . Bu yongaları başka bir yerde kullanacaksınız dahili bellek kontrolcüsü olmadığı için io yongasını da taşımanız lazım. E böyle olunca zaten o işlemci 3000 oluyor.

Yani 3000 chiplet'ini alıp 2000'de kullanamazsınız.

Die shrinking başka bir şey. O ihtimal her zaman mümkündür.

1600AF tam olarak die shrink değil, 12nm üretim ve Zen+ chiplet'ler ama Ryzen 1. jenerasyon IMC'si kullanılıyor.  Ama evet, 3000 serisinde MC'un IO Die'da olduğunu unutmuşum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, serseridingil said:

Gayet mümkün, Ryzen 1600'ler de 14nm idi, ama artık Ryzen 1600'leri 12nm Ryzen 2600 chiplet'leri ile 12nm olarak üretiyorlar.

Ryzen 1600AF diye google'layın.

O olayı biliyorum. Zen ile Zen+ arasında Zen ile Zen2 arasındaki farkdan çok daha az bir fark var. whoosh yazmış zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 1600AF iyiymiş yalnız 2700X ile o fiyata kafa kafaya neredeyse oyunlarda, gayet bütçe dostu bir işlemci.

Bu arada PowerColor Liquid Devil 5700XT de fena değil, binned 5700XT, 270W gibi güç tüketimine izin vermesi, 2100MHz gibi  çalışabilmesi ilginç.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1600AF nedir ne değildir diye baktım. Amd orada tuhaf bir şey yapmış.
AMD'ye piyasadan 1600 talebi gelmiş, AMD 14 nm üretimi durdurduğu ve elinde 14nm wafer olmadığı için hali hazırdaki 2600'ü ufak bir değişikle 1600 (af) olarak çıkarmış. Madem çok istiyorsunuz alın size 1600 :D 

85$'a 2600(120$) performansı, süper.

Daha önce yeniden isimlendirmeyi bu sektörde bir çok defa görmüştük ama geriye doğru yeniden isimlendirme yapmak çok ilginç bir karar doğrusu.

Tabi bunu yapabilmiş çünkü ZEN ile ZEN+ arasında çok büyük farklar yok fakat ZEN+ ve ZEN2 için böyle bir şey önceki mesajda bahsettiğim sebepten ötürü mümkün değil. Ha şöyle bir şey olabilir; yarın öbür gün piyasada ZEN+ talebi çok olur, AMD'nin de 12nm üretimi durmuş olur, o zaman belki 2000 serisini 7nm olarak yeniden üretebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün bir de şaka gibi 785 USD gibi bir fiyata Amazon'da 10980XE vardı, ama Türkiye gönderimi yoktu, satıcısı da Amazon değildi.

Intel'de bir stok sıkıntısı var görünen.

3700X, 3800X, 3900X'te de indirimler var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Laptop ve Server olmasa Intel'in işi biraz zor tabi.  Laptop'ta kolay kolay pay vermezler ama Server'da bu yıl bayağı kan kaybedecekler gibi duruyor, hem pazar payı hem de kar marjı olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ryzen 4000 mobile cpulu modeller çıksın, göreceğim ben o laptop pazarını. :)

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OEM pazarında farklı ilişkiler var, perakende satışlarındaki ivme oraya kolay yansımaz.

Misal Amd'nin en kötü zamanlarında perakende satışları durmuş iken bile amd'li laptoplar satılmaya devam etti. Kampanya yaptılar, ucuza verdiler alttan girdiler üstten çıktılar ama sattılar bir şekilde.

Intel'in mobilde durumu şuan AMD'nin geçmişteki haline oranla hiç kötü değil. Dolayısıyla mobilde ciddi bir Ryzen baharı gibi bir şey olmaz bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whoooshyeni seriyi gördün mü hocam? Bence mükemmel oldu, benim iş için ihtiyacım olan şeyi tam olarak sundular. üstelik intel karşılıklarından hem daha güçlü hem de daha ucuz olacak. 9980HK'yı belki 4800HS geçemez ki, bazı leak benchmarklarda geçtiği gözüküyor, fiyat/performans ve enerji tüketiminden yine voltayı vururlar. Gerçi Intel yine laptop üreticilerine para yedirirse AMD'nin işi zor olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, wazzap said:

@Whoooshyeni seriyi gördün mü hocam? Bence mükemmel oldu, benim iş için ihtiyacım olan şeyi tam olarak sundular. üstelik intel karşılıklarından hem daha güçlü hem de daha ucuz olacak. 9980HK'yı belki 4800HS geçemez ki, bazı leak benchmarklarda geçtiği gözüküyor, fiyat/performans ve enerji tüketiminden yine voltayı vururlar. Gerçi Intel yine laptop üreticilerine para yedirirse AMD'nin işi zor olur.

Yeni seri mükemmel, zaten Ryzen ilk görücüye çıktığı günden beri performans/watt oranlarıyla mobile göz kırpıyordu.
Yalnız ne olursa olsun OEM üreticisi ne tedarikçisini ne de marka takıntılı müşterisini küstürmez. "Ooo amd işlemciler süper, yükle AMD'leri" demezler yani. Örneğin 1500$'a 4800HS'li bir model hazırlarsa yanına bir de 9980HK'lı koyar, eğer Intel olanın işlem gücünün düşük olduğunu düşünüyorsa ona daha güçlü GPU koyar yada fiyatını düşürüp hala diğer üreticinin ürününü cazip tutar.

Bundan dolayı perakende satışlarda görülen ivme mobile aynı oranda yansımaz. Çünkü bu pazarda OEM üreticisi tampon görevi görüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araya bir soruyla karışmak istiyorum. :D

Yeni bilgisayarımı işlemcisi 3600x olacak şekilde toplamayı düşünüyorum. Arkadaşım ilerisi için X570 bir anakart al diyor. MSI B450 Gaming Pro Carbon AC almayı düşünüyordum, arkadaşım X570-PRO önerdi. Daha iyileri için de fiyat farkından dolayı emin olamadım siz ne dersiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle, AMD işlemciler zaman içinde ciddi ucuzluyor, bir zaman sonra mesela ikinci el 3900X, 3950X falan alınmak istenilir ise X570 anakart almak iyi olur ancak bahsi geçen X570 anakart iyi değil, ASUS TUX X570'den aşağı birşey almamak lazım gördüğüm o tarafta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok